Polmic - FB


patronaty

Katowice | Czekasz na Konkurs Chopinowski? Posłuchaj młodych pianistów zanim wystartują w wielkim turnieju

NOSPRWkrótce rozpoczną się eliminacje do długo wyczekiwanego, XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Z tej okazji NOSPR zaprasza na „Sobotę z Chopinem”! 12 czerwca 2021 o godz. 15.30–21.30 czeka nas koncert czwórki znakomitych, polskich pianistów, którzy już za kilka tygodni powalczą o udział w wielkim konkursie. W programie również interaktywne wydarzenia dla całych rodzin.

Kto wie, czy w tym gronie obiecujących pianistów, którzy wystąpią na estradzie NOSPR nie znajduje się przyszły laureat albo laureatka Konkursu? Szansa na to jest spora, ponieważ podczas „Soboty z Chopinem” zaprezentują się artyści, którzy mimo młodego wieku mają na swoim koncie wiele konkursowych sukcesów, jak Aleksandra Świgut, laureatka m.in. drugiego miejsca na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych. Spore szanse ma również Andrzej Wierciński, któremu podczas poprzedniej edycji zabrakło zaledwie trzech dziesiątych punktu by znaleźć się w finale. Z wielką uwagą należy również śledzić najmłodszych uczestników. Mowa tu o Mateuszu Tomicy i Joannie Goranko – studentach katowickiej Akademii Muzycznej, która wykształciła niejednego zdobywcę konkursowych laurów.

Pianiści wystąpią podczas dwuczęściowego koncertu, który rozpocznie się o godz. 18.00 i zakończy się po 21.00. Osoby, chcące przyjść tylko na drugą cześć koncertowego maratonu, będą mogły kupić bilet w przerwie, zaplanowanej na ok 19.30. Przed koncertem, o godz. 17.00 spotkanie wokół Konkursu Chopinowskiego w foyer NOSPR poprowadzi redaktor Andrzej Sułek. „Sobota z Chopinem” to również propozycja dla młodszych melomanów. Zanim rozpocznie się wieczorna seria recitali rodziny z dziećmi o 15.30 będą mogły wziąć udział w interaktywnym koncercie w wykonaniu Michała Dziewiora. Po koncercie (16.45– 17.30) zaplanowano zajęcia dla dzieci „Malowanie dźwiękiem. Wokół Chopina” w sali warsztatowej. Od godz. 17.45 do 19.30 działać będzie natomiast „Przystanek Chopin”, czyli świetlica dla dzieci, których rodzice przebywają na koncercie.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program oraz warunki wstępu na wydarzenia - na stronie www.nospr.org.pl 

Warszawa | Koncert premierowy „Made in Poland” Walicki-Popiolek Duo

Made in PolandKoncert premierowy drugiej płyty Walicki-Popiołek Duo Made in Poland będzie miał miejsce w warszawskiej siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego 11 czerwca 2021 o godz. 18.00. W programie – utwory kompozytorów polskich inspirowane rodzimym folklorem.

Udajmy się w muzyczną podróż po Polsce, poznajmy piękno Warmii i Mazur, pieśni ludowe Podlasia i Mazowsza, zatańczmy przy wibrujących kwintach z Podhala! Zanurzmy się wspólnie w świat muzyki Aleksandry Chmielewskiej, Adriana Robaka, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Anny Huszczy, Roberta Kurdybachy, Szymona Gołąbka, Kamila Pawłowskiego, Jana Oleszkowicza i Marcina Grabosza! Każdy z utworów został napisany specjalnie dla członków Duetu. Na płycie znalazły się kompozycje nawiązujące do języka muzycznego polskich kompozytorów epoki romantyzmu, utwory inspirowane pięknem przyrody, tradycyjną polską muzyką taneczną i funeralnymi pieśniami z Podlasia.

Ten na wskroś polski projekt, realizowany dzięki funduszom prestiżowego stypendium „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury, sięga głęboko do korzeni rodzimej kultury muzycznej i odsłania jej nową, nieznaną dotąd stronę brzmieniową.

