Polmic - FB

aktualności

Koncert pamięci Jana Pawła II

JP221 czerwca 2020 roku o godz. 20.00 odbędzie się nadzwyczajny koncert w hołdzie Janowi Pawłowi II.

W wyjątkowym koncercie poświęconym pamięci Jana Pawła II udział wzięli znakomici soliści z całego świata. W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły blisko 40 wykonawców z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Włoch, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii połączy się, by oddać hołd wielkiemu Polakowi. Zaproszenie do udziału w koncercie przyjął dyrygent, skrzypek jazzowy i kompozytor Krzesimir Dębski, a także soliści: Angel Blue, Latonia Moore, Aleksandra Olczyk, Lisette Oropesa, Brandie Sutton (Metropolitan Opera); Rafał Bartmiński, Iwona Hossa, Edyta Piasecka, Tadeusz Szlenkier (Teatr Wielki – Opera Narodowa); Aneta Łukaszewicz (Polska Opera Królewska); mezzosopranistki MaryAnn McCormick i Urszula Kryger, baryton, dyrektor artystyczny Opery Noire w Nowym Jorku Kenneth Overton; Natsuki Katayama, Robert Kędziński, Hannah Cho (balet Opery Wrocławskiej); Dagmara Dryl (pierwsza solistka baletu Teatru Wielkiego Opery Narodowej); wirtuoz gitary Adam Palma; skrzypkowie Richard Lin, Piotr Pławner, Veriko Tchumburidze i Janusz Wawrowski; pianiści: Szymon Nehring, Piotr Sałajczyk, Mariusz Rutkowski, Magdalena Baczewska, Damien Sneed, Paweł Cłapiński, oraz Orkiestra Smyczkowa Primuz.

W programie koncertu znalazła się muzyka sakralna i klasyczna, w tym prawykonanie dwóch arii z opery Hiob na podstawie dramatu Karola Wojtyły z 1940 roku z muzyką Krzesimira Dębskiego, Legenda Henryka Wieniawskiego, Preludium z baletu Chopiniana do muzyki Fryderyka Chopina w choreografii Michaiła Fokina, modlitwa Na skrzydłach pieśni, arie z opery Halka i Straszny dwór oraz pieśni ze Śpiewników Domowych Stanisława Moniuszki, Melodia Ignacego Jana Paderewskiego, Pieśń Roksany z opery Król Roger Karola Szymanowskiego, pieśni Mieczysława Karłowicza, Módl się, o duszo moja z Mszy Polskiej Jana Maklakiewicza oraz Kaprys Polski ze zbioru Miniatury skrzypcowe Grażyny Bacewicz.

Anita Jachimowicz

Polskie Radio Chopin zaprasza na transmisję koncertu na stronie https://jp2concert.com/ 

Radom | Inauguracja „Lata z ROKiem”

ROkPo długiej przerwie Radomska Orkiestra Kameralna powraca z koncertem na powitanie lata. 21 czerwca 2020 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej ROK odbędzie się koncert, inaugurujący cykl „Lato z ROKiem”. W roli solisty wystąpi znany pianista Michał Drewnowski.

Koncert inaugurujący „Lato z ROKiem" pełen będzie pięknych romantycznych melodii, które pozwolą nam w radosnym nastroju rozpocząć sezon letni. W tym roku mija 210 lat od urodzin jednego za największych polskich artystów, jakim był Fryderyk Chopin. W związku z tą rocznicą Michał Drewnowski, wychowanek Akademii Muzycznej w Łodzi (klasa prof. Marka Drewnowskiego) i Konserwatorium Muzycznego w Genewie (klasa prof. Dominique Merlet i prof. Pascala Devoyon), wykona chopinowski Koncert fortepianowy e-moll op. 11. Kolejnym utworem, który zabrzmi ze sceny, będzie Serenada na orkiestrę smyczkową op. 20 Edwarda Elgara. Ponadto Radomska Orkiestra Kameralna wykona najpiękniejsze fragmenty romantycznych serenad Mieczysława Karłowicza, Antonina Dvořáka i Piotra Czajkowskiego. Orkiestra opracowała całą procedurę dla bezpieczeństwa publiczności zarówno przed, jak i podczas koncertu w Sali. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie ROK a także online na portalu https://biletyna.pl/

