Polmic - FB


M jak młodzi

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

FilharmoniaWciagaTen ogólnopolski program, skierowany do uczniów klas maturalnych szkół powszechnych, jest realizowany przez IMiT. W sezonie 2016/2017 Program zawita do Lublina, Torunia, Elbląga, Kielc, Białegostoku, Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego i Łomży. Inauguracja  tegorocznej odsłony przedsięwzięcia będzie miała miejsce 15 września 2016 roku w Lublinie.

Idea Programu zrodziła się w 2012 roku w Instytucie Muzyki i Tańca. Umożliwia bezpłatne uczęszczanie uczestników Programu na koncerty organizowane przez filharmonie w rozmaitych miastach Polski oraz uzyskanie „karty melomana” upoważniającej do zniżki na koncerty filharmoniczne w kolejnych latach.

15 września w Sali Koncertowej Filharmonii Lubelskiej po raz pierwszy w tym roku zainaugurowana zostanie 5. edycja Programu. Na spotkanie w Filharmonii zaproszeni zostali wszyscy zainteresowani udziałem w programie maturzyści z ponadgimnazjalnych szkół w Lublinie. 16 września po raz pierwszy Program „Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!" zawita do Torunia. We współpracy z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną przygotowano wiele ciekawych niespodzianek dla uczestników pilotażowej edycji. Ruszyły również zapisy do kolejnej edycji w Białymstoku i Gorzowie.

Więcej informacji – na stronie: www.filharmonia-wciaga.pl

Orkiestrownik: new app release

OrkiestrownikOrkiestrownik offers an innovative, interactive way of exploring orchestral music and instruments. It gives users an unprecedented view of how classical music is made. The free-of-charge application for Android and iOS has been made available on September 15, 2016.

The app features multi-channel recording of Maurice Ravel’s Bolero, which might be viewed from the perspective of the conductor and the players of each instrumental section. While using the application, users can follow the score, watch videos or read micro-essays of Sinfonia Varsovia’s principals telling about their instrument, listen to Polish conductor Jerzy Maksymiuk explaining what his job was and use other functions.

The application was designed by Netigen Kluzowicz sp. j., made and authorized by the Institute of Music and Dance and the National Audiovisual Institute, and financed by the Ministry of Culture and National Heritage.

www.orkiestrownik.pl

Krakowskie „Słoneczniki” 2016 rozdane

Sloneczniki„Słoneczniki” – to coroczny plebiscyt portalu czasdzieci.pl, w którym przyznawane są nagrody za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci. Co roku o statuetkę Złotego Słonecznika konkuruje kilkanaście inicjatyw.

Nagrody przyznawane są w sześciu kategoriach: Logika, Ruch, Muzyka, Sztuki Wizualne, Język, Przyroda. Oprócz Złotego Słonecznika w każdej z sześciu kategorii możliwe są także dwie dodatkowe nagrody: Wyróżnienie Specjalne Jury oraz Nagroda Rodziców. Rodzice oraz Organizatorzy mogą zgłaszać do plebiscytu inicjatywy, które ich zdaniem zasługują na to wyróżnienie. Mogą to być zarówno projekty, imprezy okolicznościowe, pikniki, koncerty, spektakle teatralne, cykliczne zajęcia i wiele innych. Wszystkie zgłoszenia przechodzą weryfikację, co uruchamia etap głosowania. W ostatecznym starciu decyduje suma punktów, opinia Jurorów, opis merytoryczny oraz zgodność z kategorią. Szansę na statuetkę mają zarówno duże instytucje, jak i grupy nieformalne, pasjonaci w swoich dziedzinach, czy też niewielkie organizacje pozarządowe.

Krakowska Gala Słoneczniki 2016 odbyła się 3 września 2016 roku w Teatrze Groteska i wzbudziła dużo emocji już na etapie konkursowym. Nominowanych było bowiem rekordowo dużo inicjatyw. Tytuł najlepszej inicjatywy dla dzieci 0-14 lat w kategorii „Muzyka” oraz Statuetkę Złotego Słonecznika otrzymało wydarzenie „Sinfonietka”, zorganizowane przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Wyróżnienie nadano Operze Krakowskiej „za otwarcie się na osoby niepełnosprawne”, a także Teatrzykowi Muzycznemu „Kamyczek”, działającemu przy Nowohuckim Centrum Kultur Nagrodę rodziców otrzymała również Opera Krakowska za spektakl Muzyka i magia.

W Warszawie nagrody za różnorodną i bogatą ofertę edukacyjno-kulturalno-rozrywkową dla dzieci będą wręczane podczas Uroczystej Gali 18 września 2016 roku.

