Polmic - FB

news

„Kompozytor – rezydent” – nabór wniosków do V edycji programu IMiT

Instytut Muzyki i TańcaUruchomiony został naboór wniosków do kolejnej edycji programu Instytutu Muzyki i Tańca - „Kompozytor – rezydent”. Termin składania wniosków upływa w dniu 31 stycznia 2015 roku.

Program „Kompozytor – rezydent” przeznaczony jest dla kompozytorów do 40. roku życia oraz do zawodowych zespołów orkiestrowych i chóralnych w Polsce. Nawiązuje do rozpowszechnionej na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi i polega na zamówieniu i prawykonaniu co najmniej jednego utworu kompozytora-rezydenta oraz wykonaniu innych jego kompozycji w trakcie sezonu artystycznego wnioskującej instytucji.

W ramach programu IMiT dofinansuje honorarium kompozytora za zamówione utwory oraz dodatkowe koszty związane z prawykonaniem lub wykonaniem jego kompozycji.

Program ma na celu promocję współczesnych polskich kompozytorów, którzy poprzez systematyczną prezentację swoich dzieł mają szansę zaistnieć i utrwalić się w świadomości słuchaczy. Dzięki realizacji programu zwiększa się także udział muzyki współczesnej w repertuarze rodzimych instytucji koncertowych, a wsparcie finansowe oferowane przez IMiT pozwala ograniczyć koszty związane z prezentacją najnowszej muzyki.

V edycja programu obejmuje sezon 2015/2016. Termin nadsyłania wniosków upływa w dniu 31 stycznia 2015 roku, zaś termin wyboru projektów przeznaczonych do realizacji 28 lutego 2015 roku. Chęć przystąpienia do uczestnictwa w programie składają łącznie kompozytor i zespół orkiestrowy lub chóralny.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem i przewodnikiem po programie, w którym opisane są również efekty jego dotychczasowych edycji, dostępne są na stronie internetowej Instytutu Muzyki i Tańca www.imit.org.pl w zakładce programy.

Rzeczpospolita Kolberga czyli Jesienna Edycja festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata"

Rzeczpospolita Kolberga czyli Jesienna Edycja festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”W dniach 28-30 listopada 2014 roku zagości w Warszawie Rzeczpospolita Kolberga. To przedsięwzięcie łączące Jesienną Edycję festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata” z zakończeniem programu Akademia Kolberga. W ciągu trzech dni będzie można wziąć udział w koncercie, warsztatach i Nocy Tańca, a dodatkowo, dzięki prezentacjom Szkół Tradycji, dowiedzieć się o działaniach współczesnych kontynuatorów muzycznych tradycji z całej Polski.

W roku 2014, który jest rokiem Oskara Kolberga, ojca polskiej i europejskiej folklorystyki, festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” podjął się przypomnienia różnych tradycji muzycznych związanych z historycznym obszarem Rzeczpospolitej. Trzy z czterech części dawnej Polski - północno-zachodnia, północno-wschodnia oraz południowo-wschodnia zostały zaprezentowane podczas festiwalu w kwietniu. Ostatnia, czwarta część, zostanie przedstawiona 28 listopada, na koncercie pod tytułem Rzeczpospolita Kolberga: Kraina Południowo-Zachodnia. W programie m.in. pieśni reemigrantów z Bośni w wykonaniu zespołu „Ocice”, reemigrantów z Bukowiny w wykonaniu „Dunawca” ze Zbylutowa, pieśni kresowo-lwowskie - Bronisława Chmielowska i grupa „Pieśni Odzyskane”, muzyka Górali Żywieckich - Przemek Ficek i Marcina Blachura oraz pieśni religijne protestantów z Beskidu Śląskiego w wykonaniu grupy „Stejizbianki” z Wisły.

