Polmic - FB


M jak młodzi

„Nie bój się improwizować” – koncerty online Trillingen Duo i młodych muzyków

Art Deco Group26 września 2020 o godz. 10.30 i 13.00 odbędzie się transmisja online koncertów podsumowujących internetowe warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!” z Trillingen Duo.

Internetowe bezpłatne warsztaty „Nie bój się improwizować!" przeznaczone są dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach lub śpiewu w szkołach muzycznych albo w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Warsztaty prowadzą artyści różnych specjalizacji, którzy posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku. Bardzo ważnym w niniejszym projekcie jest wspólne muzykowanie i współdziałanie w grupie, dlatego dzieci uczestniczą w zajęciach ze swoimi instrumentami i czynnie improwizują pod kierownictwem prowadzących.

Tym razem zaprezentowane zostaną efekty pracy z uczestnikami zajęć, które prowadziły multiinstrumentalistka Iwona Jędruch i kontrabasistka Małgorzata Kołcz, tworzące zespół Trillingen Duo wykonujący muzykę eksperymentalną. Podczas warsztatów młodzi muzycy poznawali różne techniki i sposoby rozwijania umiejętności improwizowania.

Podczas najbliższych koncertów wszyscy spotkają się pierwszy raz na żywo i będą mieć okazję do wspólnego muzykowania. Koncert będzie transmitowany z warszawskiego Quality Studio przy współpracy z Rec Audio.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Zapraszamy do obejrzenia transmisji na stronach http://www.artdecogroup.eu/ oraz https://www.facebook.com/adgagencja 

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzyczne POLMIC.

Nie bój się improwizować z Jarosławem Siwińskim i Grzegorzem Ociepką

Nie boj sie improwizowacAgencja Muzyczna Art Deco Group zaprasza dzieci w wieku 7–12 lat uczące się gry na instrumentach lub śpiewające do udziału w warsztatach „Nie bój się improwizować!”. Warsztaty są bezpłatne i będą odbywać się codziennie online w dniach 21–24 września 2020 dla dwóch grup o godz. 16.00 i 17.30.

Uczestnicy będą rozwijać swoją kreatywność i nieszablonowe myślenie o muzyce pod kierunkiem kompozytora i pianisty Jarosława Siwińskiego oraz aktora i reżysera sztuk dla dzieci Grzegorza Ociepki.

Warsztaty łączą wiele elementów. Prowadzący rozmawiają z dziećmi m.in. o muzyce współczesnej, zasadach i sposobach improwizacji, ilustrując te tematy muzycznymi przykładami. Prowadzą ćwiczenia i zabawy, które pomagają dzieciom łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Bardzo ważnym w niniejszym projekcie jest wspólne muzykowanie i współdziałanie w grupie, dlatego dzieci uczestniczą w zajęciach ze swoimi instrumentami i czynnie improwizują pod kierownictwem prowadzących.

Każdy cykl warsztatów „Nie bój się improwizować!” obejmuje prowadzone online 4 zajęcia (po ok. 45 min.) i 1 koncert (ok. 40 min.) prezentujący efekty pracy z uczestnikami, który odbywa się w formie stacjonarnej w Warszawie. 10 października w Warszawie odbędą się dwa koncerty w Quality Studio – recording and sound production, transmitowane na żywo na Facebooku z udziałem uczestników i ich mentorów.

Warsztaty są otwarte tylko dla uczestników i ich opiekunów. Uczestników zgłaszają ich rodzice lub opiekunowie prawni wyłącznie poprzez formularz na stronie http://artdecogroup.eu/formularz-zgloszeniowy-nbsi-2020/ Do formularza należy dołączyć plik wideo prezentujący grę lub śpiew uczestnika warsztatów (program dowolny, max. 5 MB).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Warszawa | X Mała Warszawska Jesień

WJJubileusz 10-lecia Małej Warszawskiej Jesieni obchodzimy w dniach 18–27 września 2020 roku w szczególnych warunkach.