Więcej informacji – na stronie: http://sloneczniki.czasdzieci.pl

Koncerty edukacyjne Capelli Cracoviensis startują już we wrześniu

CCJesień kojarzy się z początkiem sezonów artystycznych. Wprawdzie sezon Capelli Cracoviensis trwa cały rok kalendarzowy, niemniej 21 września 2016 roku krakowski zespół zainauguruje 5. sezon matinée – koncertów edukacyjnych dla juniorów i seniorów.

W zainaugurowanym 25 września 2012 cyklu „Matinée”, czyli koncertów edukacyjnych dla juniorów i seniorów, Capella Cracoviensis oferuje bezpośrednie spotkania z najciekawszymi artystami pracującymi z CC w połączeniu z muzyką, która zawsze jest na pierwszym planie.

To nie wiedza muzyczna (wprowadzająca np. w specjalistyczną terminologię i ucząca treści wypełniających podręczniki) jest tutaj priorytetem, lecz wprowadzenie młodzieży w świat kultury. Kultury jako sposobu bycia. Z koncertem jako środkiem albo pretekstem. Chodzi zresztą o młodzież w wieku dowolnym, gdyż koncerty, pomyślane jako matinée (odbywają się o godz. 11:00), adresowane są i do juniorów, i do seniorów. Pierwszych prowadzić na nie mogą szkoły, drudzy mogą przyjść z pierwszymi. Z tego względu, oraz z budowania świadomości, że za kulturę wypada i warto płacić, wstęp na cotygodniowe koncerty, odbywające się w różnych inspirujących historią wnętrzach Krakowa, opatrzony jest jedynie symboliczną, 5-złotową opłatą.

Każdy koncert będzie więc spotkaniem nie tylko z podanym na tacy utworem muzycznym, lecz z procesem jego powstawania, z jego konotacjami artystycznymi, skojarzeniami z innymi dziełami sztuki, ich rolą w życiu ludzi dawniejszych i dzisiejszych. A także z ciekawymi osobistościami, które będą koncerty prowadzić. Różnorodność prelegentów (a może raczej animatorów) gwarantuje najróżniejsze spostrzeżenia i sposoby patrzenia na muzykę, sztukę, literaturę, obyczaje i ich miejsce w dniu codziennym. Czyli to, co tworzy zjawisko zwane kulturą.

Tym razem cykl obejmuje sześć koncertów z kameralnymi programami, które z jednej strony pokazują umiejętności muzyków Capelli Cracoviensis, z drugiej wprowadzają w świat muzyki klasycznej i dają oddech od zgiełku codzienności. Przedpołudnia w środy między 21 września a 26 października będą okazją, by uczestniczyć w kulturze oraz by to uczestnictwo skojarzyć z przyjemnością.

Więcej informacji – na stronie: capellacracoviensis.pl

Read more: Koncerty edukacyjne Capelli Cracoviensis startują już we wrześniu

Edukacja muzyczna na smartfonie i tablecie

MuzykotekaOd 1 września 2016 roku dzieci, młodzież oraz nauczyciele mogą korzystać z nowej wersji serwisu edukacyjnego Muzykoteka Szkolna, pogłębiającego zainteresowanie i wiedzę na temat muzyki. Nowa Muzykoteka Szkolna, dostępna także na urządzeniach mobilnych, zawiera m.in. sylwetki ponad 100 kompozytorów, 450 nagrań utworów, lekcje do nauki nut, a dla nauczycieli - scenariusze lekcji i ćwiczenia, które pozwolą wprowadzić w świat muzyki w niekonwencjonalny sposób.

Muzykoteka Szkolna, prowadzona przez Narodowy Instytut Audiowizualny, od czterech lat wychodzi naprzeciw potrzebom nauczycieli i uczniów, oferując kompendium wiedzy o muzyce klasycznej podane w nowoczesnej i innowacyjnej formie. Nowa, ulepszona odsłona serwisu profiluje treści w zależności od tego, kto z niego korzysta, by jeszcze skuteczniej zachęcać do wielkich odkryć muzycznych bez konieczności wychodzenia z domu.

Na dzieci i młodzież w nowym roku szkolnym czeka wiele nowości, wśród nich cykl komiksów opartych na librettach najsłynniejszych oper, ale także kilkaset utworów muzycznych, sylwetki kompozytorów, gry i zabawy. 15 września do serwisu trafi również aplikacja mobilna „Orkiestrownik”, która pozwala zajrzeć do wnętrza orkiestry symfonicznej. Na muzykotekaszkolna.pl nauczyciele znajdą dostosowane do podstawy programowej scenariusze lekcji – pomysły na to, jak w 45 minut zainteresować uczniów światem muzyki np. operą, zestawy ćwiczeń m.in. przygotowane przez Barbarę Kingę Majewską „Muzyczne smaki” łączące naukę słuchania z kulinariami, „Fraszki na fortepian” ułatwiające naukę gry na instrumentach klawiszowych, ćwiczenia do nauki nut czy lekcje polskich tańców narodowych. W przygotowaniu są również zajęcia dotyczące kształcenia słuchu i podstaw prowadzenia chóru.

