Polmic - FB

news

Dwaj Panowie K (i jeden Ł) we wrocławskiej Cocofli

Sławomir KupczakTegoroczne imprezy Wrocławskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich zakończą dwa spotkania z rozpoczętej niedawno (spotkaniem z Pierrem Jodlowskim) serii rozmów z twórcami w gościnnej kawiarni Cocofli we Wrocławiu (przy ul. Włodkowica 9).

W niedzielę, 21 grudnia 2014 roku pojawi się tam Sławomir Kupczak (na zdjęciu), twórca muzyki na składy typowe, nietypowe i zupełnie nietypowe (jak ostatnio – na 100 motocykli). Muzyki teatralnej także.

W poniedziałek, 22 grudnia 2014 roku rozmówcą Rafała Augustyna będzie Zbigniew Karnecki, znakomity autor muzyki teatralnej i filmowej. Towarzyszyć mu będzie jego uczeń i współpracownik Sebastian Ładyżyński.

Obydwa spotkania rozpoczną się o godzinie 18 i będą ilustrowane przykładami (audio i video) dzieł bohaterów.

Wstęp wolny. Bar czynny.

Rekordowe zainteresowanie młodych pianistów ze świata Konkursem Chopinowskim 2015

17. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2015450 pianistów z 45 krajów zgłosiło się do udziału w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina 2015. Rekordowe zainteresowanie znacznie przewyższa to sprzed 5 lat, gdy nadesłano 353 aplikacje. Termin nadsyłania zgłoszeń upłynął 1 grudnia 2014 roku.

Wśród zgłoszonych przeważają pianiści z Dalekiego Wschodu. Biuro Konkursu otrzymało 88 zgłoszeń z Japonii (to o 31 więcej w porównaniu z ostatnim konkursem), 77 z Chin (i Tajwanu) i aż 56 od polskich pianistów. Liczną grupę stanowią także reprezentanci Korei Południowej – 47 zgłoszeń, Rosji – 35 zgłoszeń i Stanów Zjednoczonych – 34 zgłoszenia.

Nadesłane przez pianistów aplikacje wraz z nagraniem video, zawierającym program I etapu Konkursu, oceniać będzie Komisja Kwalifikacyjna pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Nazwiska 160 pianistów zakwalifikowanych do publicznych Eliminacji, które odbędą się w Warszawie pomiędzy 13 a 24 kwietnia, zostaną ogłoszone do 9 marca 2015 roku. Polskim pianistom awans do październikowego Konkursu bez konieczności startowania w eliminacjach gwarantują pierwsze dwie nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina, który odbędzie się w Warszawie pomiędzy 31 stycznia a 8 lutego 2015 roku.

Zgodnie z regulaminem do udziału w Konkursie zakwalifikowanych zostanie 80 pianistów, urodzonych w latach 1985-1999. Oceniać ich będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. W tym gronie znalazło się wielu laureatów Konkursu, m.in.: Adam Harasiewicz (I nagroda, 1955), Martha Argerich (I nagroda, 1965), Garrick Ohlsson (I nagroda, 1970), Dang Thai Son (I nagroda, 1980) i najmłodszy w tym gronie, debiutujący w roli jurora Yundi Li (I nagroda, 2000).

Konkursowe zmagania będzie można śledzić na całym świecie na bieżąco w formie streamingu video na stronie http://konkurs.chopin.pl, a także w specjalnie przygotowanej aplikacji na urządzenia mobilne.

Koncert Laureatów XI Konkursu im. Tadeusza Ochlewskiego

Koncert Laureatów XI Konkursu im. Tadeusza Ochlewskiego Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na Koncert Laureatów XI Konkursu im. Tadeusza Ochlewskiego, który odbędzie się 20 grudnia 2014 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie.

W programie znajdą się nagrodzone utwory na solowy głos wokalny oraz warstwę elektroniczną: Marty Śniady s!c2 i Franciszka Araszkiewicza Monster Group Number oraz Sławomira KupczakaAnafora VII, Alejandro Viñao - Chant d’Ailleurs, ElettroVoce – Improwizacja. Kompozycje wykonane zostaną przez znakomity duet ELLETROVOCE w składzie Agata Zubel i Cezary Duchnowski.

