Polmic - FB


M jak młodzi

Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Wilanowie

omb28 października 2017 roku zapraszamy na kontynuację warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, które organizuje Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej we współpracy z Centrum Kultury Wilanów.

Połączenie muzyki, książek, improwizacji i zabawy to idea zajęć, przeznaczonych dla dwóch grup dzieci w wieku 3-5 lat oraz 6-8 lat. Uczestnicy słuchają muzyki nowej, poznają podstawy improwizacji oraz układają własne bajki na podstawie ilustracji z książek graficznych. Opowiadania te są następnie „przekładane” na język muzyczny przez zaproszonych gości. Wspólnie bawiąc się, dzieci odkrywają świat muzyki współczesnej, różne instrumenty i ich niezwykłe brzmienia, a także wspaniałe książki.

28 października gośćmi warsztatów będą Aleksandra Żakiewicz (sopran) i Jarosław Siwiński (instrumenty klawiszowe), a zajęcia poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Podczas zajęć dzieciom aktywnie towarzyszą ich opiekunowie. Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą i są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Read more: Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Wilanowie

Małe Muzyczne Improsceny

21 października 2017 roku o godz.12:00 w Nowym Teatrze odbędzie się kolejne spotkanie z Cyklu koncerto-warsztatów dla dzieci w wieku 6+ „Małe Muzyczne Improsceny”.

Motywem przewodnim cyklu koncerto-warsztatów projektu jest improwizacja muzyczna. Scenariusze opracowane we współpracy z autorytetami sceny improwizacji współczesnej będą wzbogacone nagraniami utworów w wykonaniu dzieci. Kontakt dzieci z zaproszonymi do projektu wirtuozami improwizacji oparty na wspólnym muzykowaniu da dzieciom szansę wejścia zarówno w rolę widza jak i artysty.

Trele morele, Figa z Makiem, Hocki-Klocki i wszystkie smutki i radości Kopciuszka można wyimprowizować – chcecie się przekonać? Fortepian i małe instrumenty perkusyjne w długich i krótkich bajko-opowieściach w wykonaniu dzieci. Tak! To możliwe!

Warsztaty 21 października poprowadzi Dagna Sadkowska. Gościem specjalnym będzie Jarosław Siwiński – kompozytor i pianista, twórca wielu kompozycji instrumentalnych i wokalnych dedykowanych najmłodszym odbiorcom. Ma w swoim dorobku prawykonania utworów muzyki współczesnej m. in. Koncertu na klawesyn (fortepian) i orkiestrę smyczkową op. 40 H. M. Góreckiego. Jest współtwórcą i wykonawcą wielu projektów multimedialnych m. in. Grupy MM, łączącej improwizowaną muzykę współczesną z pantomimą i projektami wizualnymi.

Następne zajęcia z udziałem Michała Górczyńskiego i Jerzego Rogiewicza odbędą się 4 listopada i 2 grudnia o godz.12:00.

Więcej: http://www.nowyteatr.org

Festiwal muzyki współczesnej dla dzieci „Mała Warszawska Jesień” 2017

wjW dniach 15–24 września 2017 roku odbędzie się festiwal dla dzieci „Mała Warszawska Jesień”, towarzyszący 60. jubileuszowej edycji najbardziej znanego polskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej.

Festiwal, tradycyjnie już, zostanie zainaugurowany w Parku Muzeum Rzeźby w Królikarni plenerową instalacją, tym razem dźwiękowo-kinetyczną. Krzysztof Topolski sprawi, że zobaczymy falę akustyczną, układającą się na wodzie w piękne wzory. Tadeusz Wielecki zaprosi do udziału w kolejnej przygodzie w parku: będzie można wziąć do ręki dźwięk, a nawet rzucać nim... W Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski czeka nas perkusyjna uczta oraz opowieść o legendzie Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia – Eugeniuszu Rudniku.

W ramach towarzyszącej głównemu nurtowi już siódmy rok „Małej Warszawskiej Jesieni”, realizowanej z myślą o dzieciach w wieku od 4 do 12 lat, usłyszymy i zobaczymy koncert perkusyjny duetu Magdaleny Kordylasińskiej i Miłosza Pękali z gościnnym udziałem Warszawskiej Grupy Gamelanowej. Co oznacza, że najmłodsi będą mogli z bliska poznać indonezyjski gamelan, a nawet na nim zagrać. Artyści wprowadzą publiczność w tajemnicę łączenia rytmów i temp.

