Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę” na Ursynowie

Opowiedz 20 4 24Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Jubileusz 100. rocznicy założenia Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej obchodzi kreatywnie i zaprasza na rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę”. W sobotę 20 kwietnia 2024 o godz. 11:00 po raz kolejny odbędą się w MAL Kłobucka 14, we współpracy z Towarzystwem Rozwijania Aktywności Dzieci „Szansa”. Zajęcia są dedykowane dzieciom w wieku 3-8 lat oraz ich rodzicom.

Warsztaty poprowadzą: kompozytor i pianista Jarosław Siwiński i kontrabasistka Małgorzata Kołcz - twórcy projektu, oraz ich muzyczny gość Marta Maslanka, znakomita multiinstrumentalistka, która zagra na cymbałach.

Zajęcia trwają ok. 90 minut z krótką przerwą.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja uczestników zajęć. Zgłoszenia są przyjmowane:

Czytaj więcej: Warszawa | Rodzinne warsztaty „Opowiedz mi bajkę” na Ursynowie

Katowice | II Game Music Fest

GameMusicFest 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Śląskiej sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

II Game Music Fest - interdyscyplinarny festiwal poświęcony tematyce muzyki w grach wideo, organizowany przez Filharmonię Śląską - odbędzie się w dniach 19-21 kwietnia 2024 roku. W programie znalazły się 3 koncerty, w tym wielkie show w katowickim Spodku, wystawa, wernisaż i panel dyskusyjny.

Festiwal muzyki z gier swój interdyscyplinarny charakter zawdzięcza współpracy pomiędzy Filharmonią Śląską a licznymi partnerami. Uczelnie, firmy, instytucje publiczne, fundacje - współdziałanie z nauką, biznesem czy samorządem pozwala na przygotowanie spektakularnych koncertów, wystaw, paneli dyskusyjnych, a także na organizację wydarzeń w różnych lokalizacjach.

Czytaj więcej: Katowice | II Game Music Fest

Jędrzejów, Pińczów, Bogoria | „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet

Z klasyka 19 4 24W dniach 19-21 kwietnia 2024 w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet (Aleksandra Kupczyk, Katarzyna Denkiewicz, Karalina Orsik, Andrzej Bauer) wystąpi w województwie świętokrzyskim: w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, w Domu Ariańskim – Muzeum Regionalnym w Pińczowie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Bogorii.

Słowo "Ãtma" w sanskrycie i filozofii hinduskiej oznacza duszę, jaźń, psyche. Nazwa zespołu nawiązuje też do willi Atma Karola Szymanowskiego, którego utwory są ważną pozycją w repertuarze kwartetu. Ãtma Quartet powstał w 2016 roku. Od początku istnienia prowadzi intensywną działalność koncertową, popularyzując muzykę kameralną, w tym polską w kraju i na świecie.

Czytaj więcej: Jędrzejów, Pińczów, Bogoria | „Z klasyką przez Polskę” Ãtma Quartet

Wrocław | Impresje na sopran i altówkę

Impresje na sopran i altówkę w NFMPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sporo pracy musiało kosztować niecodzienny małżeński duet sopranistki i altowiolisty – Aleksandry Kubas-Kruk i Szymona Kruka – znalezienie odpowiedniego dla siebie repertuaru. Okazuje się jednak, że w XX wieku, a potem na początku obecnego stulecia, kompozytorzy tworzyli dzieła na głos sopranowy i altówkę wystarczająco często, żeby artyści nagrali wspólnie płytę Impressions (2022), nie musząc nawet wspierać się muzycznymi transkrypcjami. Dzieła te usłyszymy w NFM 18 kwietnia 2024 o godz. 19.00.

Koncert duetu w Narodowym Forum Muzyki otworzy kołysanka Gute Nacht Paula Hindemitha stanowiąca zakończenie kantaty zatytułowanej Serenaden. Zamkną koncert Dwie Impresje – kompozycje dedykowane małżeńskiemu duetowi autorstwa związanego z Wrocławiem artysty Leszka Wisłockiego. Zawarte są w nich odniesienia do folkloru podhalańskiego, który fascynuje twórcę od czasów młodości.

Czytaj więcej: Wrocław | Impresje na sopran i altówkę

Gdańsk | XIV Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu „Idee muzyki – ideologie w muzyce” pt. Idee kompozytorskie versus sztuka interpretacji

XIV Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu „Idee muzyki – ideologie w muzyce” pt. Idee kompozytorskie versus sztuka interpretacjiPatronat medialny nad konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

XIV edycja Ogólnopolskiej Sesji Naukowej z cyklu "Idee muzyki – ideologie w muzyce" pt. "Idee kompozytorskie versus sztuka interpretacji" będzie dotyczyć szeroko rozumianej relacji kompozytor – wykonawca. Wydarzenie skierowane jest do studentów studiów I, II i III stopnia - teoretyków muzyki, kompozytorów, muzykologów, a także wykonawców zainteresowanych tegoroczną tematyką. Konferencja odbędzie się w Akademii Muzycznej w Gdańsku 27 maja. Udział jest bezpłatny. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 21 kwietnia 2024 (do godz. 23:59).

