Polmic - FB


Rok 2014 Andrzeja Panufnika

Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika - w Muzeum Historii Żydów Polskich

Sinfonia Varsovia w Muzeum Historii Żydów Polskich Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka po raz drugi wystąpi w ramach cyklu „Wielcy kompozytorzy: polsko-żydowska kultura muzyczna a dziedzictwo europejskie”. Koncert odbędzie się w piątek, 14 marca 2014 roku o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich. W programie utwory Karola Rathausa, Andrzeja Panufnika i Felixa Mendelssohna.

Początek koncertu poświęcony będzie twórczości Karola Rathausa – kompozytora, pianisty i pedagoga żydowskiego pochodzenia, który urodził się w Tarnopolu, studiował w Wiedniu i Berlinie, wykładał w Paryżu i Londynie, a w 1938 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie w 1942 roku skomponował Muzykę na smyczki op.49. Utwór ten rozpocznie piątkowy koncert.

Kolejna pozycja w programie koncertu ma szczególne znaczenie zarówno dla Sinfonii Varsovii, wywodzącej się z Polskiej Orkiestry Kameralnej, jak i dla Maestro Jerzego Maksymiuka. Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika powstał w 1971 roku na zamówienie znakomitego skrzypka - Yehudi Menuhina, który kilkanaście lat później, w 1984 roku, miał swój udział w powstaniu Sinfonii Varsovii i został jej pierwszym gościnnym dyrygentem. Polskie prawykonanie koncertu skrzypcowego Panufnika miało miejsce w 1979 roku podczas festiwalu „Warszawska Jesień”. Partię solową wykonała wówczas Wanda Wiłkomirska, a towarzyszyła jej Polska Orkiestra Kameralna pod batutą Jerzego Maksymiuka. Prawie 35 lat później, w piątek 14 marca, Koncert skrzypcowy Panufnika zabrzmi w Muzeum Historii Żydów Polskich. Maestro Maksymiuk poprowadzi Sinfonię Varsovię, a solistką będzie Maria Machowska.

W drugiej części koncertu artyści wykonają słynną IV Symfonię A-dur op. 90 Włoską Felixa Mendelssohna. Podobnie jak w przypadku Symfonii Szkockiej, kompozytor czerpał inspirację z podróży po Europie, którą odbył w latach 1829-1831. Prawykonanie IV Symfonii miało miejsce w 1833 roku w Londynie.

Organizatorem koncertu jest Muzeum Historii Żydów Polskich.

Panufnika Hommage à Chopin

Łukasz DługoszNa koncert muzyki kameralnej - klasycznej, romantycznej i współczesnej - z fletem w roli głównej zaprasza w środę, 26 lutego 2014 roku Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy.

W roli solisty wystąpi Łukasz Długosz (na zdjęciu), uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Absolwent prestiżowych uczelni, m.in. Hochschule für Musik und Theater w Monachium i Yale University w New Haver (USA), zwycięzca wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. w Paryżu, Monachium, Odense, Viggiano, koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę zarówno polską, jak i europejską. W interpretacji artysty usłyszymy Koncert fletowy e-moll Saverio Mercadantego (1795-1870), który jest jednym z najczęściej wykonywanych utworów wczesnoromantycznych na flet z towarzyszeniem orkiestry. Ten trzyczęściowy, klasyczny w formie utwór zachwyca wirtuozerią, liryzmem i melodyjnością.

Wieczór rozpocznie utwór Hommage à Chopin Sir Andrzeja Panufnika (1914-1991), polskiego kompozytora i dyrygenta, który większość życia spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii i w PRL długo, aż do 1977, cenzura wykreślała jego twórczość z programów koncertowych, a zakończy bodajże najbardziej znane i lubiane dzieło Amadeusa W. Mozarta (1756-1791), prawdziwy hit sal koncertowych – Serenada na smyczki nr 13 G-dur „Eine kleine Nachtmusik”. Capella Bydgostiensis zagra pod dyrekcją uznanego polskiego mistrza batuty – Jerzego Swobody.

Trio fortepianowe Andrzeja Panufnika - w Krakowie

Koncert Akademicki1 marca 2014 roku o godz. 18:00 w Auli Florianka w Krakowie (ul. Basztowej 8) odbędzie się Koncert Akademicki w wykonaniu znanych krakowskiej publiczności artystów, pedagogów Akademii Muzycznej w Krakowie: Oriany Masternak – skrzypce, Beaty Urbanek-Kalinowska – wiolonczela, Sławomira Cierpika – fortepian i Lecha Napierały – fortepian.

