Polmic - FB


Fundacje

Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci

Ulica: ul. Pasteura 7
Kod i miasto: 02-093 Warszawa
Mail: fundusz@fundusz.org
Telefon: (+48 22) 848 24 68
Strona www: www.fundusz.org

Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci jest to organizacja pożytku publicznego, która od 1983 r. wspiera utalentowanych uczniów, aby mogli rozwijać swoje zdolności i pasje. Stowarzyszenie zrzesza wybitnych naukowców, muzyków i twórców, którzy pomagają młodym ludziom. Misją fundacji jest „budzenie w młodych ludziach ciekawości świata oraz ofiarowanie im narzędzi do jej zaspokajania”. Główny program organizacji to ZDOLNI, gdzie każdego roku zostaje przyjętych ok. 500 uczniów, którzy mogą rozwijać swoje talenty w trzech obszarach: naukowym, muzycznym i plastycznym. Zasady rekrutacji są szczegółowo opisane na stronie, a termin zgłoszenia to 30 czerwca każdego roku.

Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna

Ulica: ul. Narbutta 42/32
Kod i miasto: 02-541 Warszawa
Mail: info@fnok.pl
Telefon: (+48) 507 365 892
Strona www: www.fnok.pl
Patroni: Jacek Kaspszyk, Rinaldo Alessandrini, Paolo Pandolfo
Prezes: Richard Berkeley

Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna to nowa dynamiczna organizacja zajmująca się popularyzacją muzyki klasycznej. Stawia sobie za cel dotarcie do społeczności Warszawy wyłamując się ze zinstytucjonalizowanego świata kultury. Działa dzięki dobrej woli ofiarodawców oraz wsparciu władz lokalnych.
Obecnie działa na trzech polach. Organizuje koncerty dla szkół podstawowych, na których pojawia się zwykle około 500 uczniów. Oprócz słuchania muzyki i ćwiczeń rytmicznych dzieci mogą śpiewać, mają szansę dyrygować orkiestrą oraz poznać instrumenty muzyczne. Comiesięczny cykl "W Blasku Świec i Muzyki" w Kościele Ewangelicko-Reformowanym w Alei Solidarności zdobył sobie wierną publiczność. Koncerty-bankiety, które organizowane były najpierw w hotelu Mariott, a teraz w restauracji Bistrot na ul. Foksal, to niezwykłe spotkania z muzyką klasyczną w niepowtarzalnej atmosferze.
Absolwenci szkół muzycznych, którzy z różnych przyczyn nie kontynuują nauki w wyższych szkołach muzycznych najczęściej przestają grać, ponieważ brakuje orkiestr amatorskich. Dlatego już niedługo dzięki Fundacji swoje próby rozpocznie orkiestra „Proamatorska” - pierwsza społeczna orkiestra w Warszawie. Natomiast chór złożony z nieprofesjonalistów pracuje nad inscenizacją Pasji wg św. Jana Domenico Scarlattiego, która wystawiona zostanie w Święta Wielkanocne 2004 roku.
Wśród wspierających działalność Fundacji są: dyrektor Opery Narodowej Jacek Kaspszyk, prezes Fundacji Schumana Rosa Thun oraz włoski dyrygent Rinaldo Alessandrini.

Fundacja Przyjaciół "Warszawskiej Jesieni"

Ulica: ul. Joliot-Curie 19a/32
Kod i miasto: 02-646 Warszawa
Mail: warsawautumnfriends@gmail.com

Fundacja im. Mikołaja z Radomia

Ulica: ul. Malczewskiego 10d
Kod i miasto: Radom
Mail: robert@grudzien.pl
Telefon: (+48 48) 363 63 10
Strona www: www.grudzien.pl/mikolaj.html
Fundator, dyrektor Zarządu: Robert Grudzień

Fundacja "Pogranicze" - Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów"