Read more: Rzeczpospolita Kolberga czyli Jesienna Edycja festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata"

Polski Chór Kameralny świętuje 81. urodziny Krzysztofa Pendereckiego

Polski Chór Kameralny świętuje 81. urodziny Krzysztofa PendereckiegoUroczystość Odpustową ku czci Św. Katarzyny Aleksandryjskiej uświetni Polski Chór Kameralny wykonaniem Missa Brevis Krzysztofa Pendereckiego z okazji 81. urodzin Kompozytora. Uroczystość w obecności Maestro wraz z małżonką odbędzie się 25 listopada 2014 roku o godz. 18:00 w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Polski Chór Kameralny jest jedynym polskim chórem wykonującym wszystkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego na chór a cappella. W styczniu 2013 roku miało miejsce pierwsze polskie wykonanie utworu Missa Brevis, które w tym roku będzie treścią unikatowego prezentu jakim jest numerowany obiekt książkowy wraz z dołączonym nagraniem utworu w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego. Celem Wydawnictwa jest umożliwienie osobom obcującym z rękopisami Kompozytora obserwowania utworów niejako in statu nascendi. Autentyzm prezentowanych rękopisów oraz rytm i czystość formalna mają skłonić do kontemplacji dzieła muzycznego i duchowego przygotowania na spotkanie z Kompozytorem i Jego Dziełem. Ekskluzywne wydawnictwo Missa Brevis opracowane graficznie przez Prof. Sławomira Witkowskiego, zawiera prezentację rękopisów (szkiców i skończonej partytury) składających się na kompozycję Missa Brevis (2012). Prezent zostanie uroczyście wręczony Jubilatowi podczas Mszy Świętej w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Sukces wrocławskich perkusistów

Koncert RokuZespół perkusyjny Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu - w składzie: Maciej Moskal, Bartłomiej Pająk, Rafał Pawlak, Cezary Prajsnar - zdobył główną nagrodę podczas Ogólnopolskiego "Koncertu Roku". Jest to prestiżowa nagroda przyznawana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas dorocznych prezentacji konkursowych najlepszych zespołów kameralnych polskich uczelni muzycznych. Opiekunem zespołu jest prof. dr hab. Jacek Wota.

Ogólnopolski "Koncert Roku” to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych roku akademickiego. Koncert ma charakter konkursowy i jest przeznaczony dla zespołów kameralnych złożonych ze studentów polskich uczelni muzycznych. Jury „Koncertu Roku” stanowią rektorzy tych uczelni oraz przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przewodniczy pracom jury. Koncerty są organizowane co roku w innym mieście, przez inną uczelnię. Każda z nich przygotowuje dwie edycje - wiosną dla solistów i jesienią dla zespołów kameralnych.

Tegoroczny "Koncert Roku" odbył się 19 listopada 2014 roku w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Więcej informacji o Koncercie - na stronie: www.amuz.lodz.pl

Nowe otwarcie - Sinfonietta Cracovia w Centrum ICE Kraków

Nowe otwarcie23 listopada 2014 roku o godz. 18:00 w Centrum kongresowym ICE Kraków odbędzie się pierwszy akustyczny koncert symfoniczny. Będzie to wielka gala jubileuszowa „Nowe otwarcie”, obchodzącej 20-lecie działalności Sinfonietty Cracovii, jak również pierwszy w Krakowie koncert pod batutą jej nowego dyrektora, Jurka Dybała – cenionego dyrygenta i animatora życia muzycznego oraz muzyka słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Wspólnie z orkiestrą swój jubileusz będzie świętować także Krzysztof Penderecki.

- Sinfonietta to wspaniały, szczególnie mi bliski zespół. Dlatego cieszę się, że będziemy świętować razem – powiedział Krzysztof Penderecki.

20 lat temu Krzysztof Penderecki wraz z żoną Elżbietą przyczynił się do powstania Sinfonietty Cracovii. Z okazji jubileuszu orkiestry, Maestro - dokładnie w dniu swych urodzin - zadyryguje własnymi kompozycjami w ICE Kraków. Awangardowa muzyka Mistrza zostanie przedstawiona w zderzeniu z "nowymi mediami".

