Polmic - FB


relacje

Juwenalia po sześćdziesiątce

Juwenalia III WiekuW dniach 3 i 4 czerwca 2013 roku w warszawskim Teatrze Palladium i Klubie Hybrydy od świtu do późnej nocy trwały Ogólnopolskie VI Juwenalia III Wieku, organizowane przez Fundację AVE przy wsparciu MKiDN i m.st. Warszawy. To największe w Polsce interdyscyplinarne święto „pozytywnie artystycznie zakręconych seniorów”, skupionych w chórach, zespołach, grupach muzycznych, teatralnych, tanecznych, plastycznych, literackich.

Ideą imprezy jest edukacja kulturalna seniorów. - Zależy nam, żeby seniorzy tworzyli wartościową sztukę i znajdowali w tym radość - powiedział Bartłomiej Włodkowski, pomysłodawca imprezy i szef Fundacji AVE. - Dla wielu zespołów z rożnych zakątków Polski, a nawet spoza jej granic nasz festiwal ze względu na swój zasięg jest ważnym bodźcem do całorocznej pracy warsztatowej.

W ciągu dwóch dni wystąpiło ponad 150 różnych grup twórczych z Uniwersytetów III Wieku i organizacji seniorskich z całej Polski od Zielonej Góry przez Koszalin, Bydgoszcz, Suwałki, Tucholę, Legnicę, Wrocław, Rybnik, Lublin, Bytom, Siedlce po Ostrów Wielkopolski. Prezentacjom scenicznym towarzyszyła też wystawa ponad 200 prac plastycznych oraz kilkuset literackich autorstwa seniorów. Wszystkie prezentacje sceniczne oraz zgłoszone prace oceniało profesjonalne jury złożone z wybitnych artystów z różnych dziedzin, w którym zasiadali m.in. Barbara Kobrzyńska (aktorka), prof. Alicja Ogrodzińska (UMFC), dr Michał Sławecki (UMFC) i Monika Althamer. Podczas gali finałowej w Teatrze Palladium dla seniorów zaśpiewała znana piosenkarka Joanna Rawik.

Tegoroczna edycja Juwenaliów III Wieku w szczególny sposób dedykowana była kompozytorowi Adamowi Skorupce, który obchodzi jubileusz 75-lecia urodzin. Uczestnicy wykonali jego kompozycje, wśród nich są takie przeboje, jak Kapitańskie Tango, Mamo, czy Galapagos.

Ikony festiwalu Misteria Paschalia: Savall, Minkowski, Biondi

Jordi SavallSiedem koncertów emanujących podwójnie świąteczną atmosferą przyniosły tegoroczne Misteria Paschalia (25-31 marca 2013). Już od dekady krakowski festiwal przyciąga tłumy miłośników muzyki dawnej, pragnących spędzić czas Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy w szczególnej oprawie. Jubileuszową edycję uświetnili artyści, którzy w ostatnich latach zdobyli największe uznanie w oczach dyrektora artystycznego wydarzenia Filipa Berkowicza i Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wśród zaproszonych nie mogło zabraknąć Jordiego Savalla, Marca Minkowskiego i Fabio Biondiego, uhonorowanych przy tej okazji symbolicznymi kluczami do bram miasta. Przyjrzyjmy się muzycznym toastom, jakie wznieśli ci trzej wielcy przyjaciele festiwalu.

Jordi Savall (na zdjęciu) pierwszy koncert w naszym kraju zagrał czterdzieści lat temu, w ramach festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. Miasto było wtedy ciemniejsze niż teraz, zasnute dymami z kominów – wspomina kataloński wizjoner. Od pięciu lat powraca on pod Wawel z zespołami Hespèrion XXI i La Capella Reial de Catalunya, by prezentować tu swoje wielobarwne freski historyczno-muzyczne: Łzy Carravagia (światowe prawykonanie koncertowe), Jeruzalem, La Ruta de Oriente, Tragedia Katarów czy Dynastia Borgia

Przywieziony w tym roku premierowy „Copernicus” to napisany specjalnie na jubileusz festiwalu muzyczny model „europejskiego wszechświata” z końca XV i początku XVI w. Jądro projektu stanowiły najważniejsze epizody z życia genialnego astronoma, na orbity natomiast wyniesiono elementy tła historycznego jego czasów (np. ogłoszenie 95 tez przez Marcina Lutra czy wygnanie Żydów z Hiszpanii). I tak, obok kompozycji Heinricha Isaaca, sefardyjskich pieśni czy tureckich marszy, w kościele św. Katarzyny rozbrzmiewały utwory polskich twórców, dobrane w konsultacji z krakowskimi muzykologami (głównie z dr Jakubem Kubieńcem, UJ). Anonimowy O najdroższy kwiatku, Cracovia civitas Mikołaja z Radomia (prawdop.), Alleluja Sebastiana z Felsztyna, Ortus de Polonia Jerzego Libana z Legnicy czy Nakłoń na mnie ucho twoje Wacława z Szamotuł w interpretacji Savalla to nie lada gratka dla entuzjastów naszej muzyki dawnej.
Czytaj więcej: Ikony festiwalu Misteria Paschalia: Savall, Minkowski, Biondi

11-letni Antoni Ingielewicz zwycięzcą Konkursu „Młody Wirtuoz”

Antoni IngielewiczBezdyskusyjnym zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego "Młody Wirtuoz" został zaledwie 11-letni Antoni Ingielewicz, uczeń NISM II st. Instytutu Suzuki w Gdańsku, w klasie skrzypiec mgr Anny Podhajskiej.

