Polmic - FB


patronaty

Warszawa | XV Era Schaeffera

EraSchaeffera 23Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

15. edycja Festiwalu Era Schaeffera – interdyscyplinarnego wydarzenia popularyzującego twórczość Bogusława Schaeffera - odbędzie się 6 listopada 2023 roku o godz. 19.00 w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Happening pt. „Multimedialne coś” w reżyserii Magdaleny Piekorz będzie kwintesencją wieloformatowej twórczości Schaeffera. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Klimat utrzymanego w czerni spektaklu będzie nawiązywać do kina noir, włoskiego neorealizmu i teatru pantomimy. To intrygujące tło do rozgrywającego się na scenie dyskursu na temat roli sztuki - a szczególnie teatru i muzyki, bo to im Schaeffer poświęcał najwięcej miejsca w swojej twórczości - w życiu człowieka zagubionego w świecie dewaluujących się wartości.

Czytaj więcej: Warszawa | XV Era Schaeffera

Sopot | Laboratorium „Ballad i romansów": Art'n'Voices vs. Adam Mickiewicz

Laboratorium 3 11 23Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Zespół Wokalny Art'n'Voices, zdobywca nagrody „Fryderyk" (2021), wraz z zaprzyjaźnionymi artystami teatralnymi zapraszają na wyjątkowy spektakl muzyczny „Laboratorium Ballad i romansów. Art'n'Voices vs. Adam Mickiewicz", który odbędzie się 3 listopada 2023 roku w sopockim Teatrze Atelier, o godz. 19.00.

Oktet wykona improwizacje do recytowanej poezji Mickiewicza oraz utwory młodych polskich kompozytorów, oddające klimat i charakter Ballad i romansów. Wraz z muzykami w twórczy dialog wejdą aktorzy i artyści wizualni. Dopełnieniem wydarzenia będą improwizacje w wykonaniu tancerki i choreografki - Joanny Nadrowskiej - i skrzypka jazzowego, Tomasza Chyły.

Za reżyserię całości odpowiada Piotr Kosewski. Cztery bieguny sztuki scalone w jeden performance muzyczno-literacko-wizualny to wydarzenie, które na nowo pozwoli zinterpretować nieśmiertelne teksty Adama Mickiewicza.

Czytaj więcej: Sopot | Laboratorium „Ballad i romansów": Art'n'Voices vs. Adam Mickiewicz

Garwolin, Józefów | „Dzieci w operze": mikroopera „Milcząca Rybka"

MilczacaRybka 30 10 23

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

30 października 2023 roku o godz. 11.00 w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz 4 listopada o godz. 12.00 w miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie dzięki Polskiemu Towarzystwu Muzyki Współczesnej uczniowie tamtejszych szkół udadzą się w podróż do świata opery. Wstęp jest wolny!

Spotkanie rozpocznie się „muzyczną lekcją", podczas której kompozytor Jarosław Siwiński oraz reżyser sztuk dla dzieci Grzegorz Ociepka opowiedzą młodzieży m.in. o tym, czym jest opera, jak powstaje i kto jest potrzebny, aby móc ją podziwiać na scenie. Po tym wprowadzeniu odbędzie się przedstawienie mikroopery „Milcząca Rybka”.

Czytaj więcej: Garwolin, Józefów | „Dzieci w operze": mikroopera „Milcząca Rybka"

Warszawa | Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023!

Koryfeusz 23 laureaci

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas uroczystej gali 23 października 2023 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wręczono nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Nagrodę honorową za całokształt działalności w tym roku otrzymała Irena Santor - pierwsza dama polskiej piosenki, wykonawczyni wielu niezapomnianych przebojów tworzących historię polskiej sceny muzycznej.

Czytaj więcej: Warszawa | Znamy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023!

Salzburg | Festival WØD-Weinberg 2023: polskie pieśni Mieczysława Wajnberga

Wajnberg 3 11 23Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Aleksandra Kubas-Kruk (sopran), Anna Bernacka (mezzosopran) oraz pianistka Monika Kruk 3 listopada podczas Festival WØD-Weinberg 2023 w Orchesterhaus w Salzburgu zaprezentują trzy cykle pieśni Mieczysława Wajnberga napisane do polskiej poezji Juliana Tuwima.

