Polmic - FB

news

Prawykonanie Symfonii Michała Dobrzyńskiego - w Szczecinie

Michał DobrzyńskiPrawykonanie Symfonii rzeźb dźwiękowych na orkiestrę i elektronikę Michała Dobrzyńskiego (na zdjęciu) odbędzie się podczas koncertu 17 kwietnia 2015 roku w TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Wystąpi Baltic Neopolis Orchestra pod dyrekcją Borisa Brovtsyna.

Symfonia rzeźb dźwiękowych na orkiestrę i elektronikę powstała w 2012 roku w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Istotnym założeniem utworu jest połączenie idei sound sculture (rzeźby dźwiękowej) i formy symfonii. W warstwę elektroniczną utworu wplecione zostały charakterystyczne dla naszych czasów dźwięki masowe – wytwory współczesnej kultury, charakterystyczne dla fonosfery w której żyjemy (czyli „rzeźby dźwiękowe”). Utwór jest próbą nadania artystycznego wyrazu powtarzalnym, pochodzącym z przestrzeni publicznej dźwiękom poprzez ich przetworzenie, przekształcenie i połączenie z orkiestrą smyczkową. To także próba wykreowania indywidualnego kontekstu estetycznego poprzez crossover technik i gatunków muzycznych.

W programie wieczoru znajdzie się także Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika z Borisem Brovtsynem w roli solisty i Verklärte Nacht Op. 4 A. Schönberga.

Koncert promujący twórczość młodych polskich kompozytorów - w Gorzowie

Koncert promujący twórczość młodych polskich kompozytorów - w GorzowieKoncert promujący twórczość młodych polskich kompozytorów, zatytułowany „Płynie muzyka we mnie”, odbędzie się 17 kwietnia 2015 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Gorzowskiej.

W programie prawykonanie Koncertu na klarnet, altówkę i orkiestrę smyczkową Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko (w ramach projektu „Zamówienia Kompozytorskie”) i polskie prawykonanie Notturno e corale per archi Jacka Ajdinovića, poświęconego pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego. Usłyszymy także utwory Szymona Godziemby-Trytka - Tre episodi, Tomasza Szczepanika - Erebus i Miłosza Bembinowa - Małą Fantazję. Wystąpią: Adam Eljasiński – klarnet i Aleksandra Demowska-Madejska – altówka oraz Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Marcina Wolniewskiego.

Koncert wpisuje się w ideę propagowania twórczości młodych polskich kompozytorów, która bliska jest misji CEA Filharmonii Gorzowskiej.

Koncert na zakończenie obchodów 30-lecia Orkiestry Sinfonia Varsovia

Koncert na zakończenie obchodów 30-lecia Orkiestry Sinfonia VarsoviaKoncert galowy w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w poniedziałek, 13 kwietnia 2015 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. W programie koncertu: IV Symfonia Beethovena i III Symfonia Pendereckiego.

Krzysztof Penderecki, uznawany za najwybitniejszego żyjącego kompozytora, a także Dyrektor Artystyczny Orkiestry Sinfonia Varsovia, wystąpi w potrójnej roli – kompozytora, dyrygenta i autora programu koncertu.

W poniedziałkowy wieczór, w Sali Moniuszki Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, zabrzmią dwa wielkie dzieła: klasyczna IV Symfonia B-dur op. 60 Ludwiga van Beethovena oraz III Symfonia Krzysztofa Pendereckiego. „To najdłuższa moja symfonia, najpotężniejsza, z wielkim finałem. Bardzo trudna.” – komentuje Maestro Penderecki. Sinfonia Varsovia wykona ją po raz pierwszy, ale jak dodaje Krzysztof Penderecki: „To jest świetna orkiestra, zawsze przygotowana”.

Koncert symbolicznie zamknie obchody 30-lecia Orkiestry Sinfonia Varsovia.

27. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich

27. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich 2015W dniach 18-26 kwietnia 2015 roku odbędzie się 27. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich pod patronatem honorowym Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Miasta Krakowa.

