Polmic - FB


Wydawcy - Media

Chopin University Press

Ulica: ul. Okólnik 2
Kod i miasto: 00-368 Warszawa
Mail: wydawnictwa@chopin.edu.pl
Strona www: chopin.edu.pl/wydawnictwa/chopin-university-press

kierownik, redaktor naczelna:

dr Emilia Dudkiewicz
pokój 402, tel.: 22 278 9307
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

redaktorzy:

Dariusz Dziewanowski
pokój 401, tel.: 22 2789 309
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jakub Jakubaszek
pokój 401, tel.: 22 2789 337
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

redaktor (wydawnictwa nutowe):

Łukasz Farcinkiewicz
pokój 402, tel.: 22 2789 308
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

księgarnia:

www.efryderyk.pl

Chopin University Press (do 2016 r. Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina) jest wydawnictwem naukowym, prezentującym dorobek Uniwersytetu oraz wyniki naukowo-badawczych dociekań i twórczych kreacji artystycznych. Wydawane są podręczniki, monografie, prace zbiorowe, serie tematyczne (ewoluujące w kierunku czasopism naukowych), a także nuty i fonogramy (płyty CD i DVD) skoncentrowane wokół rejestrowania i upowszechniania najbardziej wartościowych zjawisk i obszarów poszukiwań artystycznych, nietuzinkowych interpretacji wykonawczych oraz prezentacji cennych zabytków muzycznych. Priorytetowo traktowane są propozycje eksponujące rodzimą twórczość – zarówno nowo powstającą, jak i zapomnianą. Rocznie ukazuje się kilkanaście tytułów.

W sferze zagadnień naukowo-badawczych znajdują się: edukacja muzyczna w Polsce; dzieła kompozytorów i wykonawców muzyki dawnej i współczesnej; recepcja i percepcja muzyki; percepcja barwy, wysokości i głośności dźwięku; pamięć słuchowa; analiza głosu ludzkiego i narządu oddechowego; psychometria i psychodiagnostyka muzyczna; nowoczesne środki generowania i transmisji dźwięku; rozwój zawodowy nauczycieli muzyki; rozwój muzyczny człowieka w skali całego życia.

W systemie badań ciągłych i interdyscyplinarnych prowadzone są prace podstawowe i aplikacyjne ukierunkowane na potrzeby szkolnictwa muzycznego, kultury i gospodarki kraju z następujących dyscyplin: nauki o sztukach pięknych, psychologia, pedagogika, nauki medyczne, inżynieria i ochrona środowiska, socjologia i filozofia. Interdyscyplinarne zespoły badawcze składają się z muzyków, muzykologów, plastyków, psychologów, pedagogów, lekarzy, fizjologów, fizyków, inżynierów i informatyków. Efekty ich pracy z pogranicza nauki, techniki i sztuki, spotykają się z zainteresowaniem licznych jednostek badawczych krajowych i zagranicznych.

Aktualizacja: 2021 (jt)

Bôłt Records

Ulica: ul. Karmelicka 1/34
Kod i miasto: 00-149 Warszawa
Mail: contact@boltrecords.pl
Strona www: boltrecords.pl

Bôłt Records to powstałe w 2008 roku wydawnictwo płytowe prowadzone przez Fundację Automatophone .

Bôłt Records wydaje następujące serie:

  • New Music In Eastern Europe to główna seria, która poświęcona jest najnowszej twórczości kompozytorskiej m.in. polskiej, litewskiej i rumuńskiej (kompozytorzy tacy jak: Arturas Bumšteinas, Kasia Głowicka, Octavian Nemescu i Corneliu Dan Georgescu).
  • Polish Oldschool jest serią, której celem jest redefinicja fenomenu polskiej szkoły kompozytorskiej. Przypomina jej dokonania wyprzedzające wręcz nowojorską szkołę eksperymentalną, minimalizm czy wczesny sound art. Nieoficjalnym patronem serii jest Tomasz Sikorski.
  • Polish Radio Experimental Studio to flagowa seria przywołująca osobliwość jednego z pierwszych światowych ośrodków radiowych poświęconych muzyce elektroakustycznej. Publikowane są archiwalne nagrania Eugeniusza Rudnika, Bohdana Mazurka, Arne Nordheima, Bogusława Schaeffera czy Krzysztofa Knittla oraz ich reinterpretacje.
  • Populista jest serią prezentującą klasykę w odważnej nad-interpretacji.
  • -... --- .-..- - stanowi próbę poznania komunikacyjnego aspektu werbalnych i pozawerbalnych zjawisk dźwiękowych, zwłaszcza w kontekście radia jako medium. W serii przeważają artystyczne słuchowiska, m.in. „Fortepian Chopina” Maseckiego/Zrałka/Lenara, „Tyto Alba” Libery/Küchena/Meinza, „Mszę” Joanny Halszki Sokołowskiej czy „Osmędeuszy” Patryka Zakrockiego. 
  • Extras zawiera przede wszystkim nagrania nie mieszczące się w ramach pozostałych serii.
  • Kikazaru Pleasures

aktualizacja: 2021 (jt)

For Tune

Ulica: Aleja Wilanowska 89 lok. 57
Kod i miasto: 02-765 Warszawa
Mail: office@for-tune.pl
Telefon: (+48 22) 651 59 48
Strona www: www.for-tune.pl

For Tune jest wytwórnia młodą, ale niezwykle dynamiczną. Pierwsze płyty z ich katalogu ukazały się w kwietniu 2012, a rok 2013 zamknęli 22 wydawnictwami (albumami), wśród których znajdują się też płyty DVD.