Tematem XI edycji Konkursu im. Tadeusza Ochlewskiego była oryginalna kompozycja na solowy głos wokalny oraz warstwę elektroniczną. Konkurs ma na celu promocję młodych kompozytorów polskich. Patronem Konkursu jest założyciel PWM, animator życia muzycznego, pedagog i skrzypek Tadeusz Ochlewski.

Kurpiński na finał Sceny Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej

Karol Kurpiński – ZAMEK NA CZORSZTYNIE czyli BOJOMIR I WADNADwuaktowa opera Karola Kurpińskiego Zamek na Czorsztynie zwieńczy tegoroczną edycję Sceny Młodych Warszawskiej Opery Kameralnej. Wystąpią młodzi artyści z Krakowa, którzy zaprezentują perełkę polskiej literatury operowej w reżyserii Błażeja Peszka. Premiera odbędzie się 19 grudnia 2014 roku, a kolejne przedstawienie dzień później.

Po raz kolejny Warszawska Opera Kameralna zaprosiła młodych artystów, absolwentów uczelni artystycznych, kreatywnych twórców do udziału w konkursie na najciekawsze projekty artystyczne. W drugiej edycji programu znalazły się opery, łącznie 7 tytułów, prezentowane w Teatrze WOK od października br.

Zwieńczeniem 2. edycji Sceny Młodych będą dwa przedstawienia (19 i 20 grudnia, godz. 19) opery Zamek na Czorsztynie czyli Bojomir i Wanda z muzyką Karola Kurpińskiego i librettem autorstwa Józefa Wawrzyńca Krasińskiego. Powstałe w 1819 roku dzieło obecnie niezwykle rzadko gości na polskich scenach. Kompozycja „polskiego Rossiniego”, jak określano Kurpińskiego, łączy elementy zarówno klasyczne, jak i romantyczne. „Klasyczność” dostrzec można szczególnie w warstwie muzycznej, czego przykładem jest błyskotliwa Uwertura, w treść której wplecione są fragmenty numerów muzycznych z opery. Z kolei „romantyczność” Zamku widoczna jest w jej treści - mroczne, pozornie opustoszałem zamczysko, mary, strachy, tajemnice i oczywiście wątek miłosny.

Na deskach WOK operę Kurpińskiegozaprezentują krakowscy wokaliści, na co dzień studenci tamtejszej Akademii Muzycznej: tenor Jarosław Bielecki (Bojomir), baryton Stanisław Olejniczak (Nikita), bas Marcin Korbut (Dobrosław) oraz sopranistka Iga Caban (Wanda) i mezzosopranistka Hasmik Sahakyan (Łucja). Nad stroną muzyczną czuwa Paweł Kapuła, który podczas dwóch spektakli poprowadzi stworzoną specjalnie na tę okazję Orkiestrę przy Warszawskiej Operze Kameralnej. Spektakl wyreżyseruje Błażej Peszek.

Prawykonanie nowego utworu Pawła Szymańskiego

Paweł Szymański i Małgorzata Sarbak17 grudnia 2014 roku o godzinie 20:00 w warszawskim Teatrze Studio (pl. Defilad 1) odbędzie się prawykonanie nowego utworu na klawesyn Pawła Szymańskiego. Premierowe Dissociative Counterpoint Disorder wykona Małgorzata Sarbak (razem z kompozytorem na zdjęciu). Wstęp wolny.

Nowy utwór został skomponowany w 2014 roku dla klawesynistki na zamówienie Stowarzyszenia Kulturalnego LADO. Zamówienie sfinansował Instytut Muzyki i Tanca z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje – Zamówienia Kompozytorskie".

Podczas koncertu w interpretacji Małgorzaty Sarbak usłyszymy także drugi utwór Pawła Szymańskiego - Les Poiriers en Pologne ou une Suite de Pieces Sentimentales de Clavecin faites par Mr Szymanski, którego prapremiera w wykonaniu artystki miała miejsce w 2010 roku.