Wśród kompozytorów zaprezentowanych na tegorocznym Festiwalu będą tak wybitni polscy twórcy, jak Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Konstanty RegameyMarta Ptaszyńska, Piotr Moss i Krystyna Moszumańska-Nazar.

Program tegorocznej edycji jest ukłonem w kierunku muzyki Dalekiego Wschodu. W ciągu dziewięciu dni, obok utworów krakowskich i europejskich kompozytorów, zaprezentowane zostaną dzieła twórców z Japonii, Chin, Korei Pd., Malezji i Indii, z wykorzystaniem tradycyjnego instrumentarium tych krajów. Zabrzmią więc na koncertach flet shakuhachi, chiński sheng czy koreańskie gayageum i heageum. Szczególnym wydarzeniem festiwalowym będzie przyjazd wybitnego twórcy japońskiego Toshio Hosokawy. Jego kompozycje, stanowiące przykład symbiozy współczesnej muzyki europejskiej z tradycyjną muzyką japońską, mają swe źródło w bogatej kulturze Wschodu: teatrze nō, gagaku i filozofii zen. Na festiwalu usłyszmy m.in. jego koncert Voyage X – Nozarashi w wykonaniu mistrza shakuhachi Tajimy Tadashiego. Swoją obecnością zaszczyci Kraków również Wu Wei – chiński kompozytor i wirtuoz gry na sheng. Występuje on na najważniejszych scenach muzycznych świata. Prawykonywał m.in. koncert na sheng koreańskiej kompozytorki Unsuk Chin (zdobywczyni prestiżowych nagród: Grawemeyer Award i Arnold Schönberg Prize) z Los Angeles Philharmonic Orchestra pod batutą maestro Gustavo Dudamela. Koreę reprezentować będą Good-mori Ensemble i Modern Ensamble, które wykonają utwory współczesnych kompozytorów m.in. na gayageum i heageum.

W nurt muzyki Dalekiego Wschodu wpisują się również utwory polskich twórców zainspirowane kulturą tego obszaru. Usłyszymy kompozycje Macieja Jabłońskiego, Szczepana Tesarowicza, Aleksandra Kościowa, Jakuba Polaczyka i Franciszka Araszkiewicza.

Na festiwalu wykonane zostaną także, jak w każdej edycji, dzieła kompozytorów krakowskich, m.in.: Wojciecha Widłaka, Wojciecha Ziemowita Zycha, Mateusza Bienia, Michała Pawełka, Jarosława Płonki, Pawła Sydora i Zaida Jabriego. Ponadto odbędą się dwa koncerty kompozytorów związanych ze Studiem Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie. Jednym z ważniejszych wydarzeń podczas tegorocznej edycji będzie polskie prawykonanie Koncertu podwójnego „Lila” na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę kameralną Konstantego Regameya.

Utwory wykonają najlepsi polscy i zagraniczni artyści. Wystąpią m.in.: Mariusz Pędziałek, Dorota Imiełowska, Maciej Lulek, Szymon Krzeszowiec, Jan Kalinowski, Marek Szlezer, Bartłomiej Duś, Lech Bałaban, Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca oraz Orkiestra Kameralna Wirtuozi Lwowa. Na koncercie inauguracyjnym usłyszymy znakomite Motion Trio i wybitnego młodego pianistę jazzowego Piotra Orzechowskiego.

Tradycją festiwalu są również sympozja i spotkania z teoretykami muzyki i muzykologami. W tym roku będzie to promocja książki Jerzego Stankiewicza Olivier Messiaen. Człowiek i artysta w Stalagu VIII A w Görlitz, wykład Dohuna Lee (Korea Pd.) o tradycyjnych instrumentach koreańskich we współczesnej muzyce oraz wykład dra Piotra Kletowskiego na temat muzyki filmowej Tōru Takemitsu ilustrowany filmem Hiroshiego Teshigahary Kobieta z wydm.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Organizator: Związek Kompozytorów Polskich - Oddział w Krakowie, Dyrektor Artystyczny - Marcel Chyrzyński.

