Polmic - FB

news

Zmarł ks. Jerzy Pikulik

Dnia 12 lutego 2015 roku zmarł ks. prof. dr hab. Jerzy Pikulik, kapłan, organista, muzykolog, członek i działacz Związku Kompozytorów Polskich.

Po studiach w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu w 1953 roku został wyświęcony na księdza. W latach 1956-60 studiował muzykologię u ks. prof. H. Feichta w Zakładzie Muzykologii Kościelnej KUL uzyskując w 1961 roku doktorat (Oficja rymowane, hymny i sekwencje o św Wojciechu w polskich rękopisach przedtrydenckich). W latach 1964-65 uzupełniał studia mediewistyczne w zakresie chorału liturgicznego u prof. S. Corbina w Paryżu, jednocześnie kontynuując naukę gry organowej u J Pawlaka w poznańskiej PWSM. Od 1961 roku pracował jako wykładowca w poznańskim Seminarium Duchownym oraz Papieskim Fakultecie Teologicznym, a następnie od 1969 roku w Akademii Teologii Katolickiej (później UKSW), tworząc specjalizację Muzykologii Kościelnej. Po habilitacji (Sekwencje polskie. Studium muzykologiczne, 1970) w 1976 został prof. nadzwyczajnym, a w 1987 zwyczajnym. W 1982 jako kierownik Katedry Źródeł i Analiz Muzyki Dawnej zainicjował badania źródłowe nad muzyką liturgiczną w dawnej Polsce, redagując – od 1976 roku – serię „Muzyka Religijna w Polsce”. Wykładał na Wydziale Teologicznym TJ „Bobolanum” w Warszawie, a także na uniwersytetach w Moguncji, Mediolanie i Bolonii (historię liturgii i chorału gregoriańskiego). Wypromował ok. 200 magistrów i 30 doktorów muzykologii. Był też kapelanem IV Pułku Piechoty Armii Krajowej Ziemi Zamojskiej i Przewodniczącym Rady Fundacji Artibus Wurlitzer. Odznaczony: w 1974 Złotym Krzyżem Zasługi, 1979 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, 1985 Krzyżem AK, 1998 Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrodą Ministra Nauki Szkolnictwa Wyższego. Zaangażowany w prace Związku Kompozytorów Polskich pełnił liczne funkcje m.in. w Zarządzie Sekcji Muzykologów ZKP, w Zarządzie Głównym i w Zarządzie Oddziału Warszawskiego.

Tadeusz Wielecki odznaczony Krzyżem Zasługi

Tadeusz Wielecki i ambasador Rolf Nikel Tadeusz Wielecki – wybitny kompozytor i kontrabasista oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” został odznaczony nadanym mu przez Prezydenta Federalnego Joachima Gaucka Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Uroczysta ceremonia wręczenia odznaczenia miała miejsce w Rezydencji Ambasadora Niemiec w Warszawie 12 lutego 2015 roku.

Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rolf Nikel, w swojej laudacji wyraził uznanie dla wieloletnich szczególnych zasług Tadeusza Wieleckiego na rzecz rozwoju stosunków polsko-niemieckich, a zwłaszcza na rzecz promocji muzyki współczesnej.

Tadeusz Wielecki, jako długoletni dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, pozostaje od 2000 roku ważnym partnerem we współpracy z Niemiecką Radą Muzyczną. Z ogromnym osobistym zaangażowaniem stworzył on warunki, w których artyści oraz twórcy kultury z Polski i Niemiec mogą spotykać się podczas „Warszawskiej Jesieni”. Na szczególną uwagę zasługuje wspólny projekt „Europejskie Warsztaty Muzyki Współczesnej” („European Workshop for Contemporary Music”). Co roku młodzi muzycy w ramach wspólnych warsztatów opracowują nowe utwory, a następnie prezentują je po raz pierwszy na festiwalu „Warszawska Jesień”. W pierwotnie polsko-niemieckim projekcie obecnie uczestniczą również młodzi muzycy z innych państw europejskich.

In Memoriam Marek Jasiński

In MemoriamMarek Jasiński W dniach od 14 do 18 lutego 2015 roku w Szczecinie odbędzie się cykl koncertów, prelekcji, wykładów oraz spotkań poświęconych zmarłemu przed pięcioma laty prof. Markowi Jasińskiemu.

