Polmic - FB


patronaty

Premiera opery Aleksandra Nowaka w Poznaniu

Space Opera w Poznaniu Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zaprasza 14 marca 2015 roku o godz. 19.00 na premierę prawdziwie kosmicznej opery Space Opera Aleksandra Nowaka.

Będą tacy, którym jej tytuł skojarzy się z arcydziełem Stanleya Kubricka. Będą i tacy, którym przywiedzie na myśl operę mydlaną, tyle że rozgrywającą się w przestrzeni kosmicznej. I jedni, i drudzy się nie pomylą. Aleksander Nowak we współpracy z librecistą Georgim Gospodinowem – bułgarskim pisarzem średniego pokolenia, którego zwą czasem „ironistą rozpaczy” – opowiedzą o pierwszej załogowej wyprawie na Marsa. Głosami małżeńskiej pary astronautów w średnim wieku, podróżującej na gapę muchy, kierownika lotu – mężczyzny o niezbyt czystych intencjach – oraz chóru reprezentującego już to muszki owocowe, już to resztę ludzkości. Przyjdzie pora na refleksję, czy byliśmy gotowi na ten Kosmos i czy przypadkiem trochę się nie pośpieszyliśmy?

Kierownictwo muzyczne: Marek Moś, reżyseria: Ewelina Piotrowiak, scenografia: Katarzyna Nesteruk. Wystąpią: jako Ewa - Helena Zubanovich / Magdalena Wachowska, Adam - Bartłomiej Misiuda, Mucha/Łajka - Martyna Cymerman / Tomasz Raczkiewicz, Producent/Beduin - Damian Konieczek / Andrzej Ogórkiewicz.

Kolejne spektakle odbędą się 15 marca i 22 kwietnia 2015 roku.

Bilety dostępne w kasie Teatru oraz na www.bilety.opera.poznan.pl

Patronat medialny nad espektaklem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Czytaj więcej: Premiera opery Aleksandra Nowaka w Poznaniu

2. Krakowska Wiosna Wiolonczelowa

2. Krakowska Wiosna Wiolonczelowa Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza do spędzenia pierwszych dni wiosny z wiolonczelą. W dniach 19-22 marca 2015 roku, już po raz drugi odbędzie się Krakowska Wiosna Wiolonczelowa.

Program wydarzenia naukowo-artystycznego przewiduje wykłady, kursy i koncerty prowadzone przez wiolonczelistów z kraju i ze świata. Podczas wieczornych koncertów będzie można usłyszeć recital muzyki litewskiej w wykonaniu Armonas Uss Duo, koncert Koła Naukowego Wiolonczelistów, będący prezentacją projektu Bach & Rag TIME, koncert w którym wiolonczela zostanie połączona w duety z kontrabasem, skrzypcami, fortepianem i drugą wiolonczelą z udziałem prof. Jeroena Reulinga oraz koncert finałowy, będący kontynuacją bardzo lubianego przez wykonawców i publiczność projektu Only Cello! Tym razem w pierwszej części koncertu muzyka polskich kompozytorów - Krzysztofa Pendereckiego, Marka Stachowskiego, Olgi Hans oraz prawykonanie Cordissimo!!! Macieja Jabłońskiego, a w drugiej 16 wiolonczel pod dyrekcją prof. Ulfa Tischbirka wykona m.in. muzykę z filmów o przygodach agenta Jamesa Bonda.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

ZOBACZ: program

Śladami Mistrzów... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie: Jerzy Waldorff

Jerzy Waldorff - pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społecznyW sobotę, 21 marca 2015 roku o godz. 16.00 w Promie Kultury Saska Kępa w Warszawie (ul. Brukselska 23) odbędzie się dwudzieste piąte spotkanie z cyklu "Śladami Mistrzów ... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie", zatytułowane „Płonące serce”. Jerzy Waldorff - pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny. Patronat honorowy nad cyklem objął Burmistrz Dzielnicy Pragi-Południe Tomasz Kucharski.

