Polmic - FB


M jak młodzi

Wielka fantazja zoologiczna w Dzień Dziecka

Wielka Fantazja ZoologicznaOrkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus” zaprasza wszystkie dzieci razem z rodzicami i dziadkami w Dzień Dziecka na koncert zatytułowany Wielka fantazja zoologiczna. Wydarzenie odbędzie się 1 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Bohaterami tego koncertu będą pianiści Andrzej Tatarski i Maciej Pabich oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej–Lipczyńskiej w Poznaniu. Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” poprowadzi Anna Duczmal-Mróz.

Uczestnicy spotkania przeżyją muzyczną przygodę z dwoma przeplatającymi się wzajemnie utworami – Karnawałem Zwierząt Camille’a Saint-Saënsa oraz Obrazkami z wystawy Modesta Musorgskiego. Pierwszy z nich to niezwykle efektowny utwór, którego kolejne części przyporządkowane są różnym zwierzętom. W królewskim marszu lew wprowadza kury i koguty, antylopy, żółwie, słonia, kangury, rybki, osły, kukułkę, łabędzia, a nawet zwierzęta z dawnych epok… Natomiast fragmenty Obrazków z wystawy przeniosą uczestników do chatki na kurzej stopce, gdzie mieszka Baba Jaga oraz urzekną tańcem kurcząt w skorupkach.

Koncerty dla Dzieci organizowane od 2007 roku przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją dwóch znakomitych dyrygentek, stały się okazją do rodzinnych spotkań z muzyką w najpiękniejszej sali koncertowej Poznania – Auli UAM. Wspaniała atmosfera koncertu, w której odnajdą się zarówno starsi jak i najmłodsi słuchacze – gwarantowana. Dla każdego dziecka przewidziana jest słodka niespodzianka.

Poczuj Muzykę – warsztaty dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących

Poczuj muzykęW ramach tegorocznej edycji Festiwalu Katowice Kultura Natura „Duchowość” w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbędzie się niezwykły projekt edukacyjno-muzyczny skierowany do dzieci niesłyszących i niedosłyszących. W dniach 10-15 maja 2016 roku warsztaty Poczuj Muzykę, przeznaczone dla dzieci w wieku 8-13 lat, poprowadzą specjaliści i muzycy z wybitnej Mahler Chamber Orchestra.

Poczuj muzykę to program, który otwiera dzieci z dysfunkcją narządu słuchu na świat dźwięków, zachęcając je do odkrywania muzyki na ich własnych warunkach. Dźwięk, wibracja, dotyk to fizyczne składowe muzyki, odbierane przez osoby niesłyszące. Podczas interaktywnych warsztatów dzieci będą mogły poczuć niesłyszalną dla nich muzykę innymi niż słuch zmysłami. Ponadto zostaną zaproszone przez muzyków do udziału w próbie orkiestry na estradzie sali kameralnej NOSPR, gdzie będą mogły zagrać z muzykami lub nawet poprowadzić orkiestrę. Wraz z rodzicami wezmą także udział w koncercie Mahler Chamber Orchestra, który odbędzie się 15 maja 2016 roku w NOSPR.

Udział w programie jest bezpłatny. Zgłoszenia uczestnictwa dziecka należy przesłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. w terminie do 30 kwietnia 2016 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń. Uwaga! Wymagany jest udział we wszystkich elementach programu. Szczegółowe informacje można uzyskać w NOSPR pod numerem telefonu: (32) 73 25 309.

Więcej inforamcji – na stronie: www.nospr.org.pl/pl/aktualnosci/334/poczuczuj-muzyke-warsztaty-dla-dzieci-niesyszacych-i-niedosyszacych-w-nospr

Read more: Poczuj Muzykę – warsztaty dla dzieci niesłyszących i niedosłyszących

6. Mała Warszawska Jesień (zapowiedź)

6. Mała Warszawska JesieńFestiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień” odbędzie się już po raz szósty w dniach 16-25 września 2016 roku.

Mała WJ niezmiennie zaprasza dzieci, jak i dorosłych, na tydzień pełen muzycznych i dźwiękowych wrażeń. Na pewno spotkania odbędą się ponownie w Królikarni. W Parku Rzeźby niezwykle kreatywna grupa panGenerator przygotuje interaktywną instalację, a wrocławski kompozytor Sławomir Kupczak zilustruje wraz z uczniami ze szkoły muzycznej w Jeleniej Górze muzyczny performans.

Koncert, a właściwie utwór dający odbiorcom „odczuć”, czym jest opera, przygotuje Jarosław Siwiński – kompozytor o dużym doświadczeniu w pisaniu muzyki dla najmłodszych, znany naszej publiczności z pierwszej edycji Małej WJ. „Głos” będzie również bohaterem warsztatów wokalnych, prowadzonych przez Joannę Freszel – wspaniałą sopranistkę, której interpretacje wybranych utworów z Song Books Johna Cage’a na ubiegłorocznym festiwalu na pewno powiększyły grono wielbicieli tego kompozytora o wielu bardzo młodych melomanów.

Oficjalna strona Festiwalu: www.warszawska-jesien.art.pl

Kocie zabawy z muzyką w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Kocie Zabawy z Muzyką30 i 31 maja 2016 roku w godzinach przedpołudniowych w Sali Koncertowej na Ołowiance w Gdańsku odbędą się koncerty skierowane do dzieci nauczania początkowego, zatytułowane Kocie zabawy z muzyką.

W przedstawieniu Kot Tralalot otworzy dzieciom drzwi do świata muzyki, a także wprowadzi uczestników w sekrety prądu i elektryczności. Najmłodsi widzowie poznają klucz wiolinowy i nuty, a przy muzyce granej na instrumentach dętych – trąbce, klarnecie i waltorni z towarzyszeniem fortepianu, oczekiwać będą przyjścia Pani Wiosny. W spektaklu dzieci usłyszą m.in. utwory Antonína Dvořáka,Witolda Lutosławskiego, Edvarda Griega oraz George’a Gershwina.

W spektaklu wystąpią: Laura Haras-Cejrowska (Kot Tralalot, Pani Wiosna), Halina Cichoń-Haras (Czarodziejka Tralalina), Zespół taneczny Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz Kamil Kruczkowski (trąbka) i Barbara Pappelbaum-Kruczkowska (klarnet, waltornia). Kierownictwo artystyczne nad projektem sprawuje Laura Haras-Cejrowska.

Bilety na wydarzenie do nabycia poprzez strone: www.filharmonia.gda.pl oraz w kasach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

"The Least Probable Story" by Jerzy Kornowicz in Szczecin

Historia najmniej prawdopodobnaJerzy Kornowicz's opera for children The Least Probable Story will be staged again at the Opera na Zamku (Opera at the Castle) in Szczecin on April 26-27, 2016.

The work is based on Hans Christian Andersen’s fairy tales and its central theme circles around Time represented by the clock of the Castle’s tower. The performance involves atypical instruments and multimedia projections.

The composition had its premiere on December 19, 2015. The project is co-financed by the Minister of Culture and National Heritage (programme "Composing Commissions" operated by the Institute of Music and Dance).

Tickets available on-line at: www.opera.szczecin.pl