Wstęp na koncert jest wolny, ale obowiązują zaproszenia. Chęć udziału należy zgłaszać drogą elektroniczną do 11 czerwca, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o płycie – na stronie www.walickipopiolekduo.com 

Wrocław | Taniec w NFM: „Manhattan”

NFMCzy człowiek jest w stanie powstrzymać się przed użyciem tego, co wyprodukować potrafi? O tym dowiemy się podczas spektaklu tanecznego z muzyką na żywo Aleksandra Wnuka i Michała Lazara Manhattan. Spektakl w choreografii Dominiki Wiak i Danieli Komędery-Miśkiewicz odbędzie się w ramach Polskiej Sieci Tańca, której organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Amerykański „Projekt Manhattan” miał na celu konstrukcję pierwszej broni atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Zrzucenie „Little Boy” na Hiroszimę jest przerażającym przykładem działań człowieka demonstrującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją agresji? Myślenie apokaliptyczne przestaje być szaleństwem, a staje się codziennością. Możemy się zniszczyć albo pokochać.

„Patrzenie na mocny, precyzyjny ruch silnych mięśni daje pewien rodzaj satysfakcji, lecz nie zawsze dostrzegamy ukrytą w nim chęć dominacji i zawładnięcia przez atak. W niektórych scenach performansu twórczynie wykorzystują nawet elementy groteski, w sposób dobitny pokazując, jak daleko sięga nasza tolerancja dla agresji” – pisze Maria Pastwa (taniecPOLSKA.pl).

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8410 

Katowice | Camerata Silesia w NOSPR

NOSPRZespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak 11 czerwca 2021 o godz. 19.30 w Sali kameralnej NOSPR zaprezentuje cykle pieśni ludowych Henryka Mikołaja Góreskiego.

Cykl pieśni ludowych Wieczór ciemny się uniża op. 45 na chór mieszany a cappella, skomponowany w 1981 roku, jest opracowaniem melodii ze zbioru Jadwigi Gorzechowskiej i Marii Kaczurbiny Jak to dawniej na Kurpiach bywało. Natomiast tworząc cykle pieśni na chór mieszany a cappella Ach, mój wianku lawendowy op. 50 i Idzie chmura, pada deszcz op. 51 (1984) kompozytor sięgnął po teksty i melodie zebrane przez Oskara Kolberga w Dziełach wszystkich w tomie XXXIX „Pomorze”.

W drugiej części koncertu zabrzmią pieśni religijne Amerykanów negro spirituals, pełne ekstazy i dziękczynnego nastroju: Elijah Rock, Nobody Knows, Plenty Good Room, Hold On!, I Hear a Voice A-Prayin’, Steal Away, Ezekiel Saw de Wheel.

Zespół utworzony w 1990 roku przez charyzmatyczną dyrygentkę Annę Szostak ceniony jest przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej. Od 2014 roku Camerata Silesia realizuje autorski cykl koncertów w nowej siedzibie NOSPR, przedstawiając zróżnicowany repertuar, obejmujący zarówno muzykę poważną jak i tę z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacje o biletach – na stronie https://nospr.org.pl/pl 

Znamy wyniki 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego!

NDIPoznaliśmy laureatów 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego dla młodych kompozytorów, który jest wydarzeniem towarzyszącym 11. NDI Sopot Classic.

Już po raz 6. Polska Filharmonia Kameralna Sopot zaprosiła aspirujących twórców do przedłożenia swoich utworów do oceny jury. Krzysztof Meyer, Jerzy Kornowicz, Rafał Janiak, Paweł Mykietyn oraz dr Daniel Cichy wyróżnili twórców sześciu kompozycji:

  • laureatem I nagrody został Krystian Neścior za kompozycję L’entourage de silence
  • laureatem II nagrody został Andrzej Marcin Ojczenasz za kompozycję Block’n’chains
  • laureatami III nagrody ex aequo zostali Michał Tomasz Szarowicz za kompozycję Circles oraz Aleksandra Chmielewska za kompozycję Obsession.
  • wyróżnienia otrzymali Mateusz Czarnowski za kompozycję sTREEtS i Aleksandra Chmielewska za kompozycję Hope.