Finał obchodów Roku Kolberga 2014

Uroczystość wręczenia Nagród im. Oskara Kolberga 201411 grudnia 2014 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyły się uroczystości oficjalnie zamykające obchody Roku Kolberga 2014 w Polsce. Wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska wręczyła nagrody i medale.

- Organizatorom Roku Kolberga udało się wyjść poza standardową interpretację jego dorobku. Mieliśmy do czynienia nie tylko z tradycyjnym wykonywaniem utworów Oskara Kolberga i zapisanych przez niego utworów, ale także z pięknym wyjściem poza tę tradycję. Wierzę, że dzięki zbiorowemu wysiłkowi różnych organizacji, instytucji i artystów, którzy zaangażowali się w Rok Kolberga, udało się wyjść z twórczością ludową poza ustabilizowany gust widzów i słuchaczy, których muzyka ludowa od lat przecież miała – powiedziała podczas uroczystości minister Omilanowska.

Laureatami 39. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” zostali: rzeźbiarz ludowy Mieczysław Gaja z Łukowa, Jan Jurek - garncarz z ośrodka garncarskiego w Medyni Głogowskiej, muzykant-harmonista, choreograf Jan Kania (Lipniki), Jerzy Walkusz - wykonawca instrumentów ludowych i rekwizytów obrzędowych (Hopowo), poetka ludowa Barbara Krajewska z Iwan, Kapela Rodzinna Trebuniów-Tutków (Zakopane). Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Boczki Chełmońskie" (Boczki Chełmońskie), Zespół "Oldrzychowice" z Oldrzychowic, etnomuzykologa, dziennikarkę Polskiego Radia Marię Baliszewską (Warszawa), Anatola Kocyłowskiego - choreografa i pedagoga (Kraków), Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich oraz "Polskie Radio Rzeszów" - Rozgłośnię Regionalną w Rzeszowie.

Uroczystość połączona była z wręczeniem medali Gloria Artis. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowany został prof. Jan Święch. Srebrne Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: prof. Andrzej Bieńkowski, Kazimierz Albin Budzik, Zbigniew Butryn, Janusz Jaskulski, Tadeusz Jedynak, Mirosław Nalaskowski i Zofia Pacan, a Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”: Katarzyna Markiewicz, Alicja Mironiuk-Nikolska, Stanisław Pietras, Janusz Prusinowski, Krzysztof Trebunia-Tutka i Marta Walczak-Stasiowska. Nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała również Anna Lis, uczennica Violetty Golec z zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu, za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy „Życie i działalność Oskara Kolberga” w Stalowej Woli. Ponadto prof. Małgorzata Omilanowska uhonorowała Teatr „Pożar w burdelu” za twórczy wkład i odkrywanie niekonwencjonalnych dróg popularyzacji wiedzy o Roku Kolberga.

Read more: Finał obchodów Roku Kolberga 2014

Probówka - po raz czwarty

Probówka 2014 Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają 16 i 17 grudnia 2014 roku na czwarty cykl wydarzeń „Probówki” - przedsięwzięcia edukacyjnego z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego.

Nowy, otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym F. Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Prowadzący zajęcia wnikliwie przyglądają się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów jest dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Program czwartego cyklu wydarzeń „Probówki” jest podsumowaniem tegorocznej, pilotażowej edycji. Uczestnicy spotkania zastanowią się w nim nad kondycją muzyki współczesnej dzisiaj.

- Wszyscy wiemy co to jest muzyka. Wątpliwości mogą jednak zacząć się, kiedy ktoś nas o to zapyta. Tutaj dowiemy się co to jest muzyka współczesna, historyczna, poważna, popularna, spektralna, serialna, graficzna - i wiele innych. A także: jak się nazywa nasza współczesność? Dlaczego jakąś muzykę lubimy a innej nie? Czy istnieje awangarda? Dlaczego kompozytor nagle nie może nic napisać? No i tak właściwie, to co z tą muzyką? - tak zapowiada swój wykład Krzysztof Szwajgier (16 grudnia o godz. 17.00).

