Polmic - FB


M jak młodzi

Koncert mikołajkowy „Z wizytą u ciotki Polifonii”

Maria BelicaW piątek 4 grudnia 2015 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach odbędzie się koncert mikołajkowy zatytułowany Z wizytą u ciotki Polifonii.

To już trzecia mikołajkowa opowieść o przygodach Królewny Melodii, która uwielbia muzyczne podróże. Tym razem szesnastoletnia już bohaterka odwiedzi swą ciotkę – Polifonię. Czy starszej pani – wcale nie tak strasznej, jak głoszą plotki – uda się spełnić nowe marzenie dziewczynki? Koncert poprowadzi autorka bajki Beata Młynarczyk.

Partię skrzypiec wykona Maria Belica (na zdjęciu) – utalentowana szesnastolatka z Częstochowy, której do tej pory wystąpiła już w ponad dwudziestu konkursach. Ekscytujące wydarzenia z podróży Królewny ilustrować będzie muzyka w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod okiem Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza – w ubiegłym sezonie rezydenta Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”.

Mikołajki na Grochowskiej

Mikołajki na GrochowskiejKoncerty dla małych i dużych, wspólne muzykowanie i tworzenie świątecznych ozdób, a także wizyta św. Mikołaja – to tylko część atrakcji, które przygotowała Orkiestra Sinfonia Varsovia we współpracy z Centrum Promocji Kultury Praga Południe i Fundacją Muzyka jest dla Wszystkich w ramach Mikołajek na Grochowskiej. Na większość wydarzeń, które odbędą się 6 grudnia 2015 roku w godz. 10.00-16.00, wstęp jest wolny.

W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie – moc atrakcji. Smykofonia pod hasłem „Pomocnicy św. Mikołaja” to propozycja specjalnych koncertów dla najmłodszych melomanów, czyli dzieci od 0 do 5 lat (godz. 10.00, 11.25 i 12.30). Na nieco starsze dzieci czekają warsztaty muzyczne: granie i śpiewanie piosenek świątecznych wspólnie z animatorami Fundacji Muzyka jest dla wszystkich (godz. 11.00-15.00). W tym samym czasie, pod okiem instruktorów Centrum Promocji Kultury Praga Południe, każdy z uczestników będzie mógł własnoręcznie przygotować świąteczne ozdoby.

Wszystkich grających – dorosłych i dzieci – organizatorzy zapraszają na otwarte zajęcia STAYni, czyli Eksperymentalnej Pracowni Muzycznej (godz. 10.00-15.00). Będzie to okazja do wspólnego cieszenia się muzyką niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. Można przynieść własne instrumenty. Oczekiwanie na wizytę św. Mikołaja umilą pamiątkowe zdjęcia w fotobudce. Na zakończenie odbędzie się swingujący koncert zespołu Singin’ Birds z towarzyszeniem sekcji dętej (godz. 15:00).

Więcej informacji – na stronie: www.sinfoniavarsovia.org/pl/2015-12-06-mikolajki-na-grochowskiej.htm
 

Czytaj więcej: Mikołajki na Grochowskiej

Z sercem do muzyki - warsztaty artystyczne NOSPR

Z sercem do muzykiWarsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 7-11 lat z cyklu „Z sercem do muzyki” odbędą się 23 listopada 2015 roku w godz. 17.00-18.30 w Galerii Katowickiej. Organizatorem wydarzenia odbywającego się w ramach projektu „Wyższy poziom” jest Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

„Najważniejszy instrument” to temat spotkania, podczas którego dzieci zostaną wprowadzone w fascynujący świat dźwięków poprzez najbardziej naturalne dla nich formy aktywności – zabawę, ruch i śpiew. Warsztaty to propozycja, aby zatrzymać się w biegu codzienności i ze świata nieograniczonej ilości różnorodnych bodźców wzrokowo-słuchowych wrócić do „korzeni”. Proste melodie, nieraz już zapomniane wyliczanki, rytmiczanki, kołysanki oraz dziecięce piosenki z repertuaru muzyki ludowej, tworzenie rytmów i zabawa z rytmem z wykorzystaniem dziecięcych instrumentów perkusyjnych. Organizatorzy zachęcają do odkrycia radości śpiewania – przez dzieci i rodziców – w formie swobodnej zabawy.