Gala wręczenia nagród, w tym nagród rzeczowych przekazanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, oraz prawykonanie utworu laureata I nagrody odbędzie się podczas Koncertu Muzyki Polskiej w dniu 27 lipca o godz. 20.00 w Sopocie.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na stronie http://sopotclassic.pl/wyniki-6-konkursu-kompozytorskiego-im-k-pendereckiego/ 

Elbląg | Czerwcowy wieczór dwóch kompozytorów

EOKSławomir Czarnecki i Sebastian Perłowski. Dwa nazwiska, setki partytur, tysiące koncertów z ich muzyką. Kolejny już 6 czerwca 2021 o godz. 18.00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu – sala koncertowa wypełni się paletą dźwięków orkiestrowych.

W pierwszej części zabrzmią utwory Czarneckiego, nawiązującego w muzyce m.in. do folkloru górskiego. Sławomir Czarnecki nigdy nie był awangardystą, zwłaszcza zaś ostatnio, kiedy bliska mu jest - jak sam pisze - estetyka postmodernistyczna. W tej estetyce powstają utwory przejrzyste fakturalnie i klarowne w formie. Kompozytor określa to słowem „analogizm”. Jego utwory są w repertuarze tak znanych wykonawców, jak skrzypkowie Krzysztof i Jakub Jakowiczowie, wiolonczelista Tomasz Strahl, Orkiestra Amadeus, Orkiestra Concerto Avenna, Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. W drugiej części koncertu usłyszymy muzykę Sebastiana Perłowskiego. Maestro współpracował z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie, pełnił obowiązki zastępcy dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jest wykładowcą kompozycji na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz koncertuje w kraju i za granicą prowadząc koncerty symfoniczno-operowe, jazzowe i musicale.

Z dorobkiem tych polskich kompozytorów zmierzą się Elbląska Orkiestra Kameralna i skrzypaczka Paula Preuss w roli solistki. Za dyrygenckim pulpitem stanie natomiast sam Sebastian Perłowski.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie https://eok.elblag.eu/ 

Katowice | Tauron Eko Koncert: Pławner i Śląska Orkiestra Kameralna

FSPory roku Vivaldiego oraz muzyka Griega i Góreckiego – to doskonały przepis na spędzenie piątkowego wieczoru! Tauron Eko Koncert 4 czerwca 2021 o godz. 19.00 zabierze słuchaczy w świat barwnych dźwięków i ogromnych kontrastów. Na to muzyczne spotkanie pełne emocji zaprasza Śląska Orkiestra Kameralna wraz ze swoim szefem, Piotrem Pławnerem, który jak zwykle nie tylko poprowadzi orkiestrę zza pulpitu dyrygenckiego, ale i chwyci za skrzypce w partiach solowych.

Concerto-Notturno Mikołaja Piotra Góreckiego, które usłyszymy jako pierwsze, cieszy się dużą popularnością od prawykonania w 2001 roku. Kompozycja składa się z trzech części granych attacca. Tytułowy nokturn słyszalny jest doskonale szczególnie w pierwszej części Lento, część druga jest pokazem wirtuozerii solisty, a trzecia – najkrótsza – jest nawiązaniem do początku utworu, łącząc spokojny charakter z improwizacją w partii skrzypiec solo.

Kolejnym punktem programu będzie Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” Edvarda Griega, skomponowana z okazji 200. rocznicy urodzin tytułowego skandynawskiego pisarza. Wieczór ukoronują słynne Pory roku Antonia Vivaldiego, czyli cztery koncerty na skrzypce solo i orkiestrę kameralną. Są one niezwykle plastyczne, zróżnicowane i niezwykle barwnie ilustrują zjawiska towarzyszące zmieniającej się aurze.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 

Wrocław | XII Leo Festiwal

NFMNarodowe Forum Muzyki w dniach 2–6 czerwca 2021 zaprasza do udziału w koncertach 12. edycji Leo Festiwalu, którego gospodarzem tradycyjnie będzie NFM Orkiestra Leopoldinum pod artystycznym kierownictwem Ernsta Kovacica.