Wieczór dedykowany Jerzemu Waldorffowi-Preyss h. Nabram: Strażnikowi Narodowej Pamięci, Honorowemu Obywatelowi m.st. Warszawy, wybranego przez mieszkańców stolicy Warszawiakiem Stulecia. Pisarzowi, krytykowi muzycznemu, inicjatorowi utworzenia Muzeum Teatralnego przy Teatrze Wielkim w Warszawie, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem, inicjatorowi pomników Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, po Społeczny Komitet Opieki na rzecz Ochrony Starych Powązek. 

W programie m.in. rozmowy Gości Specjalnych z publicznością ilustrowane archiwalnymi materiałami zdjęciowymi oraz fragmentami filmów. Gośćmi spotkania będą: Marcin Święcicki – Przewodniczący Zarządu Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa, dr Andrzej Kruczyński – Kierownik Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego i Opery Narodowej, Mariola Rabczon-Mazowiecka - Prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oddz. Białołęka, Sławomir Rybałtowski – Dyrektor Wydawnictwa VEDA sp. Z O.O.

Autorka, inicjatorka, organizatorka projektu - Jadwiga Teresa Stępień.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sinfonia Varsovia, Artur Paciorkiewicz i Daniel Gazon

Sinfonia Varsovia, Artur Paciorkiewicz i Daniel GazonW piątek, 13 marca 2015 roku o godz. 19:00 Sinfonia Varsovia wystąpi w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Orkiestrę poprowadzi belgijski dyrygent Daniel Gazon. W programie utwory orkiestrowe Dvořáka, Ravela i Prokofiewa. Solistą Koncertu na altówkę i orkiestrę Tadeusza Paciorkiewicza będzie syn kompozytora – Artur Paciorkiewicz.

Piątkowy koncert rozpocznie się od Suity czeskiej op. 39 Antonina Dvořáka (1841 – 1904). W tej pięcioczęściowej kompozycji z 1879 roku, można odnaleźć wyraźne nawiązania do czeskich tańców ludowych.
Skomponowany w 1976 roku Koncert na altówkę i orkiestrę Tadeusz Paciorkiewicz (1916-1998) zadedykował swojemu synowi Arturowi. I to właśnie Artur Paciorkiewicz wykona partię solową koncertu, wirtuozowski popis możliwości altówki.
Po przerwie – suita orkiestrowa Moja Matka Gęś (1911) Maurice’a Ravela (1875 – 1937). To autorskie opracowanie duetu fortepianowego na cztery ręce (1908), który kompozytor napisał z myślą o Jeanie i Mimi Godebskich, dzieciach swoich przyjaciół. Suita jest oparta na motywach różnych bajek i składa się z pięciu części: Pawana Śpiącej Królewny, Tomcio Paluch, Brzydulka. Cesarzowa Pagód, Rozmowy Pięknotki z Potworem, Zaczarowany ogród.
Koncert zamknie wykonanie jednego z najbardziej znanych dzieł Siergieja Prokofiewa (1891 – 1953). Symfonia Klasyczna D-dur op. 25 (1917) powstała w hołdzie muzyce okresu klasycyzmu, czyniąc z Prokofiewa prekursora neoklasycyzmu.

Bilety w cenie 35 zł dostępne w sprzedaży internetowej www.sklep.polskieradio.pl oraz na godzinę przed koncertem w kasach.

Patroni medialni: Dwójka Polskie Radio, TVP Warszawa, Polmic.pl

Czytaj więcej: Sinfonia Varsovia, Artur Paciorkiewicz i Daniel Gazon

Konferencja Operologiczna w Poznaniu

Międzynarodowa Konferencja Operologiczna – Poznań, 15-17 marca 2015Prapremiera współczesnej opery Space Opera, czyli mężczyzna, kobieta i…, skomponowanej przez Aleksandra Nowaka na zamówienie Teatru Wielkiego w Poznaniu (14 marca 2015), stała się pretekstem do zorganizowania w dniach 15-17 marca 2015 roku Międzynarodowej Konferencji Operologicznej – Opera współczesna i teatr muzyczny wobec przemian technologicznych, kulturowych i gospodarczych.