Płyty For Tune łatwo rozpoznać po spójnym, artystycznym layoucie i bardzo wysokiej jakości edytorskiej. W każdym wydawnictwie znajduje się bogato ilustrowana książeczka, z interesującymi artykułami, których autorami są wybitni znawcy tematu. Płyty ukazują się w kilku seriach kolorystycznych oznaczających różne gatunki muzyczne m.in. jazz, folk, klasyczną muzykę współczesną, muzykę dawną, rockową i inne.

For Tune wydaje również płyty analogowe (winyle).

Aktualizacja: 2014, 2021 (jt)

Sarton s.c.

Ulica: ul. Syta 114A
Kod i miasto: 02-987 Warszawa
Mail: info@sarton.pl
Telefon: 48601219633
Strona www: www.sarton.pl

Sarton jest wytwórnią fonograficzną, której głównym obszarem działania są nagrania muzyki klasycznej. Firma została założona przez Katarzynę Rakowiecką-Rojsza i Alinę Ratkowską, wykładowców na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, absolwentki AMiFC w Warszawie, Musik-Akademie Basel, oraz Politechniki Gdańskiej.

Celem firmy fonograficznej jest realizacja nagrań, spełniających najwyższe standardy techniczne. Znaczna część produkcji Sarton wydawana jest pod patronatem Pogram 2 Polskiego Radia.

Płyty Sarton tłoczone są przez firmę TAKT.

Aktualizacja:2021 (jt)

Requiem Records

Ulica: ul. Krakowskie Przedmieście 64
Kod i miasto: 00-322 Warszawa
Mail: requiem@requiem.serpent.pl
Telefon: (+ 48) 663 735 922
Strona www: www.requiem.serpent.pl

Requiem Records jest wydawnictwem muzycznym specjalizującym się w muzyce alternatywnej. Od 1994 roku udało się nam wydać niemal 80 wartościowych pozycji, spośród których wiele zdobyło uznanie na scenie alternatywnej, a także przychylność krytyki w postaci licznych pozytywnych recenzji. Od lat owocnie współpracuje z największymi festiwalami muzycznymi w Polsce, jak m.in.: Unsound – Kraków, CocArt - Toruń, Soundedit – Łódź, Wrocław Industrial Festival – Wrocław. Wydana przez Requiem Records muzyka rozbrzmiewała też dzięki kilku rozgłośniom radiowym jak np. Programy 2 i 3 Polskiego Radia, RadioTOK FM i in.

Ukazały się m.in. następujące serie wydawnicze:

  • Archive Series - unikatowe przedsięwzięcie, które ma na celu zachować i przywrócić publiczności ogromny potencjał muzyki alternatywnej lat 70, 80 i 90. W ramac serii wznawione zostały, a w wielu przypadkach wydane po raz pierwszy, nagrania polskiej sceny niezależnej. Wartość artystyczna tej twórczości jest nieoceniona i w wielu przypadkach pozostaje nieznana. Realizacja projektu Archive Series stanowi wyraz hołdu i uznania dla ludzi, którzy tworzyli w niełatwych dla muzyki czasach.
  • Exclusive Archive Series
  • Opus Series
  • Elk Series
  • Chord of Light
  • Lydian Series
  • Zakamarki Requiem
  • Requiem for Disco

Kolejne wydania zawierają noty biograficzne, wywiady, wspomnienia, anegdoty – „ducha” tamtych lat staramy się oddać nie tylko w dźwiękach.

Requiem Records  aktywnie działa wydawniczo w zakresie współcześnie tworzonej muzyki. Dobór stylistyczny jest dość szeroki, choć w dużej mierze oscyluje wokółmuzyki alternatywnej. W katalogu możemy znaleźć m.in.:

Jerzego Mazzolla – uważanego za jednego z najciekawszych obecnie klarnecistów w Polsce, współtwórcy trójmiejskiej Sceny Yassowej. Ma on na koncie współpracę z wieloma znakomitymi postaciami europejskiego jazzu, jako klarnecista i kompozytor. W swojej grze wykorzystuje zarówno elementy klasyki jak i muzyki współczesnej.

IgoraBoxxa – z grupy Skalpel w ramach projektuMazzBoxx „Podwójny Nelson” posługując się koncertowym materiałem Jerzego Mazzolla stworzył 11 bardzo intrygujących kompozycji.

Konrada Kucza - absolwenta wydziału grafiki warszawskiej ASP. Od ponad dwudziestu lat związanego z elektroniczną sceną ambient, współtwórcę klubowego FUTRA, członka elektronicznej grupy NEMEZIS, współautora projektu KUCZ/GABA KULKA.

HATI – grupę muzyczną bazująca na brzmieniu instrumentów akustycznych – etnicznychi obiektów z recyklingu, eksplorującą pola muzyki rytualno-medytacyjnej i improwizowanej.

Aktualizacja: 2013 (Łukasz Pawlak), 2021 (jt)