Nowa Muzykoteka Szkolna jest też w pełni dostępna na urządzeniach mobilnych, można z niej więc korzystać podczas lekcji bez konieczności wykorzystania rzutnika. Materiały dydaktyczne dostosowane są do wszystkich poziomów kształcenia i zgodne z podstawą programową nauczania muzyki w szkołach ogólnokształcących. W serwisie znaleźć można ponadto cykl filmów „Gra miejska” w reżyserii dokumentalisty Piotra Stasika, w których uczniowie szkoły podstawowej w niekonwencjonalny sposób poznają świat instrumentów i różnych brzmień, gimnazjaliści szukają harmonii w zgiełku miasta, a licealiści wkraczają w nieznany świat muzyki najnowszej i poznają współczesnych kompozytorów. Muzykoteka Szkolna wprowadza także w świat rockowego instrumentarium (cykl „Szkoła rocka”) i instrumentów historycznych („Barokowe lekcje”) oraz prezentuje instrumenty muzyki tradycyjnej – od suki biłgorajskiej do fideli płockiej.

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

Opowiedz mi bajkę3 września 2016 roku na Dolnym Śląsku rozpocznie się cykl warsztatów dla najmłodszych, podczas których dzieci będą uczyć się, bawić i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek. Organizatorem zajęć jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzami Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. F. Chopina w Kłodzku i Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Międzylesiu.

Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” będą odbywać się raz w miesiącu od września do listopada 2016 roku. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 3-5 lat i 6-8 lat, którym aktywnie towarzyszą ich opiekunowie. Uczestnicy poznają podstawy improwizacji oraz będą układać własne bajki, opierając się na ilustracjach z książek graficznych. Dziecięce opowiadania będą „przekładane” na język muzyczny przez muzycznych gości. Dzięki temu bawiąc się, najmłodsi odkryją świat muzyki współczesnej, różne głosy, instrumenty, niezwykłe brzmienia i nowe książki, a także będą mogli zagrać na wybranych perkusjonaliach.

Warsztaty poprowadzą ich twórcy – kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Gośćmi wrześniowych zajęć będą śpiewacy Justyna Stępień – sopran i Rafał Grozdew – tenor. Oboje na co dzień koncertują zarówno w Polsce jak i za granicą. Można ich usłyszeć w repertuarze klasycznym, współczesnym oraz folkowym.

Udział w warsztatach jest wolny. Za względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje wcześniejsza rejestracja e-mailem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 790 395 228.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Dostępna” oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more: Dolnośląskie warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

Dziecięce Ogrody Muzyczne

Dziecięce Ogrody Muzyczne 2016Spotkania w ramach Dziecięcych Ogrodów Muzycznych, towarzyszące 16. edycji Festiwalu Ogrody Muzyczne, odbędą się 20, i 27 lipca oraz 3 sierpnia 2016 roku, o godz. 10.00 i 11.30, na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Wstęp na wydarzenia  jest wolny.

Podczas pierwszego spotkania (20.07) zabrzmi Karnawał zwierząt – utwór określony przez kompozytora, Camille’a Saint-Saënsa, jako fantazja zoologiczna. Jest to cykl czternastu krótkich kompozycji wykonywanych przez różne składy instrumentalistów. Na przykład Marsz królewski lwa rozbrzmiewa na instrumentach smyczkowych i fortepianie, Kury i koguty – na kontrabasie i klarnecie, Kukułka w głębi lasu – na smyczkach i dwóch fortepianach. Najbardziej znany z tego cyklu Łabędź jest często wykorzystywany w edukacji muzycznej do nauki rozpoznawania brzmienia różnych instrumentów muzycznych.

Drugie wydarzenie (27.07) pozwoli dzieciom zapoznać się z Symfollies – zestawem kilkuminutowych filmów animowanych, w których ścieżką dźwiękową są przeboje muzyki klasycznej. Dodatkową atrakcją będzie udział kwartetu smyczkowego grającego na scenie. Podczas ostatniego spotaknia (03.08) uczestnicy będą mieli natomiast okazję wysłuchać Carmen Georgesa Bizeta – jednej z najsłynniejszych oper na świecie, z ariami zaadaptowanymi do percepcji dziecięcej. Czas trwania całości to ok. 30 minut.