Kolejne koncerty w ramach cyklu odbędą się na dziedzińcu Sali Koncertowej (wejście od ul. Staszica) 5 lipca i 30 sierpnia o godz. 19.00. Program wakacyjnych koncertów wypełnią kompozycje pełne optymizmu, barw i emocji, lekkie, a jednocześnie zachwycające kunsztem muzycznym. Wszystko to dzięki utworom, które przez stulecia nie schodzą z afiszy największych sal koncertowych.

Szczegółowe informacje – na stronie http://rok.art.pl/ 

Szczecin | Zakończenie sezonu Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza

FSz21 czerwca 2020 roku o godz. 19:00 Filharmonia w Szczecinie zaprasza na koncert online finalizujący ten sezon artystyczny. Po koncercie zaś z okazji Święta Muzyki w wyjątkowy sposób rozbłyśnie budynek Filharmonii.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie wraz z dyrektorem artystycznym Rune Bergmannem, przebywającym obecnie w Norwegii, przygotowała niespodziankę. Usłyszymy ich wspólne wykonanie ostatniej części Symfonii e-moll „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza, które pomimo dzielącej Polskę od Norwegii odległości możliwe jest dziś dzięki nowoczesnej technologii.

Ponadto Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją koncertmitrzów – Pawła Maślanki i Karoliny Hyly-Wybraniec – zaprezentuje Serenadę op. 2 na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza i Ostatnią wiosnę, jedną z Dwóch melodii elegijnych op. 34 Edvarda Griega, jednego z ulubionych kompozytorów Karłowicza.

Koncert zakończy trwający sezon artystyczny, choć nie będzie to oznaczać końca działań instytucji. Kolejne niedzielne koncerty online będą odbywały się regularnie w każdą niedzielę także w okresie wakacyjnym.

Więcej – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/pl 

Tychy | AUKSO x-tra: Penderecki i Górecki

AuksoKrzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki – dwaj wielcy kompozytorzy XX wieku i mistrzowie awangardy. Ich dzieła usłyszymy w interpretacji Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO 21 czerwca 2020 roku o godz. 19:00 w tyskiej Mediatece.

Niedawne odejście Maestro Pendereckiego poruszyło cały świat. Twórca o niespożytej energii, laureat imponującej liczby nagród i tytułów. Jego twórczość zajmuje szczególne miejsce w repertuarze AUKSO, spośród której podczas najbliższego koncertu zabrzmią trzy dzieła: Trzy utwory w dawnym stylu, Chaconne i Sinfonietta nr 3. Nie mniejsze zasługi dla polskiej kultury ma Henryk Mikołaj Górecki – kompozytor i pedagog całe życie związany ze Śląskiem. Zabrzmią jego Trzy utwory w dawnym stylu oraz Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 – jedna z najpopularniejszych kompozycji Góreckiego. Powstała na zamówienie Polskiego Radia, a prawykonanie wersji klawesynowej z towarzyszeniem smyczków WOSPR-u pod dyrekcją Stanisława Wisłockiego odbyło się w 1980 roku w Katowicach. Solistką była wówczas Elżbieta Chojnacka, której Koncert został dedykowany. Orkiestrze AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia tym razem będzie towarzyszył jeden z czołowych polskich klawesynistów – Marcin Świątkiewicz.

Ze względu na wprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wytyczne dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce uczestnikiem koncertu może być jedynie osoba, która wedle swojej najlepszej wiedzy nie jest osobą zakażoną lub nie przebywa na kwarantannie / pod nadzorem epidemiologicznym. Zakup biletu wstępu na koncert i uczestnictwo w koncercie są równoznaczne z akceptacją m. in. takiego warunku, jak samodzielne wyposażenie się w konieczne środki ochrony osobistej.