Spotkanie z kompozytorem Edwardem Sielickim tego dnia, poprzedzi prawykonanie jego Sinfonietty przez uczestników warsztatów pod przewodnictwem Klaudiusza Barana, a cały cykl zwieńczy koncert zespołu The CREW i uczestników „Probówki” – we środę, 17 grudnia o godz. 19.15. W programie koncertu znajdzie się prawykonanie nowej wersji utworu Pawła Mykietyna - Sonatina für Alina na saksofon i orkiestrę kameralną, a także wykonanie Concerto notturno Mikołaja Góreckiego z Krzysztofem Bąkowskim w partii solowych skrzypiec.

Read more: Probówka - po raz czwarty

Prawykonanie Koncertu skrzypcowego Agaty Zubel na XIII Festiwalu Muzyki Nowej

XIII Festiwal Muzyki Nowej 2014W czwartek, 18 grudnia 2014 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbędzie się koncert Wszystkie wiatry w stanie wojny w ramach XIII Festiwalu Muzyki Nowej. Wystąpi skrzypaczka Katarzyna Duda oraz Orkiestra Muzyki Nowej pod kierunkiem Szymona Bywalca. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W programie znajdą się kompozycje Pawła MykietynaEine Kleine Herbstmusik, Agaty ZubelKoncert na skrzypce i orkiestrę kameralną (prawykonanie) i Zygmunta KrauzeAus aller Welt stammende na 10 instrumentów smyczkowych oraz Antonio Vivaldiego – Zima z cyklu Pory roku.

Organizatorem koncertu jest Śląskie Towarzystwo Muzyczne.

Festiwal Muzyki Nowej organizowany jest od 2001 roku w Bytomiu bądź Katowicach. Podczas kolejnych edycji prawykonano szereg współczesnych dzieł, goszczono kompozytorów z różnych krajów i zorganizowano – poza koncertami – wiele wykładów oraz warsztatów poświęconych muzyce i kompozycji.

Prawykonanie utworu Agaty Zubel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt został objęty mecenatem Miasta Katowice.

Andrzej Hundziak laureatem Nagrody Pary Prezydenckiej

Nagroda Pary Prezydenckiej za osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieżyJoanna Papuzińska, Andrzej Hundziak, Andrzej Maleszka, Józef Wilkoń i Maciej Wojtyszko - to laureaci nowo ustanowionej Nagrody Pary Prezydenckiej za osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Artyści odebrali ją w środę, 10 grudnia 2014 roku na gali w Pałacu Prezydenckim.

- Kontakt dzieci z dobrą, piękną, wartościową sztuką to kwestia kształtowania przyszłych pokoleń Polski, kształtowania gustów, zapotrzebowania na sztukę. Chcielibyśmy, aby w każdym z dzieci, w każdym z młodych ludzi zostało coś, co stanowi ogromną wartość - wolna wyobraźnia - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

W pierwszej edycji nagrody uhonorowani zostali twórcy, którzy wyróżniali się działalnością artystyczną dla młodych odbiorców w ostatnim 25-leciu. Laureatem w kategorii muzycznej został Andrzej Hundziak - jak czytamy w uzasadnieniu – „jeden z nielicznych kompozytorów współczesnych, którzy znaczną część swojej pracy twórczej poświęcili młodym odbiorcom i wykonawcom. (…) Jego utwory chóralne i instrumentalne pozwalają dzieciom na żywy kontakt ze współczesnymi technikami kompozytorskimi. Nie zapomina o nastoletnich melomanach i im zadedykował skomponowaną przed kilku laty Fantazję dla 9 solistów. Twórczość dla dzieci i młodzieży Andrzeja Hundziaka stanowi blisko jedną trzecią jego bogatego dorobku twórczego”.

Read more: Andrzej Hundziak laureatem Nagrody Pary Prezydenckiej