Usłyszymy rzadko wykonywane dzieła, pochodzące z różnych okresów życia kompozytora: Stare listy op. 77, Wspomnienie op. 62, oraz Biblia cygańska op. 57 kompozytora. Pojawią się również Trzy pieśni op. 22 do wierszy Adama Mickiewicza.

Głównym założeniem festiwalu WØD-Weinberg 2023, organizowanego przez Stowarzyszenie Zachodnio-Wschodni Divan (w skrócie WØD), jest prezentacja dzieł kompozytorów, czerpiących z dziedzictwa różnych kultur. Oprócz utworów Wajnberga, zabrzmią kompozycje Wałentyna Silwestrowa, Siergieja Prokofiewa, muzyka koptyjska, arabska i indyjska.

Partnerzy wydarzenia: Mozarteum-Orchester Salzburg, Stadler Quartett, Instytut Polski w Wiedniu, Instytut Adama Mickiewicza.

Dodatkowe informacje: https://instytutpolski.pl/wien/pl/2023/10/13/festival-wod-weinberg-2023-2/ 

Wrocław | L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra: „Chłopi"

NFM 14 1 24

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przypadek filmowej adaptacji Chłopów Władysława Reymonta, która została polskim kandydatem do Oscara, jest szczególny. Charakterystyczna technika animacji polega na malowaniu każdej klatki filmu farbą olejną na płótnie, co odsyła do łatwo rozpoznawalnych kodów kulturowych, dobrze znanych estetyk młodopolskiego malarstwa. Podkreśla to ścieżka dźwiękowa, którą przygotował Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Film Orchestra. Artyści wraz z Sutari, Marią Pomianowską, Karoliną Skrzyńską i NFM Orkiestrą Leopoldinum zaprezentują ją podczas koncertu w NFM 14 stycznia 2024 roku o godz. 16.30 i 19.00, a na ekranie towarzyszyć im będą fragmenty tego niezwykłego filmu.

Łukasz L.U.C. Rostkowski w tym projekcie DK Welchman i Hugh Welchmana do międzynarodowej orkiestry Rebel Babel Film Orchestra zaprosił najciekawszych twórców muzyki ludowej, tworząc przekrojowe kompendium dawnej muzyki słowiańskiej.

Czytaj więcej: Wrocław | L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra: „Chłopi"

Poznań | Premiera baletu „Królowa Śniegu"

KrolowaSniegu 27 10 23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

27 października 2023 roku o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbędzie się premiera baletu „Królowa Śniegu" z muzyką Przemysława Zycha w choreografii Roberta Bondary.

Z wielu baśniowych opowieści Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu” jest tą, którą doskonale można przełożyć na język tańca. Lustrzane odbicia, lodowe przestrzenie, skrzące się płatki śniegu sprawiają, że kroki bohaterów są niepewne, a każdy z nich szuka swojego ruchu i rytmu. Artyści opowiedzą historię o zagubieniu i odwadze, o poszukiwaniu i rezygnacji, o dorastaniu i stracie, oraz o mocy przyjaźni.

Orkiestrę Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu poprowadzi Aleksander Gref.

Kolejne przedstawienia odbędą się już 28 i 29 października, a następnie - w okresie Adwentu: 16, 17, 20, 21 i 22 grudnia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Czytaj więcej: Poznań | Premiera baletu „Królowa Śniegu"

Warszawa | „Lab Libitum": IMPRO

Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Hashtag 24 10 23„Lab Libitum" to podwójna dawka muzyki improwizowanej. 24 października 2023 roku o godz. 19.00 w Hashtag Labie zagoszczą znakomici muzycy z Polski i Korei Południowej. W pierwszej części wieczoru na zaproszenie kuratorów festiwalu Ad Libitum wystąpi multiinstrumentalista i kompozytor Piotr Zabrodzki, w drugiej - performerce i perkusistce Jihye Kim towarzyszyć będą członkowie Hashtag Ensemble: Ania Karpowicz, Lilianna Krych i Wojciech Błażejczyk.

Hashtag Lab to nie tylko miejsce warsztatów, koncertów i wystaw, ale jedyny w Polsce hub dla muzyki współczesnej, którego misją jest łączenie muzyków różnych kultur i tradycji. Dzięki współpracy z Centrum Kultury Koreańskiej na Barskiej wytąpi perkusistka, performerka i kompozytorka Jihye Kim, której fascynacja koreańskimi instrumentami perkusyjnymi wychodzi daleko poza obszar muzyki tradycyjnej i kieruje się ku zupełnie nowym formom wyrazu. 