Dorosłym słuchaczom polecamy koncert otwierający festiwal: jego tytuł „Przetrwamy” symbolicznie nawiązuje do trudnego pandemicznego roku, a optymistyczny wydźwięk jest obietnicą nagrody za całą naszą wytrwałość.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Bartosz Porczyk – jeden z najbardziej utalentowanych aktorów polskiej sceny teatralnej. Razem z Aleksandrą Bugaj zaprezentuje 4 czerwca kameralne pieśni Mieczysława Karłowicza; tego wieczoru zabrzmi również Rapsodia na tematy mołdawskie Mieczysława Wajnberga.

NFM nie zapomina też o najmłodszych. Dzieci zabierze na wędrówkę po baśniowych krainach z muzyką na żywo! Utwory pochodzące ze skomponowanej przez Andrzeja Korzyńskiego ścieżki dźwiękowej filmów o przygodach pana Kleksa oraz Rzekę marzeń Krzesimira Dębskiego z filmu W pustyni i w puszczy zaprezentują chóry dziecięce z towarzyszeniem NFM Orkiestry Leopoldinum.

Agnieszka Frei

Partnerem medialnym NFM jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program Festiwalu – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/leo-festival 

Warszawa | Koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Jax6 czerwca 2021 roku o godz. 14.00 w Kościele Bogurodzicy Maryi w Warszawie odbędzie się koncert z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, organizowany przez Stowarzyszenie Jax i Dzielnicę Bemowo m. st. Warszawy.

Wystąpią artyści, którzy od wielu lat zaangażowani są w krajowe i międzynarodowe życie kulturalne: Krzysztof Borysiewicz (bas) współpracujący z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Mainfranken Theater Würzburg, Salzburger Landestheater i Staatstheater Kassel, zdobywca Grand Prix na Konkursie Wokalnym Francisco Vinas w Barcelonie; Róża Lorenc (skrzypce) – laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta Gdańska; oraz dr Wiktor Brzuchacz (organy) – zdobywca „Złotego Lauru Młodego Organisty”, absolwent Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye i Akademii Muzycznej w Poznaniu

Artyści przygotowali repertuar zawierający wybitne dzieła polskiej i europejskiej literatury muzycznej. Obok utworów Antonia Vivaldiego, Edwarda Elgara, Gabriela Fauré, Cezara Cui i Camille’a Saint-Saënsa, zaprezentowana zostanie także muzyka Emila Młynarskiego i Romana Statkowskiego, która zachwyca kunsztem kompozytorskim, głębią wyrazu i różnorodnością nastrojów. Dzieła muzyczne przeplatać się będą z zarysem historycznym uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz przedstawieniem najważniejszych postaci związanych z tym wydarzeniem.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.bemowo.waw.pl/aktualnosc/koncert-z-okazji-230-rocznicy-uchwalenia-konstytucji-3-maja/ 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus online: Dvořák i Grieg

POSIKoncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus 6 czerwca 2021 o godz. 20.00 poprowadzi Jacek Rogala, dyrygent i kompozytor, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga. Zabrzmią dzieła Antonína Dvořáka i Edvarda Griega. W roli solisty Marcin Zdunik– artysta zaliczany do najciekawszych indywidualności nie tylko swojego pokolenia.

Pełen romantycznych uniesień Koncert wiolonczelowy h-moll Antonína Dvořáka od chwili swej premiery stał się pozycją „kanonu” literatury na ten instrument. Zachwyca ono melodyczną urodą tematów, głębią ekspresji, doskonałą orkiestracją (szczególnie pięknie wykorzystującą instrumenty dęte, realizujące wiele tematycznych partii solowych) oraz wzorcową równowagą między wiolonczelą i orkiestrą. Podczas czerwcowego koncertu utwór wykona Marcin Zdunik. Utytułowany, wielokrotnie nagradzany, oklaskiwany na całym świecie wiolonczelista budzi podziw nie tylko techniczną perfekcją i pięknem dźwięku, ale też rozległością muzycznych zainteresowań, ciągłym przekraczaniem repertuarowych granic, śmiałymi projektami ukazującymi wciąż nowe możliwości jego instrumentu.