Ulica: ul. Piłsudskiego 37, skr. poczt. 15
Kod i miasto: 16-500 Sejny
Mail: fundacja@pogranicze.sejny.pl
Telefon: (+48 87) 516 27 65
Strona www: www.pogranicze.sejny.pl
Fundacja "Pogranicze" powstała w maju 1990 roku. W styczniu 1991 roku został powołany przez Wojewodę Suwalskiego Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach. Sejny to miasteczko pogranicza, w którym zachowały się materialne i duchowe ślady dziedzictwa przeszłości. Sama architektura mówi o tym wiele: centralne ulice z Białą Synagogą i dawną szkołą talmudyczną (dzisiaj Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza) przypominają o obecności Żydów, mały kościółek ewangelicki - o bytności protestantów, górująca nad miastem bazylika z grobem biskupa i poety Antanasa Baranauskasa - o współobecności Polaków i Litwinów, która tworzy również rzeczywistość dzisiejszych Sejn. Okolice pełne są śladów Rosjan-staroobrzędowców, a jeżeli poprowadzimy drogi dalej na wschód i południe, wkroczymy w jeszcze rozleglejsze obszary przenikania się kultur: osiedla Karaimów, Tatarów i Cyganów, całą Białoruś i Ukrainę. Rozglądając się z Sejn dookoła widzi się Europę Środkowo-Wschodnią. Chcąc sięgnąć do rodzinnego dziedzictwa, rozwiązywać tutejsze problemy i być rzeczywistym gospodarzem, trzeba wzrokiem sięgać daleko, uwagą obdarzać sąsiedztwo i drzwi do swego domu pozostawiać otwarte. Dlatego cały obszar naszej części Europy stał się naturalną przestrzenią działania "Pogranicza".
Część działań realizowanych przez "Pogranicze" ma charakter codziennej, ciągłej pracy:
  • Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza,
  • Klasa Dziedzictwa Kulturowego,
  • Teatr Sejneński,
  • Kapela Klezmerska,
  • Galeria "Papuciarnia",
  • Wydawnictwo Pogranicze.
W Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza gromadzone są książki, filmy, nagrania muzyczne, fotografie, stare pocztówki z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. W dużej mierze w oparciu o to Centrum wydawane jest pismo "Krasnogruda", książki z serii "Biblioteka Krasnogrudy" oraz "Meridian", przygotowywane są seminaria i inne projekty.
Inne działania mają charakter cyklicznych projektów realizowanych raz lub kilka razy w roku:
  • Człowiek pogranicza,
  • "Pamięć starowieku",
  • "Spotkanie innego",
  • "Środkowoeuropejskie Forum Kultury" (spotkania intelektualistów i twórców kultury),
  • "Cygańska Wioska Artystyczna",
  • "Europejska Szkoła Pogranicza",
  • "Otwarte Regiony Europy Środkowo-Wschodniej " (prezentacje regionów wielokulturowych, dotychczas Bośnia, Bukowina, Spisz),
  • "Camera Pro Minoritate" (przegląd filmów dokumentalnych i magazynów mniejszości narodowych),
  • "Café Europa".
Projekt Człowiek pogranicza tworzony jest z myślą o upowszechnianiu idei i etosu "pogranicza" poprzez możliwie bogatą prezentację sylwetki twórczej i postawy życiowej wybitnego twórcy kultury. Tytuł "człowieka pogranicza" przyznawany jest wybranemu przez Fundację Środkowoeuropejczykowi, który swym życiem i twórczością szczególnie przyczynił się do spopularyzowania etosu pogranicza, a więc postawy tolerancyjnej i otwartej, ze zrozumieniem i szacunkiem odnoszącej się do odmienności innych, przełamującej stereotypy i uprzedzenia, budującej mosty zbliżenia pomiędzy ludźmi różnych narodowości i religii. Przyznanie takiego tytułu nie oznacza nagrody w materialnej postaci. Oznacza wysiłek popularyzacji jego dzieła poprzez publikację książek, organizację wystaw, spotkań autorskich i innych prezentacji artystycznych. Kulminacyjnym wydarzeniem tego projektu w ciągu roku są trzydniowe międzynarodowe spotkania poświęcone wybranemu twórcy, z udziałem osób, które przyjeżdżają by przedstawić różne aspekty życia i twórczości "człowieka pogranicza", bądź też zaprezentować jemu poświęcone własne dzieła artystyczne.
W roku 1999 "Człowiekiem pogranicza" został wybrany Jerzy Ficowski.
W roku 2001 tytuł "Człowieka pogranicza" otrzymał Tomas Venclova.
W roku 2003 tytuł "Człowieka pogranicza" przyznano Arvo Partowi.