Program tego przedsięwzięcia jest niezwykle bogaty. Na prezentacje koncertowe złożą się utwory ukazujące szerokie spektrum dorobku twórczego Marka Jasińskiego – od kompozycji napisanych specjalnie dla dzieci po dzieła sakralne. Podczas koncertów zostaną też wykonane m.in. utwory studentów prof. M. Jasińskiego – Przemysława Wieleby, Michała Dobrzyńskiego, Marcina Gumieli, Piotra Gryski, Łukasza Urbaniaka, Szymona Godziemba-Trytka oraz Jędrzeja R. Rocheckiego, w tym kompozycje napisane w hołdzie Mistrzowi. Dzieła zabrzmią w interpretacji m.in.: Chóru Akademickiego im. prof. J. Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (CHAPS) pod batutą Szymona Wyrzykowskiego, Chóru kameralnego WEM Akademii Sztuki pod batutą Barbary Halec, Joanny Tylkowskiej (śpiew), Michała Landowskiego (fortepian), studentów Akademii Sztuki oraz uczniów szkół muzycznych w Szczecinie i Stargardzie Szczecińskim.

Ważnym elementem projektu będzie sympozjum naukowe, podczas którego zostaną podjęte rozważania nad językiem muzycznym M. Jasińskiego oraz problematyką sacrum w kontekście osobowości twórczej Mistrza.

W ramach przedsięwzięcia będzie miała również miejsce uroczystość nadania imienia M. Jasińskiego jednej z sal wykładowych Akademii Sztuki w Szczecinie połączona ze wspomnieniami rodziny, przyjaciół oraz studentów Zmarłego.

Poszczególne prezentacje odbywać się będą w „Starej Filharmonii” (budynek UM), Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, Akademii Sztuki oraz centrum sztuki współczesnej Trafostacja Sztuki.

Projekt In Memoriam Marek Jasiński organizowany jest przez Akademię Sztuki w Szczecinie i Fundację Osiem Kobiet. Partnerami wydarzenia są: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna w Szczecinie im. Prof. M. Jasińskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna im. T. Szeligowskiego w Szczecinie, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. W. Lutosławskiego w Stargardzie Szczecińskim oraz Trafostacja Sztuki w Szczecinie.

 Szczegółowy program - na stronie: www.marekjasinski.org.pl

Polskie prawykonanie "Czwartej" Henryka Mikołaja Góreckiego w Łodzi

Premiera polska IV Symfonii „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego Premiera polska IV Symfonii „Tansman Epizody” Henryka Mikołaja Góreckiego odbędzie się 15 lutego 2015 roku w Filharmonii Łódzkiej. Finał światowej prezentacji dzieła w cyklu 4 premier w miastach Londyn - Los Angeles - Amsterdam - Łódź to specjalne wydarzenie Tansman Festival 2015.

Henryk Mikołaj Górecki zmarł w 2010 roku. Był ikoną muzyki współczesnego świata. Jego twórczość uznano za zjawisko niezwykłe i "szlachetnie osobne". Nie ulegał modom i "konsekwentnie tworzył własny muzyczny świat". Porażał siłą ekspresji. „Oficjalnie ten utwór w chwili śmierci kompozytora nie istniał” – pisała Dorota Szwarcman – „nikt poza rodziną nie wiedział, w jakim stadium zostawił IV Symfonię”. Niebywały sukces III Symfonii Symfonii pieśni żałosnych Góreckiego - która na prestiżowych angielskich i amerykańskich listach przebojów notowana była wyżej niż utwory rozrywkowe - przyczynił się do tego, że IV Symfonia stała się jednym z najbardziej oczekiwanych utworów na świecie. „Utwór ten nie miał początkowo nic wspólnego z żadnym z zagranicznych zamówień. Impuls do jego powstania dał Andrzej Wendland, łódzki muzykolog i organizator życia muzycznego, który od 1996 roku organizuje w Łodzi Festiwale im. Aleksandra Tansmana” – kontynuowała Szwarcman na łamach tygodnika „Polityka” (2013, nr 38).

