Polmic - FB


M jak młodzi

Eksperymenty na głos i instrumenty - w Łodzi

Na Eksperymenty na głos i instrumenty zaprasza w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2015 roku Filharmonia Łódzka.

O godz. 10.00 odbędą się warsztaty pt. Morze i marynarze według scenariusza Anniki Mikołajko, która go także poprowadzi. W warsztacie wezmą udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 220 Montessori w Łodzi i podopieczni przedszkola przy Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Navicula.

O godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na interaktywny koncert o charakterze parateatralnym pt. Eksperymenty na głosy i instrumenty. Wykonawcy - zespół Kwartludium i beat-boxer Patryk „Tik Tak” Matela – wystąpią w kostiumach naukowców (białe fartuchy). Dzieci będą aktywnie uczestniczyć w zabawie z instrumentami i obrazkami. Koncert poprowadzi Malina Sarnowska.

Przed koncertem Navicula zaprezentuje warsztaty pod hasłem Inaczej widzę, słyszę i czuję, ale… próbuję. Warsztaty umożliwią wejście na chwilę w rolę dziecka z autyzmem i poczucie „na własnej skórze”, jak bardzo problemy sensoryczne, z którymi boryka się ono na co dzień, zmieniają jego odbiór bodźców ze świata zewnętrznego i jak trudno mu w związku z tym funkcjonować. Pod hasłem „Alternatywne formy komunikacji” uczestnicy będą mieli okazję poznać inne formy komunikacji niż mowa. Obejrzą różnego rodzaju narzędzia pozwalające na tworzenie komunikatów za pomocą symboli.

VI Dzień Dziecka w Żelazowej Woli - U Chopinów i Skarbków

VI Dzień Dziecka w Żelazowej WoliOrganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dzień Dziecka to doskonała okazja do rodzinnego świętowania. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku – 31 maja w godz. od 10.00 do 17.00 – na najmłodszych będą czekać niezliczone atrakcje, w tym koncerty i warsztaty oraz liczne niespodzianki. Wstęp wolny!

Tegoroczny Dzień Dziecka będzie miał wyjątkowy charakter: zostanie uświetniony przez szczególne wydarzenie – otwarcie trzeciej w historii powojennej Polski stałej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Uroczystego przecięcia wstęgi dokona Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Arturem Szklenerem – Dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Nowa stała ekspozycja akcentuje powiązania Żelazowej Woli jednocześnie z dwiema rodzinami: Chopinów i Skarbków. Prezentuje historię obu rodzin na tle tego miejsca. Warto wspomnieć, że pierwsza stała ekspozycja została zrealizowana w duchu polskiego dworku szlacheckiego. Otwarto ją w 1949 roku – w 100. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Druga stała ekspozycja, którą można było oglądać do listopada 2014 roku, została przygotowana i otworzona w 2010 roku, w roku 200-lecia urodzin Chopina. Cechowała się prostą, oszczędną stylistyką. Nowa ekspozycja stała zostanie otwarta i udostępniona 31 maja 2015 roku o godzinie 13.30.

A przed otwarciem i w jego trakcie organizatorzy zapraszają na artystyczny piknik – radosne i barwne spotkanie z kulturą i sztuką z okazji Dnia Dziecka. Tytuł tegorocznego wydarzenia – U Chopinów i Skarbków, wiąże się tematycznie z nową ekspozycją. Motywem przewodnim całego wydarzenia będzie obyczajowość w dziewiętnastym stuleciu – historia Żelazowej Woli na tle historii, kultury oraz zwyczajów i mody tych czasów. Na dzieci będą czekać niespodzianki specjalnie przygotowane na tę okazję, m.in. gra terenowa, warsztaty taneczne prowadzone przez balet Dworski Cracovia Danza, a także warsztaty śpiewu, kostiumologiczne, rękodzielnicze czy florystyczne a nawet zajęcia umuzykalniające dla niemowląt. Najmłodsi będą mogli stworzyć wielkoformatowe makiety XIX-wiecznego dworu oraz posłuchać bajek opowiadanych dzieciom w czasach Chopina.

Nie zabraknie także muzyki Chopina na żywo. Przez cały dzień będzie można posłuchać koncertów w wykonaniu dzieci ze szkół muzycznych oraz laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. W ramach tradycyjnych niedzielnych recitali wystąpią dwaj uczestnicy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Łukasz Mikołajczyk (godz. 12.30) oraz Piotr Nowak (godz. 15.00).

Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka na GrochowskiejW niedzielę, 31 maja 2015 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza wszystkie dzieci do uczestnictwa w Dniu Dziecka na Grochowskiej. Będzie można nie tylko słuchać muzyki, ale też wspólnie, śpiewać, tańczyć i budować instrumenty!