Jego gra, cechująca się błyskotliwą wirtuozerią, niesłychaną łatwością i naturalnością oraz głęboką muzykalnością urzekła nie tylko publiczność, ale także Jury, które nagrodziło go także za najlepsze wykonanie kaprysu polskiego kompozytora. Fakt pokonania przez 11-latka dwukrotnie od siebie starszych konkurentów prezentujących wysoki poziom potwierdza słuszność idei przeprowadzania konkursu w jednej grupie wiekowej.

Drugie miejsce zdobyła Aleksandra Krawczyk, studentka III roku Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie Prof. Kai Danczowskiej. Trzecią nagrodę ex aequo otrzymały: Ada Dobrowolska i Katarzyna Seremak. Pierwsza jest uczennicą OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Gębskiego, druga zaś studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Magdaleny Szczepanowskiej. Przyznano także trzy wyróżnienia, którymi uhonorowano Aleksandrę Juszczak, Annę Paliwodę oraz Sulamitę Ślubowską. Dyplom dla najmłodszego finalisty otrzymała Wiktoria Białostocka. Doceniono także pianistów towarzyszących uczestnikom za wyróżniający akompaniament: mgr Aleksandrę Dallali, mgr Justynę Danczowską, mgr Annę Nowak-Dańdę, mgr Hannę Holeksy, mgr Łukasza Kwiatkowskiego oraz mgr Martę Polańską.

Młodych muzyków oceniało jury złożone z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej wiolinistyki. Honorowym przewodniczącym Jury był Konstanty Andrzej Kulka, wybitny polski wirtuoz, zaś podczas przesłuchań przewodniczył Jury Prof. Mieczysław Szlezer. Członkami Jury byli: Prof. Magdalena Szczepanowska, Prof. Michał Grabarczyk, Prof. Roman Lasocki i Prof. Krzysztof Węgrzyn.

Czytaj więcej: 11-letni Antoni Ingielewicz zwycięzcą Konkursu „Młody Wirtuoz”

Od emocji do merytoryki

Warsztaty REC.enzje - Szczecin, 13 marca 2013Jakie cechy powinny charakteryzować krytyka muzycznego? Jakie cechy powinna posiadać recenzja? Od czego zacząć, przystępując do recenzowania wydarzeń muzycznych? O tym w środę, 13 marca 2013 roku, w kameralnym gronie rozmawiali uczestnicy spotkania warsztatowego. Była to część projektu REC.enzje organizowanego przez szczecińską Filharmonię.

Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami podzielili się dziennikarze i publicyści muzyczni: Roman Kraszewski, Konrad Wojtyła i Daniel Źródlewski. Każdy z prowadzących skupił się na omówieniu bliskiego i znanego mu medium, kolejno: prasa, radio i telewizja. W ten sposób uczestnicy – głównie studenci szczecińskich uczelni – mogli poznać podstawowe zasady przygotowywania różnych form recenzji muzycznych.

Czytaj więcej: Od emocji do merytoryki

Współpraca Akademii Sztuki w Szczecinie z Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde

Bastien und BastienneDnia 11 marca 2013 roku została podpisana umowa o stałej współpracy Akademii Sztuki w Szczecinie z Międzynarodowym Konkursem Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde. Stronę niemiecką reprezentowała dr Sylwia Burnicka-Kalischewska – dyrektor artystyczny konkursu oraz Burmistrz Miasta Ueckermünde Gerd Walther, piastujący urząd od 1 marca 2013 roku, stronę polską natomiast Prorektor Akademii Sztuki ds. współpracy z zagranicą dr Piotr Klimek.

Umowa była zwieńczeniem ustaleń o formie wspólnych działań w przyszłości. Ten polsko-niemiecki dialog kulturalny zapoczątkowało wspólne wystawienie opery Mozarta Bastien i Bastienne po obu stronach Odry w 2011 roku (na zdjęciu Friederike Bieber i Sören Eberbach podczas szczecińskiej premiery spektaklu w Akademii Sztuki - foto: dr Frank Bieber). Kolejnym udanym przedsięwzięciem miasta Ueckermünde i Akademii Sztuki w Szczecinie był udział Orkiestry Akademii Sztuki w drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Giulio Perottiego w Ueckermünde jesienią 2012 roku. Z dużym optymizmem władze uczelni patrzą na możliwości nawiązywania nowych kontaktów z niemieckimi partnerami.

Powstała w 2010 roku Akademia Sztuki w Szczecinie, dzięki zręcznie prowadzonej polityce zagranicznej oraz strategii związanej z rozwojem placówki, ma realne szanse w niedługim czasie uzyskać status jednej z najbardziej prestiżowych uczelni artystycznych Europy Zachodniej. Dr Piotr Klimek, uznany kompozytor i jeden z głównych filarów Akademii Sztuki podkreślił, że udział młodych muzyków orkiestry w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Giulio Perottiego w Ueckermünde stanowi z jednej strony wyzwanie, ale i jednocześnie niecodzienną okazję obcowania ze znakomitymi śpiewakami z kilkunastu krajów świata. Orkiestra Akademii Sztuki pod batutą dr. Jacka Kraszewskiego podczas minionej edycji Konkursu Perottiego 2012 w niemieckim Ueckermünde zachwyciła publiczność, artystów i jurorów.

Więcej informacji - na stronachwww.internationaler-perotti-gesangswettbewerb.de oraz www.akademiasztuki.eu