Polmic - FB


M jak młodzi

Nauczyciel Muzyki Roku 2015 - zgłoszenia do konkursu

Nauczyciel Muzyki Roku 2015Po raz pierwszy w Polsce ogłoszony został ogólnopolski plebiscyt na najlepszego nauczyciela muzyki, przewodnika i opiekuna muzycznego. Organizator - Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej - chce poznać i nagrodzić ludzi, którzy potrafią zaszczepić miłość do muzyki, ciekawie i efektywnie jej uczyć. Uczestnikami konkursu mogą być nauczyciele w oświacie, w szkołach muzycznych, a także muzycy uczący, niezależnie od rodzaju muzyki dominującego w ich pracy.

Konkurs przebiegać będzie dwuetapowo. W pierwszym etapie przyjmowane będą przysyłane elektronicznie kandydatury, opatrzone uzasadnieniem i możliwie obszernym opisem pracy rekomendowanych osób. Jury wybierze 10 najlepszych kandydatów.

W drugim etapie kandydaci nominowani do nagrody poproszeni będą o udzielenie wywiadów i udostępnienie zdjęć i filmów ilustrujących ich pracę. Popularyzacja ich osiągnięć pedagogicznych i organizacyjnych będzie stanowić wspólną akcję społeczną organizatorów i partnerów konkursu na rzecz dobrej edukacji muzycznej w Polsce.Na podstawie zgromadzonych materiałów jury przyzna Nagrodę NAUCZYCIEL MUZYKI ROKU 2015.Równolegle trwać będzie plebiscyt internetowy, w którym internauci przyznają odrębną nagrodę.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2015 roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w styczniu 2016 roku.

Kandydatów na Nauczycieli Roku mogą zgłaszać dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty, także organizacje i instytucje, współpracujące z nauczycielem; dyrekcje i pracownicy instytucji kultury, uczestnicy zajęć i projektów, realizowanych przez kandydatów, organizacje pozarządowe i władze samorządowe.

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej 

Patroni i partnerzy: Polska Rada Muzyczna, Portal Muzykoteka Szkolna, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, TVP Kultura, II Program Polskiego Radia

Więcej informacji - na stronie: www.pseiam.pl

PRZECZYTAJ: Regulamin Konkursu

 

Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieciWarsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” odbędą się w sobotę, 23 maja 2015 roku w Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3). Wydarzenie rozpocznie cykl bezpłatnych zajęć dla najmłodszych, podczas których będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek. Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki będą następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Podczas zajęć uczestnicy również poznają i dotknąmiędzy innymi gongi i misy tybetańskie.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” połączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia 23 maja poprowadzi Trillingen Duo, czyli Iwona Jędruch (gongi, misy tybetańskie, skrzypce, śpiew) i Małgorzata Kołcz (kontrabas).

Artystki zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kolejne zajęcia odbędą się 6 czerwca. Kontynuacja cyklu będzie realizowana po wakacjach od września do grudnia raz w miesiącu.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieci

Poznańska Akademia Muzyczna na Festiwalu Nauki i Sztuki

Poznański Festiwal Nauki i SztukiWe wtorek, 14 kwietnia 2015 roku w ramach XVIII Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbędzie się Dzień Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W programie warszataty, wykłady i koncerty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki to wyjątkowe w skali kraju wydarzenie i trzydniowe akademickie święto, które poprzez różnorodne formy przekazu stara się pokazać, że uczelnia to coś więcej niż tylko sesje i egzaminy. Co roku Festiwal przyciąga osoby pragnące promować i upowszechniać osiągnięcia poznańskich uczelni, przybliżać tematykę badań naukowych oraz prezentować szeroko rozumiany dorobek artystyczny miasta. Dzięki temu festiwalowe dni stają się specyficzną formą kontaktu środowiska akademickiego ze społeczeństwem, a także ciekawą ofertą edukacyjną, z której mogą skorzystać wszyscy chętni, niezależnie od wieku, profesji i indywidualnych zainteresowań. W ramach organizacji Festiwalu, tworzonego pod hasłem „Pokonywanie niemożliwego…”, spotykają się i wymieniają naukowymi doświadczeniami także ludzie z niepełnosprawnościami. Stają oni po dwóch stronach festiwalowych wydarzeń – zarówno jako animatorzy, jak i goście, by wspólnie z pozostałym uczestnikami Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki poznawać, odkrywać, przeżywać… W 2015 roku Festiwal odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia.