Read more: Polskie prawykonanie "Czwartej" Henryka Mikołaja Góreckiego w Łodzi

Trzech zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2015Andrzej Wierciński, Łukasz Krupiński i Krzysztof Książek wystartują w 17. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, który rozpocznie się 1 października 2015 roku w Warszawie. Awans do wielkiego konkursu z pominięciem etapu eliminacji zagwarantowali sobie zostając laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, który zakończył się 8 lutego 2015 roku w Warszawie.

Zwycięzcą Konkursu został 20-letni Andrzej Wierciński, student pierwszego roku studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Wojciecha Świtały. Jury przyznało także dwie nagrody ex aequo Łukaszowi Krupińskiemu oraz Krzysztofowi Książkowi. Na dalszych miejscach uplasowali się: Łukasz Mikołajczyk (III nagroda), Karolina Nadolska (IV nagroda), Michał Szymanowski (V nagroda), Piotr Nowak i Rafał Błaszczyk (wyróżnienia).

W konkursie wzięło udział 36 polskich pianistów urodzonych w latach 1985-1999. Przesłuchania odbywały się w dniach 31 stycznia – 8 lutego 2015 roku w Sali Kameralnej (I i II etap) oraz Koncertowej (finał) Filharmonii Narodowej w Warszawie. W finale uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprezentować jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina. Finalistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Maestro Jacka Kaspszyka.

Pianistów oceniało Jury pod przewodnictwem Piotra Palecznego w składzie: Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała i Stefan Wojtas. Większość z wymienionych jurorów będzie oceniać także uczestników 17. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w październiku.

„HornWeek” Kraków 2015

HornWeek Kraków 2015W dniach 10-16 lutego 2015 roku Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Waltorniowy „HornWeek” Kraków 2015.

Cieszący się światową renomą International Horn Festival „HornWeek” jest festiwalem organizowanym corocznie od 2004 roku w Niemczech i Holandii, zaś w lutym dołączy do niego klasa waltorni Akademii Muzycznej w Krakowie. Czynny udział w projekcie „HornWeek” weźmie 41 młodych waltornistów – studentów z Akademii Muzycznych w Krakowie, Karlsruhe, Maastricht i Rio de Janeiro.

W programie Festiwalu znajdą się trzy wieczory recitali (11-13 lutego 2015), zaś w sobotę 14 lutego o godz. 19:00 w Auli „Florianka” recital mistrzowski wykona Szabolcs Zempleni. Towarzyszyć mu będzie pianistka Wioletta Fluda, zaś innym wydarzeniem wieczoru będzie występ znakomitego kwartetu waltorniowego Trompas de Brasil – laureatów I Nagrody brazylijskiego Narodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. H. Villi-Lobosa w 2014 roku.

Niezwykłe będzie miejsce jednego z koncertów (niedziela 15 lutego, godz. 16:00): 212 metrów pod ziemią, w Komorze Ważyn w zabytkowej Kopalni Soli w Bochni, wpisanej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Koncert finałowy Festiwalu odbędzie się w poniedziałek 16 lutego o godz. 19:00 w Sali Koncertowej przy ul. św. Tomasza 43. Poprowadzą go prof. Will Sanders, prof. Willy Bessems i dr Wojciech Kamionka. Na estradzie pojawi się 45 wykonawców, przedstawicieli krajów: Polska, Niemcy, Holandia, Brazylia, Hiszpania, Wenezuela, Australia, Węgry, Łotwa, Kostaryka, Włochy, Kolumbia. W programie koncertów 15 i 16 lutego znajdzie się muzyka z filmów: Star Trek, Dzień Niepodległości, West Side Story, James Bond, Aleksander Newski, Piraci z Karaibów – w opracowaniu na zespoły waltorniowe liczące 12-24 waltornistów i perkusję.

Na wszystkie wydarzenia Festiwalu (oprócz koncertu w Bochni) wstęp wolny.

Program Festiwalu – na stronie: www.amuz.krakow.pl

Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego w Nowym Sączu

XIV Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun & Classic”XIV Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun & Classic” odbędzie się w dniach 12-17 lutego 2015 roku w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

Podczas festiwalowych koncertów wystąpią trzy znakomite zespoły: Ukulele Orchestra of Great Britain, The ThreeX, Concerto Tricolore: Stenzel, Kivits&Menders. Nie zabraknie również wielkiego pojedynku dwóch wirtuozów: Ary Malikiana oraz Waldemara Malickiego.

