Polmic - FB


M jak młodzi

Przesłuchania do Młodej Polskiej Filharmonii

Przesłuchania do Młodej Polskiej FilharmoniiFundacja Zwierciadło, organizator Młodej Polskiej Filharmonii, zaprasza uczniów szkół muzycznych II stopnia na uzupełniające przesłuchania do orkiestry w specjalnościach: skrzypce, wiolonczela, kontrabas, fagot, waltornia i trąbka. Przesłuchania odbędą się 16 i 17 maja 2015 roku w Warszawie. Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne są na www.mpf.zwierciadlo.pl

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy złożona z 39 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011 oraz w 2013 roku. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz.

Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Młodej Polskiej Filharmonii jest wybitny muzyk Adam Klocek, pomysłodawca i współtwórca płyty Night in Calisia, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Adam Klocek jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.

Celem organizatorów projektu jest promocja młodych i utalentowanych muzyków poprzez edukację na warsztatach artystycznych z wybitnymi artystami o światowej renomie oraz możliwość debiutu na prestiżowych salach koncertowych w zespole orkiestrowym z udziałem koncertmistrzów sławnych orkiestr: Dmitrij Vassiliev – Moscow Soloists, Edicson Ruiz – Berliner Philharmoniker, Dudu Carmel i Eyal Ein-Habar – Israel Philharmonic Orchestra, Rafał Zambrzycki-Payne – koncertmistrz Ensemble Modern oraz Emanuel Salvador – Orquestra do Norte Portugal i Sonig Tchakerian - Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie.

Czytaj więcej: Przesłuchania do Młodej Polskiej Filharmonii

Polska wystawa instrumentów na Biennale w Wenecji

Plastic is Fantastic! - wystawa Tomka WójcikaInstrumenty muzyczne i inne przedmioty z materiałów z recyklingu, które można zrobić samemu, są jedną z atrakcji polskiego projektu prezentowanego podczas Międzynarodowego Karnawału Dzieci i Młodzieży w ramach Biennale w Wenecji od 7 do 17 lutego 2015 roku. Współorganizatorem wydarzenia jest Ambasada RP w Rzymie.

W tym roku Międzynarodowy Karnawał Dzieci i Młodzieży w Wenecji (International Kids’ Carnival Venice) poświęcony jest muzyce. Na wystawie Plastic is Fantastic! Laboratorium 3R - Recycle, Reused, Reduce (Przetwarzaj, Używaj ponownie, Ograniczaj) przygotowanej przez polskiego projektanta Tomka Wójcika znajdą się więc głównie instrumenty muzyczne zrobione z plastiku pochodzącego z recyklingu, ale także plastikowe fotele, igloo i świecące przedmioty. Dzieci będą mogły stworzyć własne plastikowe dzieła podczas towarzyszących wystawie warsztatów Laboratorium 3R. Staną się one potem częścią ekspozycji.

Projekt Plastic is Fantastic! Laboratorium 3R Recycle-Reuse-Reduce został przygotowany na Biennale w Wenecji przez Fundację Fly with Art we współpracy z Wytwórnią21 i Ambasadą RP w Rzymie.

Międzynarodowy Karnawał Dzieci i Młodzieży w Wenecji to impreza, która towarzyszy karnawałowi weneckiemu, wzbogacając go propozycją edukacyjną dla najmłodszych uczestników wydarzenia. Polska bierze udział w dziecięcym karnawale po raz drugi. W 2011 roku zaprezentowała wystawę Dziecinada – polski design dla dzieci.

Pogram wydarzenia – na stronie: www.rzym.msz.gov.pl

źródło: MSZ

O krasnoludkach i sierotce Marysi - premiera w Szczecinie

Premiera musicalu O krasnoludkach i sierotce Marysi Premiera musicalu O krasnoludkach i sierotce Marysi dla dzieci w wieku 5-10 lat wg baśni Marii Konopnickiej odbędzie się 17 stycznia 2015 roku w Operze na Zamku w Szczecinie.

Roztańczony i rozśpiewany spektakl, w którym baśniowy świat przeniesie się daleko poza granice sceny. Opowieść o tym, że dobre uczynki wracają do nas wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Do Kryształowej Groty, lisiej nory i na spotkanie z Królową Tatrą zabiorą młodych widzów roztańczone i rozśpiewane krasnoludki, które pomagają ludziom dobrym i szlachetnym. Pokażą też, że pracowitość i zgodne działanie w grupie pozwala przenosić góry. Czy uda im się pokonać sprytnego złego Lisa i pomóc sierotce Marysi? Jaki sposób znajdą na leniwego Skrobka?

Muzyka - Janusz Stalmierski, reżyseria - Wiesław Łągiewka, choreografia - Grzegorz Kotek, scenografia i kostiumy - Agata Tyszko, kierownictwo muzyczne - Małgorzata Bornowska.

Kolejne spektakle odbędą się 18, 22 stycznia i 10 lutego 2015 roku.

Muzyczne BAJKOranki z muzyką Aleksandry Brejzy

Muzyczne BAJKOranki Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy zaprasza babcie i dziadków wraz z wnukami 25 stycznia 2015 roku o godz. 11 na Muzyczne BAJKOranki. Wyjątkowym gościem będzie Anna Dereszowska - znana aktorka m.in. z serialu Na dobre i na złe.

Muzyczne BAJKOranki to kolejny koncert z cieszącego się ogromną popularnością cyklu, który wypełni w całości twórczość Aleksandry Brejzy – kompozytorki, pedagoga i poetki. Jest wykładowcą w swej macierzystej bydgoskiej Akademii Muzycznej, pochodzi z Inowrocławia, gdzie również uczy w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia. Jej kompozycje zdobyły laury wielu konkursów. Twórczość dla dzieci zajmuje ważną pozycję w dorobku Aleksandry Brejzy. Z myślą o swoim wnuku Mateuszu i dla wszystkich dzieci, skomponowała słowno-muzyczną opowieść pt. Dźwiękogimnastyka dla Mamy, Taty i Brzdąca. Wesołe wierszyki usłyszymy w interpretacji popularnej aktorki teatralno-musicalowej i filmowej Anny Dereszowskiej. Towarzyszyć jej będzie Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu pod kierownictwem Grażyny Wolter-Kaźmierczak.

Morningside Music Bridge 2015

Morningside Music Bridge 2015W lipcu 2015 roku w Calgary w Kanadzie odbędzie się dziewiętnasta edycja Festiwalu Muzyki Klasycznej „Morningside Music Bridge”.

Wzorem lat ubiegłym program skierowany jest do skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, pianistów oraz klarnecistów. W kursie mogą wziąć udział muzycy w wieku od 12 do 18 lat. MMB rokrocznie gromadzi imponującą grupę około 30 znakomitych wykładowców, artystów z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Polski. W ciągu 18 lat MMB stało się pozycją, którą w swoim życiorysie z dumą wymieniają uczestnicy poprzednich edycji, w tym również młode gwiazdy światowych scen muzycznych, m. in. Yuja Wang czy Agata Szymczewska.

Tegoroczne warsztaty odbędą się w dniach 2-31 lipca 2015 roku w Calgary (Kanada). Uczestnicy mają gwarantowane stypendium całkowicie pokrywające koszt udziału w kursie. Wystarczy pomyślnie przejść przesłuchania, które odbędą się w dniach 28-30 stycznia 2015 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 przy ulicy Miodowej w Warszawie.

Więcej informacji – na stronie: www.mtroyal.ca/musicbridge oraz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 22 42 10 588