Polmic - FB


patronaty

Bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

PTMWW dniach 15–17 października 2020 w Krajeńskim Ośrodku Kultury, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Eugeniusza Paukszty w Skokach oraz w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej odbędą się bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”, organizowane przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Tym razem zajęcia poprowadzą: wokalistka Iza Kowalewska, kontrabasistka Małgorzata Kołcz i kompozytor Jarosław Siwiński. Przygodę przez improwizacje poprowadzi aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka. Podczas zajęć dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie swoich opiekunów, świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą. Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy proszą o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/ptmw1923 

Elbląg | Biało-czerwone melodie spod smyczków – EOK, Jakub Chrenowicz i Jakub Jakowicz

EOK11 października 2020 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Jakuba Chrenowicza dokona prawykonania Concerto in G Mikołaja Majkusiaka. Utwór powstał w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert upłynie pod znakiem twórczości polskich mistrzów partytury. W pierwszej części koncertu usłyszymy utwory Mikołaja Piotra Góreckiego: Divertimento na orkiestrę smyczkową i Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową. Syn Henryka Mikołaja Góreckiego z powodzeniem kontynuuje rodzinne tradycje i cieszy się uznaniem po obu stronach Atlantyku (na co dzień mieszka w USA). Partię solową w Concerto-Notturno wykona syn innego wybitnego muzyka – skrzypek Jakub Jakowicz. W interpretacji EOK zabrzmi także Orawa Wojciecha Kilara.

W finale koncertu Elbląska Orkiestra Kameralna prawykona kompozycję Mikołaja Majkusiaka Concerto in G na orkiestrę smyczkową.

Koncert odbędzie się pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie https://eok.elblag.eu/ 

Kraków | Gwiazdy z Sinfoniettą: Ingolf Wunder

SCUlubieniec publiczności, zwycięzca serc słuchaczy konkursu Chopinowskiego Ingolf Wunder 10 października 2020 wystąpi w iście jubileuszowym repertuarze wraz z Sinfoniettą Cracovią pod batutą dyrektora Sinfonietty Jurka Dybała na pachnących nowością deskach Filharmonii Krakowskiej o godz. 11.00.

Rok 2020 to nie tylko rok niecodziennych okoliczności, to przede wszystkim rok Beethovenowski, to również 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina, które Sinfonietta będzie świętować podczas Beethovenowskiego tournée do ojczyzny przybranej przez słynnego klasyka wiedeńskiego, a zainaugurowanego w swoim rodzinnym mieście Krakowie.

Krakowscy słuchacze będą mieli okazję zanurzyć się w bukolicznym charakterze IV Symfonii i żywiołowych frazach XI Kwartetu smyczkowego „Serioso” Ludwiga van Beethovena oraz wirtuozowskim stylu brillant I Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina. Nietypowo, bo ranną porą, odświeżona sala Filharmonii Krakowskiej rozbrzmi dźwiękami muzyki i rozbudzi zaspane miasto do życia.

Kamila Czernek

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2020 / 2021 Orkiestry Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Informacja o biletach – na stronie www.sinfonietta.pl 

Mińsk Mazowiecki | Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier

Czas sztukiDo 8 listopada 2020 roku potrwa nowy cykl koncertów „Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier” w Mińsku Mazowieckim, organizowany przez Fundację „Czas Sztuki”. Najbliższy koncert będzie miał miejsce w Muzeum Ziemi Mińskiej 11 października o godz. 16.00.

Fundacja „Czas Sztuki” koncentruje swoje działania na organizacji bezpłatnych koncertów w zabytkowych kościołach i instytucjach kulturalnych w powiecie mińskim w gminie Mrozy, gdzie znajduje się siedziba Fundacji. Członkami Fundacji są muzycy zespołu The Time Quartet. Kwartet tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W ciągu kilkunastu lat pracy artystycznej zespół wykonał ponad 350 koncertów w kraju i za granicą, współpracował z wieloma znakomitymi zespołami i artystami, w tym z Andrzej Jagodziński Trio, Orkiestrą Sinfonia Iuventus, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” i Trifonidis Downtown Sextet. Muzycy kwartetu są założycielami studyjnej orkiestry Melanidis Orchestra, z którą nagrali muzykę do sześciu polskich i zagranicznych filmów.

