Polmic - FB


M jak młodzi

6. Mała Warszawska Jesień (zapowiedź)

6. Mała Warszawska JesieńFestiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień” odbędzie się już po raz szósty w dniach 16-25 września 2016 roku.

Mała WJ niezmiennie zaprasza dzieci, jak i dorosłych, na tydzień pełen muzycznych i dźwiękowych wrażeń. Na pewno spotkania odbędą się ponownie w Królikarni. W Parku Rzeźby niezwykle kreatywna grupa panGenerator przygotuje interaktywną instalację, a wrocławski kompozytor Sławomir Kupczak zilustruje wraz z uczniami ze szkoły muzycznej w Jeleniej Górze muzyczny performans.

Koncert, a właściwie utwór dający odbiorcom „odczuć”, czym jest opera, przygotuje Jarosław Siwiński – kompozytor o dużym doświadczeniu w pisaniu muzyki dla najmłodszych, znany naszej publiczności z pierwszej edycji Małej WJ. „Głos” będzie również bohaterem warsztatów wokalnych, prowadzonych przez Joannę Freszel – wspaniałą sopranistkę, której interpretacje wybranych utworów z Song Books Johna Cage’a na ubiegłorocznym festiwalu na pewno powiększyły grono wielbicieli tego kompozytora o wielu bardzo młodych melomanów.

Oficjalna strona Festiwalu: www.warszawska-jesien.art.pl

„Historia najmniej prawdopodobna” Jerzego Kornowicza w Szczecinie

Historia najmniej prawdopodobnaW dniach 26-27 kwietnia 2016 roku w Operze na Zamku w Szczecinie odbędą się kolejne spektakle opery dziecięcej Jerzego Kornowicza Historia najmniej prawdopodoba, opartej na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.

Bohaterem opery jest Czas i jego widomy kształt – Zegar zamieszkujący na operowej wieży zamkowej. To Czas jest czymś „najmniej prawdopodobnym”, Zegar zaś jest jednym z jego reprezentacji, także świadkiem czasu, instrumentem ukazywania obrazów w czasie spektaklu. Akcja toczy się w różnych przestrzeniach Opery na Zamku. Kolejne sceny w różny sposób odnoszą sie do tematu czasu i stanowią kolejne obrazy wytwarzane w pełnych godzinach przez niezwykły zegar. Owe obrazy ilustrowane są za pomocą rozmaitych, często nietypowych instrumentów, ruchu tancerzy oraz projekcji multimedialnych.

Premiera opery miała miejsce 19 grudnia 2015 roku. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Więcej informacji – na stronie: www.opera.szczecin.pl/pl/component/repertuar/spektakl/282

„Muzyka i magia” – kwietniowe spektakle w Krakowie

Muzyka i Magia5 i 19 kwietnia 2016 roku na deskach Opery Krakowskiej wystawiony zostanie spektakl rodzinny Muzyka i magia z muzyką Andrzeja Zaryckiego, według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego. Bajkową scenografię i kostiumy zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, za ruch sceniczny odpowiedzialna jest Kinga Kużdżał, a za wizualizacje – Aldo Vargas Tetmajer i Rafał Śmierzchalski.

Muzyka i magia to spektakl interaktywny, włączający młodego widza w akcję przedstawienia. Dzieci mogły wcielić się w rolę krasnoludków i zaśpiewać na scenie wraz z Profesorem Badaczem i Królewną Śnieżką. Najmłodsi melomani śmiali się do rozpuku, kiedy z wieży Muzomagiusa wyskoczył nagle trochę straszy, a trochę zabawny potwór Bumtararam. Mimo sympatii do dziwnego stwora każde dziecko wiedziało, że jego postępowanie wcale nie sprzyja dobremu zakończeniu opowiadanej na scenie historii. Dzieci głośnym chórem komentowały kto w tej bajce jest dobry, a kto zły. I to chyba najlepszy dowód na to, że muzyczna opowieść uczy, jednocześnie bawiąc.