Czytaj więcej: Poznańska Akademia Muzyczna na Festiwalu Nauki i Sztuki

Taneczny świat Chopina - w Gdańsku

Taneczny świat Chopina Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku w kwietniu zaprasza na kolejne spotkanie z muzyką dedykowaną najmłodszym słuchaczom i ich bliskim, w ramach organizowanych przez nią koncertów familijnych. Tym razem, będzie to spektakl muzyczny pt. Taneczny świat Chopina, który podbił serca publiczności w Japonii i Europie. Widowisko zawita do Gdańska w niedzielę, 19 kwietnia 2015 roku o godz. 12:00. Dodatkowo, bilety na ten koncert będzie można kupić w ramach gdańskiego Weekendu za pół ceny.

Spektakl został opracowany przez Balet Dworski „Cracovia Danza” z okazji obchodów Roku Chopinowskiego w 2010 roku. Szybko okazało się, że przebojem podbił serca publiczności nie tylko na naszym kontynencie, ale także w Chinach i Japonii. Choreografię do tego projektu stworzyła laureatka II Nagrody na paryskim konkursie „La scéne Française” w technice tańca charakterystycznego Romana Agnel oraz tancerz i choreograf, pedagog tańca, znawca technik i stylów polskich tańców narodowych oraz dworskich, a także twórca choreografii do wielu spektakli operowych Leszek Rembowski. Piękne, historyczne kostiumy zaprojektowała z kolei autorka wielu projektów i rekonstrukcji strojów historycznych scenograf Monika Polak-Ruścińska.

Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu była próba odtworzenia form tanecznych skomponowanych przez Fryderyka Chopina, które mieszczą się w trzech obrazach: salonu, polskiej tradycji ludowej oraz w przestrzeni sceniczno - teatralnej. Warto zwrócić uwagę, że kompozytor sam był świetnym tancerzem, co było jednym z warunków zaistnienia na paryskich salonach. Akcja spektaklu rozgrywa się w różnych miejscach. Widzowie podróżują do salonów Europy, w których koncertował i tańczył Fryderyk Chopin; do Hotelu Lambert, gdzie jego mazurki i polonezy poruszały wspomnienia o Ojczyźnie; do polskich dworków, w których przeplatały się tańce ludowe i szlacheckie - szczęśliwe wspomnienie z dzieciństwa kompozytora. Sam Fryderyk Chopin nie ma swoje odpowiednika wśród postaci na scenie – jest on obecny jedynie, a może aż, przez swoją muzykę. A ta wybrzmiewa w oryginalnej wersji fortepianowej, a także w ludowych interpretacjach zarejestrowanych przez Marię Pomianowską i jej zespół.

Spektakl uzupełnią projekcje multimedialne autorstwa Krzysztofa Antkowiaka.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 19 kwietnia 2015 roku w Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, o godz. 12:00.

Lekcja chóru w Teatrze Wielkim w Łodzi

Lekcja chóru w Teatrze Wielkim w Łodzi Teatr Wielki w Łodzi zaprasza dzieci i młodzież na kolejne już spotkanie z cyklu "Lekcja chóru", które odbędzie się na Dużej Scenie dnia 10 kwietnia 2015 roku. Zabrzmią przeboje muzyki europejskiej w wykonaniu gościa specjalnego - Dziecięcego Chóru Miejskiego z Norymbergi, a także Chóru Dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi.

Lekcja będzie wyjątkową okazją do nauczenia się hymnu Unii Europejskiej w wersji polskiej i niemieckiej. Będzie można posłuchać też piosenek, które stały się przebojami Europy i świata. Goście z Norymbergi zaprosili łódzki chór do Niemiec na wspólne koncerty w lipcu tego roku. Teraz zaśpiewają swoje przeboje, a polski chór zaprosili do wspólnego wykonania kilku utworów. Słuchacze będą mieć również możliwość zaśpiewania jakiegoś przeboju na dużej scenie Teatru Wielkiego.

Spotkanie poprowadzi Waldemar Sutryk, przy fortepianie - człowiek-orkiestra Taras Hlushko.

Wstęp wolny, biletowany.