Podczas najbliższego koncertu z cyklu „Mińskie Muzyczne Spotkania bez Barier” wystąpi znakomity duet: wiolonczelistka Anna Wróbel i pianistka Małgorzata Marczyk. W programie – wyłącznie muzyka polska: kompozycje Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Karola Skarżyńskiego i Piotra Wróbla.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja zaproszeń (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Warszawa | V „Super Sam +1”: Chris Jarrett & Franek Pospieszalski

MózgW ramach piątej odsłony cyklu wystąpień mistrzowskich „Super Sam +1” w warszawskim klubie DZiK (Belwederska 44A) 8 października 2020 o godz. 20.00 odbędzie się koncert z udziałem Chrisa Jarretta i Franka Pospieszalskiego.

Pomysłodawcą nazwy „SuperSam” w odniesieniu do koncertów solowych jest klarnecista Jerzy Mazzoll. Współczesna wersja projektu opracowana jest przez kontrabasistę, animatora wydarzeń artystycznych oraz szefa klubu Mózg, Sławka Janickiego. „Super” w tytule oznacza, że program budowany jest w oparciu o artystów uznanych – mistrzów. „Sam” mówi oczywiście o występie solowym, ale i o twórczym osamotnieniu. „+ 1” w tytule oznacza, że każdy wieczór uwieńczony jest występem w duecie. Artyści spotykają się na scenie po raz pierwszy.

Amerykański pianista i kompozytor Chris Jarret studiował w Oberlin Conservatory of Music i Carl von Ossietzky University w Odlenburgu, gdzie następnie wykładał. Komponuje utwory kameralne i symfoniczne, muzykę filmową, koncertuje jako pianista na całym świecie. Regularnie występuje w duecie z Erwinem Ditznerem i jest liderem kwartetu Four Free.

Kontrabasista Franek Pospieszalski, pochodzący z muzycznej rodziny, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, ukończył też studia licencjackie duńskiego Rhythmic Music Conservatory. Jest wykonawcą i kompozytorem czynnie działającym w wielu międzynarodowych jak i lokalnych zespołach jako sideman, a także lider kilku swoich projektów. W 2017 roku wydał autorską debiutancką płytę 1st level ze swoim zespołem Franciszek Pospieszalski Sextet, a w 2019 – płytę Accumulated Thoughts ze swoim trio. Na konkursie Jazz Juniors wraz z zespołem Franciszek Pospieszalski Trio został wyróżniony nagrodą w postaci trasy koncertowej w Azji, również otrzymując nagrodę indywidualną Złoty Kontrabas im. Andrzeja Cudzicha.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów – na stronie http://supersam.mozg.pl/ 

Sanok | I Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Festiwal SanokW dniach 16–18 października 2020 w Sanoku w ramach I Dni Muzyki Organowej odbędzie się Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, którego pomysłodawcą jest Łukasz Kot – prezes sanockiego Stowarzyszenia Pro Artis. Celem Festiwalu jest popularyzacja muzyki organowej i kameralnej na terenie województwa podkarpackiego oraz przybliżenie twórczości dawnych i współczesnych kompozytorów.