Wszystkim trzem projekcjom towarzyszą rozmowy z dziecięcą widownią. Podczas Karnawału zwierząt i Carmen w tajniki muzyki wprowadza dzieci, dobrze im znany z telewizyjnego programu Budzik, aktor Maciej Gąsiorek. Gospodynią Symfollies jest dyrygentka i pianistka Irina Bogdanowicz, która ma także świetny kontakt z maluchami. Dziecięce Ogrody Muzyczne to autorski projekt Barbary Pietkiewicz-Kraśko.

Więcej informacji – na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl/dzieciece-ogrody-muzyczne

Ostatnie warsztaty NOSPR z cyklu „Wszystkimi zmysłami”

Wszystkimi zmysłami

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na warsztaty podsumowujące roczne spotkania w ramach cyklu „Wszystkimi zmysłami”. Tematem spotkania, które odbędzie się 20 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w Galerii Katowickiej, będzie Pocztówka z NOSPR.

Dźwięk i obraz, a w tle zbliżające się lato. Uczestnicy będą słuchać, malować i przesyłać pozdrowienia. Zajęcia poprowadzi Iza Lechowicz z towarzyszeniem skrzypaczki Marty Grochowskiej. W spotkaniu mogą brać udział dzieci w wieku 7-11 lat.

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) oraz numeru telefonu do rodzica należy przesyłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. W tytule maila należy wpisać: Warsztaty Galeria Katowicka. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Liczba uczestników w grupie: 10 osób

Warsztaty odbywają się w Galerii Katowickiej, w przestrzeni projektu „Wyższy Poziom” (na poziomie +2). Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Alicja w Krainie Czarów w Filharmonii Świętokrzyskiej

Alicja w Krainie CzarówW środę 22 czerwca 2016 roku o godz. 11.00 i 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej zaprezentowany zostanie spektakl operowo – baletowo – akrobatyczny Alicja w Krainie Czarów w reżyserii Anny Niedźwiedź, z muzyką Gabirela Kaczmarka oraz scenografią Sławomira Wrembla.

Spektakl przenosi odbiorcę do tajemniczej krainy baśni, czarów, niesamowitych zdarzeń, będąc przy tym opowieścią o poszukiwaniu przyjaźni i własnej tożsamości. Powieść Lewisa Carrolla jest jednym z pierwszych dzieł adresowanych równocześnie do dzieci i dorosłych. Dzięki wielopoziomowej narracji poznańska inscenizacja zachowuje tę cechę pierwowzoru literackiego. Alicja zabiera widzów na drugą stronę lustra do onirycznego świata dziecięcej wyobraźni, za którym tak często w dorosłym życiu tęsknimy. Postaci Krainy Czarów kreują jej wydarzenia przy pomocy różnych technik tańca (od tańca klasycznego poprzez elementy ludowe aż do tańca nowoczesnego), śpiewu, akrobacji i muzyki, fantastycznych kostiumów i pomysłowej, ruchomej scenografii. Intensywność kolejnych obrazów spektaklu jest tak bogata, że angażuje wszystkie zmysły odbiorcy w każdym wieku, nie pozwalając nawet najmłodszym widzom na chwilę znużenia.

Alicja w Krainie Czarów w swojej treści podejmuje problem bycia „innym” w obcym, z początku nieprzyjaznym, dziwnym świecie. Odczytana w ten sposób fabuła inscenizacji promuje wartości dialogu międzykulturowego i uczy zarówno młodych wykonawców, jak i młodych odbiorców otwartości dla „innego”. W ten sposób Inny nie musi być synonimem obcości, zagrożenia i zła. Interdyscyplinarne widowisko Alicja w Krainie Czarów jest zjawiskiem unikatowym w skali świata. Anna Niedźwiedź, reżyserka, w oryginalny sposób wykorzystuje możliwości i umiejętności bardzo młodych adeptów różnych dyscyplin artystycznych (balet i taniec współczesny, akrobatyka i gimnastyka artystyczna, śpiew i aktorstwo) tworzących magiczny świat dziwów i niesamowitych postaci, w którym prym wiodą profesjonalni wykonawcy, kreujący główne partie. Muzyka, specjalnie skomponowana przez poznańskiego kompozytora Gabriela Kaczmarka, jest doskonale zespolona z zamierzeniami reżyserki, atrakcyjna dla młodej widowni, a przy tym wartościowa pod względem edukacyjnym.

Wystąpię soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu: Karolina Sierant (Królowa Kier i Biała Królowa), Viktor Davydiuk (Królik), Renata Dobkowska i Magdalena Stefaniak (Alicja), Marcin Herman (Kapelusznik) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą chińskiego dyrygenta Cheung Chau. Spektakl jest koprodukcją Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.