Dzień Dziecka na Grochowskiej rozpocznie się o godz. 11:00 koncertem Smykofonii, podczas którego wszyscy wspólnie zaśpiewają piosenkę o tańczących krasnoludkach oraz urządzą wesołe pląsy na trawie. Do tanecznych zabaw dzieci zaprosi zespół w składzie: klarnet, akordeon, kontrabas. Popłyną piękne taneczne melodie z różnych stron świata. Koncert poprowadzi Adriana Wdziękońska.

Z okazji Dnia Dziecka, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprosiła też do siebie celtycki Zespół STOUT, który rozstawi namiot wędrownych muzyków z IX wieku. Muzycy ubrani w historyczne stroje, opowiedzą kim byli Celtowie i jakie znaczenie w ich życiu miały muzyka i taniec. Zabiorą słuchaczy w muzyczną i taneczną podróż po krajach celtyckich, czyli terenach dzisiejszej Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii Francuskiej i Galicji Hiszpańskiej. Zdradzą, czym dudy różnią się od kobzy, pokażą też whistle, bodhran i bouzuki. A nawet pozwolą uderzyć w średniowieczne bębny! Historię ubarwią grą skrzypiec i gitar. Dla wszystkich chętnych, o godz. 12:00, warsztaty tańców celtyckich (bretońskich i irlandzkich). Koncert zespołu STOUT rozpocznie się o godz. 14:00.

Czytaj więcej: Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka w Filharmonii Krakowskiej

zień Dziecka w Filharmonii Krakowskiej Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty z okazji Dnia Dziecka: w niedzielę, 31 maja 2015 roku - dzieci z rodzicami - o godz. 10.30 i 13.00 oraz w poniedziałek, 1 czerwca 2015 roku - grupy dzieci i ich nauczycielami - o godz. 9.00, 11.00 i 13.00.

Wraz z Baletem Dworskim Cracovia Danza przeniesiemy się do polskiego dworu szlacheckiego w XVII-wiecznej Polsce, a soliści baletu odegrają kilka scenek z zabaw i waśni naszych kontuszowych przodków. Po obejrzeniu ponad półgodzinnego widowiska, w ramach wspólnej zabawy artyści poprowadzą polonezowy korowód po korytarzach i schodach krakowskiej Filharmonii.

Anna Dereszowska wystąpi w Gdańsku z okazji Dnia Dziecka

Anna DereszowskaZ okazji Dnia Dziecka Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku przygotowała dla najmłodszych i ich rodzin specjalną propozycję – koncert familijny, zaplanowany na niedzielę, 31 maja 2015 roku, który poprowadzi i w którym zaśpiewa aktorka Anna Dereszowska. W programie koncertu znajdą się tematy muzyczne z najpopularniejszych bajek animowanych: Smerfy, Wilk i zając czy Pszczółka Maja.

„Gdzieś w każdym z nas jest dziecka ślad" – śpiewał przed laty Kuba Badach. I ta myśl przyświecała twórcom koncertu, który skierowany jest nie tylko do najmłodszych, ale również tych nieco starszych słuchaczy i ich rodziców. Podczas koncertu będzie można wysłuchać najbardziej znanych melodii z czołówek bajek, kreskówek oraz cyklicznych programów dla dzieci. Duża część z nich to znane i lubiane dobranocki.

Gumisie, Smerfy, Wilk i Zając, bohaterowie Ulicy Sezamkowej, Strażak Sam, Listonosz Pat, Bob budowniczy i Pszczółka Maja, to tylko niektóre dobranocki, których tematów muzycznych będzie można posłuchać. Annie Dereszowskiej towarzyszyć będą: Anna Wandtke-Wypych na skrzypcach, Urszula Borkowska przy fortepianie, Klaudiusz Baran – akordeon, Marcin Świderski, który zagra na saksofonach, klarnecie oraz innych instrumentach dętych oraz Sebastian Wypych kontrabasista i kierownik artystyczny projektu.

Alicja w Krainie Czarów - prapremiera baletu Przemysława Zycha

Alicja w Krainie CzarówŚwiatowa prapremiera baletu Alicja w Krainie Czarów Przemysława Zycha z choreografią Jacka Tyskiego odbędzie się 30 maja 2015 roku w Operze na Zamku w Szczecinie.

To historia oparta na motywach powieści Lewisa Carolla Alicja w Krainie Czarów i Po drugiej stronie lustra oraz inspirowana filmem Tima Burtona Alice in Wonderland z udziałem Johnego Deepa. Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i sprawia, że przenosimy się w zaczarowane czasy dzieciństwa. Najlepszym sposobem na wykreowanie go na scenie jest taniec, muzyka o bogatej kompozycji z użyciem nowoczesnych technik i instrumentów, stylizowana na tę, którą znamy z filmów, oraz bajkowe, efektowne stroje i scenografia.