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) należy przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Liczba uczestników w grupie to 12 osób. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Dodatkowy kontakt pod numerem telefonu: (32) 732 53 09.

Muzyczne bajki na Mikołajki w Poznaniu

Prak UguiW sobotę 5 grudnia 2015 roku o godz. 11.00 i 15.00 w Auli Nova Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu odbędzie się mikołajkowy koncert z cyklu „Akademia Dzieciom”. Muzyczne bajki na Mikołajki opowie Zbigniew Grochal wraz z Sinfoniettą pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza. W programie Ptak Ugui Piotra Mossa do tekstu Jean-Louisa Bauera w tłumaczeniu Krzysztofa Lipki.

Kompozycja Piotra Mossa, nawiązująca do różnych gatunków muzycznych, niesie w sobie duży potencjał edukacyjny. Dzieło zaznajamia słuchacza z instrumentarium orkiestry symfonicznej, pokazuje szeroką gamę technik wykonawczych stosowanych w grze na instrumentach dętych, perkusyjnych i smyczkowych, nawiązuje za pomocą cytatu i pastiszu muzycznego do kompozycji epok minionych (m.in. Mozarta, Beethovena i Verdiego), stosuje w czytelny i ciekawy sposób rozmaite techniki kompozytorskie, zaznajamia odbiorcę z gatunkiem koncertu instrumentalnego (w niezwykle efektownym koncercie na harfę i puzon, będącym częścią kompozycji), a także zawiera w sobie prezentację strojenia orkiestry symfonicznej.

Bardzo istotnym elementem Ptaka Ugui jest idea teatru instrumentalnego, w której muzycy orkiestry i dyrygent zajmują się nie tylko wykonywaniem muzyki, ale odgrywają role aktorskie. Wszystkie te elementy podporządkowane są edukacji muzycznej. Lekkie w odbiorze, a zarazem niebanalne, pełne poetyckiej głębi i wielowymiarowe libretto sprawia, że zarówno młodsi, jak i starsi odbiorcy będą z wykonania tego dzieła czerpać wiedzę o muzyce symfonicznej. Najmłodsi odbiorcy będą podziwiali niezwykle barwne, często dźwiękonaśladowcze brzmienia, które w sposób dowcipny i komunikatywny łączą się z warstwą słowną utworu, nieco starsza publiczność rozpozna nawiązania do powszechnie znanych arcydzieł muzyki, a wykształceni muzycznie słuchacze docenią kunszt technik kompozytorskich i filozoficzną warstwę libretta, którego przesłaniem nadrzędnym, opowiedzianym w baśniowy i przystępny sposób, jest wskazanie na rolę artysty poszukiwanie nieosiągalnego ideału i nadzieja na jego doświadczenie.

Na koncerty wydawane będą bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Miejskiej (CIM) w Poznaniu (ul. Ratajczaka 44) od dnia 25 listopada 2015 roku od godz. 10.00 (maksymalnie 4 wejściówki na osobę).

Mikrokosmos na podstawie baśni Andersena

Mikrokosmos18-19 listopada 2015 roku o godz. 11.00 na Scenie na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu wystawiona zostanie bajka dla dzieci Mikrokosmos na motywach Calineczki Hansa Christiana Andersena. Spektakl w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Pantomimy wyreżyserował Konrad Dworakowski.

Hans Christian Andersen napisał Calineczkę poszukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem. Mikrokosmos jest swobodną interpretacją tej popularnej baśni. Calineczka jest jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohater ciekawy świata, silny i zdecydowany, dążący do tego, by być sobą i czuć się wolnym. Powodem tej swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los.

Autorem muzyki do przedstawienia jest Piotr Klimek. Wśród wykonawców znajdą się: Gustaw Bachorz – klarnet, Bartłomiej Orłowski – gitary, Jakub Fiszer – perkusja, instrumenty perkusyjne, Piotr Klimek – kontrabas, Wiktor Szostak – fortepian, Krzysztof Kowalczyk – saksofony, Bohdan Szczerkowski – skrzypce, Ewa Szczerkowska – wiolonczela, Kwintet Dęty Garnizonu Szczecin. W warstwie muzycznej wykorzystano ponadto fragmenty Requiem KV 626, Koncertu klarnetowego A-dur KV 622 i Koncertu waltorniowego Es-dur KV 495 W. A. Mozarta.