Polmic - FB


ze świata

Zooming: Ireland w Dublinie i w Poznaniu

Sepia EnsemblePoznański zespół muzyki współczesnej Sepia Ensemble wystąpi 1 lutego 2015 roku z koncertem irlandzkiej i polskiej muzyki współczesnej w The Hugh Lane Gallery w Dublinie. 28 lutego 2015 roku wykona z kolei współczesny program irlandzki w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Koncerty są częścią projektu Zooming: Ireland, którego celem jest wymiana artystyczna, nawiązanie współpracy z irlandzkim środowiskiem kompozytorskim oraz lepsze poznanie współczesnej, polskiej twórczości muzycznej w Irlandii i nowej muzyki irlandzkiej w Polsce. Podczas koncertu w Dublinie publiczność usłyszy kompozycje Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Witolda Lutosławskiego, Artura Kroschela, Rafała Zapały, Witolda Szalonka i Kazimierza Serockiego, a w Poznaniu - Mary Kelly, Siobhán Cleary, Gráinne Mulvey, Andrew Hamiltona i Jennifer Walshe. W programie obu koncertów znajdą się także utwory Johna Buckley’a, Johna McLachana, Jenn Kirby, Endy Bates, Judith Ring i Eda Bennetta. Zarówno koncert w Dublinie, jak i w Poznaniu poprzedzone będą spotkaniami mającymi na celu prezentację najnowszej twórczości muzycznej "kraju-gościa".

Kierownictwo artystyczne projektu sprawuje Artur Kroschel, a głównym organizatorem jest agencja artystyczna SONORA. Współorganizatorami projektu są: Association of Irish Composers, Instytut Adama Mickiewicza, Ambasada Rzeczpospolitej w Dublinie, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Culture Ireland.

ZOBACZ: program koncertów

Amerykańska premiera IV Symfonii Góreckiego - w Los Angeles

Henryk Mikołaj GóreckiAmerykańska premiera IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się 16 stycznia 2015 roku o godz. 20.00 w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (CA) w ramach cyklu “Music From the Heart”. Dzieło wykona Los Angeles Philharmonic pod dyrekcją Andrey’a Boreyko. Koncert zostanie powtórzony 17 i 18 stycznia.

W programie wieczoru znajdzie się także Koncert skrzypcowy Jeana Sibeliusa z Nikolajem Znaiderem w roli solisty i Stelè in memoriam Igor Stravinsky Aleksandra Tansmana.

Prawykonanie długo oczekiwanej IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego miało miejsce 12 kwietnia 2014 roku w gmachu Royal Festival Hall w Londynie w wykonaniu London Philharmonic Orchestra. Kompozytor pozostawił utwór nieukończony w autografie, dokończył go w 2010 roku jego syn, Mikołaj Górecki. Kompozycja powstała na zamówienie trzech instytucji: Los Angeles Philharmonic, Concertgebouw w Amsterdamie oraz London Philharmonic Orchestra.

Więcej informacji o koncertach – na stronie: www.laphil.com

Panufnik 100: A Family Celebration - w Londynie

Panufnik 100: A Family Celebration30 listopada 2014 roku zespół Brodsky Quartet wraz z rodziną Andrzeja Panufnika zaprasza na festiwal muzyki kameralnej z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego kompozytora. Festiwal odbędzie się w prestiżowym londyńskim centrum kulturalnym Kings Place.

W ramach obchodów publiczność będzie miała okazję usłyszeć wykonania znanych i lubianych utworów Panufnika, a także uczestniczyć w londyńskiej premierze kwartetu napisanego przez jego córkę Roxannę Panufnik, dedykowanego kompozytorowi. Uczestnicy festiwalu zobaczą także brytyjską premierę dokumentu Tata zza żelaznej kurtyny w reżyserii Krzysztofa Rączyńskiego, w narracji syna kompozytora - Jema Panufnika, a także wystawę fotografii odsłaniającą kulisy życia i kariery Andrzeja Panufnika. Festiwal zakończy wieczór kabaretowy wzorowany na warszawskich koncertach variétés okresu II wojny światowej.