Od początku organizacji Festiwalu kontakt z publicznością był dla nas najważniejszy. Wydarzenia przygotowywaliśmy myśląc o tym, jak dzieci wciągnąć w świat muzyki współczesnej, jak zaangażować, dać szansę doświadczania, zadawania pytań, improwizowania. To oczywiste fundamenty dla wszystkich, którzy pracują z dziećmi i dla dzieci. W tym roku wszystko stanęło pod znakiem zapytania, a Mała WJ musiała przyjąć wyzwanie organizacji wydarzeń również online. Udało się przygotować program tak, aby dać publiczności szansę na spotkanie z muzyką na żywo.

Zapraszamy i liczymy na spotkania w Parku Rzeźby w Królikarni i Muzeum Warszawy. W tym roku muzyka na naszym festiwalu wyręczy trochę nauczycieli. Będzie gimnastyka w ramach performansu muzycznego Olimpiada muzyczna zespołu Kwartludium, oczywiście na świeżym powietrzu w parku, w Królikarni. Eksponaty, zgromadzone w Muzeum Warszawy, oraz niezwykłe instrumenty z kolekcji Małych Instrumentów połączą się w Eksponuty za sprawą Pawła Romańczuka. Do muzealnego kina Syrena zaprosimy na seans zagadek, przygotowany w oparciu o książkę Piwnice. Zagadki spod podłogi wydawnictwa Dwie Siostry. Aleksandra Cieślak, autorka książki, i kompozytor Edward Sielicki przygotowali z muzykami i realizatorami nagrań oraz animacji niezwykłe słuchowisko-operę, w której ważną rolę odegra też polski język migowy. W każdej chwili Festiwalu będzie można zrobić sobie przerwę i zajrzeć znów do Królikarni, a tam zagrać (bezpiecznie, z zachowaniem dystansu i wszelkich zaleceń) w piłkarzyki, ale u nas w wersji dźwiękowej Trambambuli, przygotowanej przez Michała Silskiego według pomysłu pewnego Kazika, który towarzyszył Małej WJ od samego początku.

W tym roku spotkamy się również w Internecie: na rozgrzewkach z Kwartludium oraz internetowej wersji seansu słuchowiska-opery Piwnice. Zagadki spod podłogi i koncertu Eksponuty.

Paulina Celińska

Szczegółowy program – na stronie http://warszawska-jesien.art.pl/2020/mala-wj 

Nie bój się improwizować – warsztaty dla dzieci z Trillingen Duo

ImprowizacjaAgencja Muzyczna Art Deco Group zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat uczące się gry na instrumentach do udziału w warsztatach „Nie bój się improwizować!", które odbędą się online w dniach 18-21 sierpnia 2020 w godz. 12:00-12:45. Zajęcia poprowadzi zespół Trillingen Duo, który tworzy multiinstrumentalistka Iwona Jędruch i kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Warsztaty są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach w szkołach muzycznych lub w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Cykl warsztatowy obejmuje 4 zajęcia prowadzone online(po ok. 45 min.) i 1 mini koncert (ok. 40 min.) prezentujący efekty pracy z uczestnikami, który odbędzie się w formie stacjonarnej we wrześniu bieżącego roku. Zajęcia prowadzą artyści różnych specjalizacji, którzy posługują się językiem muzyki współczesnej, wykorzystując różne niekonwencjonalne techniki wydobywania dźwięku oraz świadomie unikają systemu dur-moll, niepodzielnie panującego w edukacji muzycznej i muzyce rozrywkowej.

Podczas warsztatów będziemy rozmawiać z dziećmi m.in. o muzyce współczesnej, zasadach i sposobach improwizacji, ilustrując te tematy muzycznymi przykładami. Poprowadzimy też ćwiczenia i zabawy, które pomogą dzieciom łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Pokażemy również jak przydatnym w muzykowaniu i improwizowaniu jest rzadko lubiane w szkołach kształcenie słuchu, dlatego podczas zajęć będzie sporo ćwiczeń słuchowych. Bardzo ważnym w niniejszym projekcie jest wspólne muzykowanie i współdziałanie w grupie, dlatego dzieci będą uczestniczyć w zajęciach ze swoimi instrumentami i będą czynnie improwizowały pod kierownictwem prowadzących.

Zajęcia będą odbywały się online i będą otwarte tylko dla uczestników i ich opiekunów. Koncert podsumowujący pracę uczestników warsztatów odbędzie się we wrześniu i będzie transmitowany na profilu FB i stronie internetowej Agencji Muzycznej Art Deco Group.