Założeniem konferencji jest próba odpowiedzi na pytania: dlaczego warto komponować i wystawiać opery współczesne? jak oswajać widza z operą współczesną?  jaka jest związana z tym rola nowoczesnej instytucji kultury? Wśród tematów poruszanych przez prelegentów i trakcie dyskusji pojawią się między innymi pytania o rolę i sposób realizacji scenicznej współczesnej opery, wyzwania, przed którymi stają twórcy oraz próba sytuowania tego zjawiska w Polsce i zagranicą. Celem konferencji będzie przede wszystkim przedstawienie wartości kulturotwórczej współcześnie komponowanych i wystawianych dzieł operowych, a także problemów związanych z ich realizacją. Wśród zaproszonych gości znajdują się przedstawiciele polskich i zagranicznych ośrodków akademickich, kompozytorzy, dyrygenci, reżyserzy, menedżerowie, przedstawiciele władz, którym podlegają instytucje kultury.

Konferencja odbędzie się w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Patronat honorowy: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Partnerzy: Stowarzyszenie Opera Europa, Instytut im. Adama Mickiewicza, Instytut Muzyki i Tańca, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Patronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Program Konferencji - plik PDF

Formularz akredytacji oraz więcej informacji - na stronie: http://opera.poznan.pl

Historyczny koncert Warszawskiej Filharmonii z 21 lutego 1955 na płycie Warner Classics

THE 1ST CONCERT IN THE REBUILT HALL 195521 lutego 1955 w Warszawskiej Filharmonii odbył się pierwszy koncert w nowym, odbudowanym po wojennych zniszczeniach gmachu. W tym historycznym dniu Filharmonia Warszawska zyskała miano Narodowej. Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego wykonała Uwerturę koncertową „Bajka” Stanisława Moniuszki, I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola SzymanowskiegoKoncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, a solistką wieczoru była 26-letnia Wanda Wiłkomirska. Koncert poprzedziły przemówienia ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki Włodzimierza Sokorskiego oraz poety i pisarza – Jarosława Iwaszkiewicza, Prezesa Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, bowiem wieczór ten był również Inauguracją V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Z okazji 60. rocznicy wydarzenia tak ważnego w historii Filharmonii Narodowej, firma fonograficzna Warner Classics we współpracy z Filharmonią przygotowała niezwykłą płytę z rejestracją tamtego wieczoru. Na postawie nagranego na taśmach materiału dźwiękowego, który przez te lata przechowywany był w archiwach Filharmonii w Warszawie, dokonano remasteringu i wydano na płycie CD. Znalazł się na niej cały koncert z roku 1955 wraz z wstępnymi przemówieniami, a nawet z nagraniem Hymnu Państwowego. Do albumu dołączone są dwie książeczki poświęcone Filharmonii Narodowej „wczoraj i dziś”, zawierające m.in. omówienie płyty oraz biografie Witolda Rowickiego i Wandy Wiłkomirskiej opracowane przez wybitnego muzykologa Stanisława Dybowskiego. W materiałach zamieszczono także wybrane recenzje, które ukazały się w ówczesnej prasie oraz liczne zdjęcia archiwalne. Krótkiego komentarza do płyty udzieliła także sama Wanda Wiłkomirska. Nagrania zostały zremasterowane i zedytowane przez znakomitych reżyserów dźwięku, laureatów Grammy Award 2013: Aleksandrę Nagórko i Andrzeja Sasina (CD Accord).

Płyta jest pierwszą z cyklu „Warsaw Philharmonic Archives”. Kolekcję tę stanowić będą archiwalne nagrania historycznych koncertów w Filharmonii Narodowej, poddane rekonstrukcji dźwiękowej. Unikatowy zbiór ukaże różnobarwne oblicza Filharmonii, przedstawi jej szeroki repertuar oraz wybitnych polskich i zagranicznych wykonawców od 1955 roku.