W ramach tego wydarzenia wystąpią znani artyści z różnych stron Polski: organiści dr hab. Piotr Rojek, prof. AMKL we Wrocławiu, dyrektor artystyczny Festiwalu (Wrocław), prof. zw. dr hab. Roman Perucki (Gdańsk), dr hab. Henryk Jan Botor (Tychy – Kraków), fleciści prof. dr Łukasz Długosz i dr hab. Agata Kielar-Długosz (Gdańsk). W interpretacji znakomitych artystów usłyszymy utwory Jakuba Sowy, Feliksa Nowowiejskiego, Henryka Jana Botora, a także Johanna Sebastiana Bacha, Antonia Vivaldiego, Georga Friedricha Händla, Henriego Muleta, Felixa Mendelssohna, Gabriela Fauré, Louisa Viernego, oraz improwizacje organistów na zadane tematy od publiczności.

Koncerty są bezpłatne i odbędą się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku. Dodatkowo, 17 października w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku odbędzie się Mistrzowski Kurs Improwizacji dla uczniów podkarpackich szkół muzycznych II st.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020

IMiT7 listopada 2020 na antenie TVP Kultura poznamy laureatów dziesiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: „Osobowość roku”, „Wydarzenie roku”, „Nagroda honorowa” oraz „Odkrycie roku”. Do 9 października trwa głosowanie, które wyłoni laureatów tegorocznej edycji.

Rada Programowa ds. Muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 30 września wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 187 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2020 w kategorii „Osobowość roku” rywalizować będą: Adam Bałdych; Łukasz Długosz; Anna Szostak-Myrczek; Adam Sztaba; Lutosławski Piano Duo.

„Wydarzeniem roku” zostanie jedno z pięciu nominowanych: Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki, Kromer Biecz Festival, musical List z Warszawy z repertuaru Warszawskiej Opery Kameralnej, Premiera albumu Gismondo, Re di Polonia z nagraniem opery Leonarda Vinciego w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej, Premiera opery Drach Aleksandra Nowaka podczas Festiwalu AUKSODRONE.

„Odkryciem roku” mają szansę zostać: Maniucha Bikont, Aleksandra Olczyk, Tomasz Skweres, Dominik Wania, Polish Violin Duo.

Ze względu na charakter „Nagrody honorowej” nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów.

Do 9 października na stronie www.koryfeusz.org.pl trwa głosowanie publiczności na laureata w kategorii „Odkrycie roku”. Równolegle odbywa się tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

Patronat medialny nad tegoroczną edycją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sylwetki nominowanych osób oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl 

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus online – Haydn, Beethoven i Mendelssohn

POSI10 października 2020 roku o godz. 20.00 odbędzie się koncert online Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, transmitowany ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W interpretacji zespołu pod dyrekcją wybitnego Antoniego Wita usłyszymy symfonie Josepha Haydna i Felixa Mendelssohna, a także I Koncert fortepianowy Ludwiga van Beethovena. W roli solisty wystąpi Krzysztof Książek.

Joseph Haydn za gorące przyjęcie podczas swych dwóch wizyt w Londynie (1791–1792 oraz 1794–1795) odwdzięczył się mieszkańcom tego miasta monumentalnym cyklem dwunastu symfonicznych arcydzieł zwanych „Symfoniami londyńskimi”. 95. Symfonia c-moll jest jedyną minorową w zbiorze, stanowi kwintesencję muzycznego klasycyzmu jako stylu doskonałej równowagi wszelkich elementów techniki i ekspresji dzieła.

W I Koncercie C-dur op. 15 rozpoznawalny Beethovenowski idiom wciąż jeszcze skrywa się za muzyczną konwencją typową dla popisowego utworu, który miał za cel podobać się wszystkim. Odnajdziemy jednak już wiele nowszych elementów; poza konwencję wykracza patos i potęga „militarnych” motywów części I. Pełna elegancji i urzekającego liryzmu część II kontrastuje z roztańczonym, pełnym humoru (miejscami wręcz plebejsko-rubasznego) finałowym rondem.