Przed koncertem o godz. 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy tradycyjnych instrumentów koreańskich, realizowanej we współpracy z Centrum Koreańskim w Warszawie. 25 i 26 października będzie można ją odwiedzać w godzinach 18:00-20:00.

Czytaj więcej: Warszawa | „Lab Libitum": IMPRO

Warszawa | „Nie bój się improwizować!” - koncert finałowy

Nie boj sie 28 10 23Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

W ramach programu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej „Warszawa kreatywna" 28 października 2023 o godz. 17.00 w „Nowej Miodowej" odbędzie się koncert podsumowujący warsztaty „Nie bój się improwizować!” dla uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. Emila Młynarskiego w Warszawie. Wstęp wolny!

Projekt przygotowali: kontrabasistka Małgorzata Kołcz oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Oboje od wielu lat stosując autorskie metody w edukacji, propagują ideę nauki improwizacji najmłodszych, pracując z dziećmi w różnych częściach Polski. Podczas warsztatów uczestnicy poszerzali swoje horyzonty, poznając alternatywę dla wszechogarniającej kultury masowej i otwierając się na muzykę współczesną, ale także - ucząc się wzajemnego szacunku i współpracy oraz samodzielności w myśleniu i działaniu.

Podczas koncertu wystąpi zarówno muzyczna młodzież, która w przyszłości może stać się częścią świata muzyki współczesnej, jak i autorzy projektu.

Czytaj więcej: Warszawa | „Nie bój się improwizować!” - koncert finałowy

Warszawa | ĄsąBąble: koncert dla rodzin z dziećmi „Hulajnóżki"

HulajNozki 28 10 23Patronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

„Hulajnóżki" to muzyczno-ruchowe działanie performatywne, które poprowadzą artystki związane z ruchem, głosem, kompozycją i teatrem. Hashtag Lab zaprasza na wyjątkowy koncert dla rodzin z dziećmi w wieku 3–7 lat 28 października 2023 o godz. 10.00 i 12.00.

Pozwólmy sobie na muzyczne harcowanie rodzinne, na wygodne polegiwanko, na głośniejsze westchnienie, na niepohamowany śmiech i wspólne tygryskowanie. W finale publiczność i artystki razem ułożą i wykonają utwór „uwalniający życzenia".

Wystąpią: kompozytorka Aleksandra Kaca, Marta Grzywacz (głos, improwizacja), Alicja Czyczel (choreografia) i kuratorka cyklu ĄsąBąble Anna Szawiel.

Organizatorzy zachęcają do przybycia w ubraniu, w którym wygodnie będzie hulajnóżkować.

Czytaj więcej: Warszawa | ĄsąBąble: koncert dla rodzin z dziećmi „Hulajnóżki"

Podkowa Leśna | III Festiwal Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur

Stawisko 5 11 23Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku zaprasza na III Festiwal Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 5-19 listopada 2023 roku, jest kontynuacją rozpoczętego w 2021 roku cykl spotkań, prezentujących tradycje Domu Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów jako miejsca symbiozy sztuk, obszaru otwartego na różne kultury.

Przedsięwzięcie w 2023 roku będzie poświęcone związkom Domu na Stawisku i jego Gospodarzy z kulturą francuską.

W kolejne trzy niedziele listopada - 5, 12, 19 - zabrzmią m.in. utwory C. Debussy`ego, M. Ravela, G. Faure, O. Messiaena oraz kompozytorów polskich, osiadłych w Paryżu – od Chopina po Aleksandra Tansmana i Szymona Laksa.

Przewidziany jest także recital piosenek z repertuaru Edith Piaff.

Udział w Festiwalu zapowiedzieli: Beata Bilińska, Piotr Pławner, Piotr Sałajczyk, Prima Vista String Quartet oraz artyści związani z „Piwnicą od Baranami" - Jaga Wrońska, Wiesław Dziedziński, Jacek Bylica.

Czytaj więcej: Podkowa Leśna | III Festiwal Stawisko – miejsce symbiozy sztuk i kultur

Łomża | „Zimny drań” – widowisko retro pamięci Eugeniusza Bodo

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZimnyDran 28 10 23„Zimny drań” – widowisko retro pamięci Eugeniusza Bodo, ikony przedwojennego kina i teatru, ofiary stalinizmu – odbędzie się w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży w 80. rocznicę śmierci artysty. 28 października 2023 o godz. 18.30 atmosferę liryki, sentymentalnych wspomnień oraz radości i humoru wraz z Dariuszem Wójcikiem współtworzyć będą sopranistka Joanna Nawrot, tenor Jacek Szymański, Trio BODO, orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jarosława Praszczałka, a także tancerze Studia Tańca Towarzyskiego „TWIST” w Białymstoku. Wstęp wolny!