Oficjalna data premiery to 23 lutego 2015, jednak w Filharmonii Narodowej będzie można nabyć ją już na koncertach 20 i 21 lutego, czyli dokładnie w 60. rocznicę koncertu.

Patronat medialny nad płytą objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Sinfonia Iuventus i jej soliści. Koncert muzyki francuskiej

Sinfonia Iuventus i jej soliści. Koncert muzyki francuskiej28 lutego 2015 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie odbędzie się koncert muzyki francuskiej. Solistką wieczoru pt. Sinfonia Iuventus i jej soliści będzie Julia Gniadek, koncertmistrzyni grupy wiolonczel w Orkiestrze.

Julia Gniadek ukończyła z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla. Swoje umiejętności doskonaliła na wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzycznej w kraju i zagranicą, pracując pod okiem tak wybitnych autorytetów w dziedzinie gry na wiolonczeli, jak: Arto Noras, Ivan Monighetti, Julius Berger, Umberto Clerici, Daniel Veiss, Tomasz Strahl, Kazimierz Michalik, Rafał Kwiatkowski czy Dominik Połoński. Występowała jako solistka i kameralistka z wieloma zespołami orkiestrowymi polskich filharmonii: w 2003 roku w „Nadzwyczajnym Koncercie Charytatywnym" pod patronatem prezydenta Warszawy, w Filharmonii Narodowej z Koncertem wiolonczelowym Elgara pod batutą Rubena Silvy.

Podczas sobotniego wieczoru Julia Gniadek wykona I Koncert wiolonczelowy a-moll Camille’a Saint-Saënsa.

Koncert rozpocznie i zakończy muzyka Hectora Berlioza: Uwertura Karnawał rzymski na początku i ciesząca się ogromną popularnością Symfonia fantastyczna na zakończenie. Całość poprowadzi Tadeusz Wojciechowski - Dyrektor naczelny orkiestry Sinfonia Iuventus.

Bilety dostępne na www.eBilet.pl oraz sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych "KROPKA"Fundacja MEAKULTURA zaprasza do udziału w pierwszej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”.

Konkurs kierowany jest do wszystkich, którzy interesują się krytyką muzyczną - zarówno do profesjonalnych publicystów, jak i debiutantów oraz blogerów. Nadesłane prace zostaną ocenione przez jury w składzie: dr Daniel Cichy (przewodniczący), Joanna Grotkowska, dr hab. Anna Chęćka-Gotkowicz, dr Weronika Grozdew-Kołacińska, Piotr Metz, dr Miłosz Bembinow, Mariusz Herma. Nabór zgłoszeń trwa do 25 lutego 2015 roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 9 kwietnia, a uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 10 maja w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, podczas Warszawskich Spotkań Muzycznych.

Nagrody (statuetki i dyplom) zostaną przyznane w trzech kategoriach:
1. Nagroda Główna za najlepszy tekst o muzyce opublikowany w roku 2014 – w tej kategorii przewidziane zostały trzy równorzędne nagrody.
2. Wyróżnienia: dla debiutanta, czyli osoby, która nie ukończyła studiów związanych z muzyką oraz nie działa zawodowo w sferze publicystycznej, oraz dla blogera, czyli osoby, która prowadzi w Internecie blog w języku polskim o tematyce muzycznej.
3. Nagroda Specjalna za tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju.

W tym roku przewidziana jest także Nagroda Redaktora Naczelnego PWM.