Felix Mendelssohn swą IV Symfonię op. 90 „Włoską” rozpoczął w Wenecji, a w liście do siostry pisanym z Rzymu donosił: „to najweselszy utwór, jak skomponowałem, zwłaszcza finał”. W utworze tym próżno doszukiwać się spójnego literackiego programu, jego „włoskość” jest umowna. Najbardziej oczywistym muzycznym „italianizmem” jest bardzo szybki finał w rytmie typowego dla środkowych Włoch tańca saltarello.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2020 / 2021 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert online transmitowany będzie na kanale YouTube i na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

„Nie bój się improwizować” – koncert online z Jarosławem Siwińskim i Grzegorzem Ociepką

Art Deco10 października 2020 o godz. 11.30 i 13.30 odbędzie się transmisja online piątego koncertu podsumowującego internetowe warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!”, organizowanych przez Agencję Muzyczną Art Deco Group. Tym razem przedstawione zostaną efekty pracy z uczestnikami zajęć, które prowadzili kompozytor i pianista Jarosław Siwiński oraz aktor i reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka.

Internetowe warsztaty „Nie bój się improwizować!" są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci uczących się gry na dowolnych instrumentach lub śpiewu w szkołach muzycznych albo w instytucjach, prowadzących zajęcia muzyczne. Warsztaty łączą wiele elementów. Prowadzący rozmawiają z dziećmi m.in. o muzyce współczesnej, zasadach i sposobach improwizacji, ilustrując te tematy muzycznymi przykładami. Prowadzą ćwiczenia i zabawy, które pomagają dzieciom łatwiej przyswoić przekazywaną wiedzę. Młodzi muzycy poznają różne techniki i sposoby rozwijania umiejętności improwizowania, w tym również elementy improwizacji aktorskiej.

Podczas najbliższego koncertu, transmitowanego z warszawskiego Quality Studio przy współpracy z Rec Audio, wszyscy spotkają się pierwszy raz na żywo ze swoimi mentorami i będą wspólnie muzykować.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu na stronach www.artdecogroup.eu oraz www.facebook.com/adgagencja 

Online Konferencja Young Arts. Muzyka & Edukacja 3.0

NCK7 października 2020 odbędzie się „Young Arts. Muzyka & Edukacja 3.0” – konferencja poświęcona zagadnieniom związanym ze zdalnym nauczaniem gry na instrumentach. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele najważniejszych instytucji kultury w Polsce oraz eksperci doświadczeni w nauczaniu online. Konferencja jednocześnie otwiera funkcjonowanie Young Arts Kids – nowej platformy edukacyjnej, która łączy uczniów i nauczycieli muzyki w całej Polsce.

Całe wydarzenie odbędzie się na żywo w formie tematycznych webinariów. Konferencja jest skierowana do dyrektorów szkół muzycznych I i II stopnia oraz do nauczycieli gry na instrumentach smyczkowych. Konferencję otworzy panel dyskusyjny pod tytułem „Zmiany obyczajowe w świecie muzyki. Wyzwania i szanse nauczania online w kulturze”, w którym zabiorą głos przedstawiciele najważniejszych instytucji kultury w Polsce. W programie konferencji znajdują się wykłady poświęcone technice nauczania online gry na instrumencie, sposobom kształtowania prawidłowej postawy, wyzwaniom psychologicznym, jakie stawia przed nauczycielem zdalny kontakt z uczniem, praktycznym umiejętnościom występowania przed kamerą oraz zastosowaniu odpowiednich narzędzi technologicznych. Wykłady poprowadzą m.in. skrzypaczka Agata Szymczewska, trener przygotowania fizycznego i mentalnego do praktyki muzycznej Jadwiga Śmieszchalska, psycholog Jarosław Mirkiewicz, dziennikarz Jarosław Kuźniar.

Podczas konferencji zostanie też zaprezentowana nowa platforma edukacyjna – Young Arts Kids. Jest to miejsce wirtualnych spotkań uczniów i nauczycieli gry na instrumentach. Misją projektu jest ułatwianie dostępu do edukacji muzycznej wszystkim, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności pod opieką wybitnych nauczycieli oraz możliwość kontynuowania edukacji w okresie ewentualnych ograniczeń pandemicznych.