ZOBACZ: program Festiwalu

Nominacje do Gwarancji Kultury 2015 w dziedzinie muzyki poważnej

Gwarancje Kultury 2015Każdego roku TVP Kultura przyznaje nagrody dla najciekawszych osobowości artystycznych i zjawisk kulturalnych minionego roku – „Gwarancje Kultury”. Nazwiska nominowanych do tegorocznej nagrody ogłoszone zostały 8 kwietnia 2015 roku.

„Gwarancje Kultury” zostaną wręczone w następujących kategoriach: Literatura, Film, Teatr, Muzyka poważna, Jazz, Rock i inne, Sztuki wizualne, Menadżer kultury, Kultura w sieci i Supergwarancje. Nominowanych zgłaszają krytycy współpracujący z TVP Kultura. Laureatów w poszczególnych kategoriach wyłaniają redaktorzy TVP Kultura. O przyznaniu nagrody w kategorii Kultura w sieci zadecydują internauci. Laureatami tegorocznych Supergwarancji zostali Peter Gelb – dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz reżyser teatralny Krystian Lupa.

Nominacje w kategorii Muzyki poważnej otrzymali w tym roku:

  • Agata Zubel - za album monograficzny Not I, który znalazł się w dziesiątce płyt roku rekomendowanych przez „The New Yorkera”. Za wirtuozerię śpiewu, wyjątkowy talent kompozytorski i umiejętność łączenia z sukcesem tych dwóch wymagających zawodów. Za upór w dążeniu do perfekcji, który doprowadził ją na szczyty polskiej muzyki współczesnej.
  • Mariusz Treliński i Boris Kudlička - za triumfalny debiut na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Za inteligentne, głębokie i spójne odczytanie oper: Jolanta i Zamek Sinobrodego. Za bogactwo wizji plastycznej, przez którą przebija wrażliwość filmowca. Za wypracowanie oryginalnego języka opery, atrakcyjnego dla współczesnego odbiorcy.
  • Artur Ruciński - za talent wokalny i aktorski poparty mistrzowskim warsztatem artysty operowego. Za fenomenalny debiut w mediolańskiej La Scali i występ na Festiwalu w Salzburgu, na którym artysta zastąpił samego Placida Domingo. Za kreacje na prestiżowych scenach operowych całego świata.

Ponadto w kategorii Kultura w sieci nominowany został blog Doroty Szwarcman szwarcman.blog.polityka.pl - za stworzenie miejsca w sieci, w którym o muzyce klasycznej dyskutuje się ze znawstwem i pasją. Miejsca na tyle uniwersalnego, że swobodnie czuje się tu wyrafinowany specjalista i odbiorca dopiero zaczynający przygodę z muzyką klasyczną. Za popularyzowanie muzyki bez uciekania się do uproszczeń i schematów.

W kategorii Menadżer kultury nominację otrzymała także Joanna Wnuk-Nazarowa - za znakomite, wieloletnie zarządzanie Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i doprowadzenie do sfinalizowania budowy jednej z najnowocześniejszych sal koncertowych w Europie. Za inicjatywę i rozmach w programowaniu wydarzeń muzycznych. Za imponujący kalendarz koncertów, zróżnicowany repertuar i udział światowej klasy artystów.

Laureaci „Gwarancji Kultury 2015” zostaną wyłonieni 25 kwietnia 2015 roku, podczas gali z okazji 10. urodzin TVP Kultura. Uroczystość będzie transmitowana na żywo o godz. 20:00 na antenie TVP Kultura.

Więcej informacji o ngarodzie i pełna lista nominowanych - na stronie: www.tvp.pl

XIV edycja Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida - zgłoszenia kandydatów

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida Władze Mazowsza zapraszają do składania kandydatur do XIV edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategoriach: Literatura, Muzyka, Sztuki plastyczne, Teatr przyznawanej za wybitne dzieło lub kreację powstałe w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku na terenie województwa mazowieckiego oraz do XI edycji Nagrody Dzieło Życia przyznawanej za wybitne dzieła lub za całokształt twórczości artyście tworzącemu na terenie województwa mazowieckiego. Termin zgłaszania kandydatur upływa 17 kwietnia 2015 roku.