Więcej – na stronie http://www.aukso.pl 

XXVI Koncert na Dziedzińcu w ramach Akademickiego Festiwalu „Sine scientia ars nihil est”

AMKLStudio Kompozycji Komputerowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza 20 czerwca 2020 roku o godz. 20.00 na wyjątkową XXVI edycję Koncertu na Dziedzińcu w ramach Akademickiego Festiwalu „Sine scientia ars nihil est”.

„Sine scientia ars nihil est” – to myśl przypisywana Jeanowi Mignotowi, XIV-wiecznemu francuskiemu architektowi, znakomicie ilustruje ten rodzaj muzyki, który jest prezentowany na tym minifestiwalu. Festiwal poświęcony jest muzyce komputerowej i elektroakustycznej. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Awangardowa Orkiestra Akademii Muzycznej we Wrocławiu Sound Factory Orchestra oraz Studio Kompozycji Komputerowej AMKL. Z powodu pandemii CoVid-19 tegoroczna edycja nie mogła odbyć się w murach Akademii. Jednakże w myśl słów Gustava Mahlera: „Tradycja to nie czczenie popiołu, ale sztuka podtrzymywania ognia”. Koncert odbędzie się online i będzie streamowany live na YouTube.

W programie znalazła się szeroko pojęta muzyka elektroniczna studentów Akademii Muzycznej oraz wspaniałe wizualizacje studentów Akademii Sztuk Pięknych – utwory Bereniki Wojnar, Pauliny Zujewskiej, Agaty Zemli, Rafała Fundowicza, Krzysztofa Rau, Olgierda Żemojtela i Adama Skórzewskiego oraz Magdaleny Gorwy i Oliwii Drozdowicz.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

„Domówka z Dwójką” – wieczorową porą u Marka Brachy

DomowkaBohaterem dziesiątej odsłony cyklu „Domówka z Dwójką” 20 czerwca o godz. 19.00 będzie ceniony na całym świecie pianista Marek Bracha. Transmisja koncertu odbędzie się na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

Artysta w trakcie koncertu transmitowanego z jego warszawskiej pracowni wykona „księżycowy” program: fragmenty słynnej Sonaty Ludwiga van Beethovena, Clair de lune Claude’a Debussy’ego, Lento con gran espressione Fryderyka Chopina oraz utwory Roberta Schumanna, Mieczysława Wajnberga i Władysława Szpilmana.

Marek Bracha jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2012), ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera (2011) oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffreya Goviera (2012). Pianista koncertował we wszystkich największych polskich salach, a także w Niemczech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Albanii, USA, Japonii, Wenezueli, Chinach i na Ukrainie.

Program pierwszego domowego koncertu Marka Brachy dla Dwójki będzie miał nie tylko wieczorny i „nieziemski” charakter. „Na bis będzie Mazurek Władysława Szpilmana, tu ewentualnie można doszukać się tanecznej nuty. Uznałem, że człowiek, który jest tak mocno związany z Polskim Radiem, powinien pojawić się podczas mojego występu. Poza tym Władysław Szpilman grał te recitale radiowe zamknięty w studiu, a słuchacze mogli go słuchać na antenie” – zaznaczył gospodarz najbliższej „Domówki”.

Artur Szklarczyk

Opole | Wracamy do gry!

FO19 czerwca 2020 roku o godz. 19:00 po wielu dniach przerwy muzycy Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera wracają do działalności koncertowej. Filharmonicy Opolscy pod wodzą swojego koncertmistrza Andrzeja Krawca wystąpią podczas koncertu finalizującego 68. sezon artystyczny Filharmonii, który będzie transmitowany na żywo.

Program tego koncertu to mistrzostwo symetrii. Dwóch twórców dwudziestowiecznych, ale z kompozycjami nawiązującymi do dawnych epok: Krzysztof Penderecki w formie doskonałej imitacji i Henryk Mikołaj Górecki we właściwym sobie minimalistycznym stylu. W interpretacji Orkiestry Filharmonii Opolskiej usłyszymy Trzy utwory w dawnym stylu Pendereckiego i Trzy utwory w dawnym stylu Góreckiego.