Projekt Young Arts Kids dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zapisy dla uczestników są prowadzone na stronie www.yakids.pl 

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objeło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Powiatowy Przegląd Muzyki Polskiej

Czas sztukiFundacja „Czas sztuki” zaprasza w dniach 27 września – 8 listopada 2020 na cykl koncertów „Powiatowy Przegląd Muzyki Polskiej". W ramach cyklu odbędą się trzy różnorodne koncerty, prezentujące najpiękniejsze utwory genialnych polskich kompozytorów.

Pierwszy koncert 27 września będzie miał miejsce w kościele św. Trójcy w Latowiczu po mszy świętej o godz. 13.00. The Time Quartet wykona kameralne kompozycje Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz i Ignacego Jana Paderewskiego.

Drugi koncert tego samego dnia odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury w Mrozach o godz. 17.00. Na koncercie wystąpi duet: skrzypek Maksymilian Grzesiak i pianistka Aleksandra Dallali. W programie pojawią się wirtuozowskie kompozycje Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

Podczas ostatniego koncertu 8 listopada o godz. 12.00 w Kościele św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Jeruzalu sopranistka Katarzyna Wiwer i organistka Zuzanna Bator zaprezentują pieśni Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.

Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego. Wstęp wolny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: https://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/ 

Kraków | Krakowski Festiwal Akordeonowy 2020

KFAKoncerty i towarzyszące im wydarzenia V Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego odbędą się w dniach 4–11 października na terenie Krakowa oraz Miasteczka Galicyjskiego i Parku Etnograficznego w Nowym Sączu. Każdy dzień festiwalu zaprezentuje inne oblicze akordeonu.

V Krakowski Festiwal Akordeonowy, który organizuje Fundacja Art Forum, jest międzynarodowym świętem muzyki akordeonowej w jej wszystkich przejawach. Prócz koncertów wykonawców i kompozytorów z różnych pokoleń w różnych gatunkach muzycznych w ramach festiwalu przewidziano wiele wydarzeń towarzyszących z akordeonem „w roli głównej”: warsztaty, wykłady, wystawa, Konkurs Filmowy, Dzień Filmowy wraz z galą Konkursu Filmów Krótkometrażowych do Muzyki Akordeonowej „Uchwyć to co nieuchwytne” i koncertem do filmu niemego oraz sesja naukowa „Oblicza akordeonu we współczesnej praktyce wykonawczej”.

Festiwal pomaga też poznać Kraków, każde wydarzenie odbywa się w innym, ważnym dla Krakowa miejscu. W programie Festiwalu zgodnie z tradycją ważne miejsce zajmują dzieła polskich kompozytorów. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy utwory Krzysztofa Olczaka, Stanisława Moryto, Jacka Rabińskiego, Macieja Zimki, Pawła Hendricha, Edwarda Bogusławskiego, Edwarda Sielickiego, Pawła Malinowskiego, Tadeusza Wieleckiego, Dariusza Przybylskiego, Pawła Janasa i Mikołaja Majkusiaka. Będziemy ponadto świadkami prawykonania utworów Błażeja Wincentego Kozłowskiego, Bożeny Boba-Dyga, a także Unhelpful Thinking Styles Moniki Szpyrki na altówkę, akordeon, audio-playback i projekcję świetlną, który powstał w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym Polskiego Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej szczegółów na stronach http://www.krakowskifestiwalakordeonowy.pl/  i https://www.facebook.com/krakowskifestiwalakordeonowy 

III Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier w Mińsku Mazowieckim i Cegłowie

MMSBFundacja „Czas Sztuki" zaprasza 26 i 27 września 2020 na wydarzenia w ramach tegorocznego cyklu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" w Mińsku Mazowieckim i Cegłowie.