Celem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida jest przede wszystkim promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu. W tym roku będzie to już XIV edycja nagrody. Laureaci otrzymają okolicznościową statuetkę, dyplom oraz 20 tysięcy złotych, a w przypadku Nagrody Dzieło życia 25 tys. zł.

Wśród dotychczasowych jej laureatów są takie osobowości, jak: aktorzy i reżyserzy - Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jerzy Grzegorzewski, dyrygenci - Kazimierz Kord, Jacek Kaspszyk, Łukasz Borowicz, artyści plastycy - Leon Tarasewicz, Mirosław Bałka, Jacek Sempoliński oraz literaci - Ernest Bryll, Henryk Bardijewski, Janusz Drzewucki. Nagrodą Dzieło życia uhonorowani zostali między innymi: Danuta Szaflarska, Tadeusz Konwicki, Erwin Axer, Andrzej Łapicki, Jerzy Maksymiuk.

Zgłoszenia (w formie wniosku, dostępnego na stronie internetowej: www.norwid.mazovia.pl), zawierające dane kandydata, jego notkę biograficzną oraz szczegółowe uzasadnienie wniosku wraz z udokumentowaną charakterystyką osiągnięcia, należy przesyłać na adres: Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Plac Bankowy 3/5, 00-142 Warszawa (z dopiskiem „Nagroda Norwida”) lub e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

XXIII Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach

XXIII Świętokrzyskie Dni Muzyki 2015XXIII Świętokrzyskie Dni Muzyki odbędą się w Kielcach między 10 a 24 kwietnia 2015 roku.

Doroczny wiosenny festiwal, organizowany przez Filharmonię Świętokrzyską, koncentrować się będzie jak co roku na prezentacji muzyki polskiej, w tym utworów zapomnianych lub odkrywanych na nowo. Tradycyjnie większość kompozycji zabrzmi w Kielcach po raz pierwszy, ale organizatorzy zaplanowali także premiery światowe dwóch utworów skomponowanych na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej: kwartetu fletowego Figury na piasku Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil oraz Ideogramów na orkiestrę Rafała Zapały, który w bieżącym sezonie jest kompozytorem-rezydentem kieleckiej Filharmonii. W związku z tym będzie on także gospodarzem wieczoru elektroniki, podczas którego własną twórczość wyrosłą z najnowszych zdobyczy technicznych zaprezentuje w kontekście ważnych dla siebie utworów polskich i zagranicznych.

Podczas koncertów symfonicznych wysłuchamy kilku kompozycji twórców naszych czasów: nastrojowych Rozmyślań przy fontannie na wibrafon i marimbę Macieja Małeckiego, uroczej Serenady Zygmunta Krauzego, filozoficznej Choroby na śmierć Tomasza Sikorskiego, jednego z najważniejszych dzieł Witolda LutosławskiegoIII Symfonii, a także pobrzmiewającego echami Wschodu gitarowego Go Dai concerto Marka Pasiecznego oraz nowego utworu Krzesimira Dębskiego, skomponowanego specjalnie na adresowany do maturzystów program Instytutu Muzyki i Tańca Filharmonia! Ostrożnie wciąga. Przypomniane zostanie również opus magnum Henryka Mikołaja Góreckiego – jego słynna Symfonia pieśni żałosnych. W koncertach kameralnych natomiast usłyszymy Kwartet fletowy Krzysztofa Pendereckiego i cieszącą się uznaniem Epiforę na fortepian i taśmę Pawła Mykietyna.