Wszystkie wydarzenia „Małej Warszawskiej Jesieni” są zamówieniami Festiwalu i odbędą się premierowo.

Więcej – na stronie: http://www.warszawska-jesien.art.pl

Małe muzyczne improsceny

n9 września 2017 roku w Nowym Teatrze rozpocznie się cykl koncerto-warsztatów dla dzieci w wieku 6+, którego motywem przewodnim jest improwizacja muzyczna.

Scenariusze, opracowane we współpracy z autorytetami sceny improwizacji współczesnej, będą wzbogacone nagraniami utworów w wykonaniu dzieci. Kontakt dzieci z zaproszonymi do projektu wirtuozami improwizacji oparty na wspólnym muzykowaniu da dzieciom szansę wejścia zarówno w rolę widza, jak i artysty. Warsztaty poprowadzi Dagna Sadkowska – skrzypaczka, solistka i kameralista, członkini i współzałożycielka zespołu muzyki współczesnej Kwartludium, edukatorka, autorka cyklu „Muzyczne Obrazy”, realizowanego we współpracy i w przestrzeni Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, autorka „Internetowego Zbioru do Edukacji Muzycznej", kuratorka i pomysłodawczyni „Warszawskiej Jesieni Klubowo", pomysłodawczyni cyklu koncertów dla dzieci i dorosłych „Dzika Klasyka" oraz „Mała Dzika Klasyka", członkini grupy nadzorującej europejski projekt promujący muzykę współczesną „New:Aud", pracowniczka Gimnazjum Przymierza Rodzin nr 2 z 21 letnim stażem pracy w zawodzie nauczyciela.

Podczas pierwszych zajęć uczestnicy znajdą odpowiedzi na pytania: czy kolekcja trójdźwięków z Warzywniaka Pana Darka zabrzmi dobrze przy akompaniamencie szumiastych topoli?; ile alikwotów mieści się w jednym wagoniku warszawskiego metra? Gościem specjalnym będzie Krzysztof Knittel.

Kolejne warsztaty z udziałem Jarosława Siwińskiego, Michała Górczyńskiego i Jerzego Rogiewicza odbęda się 21 października, 4 listopada i 2 grudnia.

Więcej – na stronie: http://www.nowyteatr.org

Orkiestra Muzyki Nowej / Bajki muzyczne

omn3 czerwca o godz. 17.00 i 4 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR odbędzie się koncert rodzinny, podczas którego zabrzmią cztery muzyczne opowieści o świecie przyrody autorstwa współczesnych polskich kompozytorów.

Na koncert rodzinny składają się utwory o owadach, ptakach i świecie wodnym, które zabrzmią w wykonaniu Orkiestry Muzyki Nowej i sopranistki Joanny Freszel. Młodzi kompozytorzy proponują słuchaczom niecodzienną grę wyobraźni – zabawę dźwiękiem, tekstem, kolorami, melodiami i instrumentami…

Pieśni dziecięce Joanny Szymali napisane do słów M. Konopnickiej opowiadają o świecie przyrody oraz zjawisk z nią związanych, co uwidocznione jest w kolejnych tytułach: Dzień dobry, W lecie, Tęcza i Dobranoc. Świat radosny i jasny – zarówno w poezji, jak i muzyce.

Jarosław Siwiński znany jest między innymi z projektów multimedialnych łączących muzykę improwizowaną z elementami wizualnymi. Ornitologia to muzyczna opowieść o świecie ptaków. Autorką tekstu jest M. Kołcz – kontrabasistka i poetka. Utwór ukazuje pasjonującą grę skojarzeń, łączy różne formy faktur i form muzycznych, kolorów i świergotów. Całość może być niezwykłą pożywką dla wyobraźni, nie tylko dziecięcej.

Owadologia Anny Marii Huszczy opowiada historię Pani Komarzycy, która na swojej drodze spotyka Żuka Mruka, Panieneczkę Biedroneczkę i inne dziwne stwory. A Hydrologia Adriana Robaka, napisana do słów M. Baczyńskiej, opowiada o wodnym żywiole. Tę powieść muzyczną wspiera choreografia przygotowana przez Barbarę Dutkiewicz, której wykonawczyniami będą Iga Eckert oraz Olga Czech.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.nospr.org.pl