Grupa warsztatowa będzie liczyć maksymalnie 5 uczestników. Uczestników zgłaszają ich rodzice/opiekunowie wyłącznie poprzez formularz na stronie http://artdecogroup.eu/formularz-zgloszeniowy-nbsi-2020/. Prosimy o dołączenie do formularza pliku wideo prezentującego uczestnika warsztatów. Program dowolny (max 5 MB). Kontakt: tel. 790 395 228 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Warsztaty i koncerty będą rejestrowane w celach dokumentacyjnych.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Olsztyn | W krainie bajek

Kraina BajekW weekend 7, 8 i 9 sierpnia 2020 o godz. 11:00 Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza na koncerty kameralne dla dzieci o nazwie „W krainie bajek”.

Cykl wakacyjnych koncertów edukacyjnych adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Muzycy związani z Filharmonią zaprezentują znane piosenki z filmów dla dzieci – od "Akademii Pana Kleksa" z muzyką Andrzeja Korzyńskiego po produkcje wytwórni Walta Disneya. Podczas koncertów dzieci poznają instrumenty i ich brzmienie, formy muzyczne, tańce, nazwiska wielkich kompozytorów, ich biografie i twórczość, a także muzykę wielu kultur. Koncerty połączone będą z rozmaitymi zadaniami i zabawami, które są dla dzieci źródłem radości i pozytywnych emocji.

Wystąpią muzycy związani z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej: Aleksander Miśnikiewicz – puzon, prowadzenie, Rafał Górczyński – akordeon, Grzegorz Dybała – tuba, Wojciech Haza – saksofon, Magdalena Tokajuk – śpiew, prowadzenie.

Wydarzenia realizowane będą w grupach do 50 osób w sali kameralnej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Czas trwania – 45 minut. Bilety w cenie 10 zł/os dostępne za pośrednictwem strony internetowej filharmonii www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl.

Warszawa | Słuchowizja #1: ważne barwy

SluchowizjaFundacja Muzyka jest dla wszystkich zaprasza 1 sierpnia o godz. 11.00 na online premierę nowego cyklu dla dzieci i rodziców „Słuchowizja” – słuchowiska z wizją oraz tutorialu kreatywnego.

Są takie barwy, z których powstają wszystkie inne kolory świata. Nie wierzycie? To posłuchajcie plastyczno-muzycznej opowieści o trzech „ważnych” barwach. Kojący głos narratorki, pobudzające i łagodzące brzmienia, skomponowane specjalnie dla uszu maluszka, i kolory – główni bohaterowie pierwszej z cyklu słuchowizji, przygotowanej specjalnie dla dzieci 3-6 lat a nawet dla jeszcze młodszych.

Cykl słuchowisk stworzyli: Anna Szawiel (reżyseria), Krzysztof Kozłowski (autor muzyki), Łukasz Kwietniewski (scenografia), Krzysztof Gajewski (zdjęcia i montaż) oraz Marta Grzywacz (performance i głos). Partnerem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Wydarzenia dla dzieci i młodzieży”.

Premiera odbędzie się na profilu Facebook Smykowizje i na kanale YouTube Fundacji Muzyka jest dla wszystkich.

„Sinfonietkowe e-przedszkole” – zajęcia umuzykalniające online z Panią Sinfonietką

SC„Sinfonietkowe e-przedszkole” to kolejna inicjatywa Orkiestry Sinfonietta Cracovia skierowana do młodych melomanów w ramach darmowej oferty artystycznej i edukacyjnej „Muzyką w wirusa!”.

„Sinfonietkowe e-przedszkole” to zajęcia umuzykalniające online, które nawiązują do cieszącego się wielką popularnością cyklu koncertów dla dzieci „Sinfonietka”. Zajęcia pozwolą dzieciom, które nie wybierają się na razie do przedszkola lub żłobka, ciekawie spędzić czas z Panią Sinfonietką. Zajęcia poprowadzi uwielbiana przez młodych melomanów Danuta Augustyn – ceniona skrzypaczka Sinfonietty Cracovii, członkini kwartetu DAFO i pedagog akademicki. Dzieci będą uczyć się piosenek, bawić i grać na własnoręcznie wykonanych domowych instrumentach. Dużo śmiechu, muzyki i zabawy dostarczą też Sinfonietkowe Piosenki Karaoke. Pokażmy, że dzieci w domu się nie nudzą!