Celem Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA” jest kształtowanie właściwych wzorców krytyki muzycznej poprzez promowanie autorytetów w tej dziedzinie oraz podniesienie poziomu krytyki, którą w popularnych mediach często zajmują się osoby niekompetentne. Organizatorzy chcą uhonorować i przybliżyć szerszej publiczności postaci ważne dla polskiej krytyki muzycznej, które często bywają niedoceniane lub po prostu nieznane poza wąskim kręgiem odbiorców. Konkurs ma też zwrócić uwagę na młodych twórców – absolwentów kierunków związanych z dziennikarstwem muzycznym – którym często niezwykle trudno wybić się na rynku muzycznym. Może zatem stanowić doskonałe pole do zaprezentowania szerokiemu gronu odbiorców swoich możliwości przez najmłodsze pokolenie krytyków. Otwarta formuła konkursu, łącząca wszystkie gatunki i style muzyczne, może przyczynić się do integracji środowiska krytyków, które, ze względu na ogromną różnorodność stylistyczną oraz niszowy charakter niektórych nurtów muzycznych, pozostaje bardzo rozproszone.
Do tej pory nie było w Polsce konkursu skierowanego do krytyków muzycznych. Wydarzenie to stanowi pierwsze tego typu pole konfrontacji i oceny pracy publicystów, którzy na co dzień sami oceniają muzyczne osiągnięcia innych. Forma konkursu może mieć zatem motywujący wpływ na twórców, których teksty będą podlegać ocenie wykwalifikowanych jurorów, a samo wydarzenie natomiast stanowi zupełnie nową jakość w krajobrazie polskiej kultury muzycznej.

Szczegóły konkursu oraz regulamin znajdują się na stronie: http://fundacjameakultura.pl/kropka

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Sinfonia Iuventus zaprasza na Koncert Walentynkowy z muzyką Krzesimira Dębskiego

Sinfonia Iuventus zaprasza na Koncert Walentynkowy z muzyką Krzesimira Dębskiego14 lutego 2015 roku odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, na którym wykonane zostaną kompozycje Krzesimira Dębskiego – miłosne tematy z okazji walentynek.

Krzesimir Dębski - znany kompozytor, a także dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny, jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeilaart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985). W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” w Polsce i w Europie. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”.

W programie sobotniego koncertu znajdą się m.in.: Pieśń do wiersza Wisławy Szymborskiej Allegro ma non troppo, temat miłosny z filmu Kingsajz, temat miłosny z filmu Stara Baśń, Cantabile na orkiestrę z filmu Cudowne dziecko, Wariacje na temat Sarabandy Miłosnej na orkiestrę czy Dumka na dwa serca. Wśród artystów wystąpią Anna Jurksztowicz (śpiew), Jan Bieniasz (fortepian) oraz kompozytor, który poprowadzi orkiestrę.

Koncert odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie o godzinie 19.00.

Bilety dostępne na www.eBilet.pl oraz sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Lwy Fortepianu na Wawer Music Festival

Lwy Fortepianu na Wawer Music FestivalPodkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury i prof. Jarosław Drzewiecki zapraszają na koncert Lwy Fortepianu VI edycji Wawer Music Festival w dniu 15 lutego 2015 roku o godz. 17:30 do Centrum Konferencyjno -Szkoleniowego Hotelu BOSS w Warszawie przy ul. Żwanowieckiej 20.

Tym razem wystąpią laureaci „Złotych Parnasów” – najwyższej nagrody przyznawanej muzykom na Międzynarodowym Forum Pianistycznym „Bieszczady bez granic” w Sanoku. Usłyszymy młodych, wybitnie utalentowanych pianistów z Rumunii, Ukrainy, Rosji i Polski w repertuarze chopinowsko-wirtuozowskim. Większość młodych artystów dopiero rozpoczyna swoją międzynarodową karierę. Akceptacja warszawskiej publiczności będzie ważnym wydarzeniem w ich życiu artystycznym.

Atrakcją wieczoru będzie prezentacja prac malarskich Małgorzaty Heintze-Paszkowicz - Chopin i jego Muzyka. Artystka stworzyła serię znakomitych prac poświęconych muzyce i postaci Fryderyka Chopina.