Kolejne spektakle odbędą się 1 czerwca o godz. 11.00 i 17.30.

Dzieło jest zamówieniem kompozytorskim Opery na Zamku. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Przygody z wyobraźnią - na Dzień Dziecka w Poznaniu

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza wszystkie dzieci razem z rodzicami w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2015 roku na koncert pt. Przygody z wyobraźnią.

Koncerty dla Dzieci organizowane od 2007 roku przez Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją dwóch znakomitych dyrygentek, stały się okazją do rodzinnych spotkań z muzyką w najpiękniejszej sali koncertowej Poznania – Auli UAM. Wspaniała atmosfera koncertu, w której odnajdą się zarówno starsi jak i najmłodsi słuchacze – gwarantowana. Bohaterami wieczoru będą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej–Lipczyńskiej w Poznaniu oraz muzycy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, których poprowadzi Anna Duczmal-Mróz.

Artyści zapraszają na muzyczną przygodę z utworem Modesta Musorgskiego Obrazki z wystawy. Odwiedzimy m.in. Stary zamek, mroczne katakumby i chatkę na kurzej stopce, gdzie mieszka Baba Jaga. Urzekną nas tańczące w skorupkach kurczęta, figle dzieci w paryskim parku w Tuileries oraz kłótnia przekupek na targu.

Początek koncertu o godz. 17.00.

Nauczyciel Muzyki Roku 2015 - zgłoszenia do konkursu

Nauczyciel Muzyki Roku 2015Po raz pierwszy w Polsce ogłoszony został ogólnopolski plebiscyt na najlepszego nauczyciela muzyki, przewodnika i opiekuna muzycznego. Organizator - Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej - chce poznać i nagrodzić ludzi, którzy potrafią zaszczepić miłość do muzyki, ciekawie i efektywnie jej uczyć. Uczestnikami konkursu mogą być nauczyciele w oświacie, w szkołach muzycznych, a także muzycy uczący, niezależnie od rodzaju muzyki dominującego w ich pracy.

Konkurs przebiegać będzie dwuetapowo. W pierwszym etapie przyjmowane będą przysyłane elektronicznie kandydatury, opatrzone uzasadnieniem i możliwie obszernym opisem pracy rekomendowanych osób. Jury wybierze 10 najlepszych kandydatów.

W drugim etapie kandydaci nominowani do nagrody poproszeni będą o udzielenie wywiadów i udostępnienie zdjęć i filmów ilustrujących ich pracę. Popularyzacja ich osiągnięć pedagogicznych i organizacyjnych będzie stanowić wspólną akcję społeczną organizatorów i partnerów konkursu na rzecz dobrej edukacji muzycznej w Polsce.Na podstawie zgromadzonych materiałów jury przyzna Nagrodę NAUCZYCIEL MUZYKI ROKU 2015.Równolegle trwać będzie plebiscyt internetowy, w którym internauci przyznają odrębną nagrodę.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 września 2015 roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w styczniu 2016 roku.

Kandydatów na Nauczycieli Roku mogą zgłaszać dyrekcje placówek, koledzy z grona pedagogicznego, uczniowie, rodzice, organy prowadzące, kuratoria oświaty, także organizacje i instytucje, współpracujące z nauczycielem; dyrekcje i pracownicy instytucji kultury, uczestnicy zajęć i projektów, realizowanych przez kandydatów, organizacje pozarządowe i władze samorządowe.

Organizator: Polskie Stowarzyszenie Edukacji i Animacji Muzycznej 

Patroni i partnerzy: Polska Rada Muzyczna, Portal Muzykoteka Szkolna, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, TVP Kultura, II Program Polskiego Radia

Więcej informacji - na stronie: www.pseiam.pl

PRZECZYTAJ: Regulamin Konkursu

 

Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieciWarsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” odbędą się w sobotę, 23 maja 2015 roku w Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3). Wydarzenie rozpocznie cykl bezpłatnych zajęć dla najmłodszych, podczas których będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek. Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki będą następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Podczas zajęć uczestnicy również poznają i dotknąmiędzy innymi gongi i misy tybetańskie.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” połączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia 23 maja poprowadzi Trillingen Duo, czyli Iwona Jędruch (gongi, misy tybetańskie, skrzypce, śpiew) i Małgorzata Kołcz (kontrabas).

Artystki zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kolejne zajęcia odbędą się 6 czerwca. Kontynuacja cyklu będzie realizowana po wakacjach od września do grudnia raz w miesiącu.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Opowiedz mi bajkę - warsztaty improwizacji dla dzieci