Zajęcia będą odbywały się indywidualnie lub w małych grupach poprzez komunikator internetowy. Opiekunowie przed każdymi zajęciami zostaną poinformowani drogą mailową o ich terminie i szczegółach. Zgłoszenia należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Kamila Czernek

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na: www.sinfonietta.pl/e-przedszkole/ 

PGE Energia Ciepła zaprasza najmłodszych do udziału w muzycznych zajęciach edukacyjnych

PGE„Posłuchaj energii Miasta” – PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE zaprasza na projekt skierowany do dzieci. Jego współtwórcami jest pięć instytucji muzycznych zlokalizowanych w miastach, w których spółka prowadzi swoją działalność: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku i Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Każdego dnia, począwszy od 18 maja 2020, przez dwa tygodnie, artyści tych pięciu instytucji muzycznych będą opowiadali historie swojego miasta opatrzone lokalną symboliką, legendami i opowieściami, przeplatanymi muzyką oraz piosenkami. W programie zaproponowanym przez Narodowe Forum Muzyki znalazły się utwory Jerzego Adama Nowaka – kompozytora, sitarzysty, pedagoga i kierownika artystycznego NFM World Music Orchestra.

Projekt „Posłuchaj energii Miasta” powstał po to, by wzbogacić domową edukację muzyczną w czasie kwarantanny i rozbudzić dziecięcą ciekawość. W ten sposób PGE Energia Ciepła wraz z instytucjami muzycznymi zachęca również do odwiedzenia polskich miast, kiedy tylko rozpocznie się sezon turystyczny.

Nowe odcinki projektu „Posłuchaj energii Miasta” będą pojawiały się codziennie na www.pgeenergiaciepla.pl, www.pl-pl.facebook.com/gkpge  oraz na stronach instytucji, których mecenatem jest PGE Energia Ciepła i Grupa Kapitałowa PGE.

Dzień Dziecka z Profesorem Wiolinkiem

OKZ okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na spotkanie z Profesorem Wiolinkiem w ramach projektu muzyczno-edukacyjnego. 1 czerwca 2020 roku w mediach społecznościowych Opery Krakowskiej dzieci będą mogły zaśpiewać ze Smokiem Operokusem, zobaczyć premierowy odcinek Wiolinkowej Telewizji, a wieczorem – w ramach dobranocki – obejrzeć spektakl Profesor Wiolinek i grający wieloryb.

Profesor Wiolinek, czyli postać powołana do życia przez Pawła Wójtowicza – koncertmistrza Orkiestry Opery Krakowskiej, kompozytora, reżysera i scenarzysty – dla wielu młodych widzów był pierwszym przewodnikiem po krainie muzyki. Otwierał drzwi do świata dźwięków, opery i dziecięcych marzeń. Był to pierwszy serial muzyczny wystawiany w Operze Krakowskiej od 2014 roku. Edukacyjna forma spektakli aktywizowała dziecięcą wyobraźnię i uczyła, czym jest muzyka. Pamiętając wielkie zainteresowanie, jakie towarzyszyło serialowi, Paweł Wójtowicz – autor muzycznej oprawy spektakli – postanowił przypomnieć historie, piosenki, postacie, zaprosić dzieci do udziału w ciekawych konkursach i zabawach, tworząc Wiolinkową TV.

1 czerwca już o godz. 8:00 na Facebooku i YouTube Opery Krakowskiej zagości Smok Operokus, polecając najmłodszym piosenkę Chochlik Figaro, wykonywaną przez Michała Kutnika. Po jej przesłuchaniu można będzie wraz ze Smokiem zaśpiewać karaoke. O 14:00 Paweł Wójtowicz zaprasza do obejrzenia pilotażowego odcinka Wiolinkowej TV. W ten sposób Profesor powróci w formie YouTube’owego vloga – tam go jeszcze nie było! Z kolei o stałej porze przedstawień w teatrze, czyli 18:30, zaprezentowany zostanie siódmy epizod przygód Wiolinka – archiwalne nagranie spektaklu Profesor Wiolinek i grający wieloryb. Podczas spektaklu dzieci poznają m.in. historię i budowę fortepianu oraz twórczość Fryderyka Chopina.

ZOBACZ: wydarzenie na FB