Zaproszenia na koncert można odebrać w Recepcji Hotelu BOSS przy ulicy Żwanowieckiej 20, tel. 22-5166100 oraz zarezerwować pod adresem e-mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Styczniowy koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

Styczniowy koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia IuventusW dniu 24 stycznia 2015 roku o godz. 19.00 odbędzie się koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

W jego programie znajdzie się Koncert potrójny C-dur op. 56 Ludwiga van Beethovena na skrzypce, wiolonczelę i fortepian, z wybitnymi polskimi artystami Łukaszem Błaszczykiem (skrzypce), Rafałem Kwiatkowskim (wiolonczela) oraz Marcinem Sikorskim (fortepian) w roli solistów. Orkiestrę poprowadzi dyrektor naczelny Sinfonia Iuventus Tadeusz Wojciechowski, który w drugiej części koncertu zadyryguje IV Symfonią e-moll op. 98 Johannesa Brahmsa.

Koncert odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Bilety dostępne na www.eBilet.pl oraz sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego (ul. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Finał Konkursu Wiolonczelowego im. Lutosławskiego

X Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego 201510 lutego 2015 roku zakończył się II etap przesłuchań X Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. Jury zakwalifikowało do finału trzech uczestników: Dorukhana Doruka (Turcja), Macieja Kułakowskiego (Polska) i Zuzannę Sosnowską (Polska). Koncert laureatów, po którym nastąpi ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie nagród, odbędzie się w czwartek,12 lutego 2015 roku o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.

Finaliści wykonają 3 koncerty wiolonczelowe z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą Jakuba Chrenowicza - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 Roberta Schumanna, Koncert wiolonczelowy D-dur Hob. VIIb:2 Josepha Haydna oraz Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Uczestników Konkursu oceniać będzie Jury w składzie: Tsuyoshi Tsutsumi (przewodniczący) - Japonia, Andrzej Bauer - Polska, Jesus Castro-Balbi - Stany Zjednoczone, Louise Hopkins - Wielka Brytania, Danjulo Ishizaka - Niemcy, Yuri Laniuk - Ukraina, Kazimierz Michalik - Polska, Jans Peter Maintz - Niemcy i Daniel Veis - Czechy.

W drugiej części koncertu wystąpi Warszawska Grupa CELLONET pod kierownictwem Andrzeja Bauera, w wykonaniu której publiczność usłyszy Agnus Dei Krzysztofa Pendereckiego i Bachianas Brasileiras No. 1 Heitora Villa-Lobosa.

Na stronie internetowej Konkursu można obejrzeć wideo-relację z przebiegu przesłuchań: www.lutoslawski-cello.art.pl/x-konkurs-video.html

Wydarzenie, którego organizatorem jest Fundacja na Rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów, odbywa się pod Honorowym Patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej. Konkurs jest współorganizowany i współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wstęp na koncert laureatów jest wolny.

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Sinfonia Varsovia - muzyka XX i XXI wieku

Sinfonia Varsovia - muzyka XX i XXI wiekuKoncertem w dniu 15 stycznia (czwartek) w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie Sinfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej otworzy swój warszawski sezon koncertowy 2015. W programie utwory XX i początku XXI wieku. Orkiestra wystąpi z wybitnymi polskimi solistami – Krzysztofem Chorzelskim, Maciejem Grzybowskim, Urszulą Kryger i Agatą Zubel.

Koncert otworzą pieśni Witolda Lutosławskiego: Chantefleurs et chantefables na sopran i orkiestrę (1989-1990) w interpretacji Agaty Zubel, znakomitej śpiewaczki i kompozytorki nagrodzonej m.in. Paszportem Polityki oraz nagrodą 60. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO. Następnie zabrzmi Kołysanka i Allegro concertante (1944) Romana Maciejewskiego w wykonaniu Macieja Grzybowskiego, cenionego polskiego pianisty, interpretatora muzyki współczesnej.