W drugiej połowie XIX wieku szczególną popularnością cieszył się gatunek „tańców symfonicznych” – często stylizacji motywów narodowych. Zapewne ogromne powodzenie Tańców węgierskich Brahmsa i Tańców słowiańskich Dvořáka natchnęło norweskiego mistrza Edwarda Griega do stworzenia własnych tego rodzaju dzieł ujętych w czteroczęściowy cykl i wydanych w 1897 roku – inspiracją dla nich była kolekcja muzyki ludowej, którą zebrał Ludvig Mathias Lindeman.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2020 / 2021 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert online transmitowany będzie na kanale YouTube i na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Kujawy pełne muzycznej wrzawy!

TOSW dniach 31 maja – 28 sierpnia 2021 w ramach projektu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Kujawy pełne muzycznej wrzawy!" odbędzie się 13 wydarzeń: 12 koncertów kameralnych realizowanych w 6 placówkach edukacyjno-opiekuńczych i finałowy koncert symfoniczny. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego regionu oraz wzmacnianie trwałości tradycji ludowych wśród lokalnej społeczności mającej ograniczony dostęp do wydarzeń kulturalnych.

W Świeciu, Steklinku, Kikole, Obrowie, Wąbrzeźnie i Kowalewie Pomorskim odbędzie się mini cykl dwóch koncertów z muzyką kujawską w wykonaniu kapeli ludowej i tancerzy oraz z utworami kompozytorów polskich, nawiązujących do rodzimego folkloru. Wydarzenia będą prowadzone przez doświadczonych konferansjerów.

Koncerty „A dzień dobry Kujawy!” w dniach 31 maja – 15 czerwca będą poświęcone muzyce ludowej z regionu Kujaw. Przed publicznością wystąpi kapela ludowa Toruniacy i para taneczna, którzy zaprezentują utwory pochodzące z regionu Kujaw w aranżacji własnej zespołu. Podczas koncertów „Muzyka polska” w dniach 15–30 czerwca usłyszymy utwory polskich kompozytorów w interpretacji wyróżniających się artystów młodego pokolenia. Trio fortepianowe studentek Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy wykona utwory Andrzeja Panufnika, Henryka Wieniawskiego, Oskara Kolberga, Fryderyka Chopina, Feliksa Rybickiego, Kazimierza Wiłkomirskiego i Wojciecha Kilara. Finałowy koncert „Kujawy symfonicznie” 28 sierpnia w siedzibie CKK Jordanki w Toruniu poprowadzi muzykolog Piotr Matwiejczuk. W wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą litewskiego dyrygenta Dainiusa Pavilionisa zabrzmią dzieła Fryderyka Chopina, Michała Kleofasa Ogińskiego, Władysława Żeleńskiego, Magdaleny Cynk, Wojciecha Kilara i Romualda Twardowskiego.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły: https://tos.art.pl 

Katowice | Dzień Dziecka w bajkowej krainie muzyki

FS30 maja 2021 o godz. 11.00 w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się koncert z okazji Dnia Dziecka z udziałem Chóru Filharmonii pod batutą Jarosława Wolanina.

Czy istnieje taki świat, w którym przeplatają się przygody bajkowych postaci: Króla Lwa na afrykańskiej sawannie, czy Dorotki i jej przyjaciela Toto w czarodziejskiej krainie Oz? Gdzie dzięcioł okazuje się być wspaniałym lekarzem, a karaczan całkiem zwinnym tancerzem? Czy jest taki świat, po którego zakątkach nie podróżuje się samolotem, statkiem, czy pociągiem, ale za pomocą muzyki i własnej wyobraźni? Oczywiście! To Bajkowa kraina muzyki, w którą zmieni się sala koncertowa Filharmonii Śląskiej już 30 maja, a najpiękniejszymi dźwiękami wypełni ją Chór Filharmonii Śląskiej pod kierownictwem Jarosława Wolanina. Zabrzmi m. in. utwór Witolda Rudzińskiego do słów Stanisława Karaczyńskiego Dzięcioł i sosna.

Przewodnikami muzycznymi w tej baśniowej wyprawie będą Barbara Badura i Adam Żaak, którzy zapewnią dużo dobrej, muzycznej zabawy i mnóstwo uśmiechu na twarzach dzieci. Niech to muzyczne wydarzenie stanie się miłym prezentem dla wszystkich najmłodszych z okazji zbliżającego się wielkim krokami Dnia Dziecka.

