Polmic - FB


Rok 2014 Andrzeja Panufnika

Kołysanka Andrzeja Panufnika - w Katowicach

W piątek, 9 maja 2014 roku Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zaprasza na koncert symfoniczny pod dyrekcją austriackiego dyrygenta Christopha Campestriniego, z udziałem młodej wiolonczelistki Chiary Enderle, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W programie koncertu znajdą się Kołysanka Andrzeja Panufnika, Symfonia koncertująca na wiolonczelę i orkiestrę Sergiusza Prokofiewa oraz VI Symfonia Antonína Dvořáka.

Kołysanka Panufnika powstała w 1947 roku i, jak na owe czasy, była dziełem nowatorskim. Ćwierćtonowe brzmienia i niezwykłe zestawienia barw i planów melodyczno-harmonicznych z pewnością można określić jako zapowiedź polskiego sonoryzmu. Utwór utrzymany jest w dynamice piano pianissimo i – wedle wskazówek kompozytora – powinien być wykonany z „wielką ekspresją człowieczej serdeczności”.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.30 w sali im. G. Fitelberga (Katowice, pl. Sejmu Śl. 2).

Premiera nowego portalu internetowego o Andrzeju Panufniku

Premiera nowego portalu internetowego o Andrzeju Panufniku Prezentacja nowego portalu internetowego www.panufnik.polmic.pl, przygotowanego przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej, miała miejsce 16 maja 2014 roku o godzinie 16:30 w Sali Kameralnej warszawskiej siedziby PWM.

To kolejny, po www.serocki.polmic.pl i www.baird.polmic.pl, serwis poświęcony kompozytorowi XX wieku. Gościem specjalnym prezentacji zatytułowanej Andrzej Panufnik - tradycja i nowoczesność była Lady Camilla Panufnik, a portal internetowy przedstawiła jedna z jego autorek – Beata Bolesławska-Lewandowska.

Drugą część spotkania wypełnił koncert kameralny, podczas którego wystąpili: Janusz Wawrowski – skrzypce, Magdalena Bojanowicz – wiolonczela i Bartłomiej Kominek – fortepian. Artyści wykonali Trio fortepianowe op. 1 Andrzeja Panufnika z roku 1934.

Wydarzenie towarzyszyło XXVIII Warszawskim Spotkaniom Muzycznym.

Realizacja portalu została dofinansowana przez Instytut Muzyki i Tańca oraz z funduszy europejskich w ramach programu "Minstrel".

Pan-ów-znikł?

Gdy przeczytamy te słowa szybko, usłyszymy: Panufnik. Właśnie temu kompozytorowi poświęcony będzie koncert z cyklu „Odkrywcy Muzyki” w Filharmonii Łódzkiej w sobotę, 12 kwietnia 2014 roku o godz. 12.30, a zatytułowany Pan-ów-znikł.

To co prawda program dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat, ale tym razem wiele nowego mogą się dowiedzieć także dorośli. Twórczość Andrzeja Panufnika (1914–1991) jest bowiem w Polsce mało znana; pół życia spędził on na emigracji i w kraju ojczystym wykonywanie jego utworów było wówczas zabronione.

W Filharmonii Łódzkiej wystąpi ceniony zespół NeoQuartet w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka - skrzypce, Paweł Kapica - skrzypce, Michał Markiewicz - altówka i Krzysztof Pawłowski - wiolonczela, Piotr Nowicki – fortepian.

Wykonanie utworów Andrzeja Panufnika odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje".

Autobiografia Andrzeja Panufnika

Autobiografia Andrzeja PanufnikaSpotkanie z Lady Camillą Jessel Panufnik połączone z promocją książki Autobiografia Andrzeja Panufnika odbędzie się w niedzielę, 13 kwietnia 2014 roku o godzinie 17.00 w Kalinowym Sercu w Warszawie (ul. Krasińskiego 25).

Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś. Wstęp wolny.

Więcej informacji o książce - na stronie wydawnictwa – www.marginesy.com.pl

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika - w Gdańsku

Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika - w GdańskuMiędzywydziałowy Zakład Muzyki Współczesnej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza 14 kwietnia 2014 roku na koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika.

W programie znajdą się cztery kompozycje wybitnego Jubilata: Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1934), Pentasonata na fortepian (1984), Kwartet smyczkowy nr 2 „Messages” (1980) i Song to the Virgin Mary (1964). Wystąpi NeoQuartet w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka – I skrzypce, Paweł Kapica – I skrzypce, Michał Markiewicz – altówka i Krzysztof Pawłowski – wiolonczela, Trio fortepianowe: Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce, Krzysztof Pawłowski – wiolonczela, Izabela Paszkiewicz – fortepian i Piotr Nowicki– fortepian oraz Chór Kameralny 441 Hz pod dyrekcją Anny Wilczewskiej.

Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, początek o godz. 18.00.