Drugą część koncertu rozpocznie kameralny skład Sinfonii Varsovii, który wykona Wariacje Na Temat Girolamo Frescobaldiego Aleksandra Tansmana. Wariacje powstały w 1937 roku, w wyniku inspiracji kompozytora muzyką włoskiego baroku. Kolejny utwór w programie koncertu: Drei Lieder nach Trakl Pawła Szymańskiego na sopran i orkiestrę smyczkową, wykona uznanapolska śpiewaczka - Urszula Kryger.

Krzysztof Chorzelski, wybitny altowiolista, skrzypek i dyrygent, członek londyńskiego Belcea String Quartet, jednego z najbardziej uznanych współcześnie kwartetów smyczkowych, będzie ostatnim solistą wieczoru. W jego wykonaniu - Lachrymae. Reflections on a Song of John Dowland op. 48 a Benjamina Brittena. Dzieło w oryginale na altówkę i fortepian powstało w 1950 roku. Wersja na altówkę i orkiestrę pochodzi z 1976 roku.

Wszystkim solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Ewy Strusińskiej.

Bilety w cenie 20 – 35 zł dostępne w kasach Muzeum POLIN oraz w sprzedaży internetowej na stronie www.bilety.polin.pl

Patron medialny: Polmic.pl

Szczegóły - na stronie: www.sinfoniavarsovia.org

Jubileuszowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda LutosławskiegoW dniach 5-12 lutego 2015 roku w Warszawie odbędzie się X Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego.

Do konkursu zostało zakwalifikowanych 49 wiolonczelistów urodzonych po 31 stycznia 1991 roku, pochodzących z Europy, Stanów Zjednoczonych, Azji, Australii i Ameryki Południowej. Polskę będzie reprezentować siedmioro uczestników (Dominik Frankiewicz, Maciej Kułakowski, Aleksandra Lelek, Jan Lewandowski, Maria Orłowska, Zuzanna Sosnowska, Katarzyna Stasiewicz). Wśród Laureatów zostanie rozdzielona kwota nie mniejsza niż 15.000 Euro. Jednym z obowiązkowych utworów do wykonania w drugim etapie konkursu będzie napisana na zamówienie organizatora kompozycja Pawła Mykietyna Bourrée.

Uczestników Konkursu oceniać będzie Jury w składzie: Tsuyoshi Tsutsumi (przewodniczący) - Japonia, Andrzej Bauer - Polska, Jesus Castro-Balbi - Stany Zjednoczone, Louise Hopkins - Wielka Brytania, Danjulo Ishizaka - Niemcy, Yuri Laniuk - Ukraina, Kazimierz Michalik - Polska, Jans Peter Maintz - Niemcy i Daniel Veis - Czechy.

Czytaj więcej: Jubileuszowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego

Grzegorz Turnau w Wawrze

Grzegorz Turnau w WawrzeKoncert Noworoczny na Wawer Music Festival będzie prawdziwym świętem dla melomanów. Uwielbiany przez miliony Polaków Grzegorz Turnau wystąpi na estradzie Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego Hotelu BOSS w dniu 11 stycznia 2015 roku o godz. 17:30.

W programie znajdą się popularne utwory Mistrza. Grzegorz Turnau stworzył swój indywidualny styl muzyczny, łączący piosenkę poetycką z jazzem. Jest autorem wielu tekstów i muzycznych kompozycji. Jego koncerty nie pozostawiają obojętnym. Artysta grając i śpiewając łatwo nawiązuje kontakt z publicznością, prowadząc ją po pięknych bezdrożach dźwięków słowa i muzyki.

Na początku koncertu tradycyjne odbędzie się spotkanie z gościem honorowym. Swój udział i rozmowę z publicznością potwierdziła Danuta Hübner – pierwszy polski komisarz w Unii Europejskiej.

Bilety na koncert w cenie 50 zł można zarezerwować: w Recepcji Hotelu Boss przy ulicy Żwanowieckiej 20, tel.22-5166100, pod adresem e-mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz na eBilet: www.ebilet.pl/szukaj.php?t=o&oid=433

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.