Szczegółowy program – na stronie: http://www.kingsplace.co.uk

Nadzwyczajny koncert Sinfonii Varsovii pod batutą Krzysztofa Pendereckiego w Brukseli

Music Chapel Festival 20144 grudnia 2014 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia zagra nadzwyczajny koncert symfoniczny pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Pendereckiego na festiwalu „Music Chapel”. Koncert odbędzie się w działającym od 1998 roku interdyscyplinarnym centrum kultury Le Flagey w Brukseli.

W programie koncertu znajdą się dzieła Krzysztofa Pendereckiego - Trzy utwory w dawnym stylu z filmu Rękopis znaleziony w Saragossie oraz II Symfonia "Bożonarodzeniowa", a także Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena. Solistką wieczoru będzie młoda skrzypaczka bułgarskiego pochodzenia - Lyia Petrova.

Koncert będzie transmitowany na antenie belgijskiego radia VRT Klara.

Koncert jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o festiwalu – na stronie: www.flagey.be/en

Ostatnie koncerty jubileuszowe Mariana Borkowskiego - w Berlinie i Warszawie

Marian BorkowskiKoncert monograficzny Mariana Borkowskiego, zatytułowany „Portret Kompozytora w 80. Rocznicę Urodzin” odbędzie się 23 listopada 2014 roku w Sali Joachima na Universität der Künste w Berlinie.

W programie znajdzie się pięć kompozycji Jubilata: Toccata na fortepian (1960), Speranza na flety i fortepian (1976), Images II na dowolny instrument smyczkowy (1975), Fragmenti na fortepian (1962) i Visions III na kwartet smyczkowy (2003). Wystąpią: Rita D’Arcangelo — flety, Magdalena Heinz — skrzypce, Marcin Tadeusz Łukaszewski — fortepian, Kwartet Smyczkowy Diverso w składzie: Marcin Ostrowski — I skrzypce, Dagmara Foryś — II skrzypce, Magdalena Krawczuk — altówka i Zofia Łodygowska — wiolonczela.

W ramach obchodzonego w roku 2014 jubileuszu osiemdziesięciolecia urodzin Profesora Mariana Borkowskiego odbyło się dotychczas prawie 30 koncertów - w wielu krajach i na kilku kontynentach, m.in. w: Chile (Viña del Mar), Korei Południowej (Seul), Łotwie (Ryga), Niemczech (Berlin, Brauweiler), Polsce (Warszawa, Bydgoszcz, Legnica, Lubostroń, Łańcut, Polkowice), Turcji (Antalya), Rosji (Krasnojarsk), Rumunii (Bukareszt), Stanach Zjednoczonych (Princeton — New Jersey, Irvine — California) i Wielkiej Brytanii (St Albans). Wykonywano podczas nich utwory Jubilata przeznaczone na instrumenty solowe, duety i zespoły kameralne, kompozycje chóralne, utwory wokalno-instrumentalne i na orkiestrę smyczkową. Niektóre z dzieł prezentowano wielokrotnie, częstokroć w interpretacji różnych artystów, zespołów kameralnych i wokalnych, chórów i orkiestr.

Ostatnie dwa koncerty jubileuszowe odbędą się w Warszawie w Salach Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – uczelni, z którą prof. Marian Borkowski związany jest od kilkudziesięciu lat – początkowo jako student, a od 1968 roku jako wykładowca. 9 grudnia 2014 roku w ramach koncertu pt. Współczesna muzyka wiolonczelowa w wykonaniu wiolonczelisty Friedricha Gauwerky’a usłyszymy solowe Visions I i Images II, a dzień później podczas koncertu zatytułowanego Rektorzy Warszawskiej Uczelni Muzycznej zabrzmią kompozycje chóralne Jubilata: Hosanna II na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną, Lux na chór mieszany a cappella, Libera Me I na chór mieszany a cappella oraz Hymnus na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Chór Mieszany i Orkiestrę Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina poprowadzi Piotr Borkowski — dyrygent.