Sinfonietta ma w stałym repertuarze wiele dzieł Mistrza, jednak tym razem zostaną one zaprezentowane w wyjątkowo atrakcyjny sposób, bo w oprawie taneczno-multimedialnej Daniela Stryjeckiego. Tancerz i choreograf Daniel Stryjecki, po głośnym sukcesie swoich realizacji na rozdaniu Paszportów Polityki, przygotował sugestywną wizualizację graficzno-taneczną w autorskiej technice efektu „Hallo” do Anaklasis Krzysztofa Pendereckiego.

Read more: Nowe otwarcie - Sinfonietta Cracovia w Centrum ICE Kraków

Andreas Scholl i Huberman Trio - w Katowicach

 Andreas Scholl oraz Huberman Trio Światowej sławy artyści - Andreas Scholl oraz Huberman Trio wystąpią w nowo wybudowanej Sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, 22 listopada 2014 roku w ramach 9. Międzynarodowego Festiwalu im. G.G. Gorczyckiego.

Huberman Trio, w składzie Sándor Jávorkai (skrzypce), Tomasz Wabnic (altówka) oraz Ádám Jávorkai (wiolonczela) zagrają niezwykle wymagające i pięknie zaaranżowane (przez D. Sitkovetsky’ego) na trio smyczkowe Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha, które obecnie są w trakcie nagrywania i publikacji, natomiast Andreas Scholl wykona pieśni i arie Arvo Pärta oraz Antonio Vivaldiego. Andreasa Scholla, którego muzyczny zapał zjednoczy się ze słynnym estońskim kompozytorem, zabrzmi tym razem w Katowicach z dodatkową kameralną obsadą. Wieczór zostanie uświetniony Stabat Mater Antonio Vivaldiego w wykonaniu z Vera Zhuk (skrzypce), Grzegorz Frankowski (kontrabas) oraz Tamar Halperin-Scholl (klawesyn).

Koncert zostanie zarejestrowany dla firmy DECCA.
Read more: Andreas Scholl i Huberman Trio - w Katowicach

De Musica 2014

De Musica 2014W dniach 21-23 listopada 2014 roku w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędzie się konferencja i festiwal "De Musica 2014".

Program wydarzenia obejmuje konferencję związaną z tematyką pisma "Diagonali", wydawanego przez Stowarzyszenie „De Musica”, poświęconego powiązaniom kultury polskiej i śródziemnomorskiej, dyskusje na temat relacji między historią a teorią muzyki oraz na temat pism krytyka Andrzeja Chłopeckiego, a także koncerty. Utwory M. Weinberga, L. Dallapiccoli, D. Szostakowicza, D. Scarlattiego, A. Scarlattiego, G.F. Händla i innych kompozytorów wykonają m.in. Ewelina Nowicka, Marek Szlezer, Maciej Grzybowski, Anna Karasińska, Dagmara Barna i Lilianna Stawarz.

Wstęp wolny.

Kierownictwo naukowe i artystyczne: prof. Michał Bristiger
Organizatorzy: Stowarzyszenie „De Musica”, Muzeum Łazienki Królewskie

Wydarzenie finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na działalność upowszechniającą naukę.

ZOBACZ: program - plik PDF

Pięć kompozycji, trzy prawykonania, jeden wspólny mianownik - Kosmos

Muzyka KosmosuMuzyka, światło, obraz – w tych przestrzeniach rozegra się projekt artystyczny Muzyka Kosmosu, organizowany przez młodych twórców, działających przy Stowarzyszeniu „Varsoviae Regii Cantores”. Pomysłodawczynią projektu jest reżyser, autor tekstów i muzyk – Maja Baczyńska, realizująca projekty filmowo-muzyczne. Koncert odbędzie się w sobotę, 22 listopada 2014 roku, o godzinie 19:00 w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy ul. Nowoursynowskiej 166. Wstęp wolny.