Festiwal Wirtuozerii i Żartu Muzycznego „Fun & Classic”jest wydarzeniem cyklicznym realizowanym od 2001 roku przez MCK Sokół. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest pianista Waldemar Malicki. Popularyzacja muzyki tzw. poważnej w ramach Festiwalu odbywa się w niestereotypowy sposób. Prezentowane są zarówno utwory – żarty muzyczne, w których zamysł rozbawienia słuchaczy był punktem wyjścia dla samej kompozycji, jak również zabawne interpretacje i improwizacje na temat klasyki muzycznej, wreszcie pastisze i groteskowe sceny rodem z wyrafinowanego kabaretu. „Fun & Classic” dzięki swojej niebanalnej, przystępnej i bezpretensjonalnej formule ma szansę zainteresować muzyką klasyczną liczne grono słuchaczy.

ZOBACZ: program Festiwalu

Koncert jubileuszowy Filharmonii w Krakowie w 70. rocznica pierwszego koncertu po II wojnie światowej

Koncert jubileuszowy 1945-2015Od pierwszego koncertu, jaki odbył się w Filharmonii Krakowskiej po drugiej wojnie światowej, minęło siedemdziesiąt lat.

W sobotę, 3 lutego 1945 roku o godzinie 15.30, w Sali Kinoteatru „Świt”, wykonano pod batutą dra Zygmunta Latoszewskiego Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza, II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina – z solistą prof. Zbigniewem Drzewieckim – oraz VI Symfonię Patetyczną op. 74 Piotra Czajkowskiego. W kilka dni po faktycznym jubileuszu, w sobotę 7 lutego 2015 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się nadzwyczajny koncert z udziałem Orkiestry, Chóru oraz Chóru Chłopięcego Filharmonii pod batutą Dyrektora Artystycznego Instytucji – Michała Dworzyńskiego. Program koncertu nawiązuje do repertuaru prezentowanego podczas pamiętnego pierwszego koncertu. Krzysztof Jabłoński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej pianistyki, wykona Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina. Podczas wieczoru zabrzmi także Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz – utwór, który przejął w świadomości Polaków miejsce zajmowane dotąd przez Pożegnanie Ojczyzny Michała Ogińskiego - oraz Jubilatio Andrzeja Koszewskiego i III Symfonia Pieśń o nocy Karola Szymanowskiego.

Filharmonia Krakowska była pierwszą w Polsce utworzoną po okupacji niemieckiej instytucją muzyczną. Przez siedem dekad wraz z Orkiestrą i Chórami wystąpili najwspanialsi dyrygenci i soliści świata. Na krakowskiej estradzie wykonano tysiące utworów, w tym wiele prawykonań, które dla melomanów były podstawą wychowania muzycznego, a "Filharmonia Krakowska stała się pierwszym ambasadorem muzyki polskiej w świecie, propagując czołowe dzieła muzyki współczesnej, od Szymanowskiego do Pendereckiego", jak napisał w 1995 roku Zygmunt Latoszewski, pierwszy dyrektor Filharmonii. Przez Orkiestrę i Chóry przewinęli się wspaniali artyści, którzy weszli do historii polskiej muzyki, wspierani przez rzeszę oddanych pracowników administracji.

Premiera "Oniegina" - we Wrocławiu

Eugeiusz OnieginPremierowe spektakle opery Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego odbędą się w dniach 7 i 8 lutego 2015 roku w Operze Wrocławskiej.

Eugeniusz Oniegin - sceny liryczne w trzech aktach Piotra Czajkowskiego powstały w latach 1877-1878, oparte na poemacie dygresyjnym Aleksandra Puszkina. Po raz pierwszy zaprezentowane zostały w Moskwie w marcu 1879 roku. Libretto według wybitnego pierwowzoru literackiego opracowywał sam kompozytor. W efekcie powstała natchniona i mistrzowska opera, jedna z najpiękniejszych w epoce romantyzmu, utwór należący dziś do światowego kanonu.

W inscenizacji wrocławskiej kierownictwo muzyczne objął Marcin Nałęcz-Niesiołowski, reżyseruje Yuri Alexandrov. W tytułowej roli wystąpią: Mariusz Godlewski, Jacek Jaskuła i Artur Ruciński.