Materiały prasowe organizatora

Patronat medialny nad koncertami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/ 

Premiera drugiej płyty solowej altowiolisty Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa „Quantum of Silence”

Tymendorf28 maja 2021 będzie miała miejsce światowa premiera drugiej płyty solowej altowiolisty Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa Quantum of Silence wydanej przez amerykańską wytwórnię fonograficzną Odradek Records.

Tytuł albumu, Quantum of Silence, sugeruje dźwięk zawierający w sobie ciszę czy też próżnię, którą należy wypełnić. Wybór repertuaru został starannie przemyślany, aby pokazać szerokie spektrum możliwości wykonawczych altówki, która do XX wieku rzadko była traktowana jako instrument solowy. Program zawiera również aranżacje utworów skrzypcowych.

Podróż przez muzykę różnych epok, którą odbył altowiolista, otwiera legendarna Passacaglia z Sonat misteryjnych Heinricha Ignaza Franza Bibera, a zaraz po niej następuje ostatnie dzieło Arama Chaczaturiana, tj. Sonata-pieśń przypominająca kadencję. Artysta składa ponadto hołd Krzysztofowi Pendereckiemu poprzez interpretację wszystkich jego utworów na altówkę solo, a także wykonuje najnowsze kompozycje trójmiejskich twórców: Magdaleny Kurdziel, Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Kamila Cieślika, Marka Czerniewicza, Tadeusza Dixy i Macieja Zimki. Kilka z nich napisanych zostało specjalnie dla Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa. Płyta jest premierą fonograficzną tych kompozycji.

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie artysty: www.tymendorf.com 

Katowice | Mozart wśród olbrzymów

NOSPRPodczas koncertu 29 maja 2021 o godz. 18.00 w ramach cyklu „Mozart wśród olbrzymów” Kwartet Śląski i pianista Paweł Wakarecy w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia zaprezentują utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Witolda Szalonka.

W 1782 roku Mozart z zapałem tworzył nowe rytuały. Jego wiedeńska kariera kwitła: kompozytor cieszył się także ogromnym powodzeniem jako wirtuoz. Koncert fortepianowy F-dur KV 413 jest pierwszym z koncertów klawiszowych, które napisał z myślą o własnych abonamentowych występach w Wiedniu. Przewidując popularność utworu, Mozart sam opracował wersję a quattro, przeznaczoną „do użytku domowego”.

Symfonia rytuałów Szalonka może z początku kojarzyć się z ćwiczeniami takiego salonowego kwartetu. Tymczasem to późne dzieło jest sumą wszelkich rytuałów muzycznych – począwszy od strojenia instrumentów, poprzez interpretację twórczego zamysłu, aż po finałowy „taniec”, który spełni się w wyobraźni słuchacza. Muzyka nie znosi rutyny – nie obędzie się jednak bez rytuałów.

Dorota Kozińska

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacje o biletach – na stronie https://nospr.org.pl/pl 

VII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sinfonietta per Sinfonietta”

SCDyrektor Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia ogłasza VII edycję Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta”. Tegoroczna edycja Konkursu opatrzona została podtytułem „Science & Fiction”, nawiązującym do motywu przewodniego VII Sinfonietta Festival. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 czerwca 2021 roku.

Przedmiotem Konkursu jest skomponowanie utworu Sinfonietta per Sinfonietta na orkiestrę smyczkową i theremin obbligato w maksymalnym składzie: 6-5-4-4-1 / theremin, o czasie trwania od 7 do 12 minut.

Nagrodą w konkursie jest wykonanie zwycięskiego utworu podczas VII Sinfonietta Festival (lipiec 2021 roku), kolejne wykonania w sezonie artystycznym 2021/2022 oraz profesjonalna rejestracja audiowizualna wykonania premierowego.

Do Jury Konkursu – jak co roku – zaproszone zostały uznane autorytety w dziedzinie kompozycji: prof. Joanna Wnuk-Nazarowa, prof. Eugeniusz Knapik oraz prof. Marcel Chyrzyński.

Prace konkursowe wraz ze zgłoszeniami należy przesyłać przy wykorzystaniu formularza internetowego dostępnego na stronie Orkiestry.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na: www.sinfonietta.pl/miedzynarodowy-konkurs-kompozytorski/