W magicznej opowieści o muzyce wystąpią: Andrzej Biegun (Czarodziej Muzomagius), Stanisław Knapik (Profesor Badacz), Michał Kutnik (Bumtararam), Monika Korybalska (Kopciuszek), Agnieszka Cząstka (Siostra, Śnieżka), Karin Wiktor-Kałucka (Siostra, Babcia), Kamila Mędrek-Żurek (Kapturek), Bożena Zawiślak-Dolny (Królowa), Krzysztof Kozarek (Książę, Królewicz), Marcin Herman (Wilk), Krzysztof Dekański (Leśniczy), Franciszek Makuch (Dworzanin), Janusz Dębowski (Dworzanin, Minister). Artystom towarzyszył Zespół Kameralny Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marka Kluzy.

Premiera spektaklul miała miejsce 15 października 2015 roku. Było to pierwsze zamówienie Opery Krakowskiej na spektakl w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Czytaj więcej: „Muzyka i magia” – kwietniowe spektakle w Krakowie

Koncert Familijny „Popatrz, popatrz, wiosna już na świecie”

Popatrz, popatrz wiosna już na świecieBarwy dźwięków, jak kolory słonecznej tęczy, będą rozbrzmiewać na wiosennym Koncercie Familijnym Popatrz, popatrz, wiosna już na świecie, który odbędzie się 17 kwietnia 2016 roku o godzinie 12.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Jest to wydarzenie skierowane do rodziców z dziećmi (najmłodsi oraz uczniowie szkół podstawówych), które w formie zabawy tańcem i muzyką ma edukować maluchy w zakresie muzyki klasycznej. Zespół Taneczny „Rapsodia” w towarzystwie Królewskiej Orkiestry Salonowej roztańczy i rozśpiewa całą Filharmonię. Wspaniała muzykę i kolorowe rytmy to prezent na jej 70. urodziny.

Ćwierkać i tańczyć na cześć Filharmonii będą też wiosenne ptaszki i zwierzęta w Symfonii Dziecięcej Józefa Haydna. Na klarnecie rozszaleje się wirtuozowska polka Dziadek. Będzie też polka-niespodzianka Jana Straussa i hymn najsłynniejszego na świecie włoskiego klubu piłkarskiego SSC Napoli. Wiosenne, tęczowe rytmy dzieci obejrzą w tanecznych korowodach.

W Sali Koncertowej PFB wystąpią: Królewska Orkiestra Salonowa, Natalia Walewska – skrzypce, prowadzenie orkiestry, Katarzyna Syguła – sopran, Maciej Gronek – tenor, Andrzej Wojciechowski – klarnet, Zespół Taneczny „Rapsodia” – choreograf Beata Stoppa, Barbara Żurowska-Sutt – kierownictwo artystyczne i prowadzenie.

Bilety do nabycia w kasach Filharmonii oraz na stronie: www.filharmonia.gda.pl.

„Pinokio” dla najmłodszych

PinokioPinokio – najsłynniejszy chyba pajacyk na świecie, bohater powieści Carla Collodiego, niezliczonych filmów, spektakli i innych dzieł kultury, zawita 1 kwietnia 2016 roku na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Muzykę do spektaklu w reżyserii Jacka Malla skomponował Krzysztof Dzierma.

Drewnianą lalkę stworzył cieśla Dżepetto, który chciał, by jego samotne życie rozjaśniła obecność syna. A ponieważ marionetkę wystrugał z magicznego drewna, Pinokio niespodziewanie ożył. I choć dobroduszny Dżepetto niezwykle cieszy się z niezwykłego towarzystwa, synek jest krnąbrny i buńczuczny. Jest jednak tego dobra strona – dzięki temu Pinokio nieustannie przeżywa niesamowite przygody i niezmiennie od wieków już jest ulubieńcem młodszej i starszej publiczności.

Pinokio na scenie przy ul. Odeskiej 1 to koprodukcja Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku i Białostockiego Teatru Lalek. Spektakl, skierowany do najmłodszej widowni, zawierać będzie liczne atrakcje – różnego rodzaju lalki oraz muzykę na żywo. Wystąpią aktorzy BTL, a towarzyszyć im będą muzycy z OiFP.