Ponadto zabrzmią dwa Romanse Ludwiga van Beethovena na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry: zgrabne, kilkuminutowe i bardzo melodyjne miniatury; jakby wyśpiewane najnaturalniej w świecie, z głębi serca. Wreszcie usłyszymy dwie symfonie Carla Philipa Emanuela Bacha. Napisane zaledwie pięć lat po śmierci wielkiego ojca wciąż brzmią barokowo, choć uściślając, powstały w okresie burzy i naporu. Obie pochodzą ze zbioru symfonii hamburskich i mają trzyczęściową budowę. Filharmonicy Opolscy wykonają cały ten repertuar w sposób przypominający koncerty osiemnastowieczne – estrada pozbawiona zostanie dyrygenckiego podium, a orkiestrę od pulpitu poprowadzi oraz partie solowe wykona jej koncertmistrz, Andrzej Krawiec.

Koncert realizowany w ramach programu Filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!, który współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

Materiały prasowe Filharmonii Opolskiej

Transmisja koncertu – na stronie https://www.facebook.com/filharmoniaopolska/ 

Gdańsk | Premiera utworu Magdaleny Cynk

Carillony19 czerwca 2020 roku o godz. 17.00 w ramach cotygodniowych koncertów na carillonie gdańskiego Kościoła św. Katarzyny odbędzie się premiera kompozycji Magdaleny Cynk Refleksja I.

Najnowszy utwór toruńskiej kompozytorki wykona carillonistka miejska Monika Kaźmierczak. Jest to niezwykle emocjonalna reakcja Magdaleny Cynk na sytuację pandemii. Mozaikowa forma Refleksji I składa się z kontrastujących tematycznie i agogicznie odcinków, w których dominuje motyw zamknięcia. W programie koncertu znalazł się również utwór Healing Bells, napisany przez duet Jet Schouten i Pamelę Ruiter-Feenstra i wykonywany przez carillonistów z całego świata. Koncertu można będzie wysłuchać w okolicy wieży kościoła św. Katarzyny, a także online na profilu Carillony gdańskie.

Następnego dnia, 20 czerwca o godz. 12.05 podczas koncertu carillonowego z wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, również zabrzmi muzyka polska, m. in. skomponowany niedawno utwór carillonowy Ad Fontes Katarzyny Kwiecień-Długosz. Został ukończony w Wielkim Tygodniu 2020 roku. Kompozytorka zadedykowała go wszystkim poszukującym nadziei.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.facebook.com/carillony/ 

Katowice | „Usłysz nas w siedzibie i online” – koncert na zakończenie sezonu

FS19 czerwca 2020 roku o godz. 19.00 budynek Filharmonii Śląskiej wypełni się muzyką i radością ze wspólnego jej przeżywania. Po przerwie odbędzie się wyczekiwany finałowy koncert sezonu z udziałem publiczności.

Koncert otworzy dzieło wyjątkowe, które współtworzyło pięciu kompozytorów i setki melomanów. Będzie to Suita in Memoriam Krzysztof Penderecki, która powstawała na oczach internautów i z ich udziałem, w ramach projektu #zostańwdomu i twórz, organizowanego przez Filharmonię Śląską i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Składa się ona z pięciu części. Każdą z nich użytkownicy Facebooka tworzyli z innym kompozytorem, wśród których byli: Mikołaj Piotr Górecki, Enjott Schneider, Adam Wesołowski, Marcel Chyrzyński i Jerzy Kornowicz. Początek komponowania zbiegł się ze smutną wiadomością o śmierci jednego z najważniejszych i najwybitniejszych kompozytorów XX i XXI wieku, Krzysztofa Pendereckiego, więc twórcy zgodnie postanowili poświęcić wspólne dzieło zmarłemu Mistrzowi. Każda z pięciu części Suity jest inna. Różnią się one stylem, tematyką, charakterem, formą, harmoniką. Kompozycja obrazuje to, jak różne może być podejście do komponowania i jak te podejścia może połączyć wspólna misja.

W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zabrzmią również dwa dzieła Ludwiga van Beethovena: Uwertura „Coriolan” oraz IV Symfonia B-dur.

Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Marta Szybiak

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://bit.ly/3eVy7ns