Wychodząc od klasyki Józefa Haydna – ojca muzyki kameralnej w formie, która jest nam dziś tak bliska - w koncercie zaprezentowane zostaną dzieła twórców, mających wielki wpływ na ukształtowanie nowego oblicza muzyki XX wieku. Trio E-dur nr 44 (Hob. XV: 28), przedostatnie z tego gatunku w dorobku Haydna, jest niezwykle dojrzałym dziełem, stanowiącym doskonały kontekst dla prezentowanych w dalszej części koncertu utworów. Sonata „Le Lis” Luciena Durosoir przybliży sylwetkę mało znanego w Polsce kompozytora, którego twórczość przypada na przełom XIX i XX wieku i stanowi swego rodzaju pomost łączący tradycje klasycyzmu z najnowszymi zdobyczami francuskiego impresjonizmu. Ten mało znany twórca był jednym z najwybitniejszych skrzypków francuskich, a także kompozytorem niezwykle oryginalnym, niepoddającym się modom i tendencjom panującym w muzyce na początku XX wieku.

Utworem wieńczącym muzyczne spotkanie we Floriance będzie Trio fortepianowe Andrzeja Panufnika. Kompozytor, którego 100. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, pozostawił w swym dorobku wiele utworów zasługujących na miano arcydzieł. Jubileusz staje się okazją, by przywrócić pamięci melomanów bogactwo muzycznego języka jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów tworzących na emigracji.

Krakowska Wiosna Wiolonczelowa z Koncertem wiolonczelowym Andrzeja Panufnika

Krakowska Wiosna WiolonczelowaDwa koncerty z cyklu Krakowska Wiosna Wiolonczelowa odbędą się 21 marca 2014 roku o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej i 23 marca 2014 roku o godz. 18.00 w Auli Florianka w Krakowie.

W wykonaniu wiolonczelistów: Jana Kalinowskiego i Zdzisława Łapińskiego oraz Orkiestry Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka usłyszymy cztery kompozycje: Scenę Dramatyczną na wiolonczelę i kwintet smyczkowy i Fantazję na wiolonczelę i orkiestrę Antoniego Stolpe, Koncert wiolonczelowy Andrzeja Panufnika oraz Koncert altówkowy w wersji na wiolonczelę i orkiestrę kameralną Krzysztofa Pendereckiego.

100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika – w Filharmonii Narodowej

Andrzej Panufnik Andrzej Panufnik, wybitny polski kompozytor, w 2014 roku święciłby swoje 100. urodziny. Filharmonia Narodowa zaprasza na pierwsze poświęcone mu koncerty rocznicowe - w piątek 14 lutego 2014 roku o godz. 19:30 i sobotę 15 lutego 2014 roku o godz. 18:00. Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kaspszyka zagra m.in. Sinfonię di sfere Sir Andrzeja Panufnika.

Panufnik pozostaje w Polsce wciąż zbyt mało znany. Powodem był m.in. zakaz wykonywania jego utworów wydany przez władze PRL po nielegalnej emigracji kompozytora do Anglii w 1954 roku (obowiązujący aż do 1977 roku). W Anglii natomiast stał się kompozytorem niezwykle cenionym, czego dowodem było przyznanie mu tytułu szlacheckiego przez Elżbietę II w 1991 roku. Andrzej Panufnik zawsze jednak czuł się bardzo związany z Polską i jej historią, co znajdowało wyraz w wielu jego dziełach. Bardzo ważną postacią w życiu Andrzeja Panufnika była jego druga żona – Camilla. To ona zajmowała się sprawami zawodowymi męża, przyczyniając się też do większej popularyzacji jego twórczości. Od tego czasu niemal wszystkie swoje dzieła dedykował ukochanej żonie, w tym także Sinfonię di sfere, którą usłyszymy na jubileuszowych koncertach 14 i 15 lutego. Lady Panufnik zaszczyci koncerty swoją obecnością.

W programie znajdzie się także słynny Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa, którego partię solową na skrzypcach Stradivariusa (!) wykona młoda, niespełna 20-letnia amerykańska gwiazda wiolinistyki – Esther Yoo, debiutująca na estradzie Filharmonii Narodowej. Wieczór otworzy III Symfonia Philipa Glassa, niezwykle popularnego amerykańskiego kompozytora zaliczanego do nurtu „minimal music”, twórcy również muzyki filmowej (m.in. fenomenalna muzyka do obrazu Godziny).

Kolejne koncerty poświęcone 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika odbędą się w Filharmonii Narodowej 23 i 24 maja 2014 roku.