W programie październikowego widowiska znajdą się szlagiery autorstwa polskich poetów i kompozytorów pochodzenia żydowskiego, m.in. Golda, Karasińskiego, Petersburskiego, Warsa, Tuwima, Schlechtera, Własta. Obok piosenek wylansowanych przez Eugeniusza Bodo zabrzmią przeboje z repertuaru innych wspaniałych gwiazd międzywojnia, takich jak Hanka Ordonówna, Mieczysław Fogg, Zula Pogorzelska, Mira Zimińska-Sygietyńska, którzy podobnie jak Bodo występowali w znanych warszawskich kabaretach, m.in. w Qui Pro Quo i Morskim Oku.

Czytaj więcej: Łomża | „Zimny drań” – widowisko retro pamięci Eugeniusza Bodo

Nagrania kompletu utworów T. Bairda na fortepian oraz głos z fortepianem

TadeuszBairdCompletePatronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja im. Ryszarda Peryta we współpracy z Filharmonią Zielonogórską nagrała komplet utworów na fortepian solo oraz głos i fortepian autorstwa Tadeusza Bairda. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszono znakomitych młodych artystów: Tymoteusza Biesa, Szymona Mechlińskiego, Zuzannę Nalewajek oraz Dominikę Peszko. Wszystkie nagrania od 20 października 2023 roku będą dostępne bezpłatnie na kanale YouTube: https://www.youtube.com/@TadeuszBaird1928 

Wśród zarejestrowanych utworów znajdują się zarówno te znane, jak i kompozycje, które do tej pory zostały utrwalone tylko i wyłącznie dla potrzeb archiwalnych (jako nagrania radiowe) oraz te najprawdopodobniej nigdy nie wykonywane publicznie.

Czytaj więcej: Nagrania kompletu utworów T. Bairda na fortepian oraz głos z fortepianem

Katowice | NOSPR, Alexander Liebreich i Garrick Ohlsson

NOSPR 26 10 23Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NOSPR sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

26 października 2023 roku o godz. 19.30 w Katowicach światowej sławy artyści wykonają dzieła Szymanowskiego, Lutosławskiego i Brahmsa. NOSPR poprowadzi Alexander Liebreich (były I dyrygent Orkiestry i dyrektor artystyczny), a w roli solisty wystąpi zwycięzca VIII Konkursu Chopinowskiego - Garrick Ohlsson.

Prawykonanie Uwertury E-dur Karola Szymanowskiego odbyło się podczas pierwszego koncertu członków Spółki Nakładowej Młodych Kompozytorów Polskich pod batutą Grzegorza Fitelberga, założyciela NOSPR. Uwertura weszła na stałe do kanonu orkiestrowego, choć zdaniem wielu trudno odnaleźć w niej rys prawdziwej indywidualności kompozytorskiej.

Czytaj więcej: Katowice | NOSPR, Alexander Liebreich i Garrick Ohlsson

Wrocław | Uroczysta inauguracja obchodów 75-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

KoncertJubileuszowy 27 10 23Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nadzwyczajny koncert jubileuszowy, inaugurujący obchody 75-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, odbędzie się w sali koncertowej Akademii 27 i 28 października 2023 roku o godz. 19.00. Udział w koncercie zapowiedzieli światowej sławy artyści: sopranistki Aleksandra Kurzak i Joanna Zawartko, baryton Mariusz Godlewski i skrzypaczka Sara Dragan. Wystąpią z towarzyszeniem Akademickiej Orkiestry Symfonicznej oraz połączonych chórów wrocławskiej Akademii Muzycznej pod dyrekcją maestra Marka Pijarowskiego.

W ich wykonaniu zabrzmią Fantazje. Zgiełk Myśli Dawida Aleksego Dorożyńskiego na orkiestrę symfoniczną, Te Deum Antonína Dvořáka, Rondo alla Polacca Karola Lipińskiego i Bolero Maurice'a Ravela.

Czytaj więcej: Wrocław | Uroczysta inauguracja obchodów 75-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we...