Koncert Muzyka Kosmosu będzie artystyczną próbą przedstawienia zagadnień związanych ze Wszechświatem, zabierając słuchaczy w wyjątkową podróż. W trakcie wieczoru zabrzmią utwory wyróżniających się polskich kompozytorów muzyki współczesnej – głównie młodego pokolenia – inspirowane fizyką, astronomią i kosmosem. Muzyce towarzyszyć będą projekcje obrazów dotyczących zjawisk kosmicznych i Wszechświata oraz specjalne oświetlenie wnętrza sali koncertowej – słuchacze zostaną przeniesieni w świat niezwykły, nieznany, w którym brzmienia dźwięków odbiegają od tych codziennych, ziemskich.

Wieczór rozpocznie prawykonanie utworu Wojciecha Błażejczyka Particle horizon – kompozycji na gitarę elektryczną, obiektofony i live electronics. Tytułowy Horyzont cząstek (Particle horizon) to pojęcie oznaczające największą odległość, z której cząstki mogłyby przemieścić się do obserwatora w wieku Wszechświata. Utwór charakteryzują nietypowe brzmienia, dzięki zastosowaniu oryginalnego instrumentarium – obiektofonów, tj. przedmiotów codziennego użytku, których dźwięk jest przetwarzany na żywo.

W programie koncertu znajdzie się także prawykonanie kompozycji Artura Słotwińskiego Księżycowy spacer na chór mieszany a cappella. Utwór powstał w jeden wieczór, tuż po obserwacjach astronomicznych Księżyca. Kompozytor, patrząc na srebrny glob, przypomniał sobie słowa Neila Armstronga, wypowiedziane wiele lat temu: That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind i wykorzystał je w warstwie tekstowej chóru.

Read more: Pięć kompozycji, trzy prawykonania, jeden wspólny mianownik - Kosmos

Polak triumfatorem X Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów - Arthur Rubinstein in memoriam

Szymon Nehring15 listopada 2014 roku podczas koncertu laureatów, który odbył się w Filharmonii Pomorskiej im. I.J. Paderewskiego ogłoszono zwycięzców X – jubileuszowej edycji Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”.

Jurorzy: Adam Harasiewicz (przewodniczący), Ewa Osińska, IanHobson, Jerzy Godziszewski oraz Jan Popis (dyrektor artystyczny konkursu) uhonorowali I nagrodą Szymona Nehringa (na zdjęciu) – studenta Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Młody wirtuoz otrzymał także Nagrodę Chopinowską oraz Nagrodę Specjalną im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein.

Kolejne miejsca zajęli: II - Jakub Kuszlik (Polska), III - Nicola Losito (Włochy), IV - Artur Haftman (Polska), V - Łukasz Mikołajczyk (Polska), VI - XuZi (Chiny). Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego otrzymał Łukasz Byrdy.

Konkurs „Arthur Rubinstein in memoriam” organizowany jest od 1993 roku, a jego inicjatorem jest dyrektor bydgoskiego PZSM – Ewa Stąporek-Pospiech. Począwszy od pierwszej edycji formuła programowa przyciąga licznych pianistów z całego świata. Do tej pory zaprezentowało się kilkudziesięciu młodych artystów z 15 krajów, m.in. z: Japonii, Hiszpanii, Szwecji, Polski, Tajwanu, czy Wielkiej Brytanii. Ich kunszt oceniało międzynarodowe jury, w skład którego wchodzili znakomici pianiści oraz krytycy muzyczni. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. późniejsi triumfatorzy Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Rafał Blechacz oraz Julianna Awdiejewa. Od 2000 roku konkurs wpisany jest doEuropejskiego Stowarzyszenia Konkursów Muzycznych dla Młodych (European Union of Music Competitions for Youth) w Monachium.

Organizatorem X edycji konkursu (11-15 listopada 2014) był Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, a także: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski WojewództwaKujawsko-Pomorskiego w Toruniu i Urząd Miasta Bydgoszcz. Kolejna edycja konkursu planowana jest na rok 2016.