Read more: XXIII Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach

Prawykonania kompozycji na akordeon

AkordeonDwa Koncerty Prawykonań w ramach konferencji naukowo-artystycznej „Między tradycją a awangardą – akordeon w kulturze muzycznej XX i XXI wieku” odbędą się w dniach 9 i 10 kwietnia 2015 roku w Sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Na program pierwszego z nich złożą się premiery utworów: Sinfonietta na 5 akordeonów, perkusję i fortepian (2014) Edwarda Sielickiego, Synesthezja na akordeon (2015) Żanety Rydzewskiej, Thereisa Street na grupę akordeonów (2014) Aleksandra Kościowa, Sonata na akordeon (2015) Wojciecha Kostrzewy i K’akko-Fonia na akordeon i orkiestrę smyczkową (2015) Michała Moca. Wystąpią: Klaudiusz Baran, Rafał Grząka, Nadzieja Bajda, Krzysztof Bratasz, Łukasz Brzezina, Bonifacy Duda, Andrzej Grzybowski, Jędrzej Jarocki, Iwo Jedynecki, Adam Maksymienko, Mateusz Pęciak, Dawid Rydz, Mateusz Stankiewicz, Weronika Sura, Patryk Sztabiński, Paweł Ściebior, Przemysław Wojciechowski, Rafał Grząka – akordeon, Radosław Mysłek, Jarema Jarosiński, Kamil Siciak – perkusja, Maurycy Stawujek – fortepian i Orkiestra Kameralna „The Crew”.

Podczas piątkowego koncertu zaplanowano prawykonania kompozycji: Cantus Harmonicus na akordeon solo (2015) Miłosza Bembinowa, Epitafium 2014 na skrzypce, akordeon i klarnet basowy (2014) Jerzego Mądrawskiego, Time of Presence na akordeon i śpiew ptakow (2014) Barbary Kaszuby, Rapido na skrzypce i akordeon (2014) Edwarda Sielickiego, Allegro furioso na akordeon i klarnet (2015) Dominika Lasoty i Passacaglia in Between na dwa akordeony (2015) Cezarego Duchnowskiego. Wystąpią: Klaudiusz Baran, Jerzy Mądrawski, Dominika Ratyniak, Iwo Jedynecki, Mateusz Stankiewicz, Maciej Frąckiewicz, Rafał Łuc – akordeon, Adam Wagner, Karolina Mikołajczyk – skrzypce, Mariusz Barszcz – klarnet basowy, Jacek Dziołak – klarnet, klarnet basowy.

Wstęp wolny.

„Muzyczne białe plamy” - V edycja programu IMiT

Instytut Muzyki i Tańca31 maja 2015 roku upływa termin naboru wniosków do V edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca „Muzyczne białe plamy”.

Program przeznaczony jest dla polskich i zagranicznych badaczy, którzy planują prowadzenie badań naukowych w zaniedbanych i mało znanych obszarach polskiej muzyki oraz tańca. Badania mogą dotyczyć polskiej muzyki i tańca w szerokim ujęciu chronologiczno-gatunkowym i obejmować m.in. twórczość kompozytorską, działalność artystyczną, aktywność muzykologiczną, recepcję muzyki oraz zagadnienia związane z historią, teorią, estetyką tańca polskiego, w szczególności tańca scenicznego.

W programie mogą wziąć udział osoby z wyższym wykształceniem, które mogą wykazać się dokonaniami w pracy badawczej. Temat badań zgłasza bezpośrednio badacz lub grupa badaczy (do 3 osób), a efekty przeprowadzonych badań – prace naukowe, katalogi twórczości, bazy danych, opracowania źródłowe, rekonstrukcje utworów itd., zostaną sfinansowane i opublikowane przez IMiT.

W związku z proklamowaniem przez UNESCO 2015 Rokiem Ogińskiego oraz wpisaniem umiejętności wytwarzania i gry na dudach podhalańskich na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, w edycji 2015/2016 wyodrębniono priorytet dla prac badawczych związanych z życiem i twórczością Michała Kleofasa Ogińskiego, historią gatunku oraz praktykami wykonawczymi i tanecznymi poloneza, a także historią powstania, budową i zasadami gry na dudach podhalańskich.

Na badania związane z powyższą tematyką zarezerwowano 25% puli budżetu programu. Niewykorzystanie tej puli spowoduje przeznaczenie tych środków na inne zgłoszone projekty.

Realizacja V edycji programu trwa od 1 października 2015 do 30 czerwca 2016 roku. Termin nadsyłania zgłoszeń do programu upływa w dniu 31 maja 2015 roku, zaś termin wyboru projektów 31 sierpnia 2015 roku.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem programu dostępne są na stronie www.imit.org.pl w zakładce „Programy”.