MMSBKoncert 26 września o godz. 19.00 odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Podczas koncertu wystąpią Katarzyna Wiwer (sopran), Joanna Solecka (klawesyn) i Tomasz Ślusarczyk (trąbka barokowa), którzy wykonają piękne kompozycje barokowe Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla i Alessandra Scarlattiego.

Koncert „Wielcy polscy kompozytorzy” odbędzie się 27 września o godz. 19.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej Kulturoteka w Cegłowie. The Time Quartet zaprezentuje najbardziej znane utwory polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Ignacego Jana Paderewskiego oraz polskie pieśni ludowe w opracowaniu na kwartet smyczkowy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: https://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/ 

Czechowice-Dziedzice | XXV Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran”

AlkagranXXV Jesienny Festiwal Muzyczny „Alkagran” odbędzie się w Czechowicach-Dziedzicach w dniach 29 września – 2 października 2020 roku.

Festiwal „Alkagran” odbywa się w Czechowicach-Dziedzicach od 1991 roku i związany jest z osobą Andrzeja Krzanowskiego, twórcy programowego Kwintetu akordeonowego „Alkagran czyli jedno miejsce na prawym brzegu Wisły”. Magiczne słowo zawarte w tytule kompozycji stało się już muzycznym symbolem Czechowic. Głównym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie XI Konkurs Akordeonowy im. Andrzeja Krzanowskiego. W repertuarze konkursowym znalazła się współczesna literatura akordeonowa, w tym utwory Krzanowskiego. W Jury Konkursu zasiądą cenieni pedagodzy i artyści: Klaudiusz Baran, Marcin Bortnowski, Bogdan Dowlasz, Geir Draugsvoll, Grażyna Krzanowska (członek honorowy), Raimondas Sviackievicius oraz Janusz Pater (sekretarz). Konkurs będzie można śledzić na kanale YouTube.

Na koncertach festiwalowych znaczną część programu wypełni muzyka XX i XXI wieku. Usłyszeć można będzie utwory Andrzeja Krzanowskiego, Marcina Bortnowskiego, Bogdana Dowlasza czy Jagny Krzanowskiej w wykonaniu tak znakomitych artystów, jak Joanna Freszel, Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Wojciecha Wantuloka oraz akordeonistów: Adama Maksymienki, Aleksandra Stachowskiego i Marcina Waszczyka – laureatów nagrody za najlepsze wykonanie kompozycji Andrzeja Krzanowskiego na X Konkursie Akordeonowym. W ramach Festiwalu odbędą się też „Jubileuszowe refleksje” z pokazem filmu Przerwana podróż w reżyserii Jana Sosińskiego o Andrzeju Krzanowskim i konwersatorium o „Alkagranie”.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Andrzejowi Krzanowskiemu odbędzie się 1 października.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program tegorocznego Festiwalu – na stronie https://alkagran.pl/ 

Warszawa | Organofonie warszawskie

OrganofonieOrganofonie warszawskie to cykl trzech recitali organowych Adama Tańskiego, które odbędą się w dniach 27 września – 18 października 2020 w kościołach stolicy i wykonane zostaną na instrumentach warszawskiego warsztatu organmistrzowskiego rodziny Kamińskich.

Projekt został sfinansowany ze środków Miasta st. Warszawy w ramach programu „Mobilni w kulturze” wpierającego działalność stołecznych artystów. Koncerty mają na celu zwrócenie uwagi na dziedzictwo warszawskiej firmy organmistrzowskiej oraz powojenne instrumentarium samej Warszawy, w które warsztat Kamińskich włożył znaczący wkład. Koncerty będą miały miejsce w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Kościele pw. Najczystszego Serca Maryi i Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

W programie znajdą się dzieła twórców niemieckich i francuskich XIX i XX, samego Adama Tańskiego, a także niezwykle rzadko wykonywana literatura organowa polskich kompozytorów XX wieku: Grażyny Bacewicz, Jerzego Bauera i Bernarda Pietrzaka.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program koncertów – na stronie https://www.adamtanski.com/concerts