Bezpośrednim impulsem do podjęcia tej tematyki było spotkanie studentów kompozycji z wykonawcami specjalizującymi się w repertuarze najnowszym – pianistą Piotrem Nowickim i perkusistą Pawłem Nowickim, którzy współtworzą Nowicki Duo.

Utwory, które powstały w ramach tej współpracy zostaną wykonane w dniu konferencji na koncercie kompozytorskim.

Czas wygłoszenia referatu nie powinien przekroczyć 20 minut, 10 minut po każdym referacie przeznaczony zostanie na dyskusję.

By wziąć udział w Konferencji należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Czytaj więcej: Gdańsk | XIV Ogólnopolska Sesja Naukowa z cyklu „Idee muzyki – ideologie w muzyce” pt. Idee...

Łódź | II Specjalistyczne seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert"

Musica Expert - 2024Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Fundacja "Muzyka do potęgi" zaprasza do udziału w specjalistycznym seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert", które odbędzie się w łódzkiej sali Templum (ul. Sierakowskiego 3) w dniach 22-24 kwietnia 2024 roku w formie hybrydowej: stacjonarnie i online. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 17 kwietnia.

Seminarium skierowane jest do nauczycieli gry na instrumentach, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie nauczania gry na instrumentach (flet, fortepian, klarnet i saksofon), repertuaru pedagogicznego (w tym muzyki polskiej) oraz psychologii.

Czytaj więcej: Łódź | II Specjalistyczne seminarium metodyki muzycznej dla nauczycieli "Musica Expert"

Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury muzycznej"

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Humanisci 17 4 24W dniach 17-18 kwietnia 2024 w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury muzycznej". Obrady będą transmitowane na kanale YT bydgoskiej Akademii Muzycznej.

„Dźwięk może być przedmiotem, ale to człowiek jest podmiotem; […] klucz do zrozumienia muzyki tkwi w relacji istniejącej pomiędzy podmiotem i przedmiotem” pisał John Blacking rozważając zagadnienia muzykalności człowieka. Tym razem wiosenne spotkanie naukowe w Bydgoszczy poświęcone zostanie sylwetkom powszechnie znanych, a także lokalnych badaczy, omówione zostaną ich publikacje, które w centrum zainteresowań stawiały kulturę muzyczną, pomagając zrozumieć ową złożoną relację pomiędzy człowiekiem i światem dźwięków.

Omówiona zostanie działalność zarówno muzykologów, teoretyków muzyki, etnomuzykologów, socjologów muzyki, których wiedza i doświadczenie pozwoliły na prowadzenie szeroko zakrojonych projektów badawczych, jak i entuzjastów, których niegasnąca pasja przyczyniła się do utrwalenia pewnych faktów kulturowych oraz zinterpretowania ich z innej perspektywy.

Czytaj więcej: Bydgoszcz | Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Humaniści, erudyci, odkrywcy. Badacze kultury...

Łódź | 83. Festiwal Musica Moderna

MusicaModerna 4 24Patronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Bogaty program koncertów kameralnych, elektronicznych czy audiowizualnych stworzy świetne warunki do spotkań z najnowszą muzyką związanych z Łodzią kompozytorów młodego pokolenia oraz z gościem specjalnym wydarzenia. Organizatorami wiosennej edycji 83. Festiwalu Musica Moderna w dniach 16 kwietnia – 14 maja 2024 roku są Katedra Kompozycji Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Związek Kompozytorów Polskich.

Zespół muzyki nowej łódzkiej Akademii SoundCheck– New Music Ensemble pod kierownictwem Macieja Koczura zaprezentuje podczas koncertu inauguracyjnego nowe utwory Rafała Augustyna, Wojciecha Glądysa, Andrzeja Kwiecińskiego, Jacka Sotomskiego i Marty Śniady.

"Muzyka Strun" (22.04) – to tytuł wykładu i koncertu dr. hab. Wojciecha Błażejczyka – gościa specjalnego Festiwalu, kierownika Chopin University Electronic Music Studio.

Czytaj więcej: Łódź | 83. Festiwal Musica Moderna

Warszawa | 1. Timeless Film Festival Warsaw: XYLOS

TimelessFestival Xylos 14 4 24Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z okazji 100-lecia filmu podczas Timeless Film Festival Warsaw będzie można zobaczyć "Portiera z hotelu Atlantic" (1924) w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua ze specjalnie skomponowaną na tę okazję muzyką. 14 kwietnia 2024 o godz. 19.00 w Muzeum POLIN do filmu zagra zespół XYLOS, który tworzą znakomici muzycy: Piotr Domagała (gitara akustyczna i elektryczna), Darius Klišys (birbyn, elektronika) i Marek Toporowski (klawesyn).

Artyści reprezentują różne światy i nurty - jazz, muzyka improwizowana, muzyka dawna - ale łączy ich zamiłowanie do kina niemego. Film "Portier z hotelu Atlantic" to jeden z najbardziej wzruszających portretów zwykłego człowieka w historii kina. W muzyce do filmu, stworzoną przez polsko-litewski zespól, usłyszymy zarówno renesansowe pieśni oparte na motywach ludowych, jak i eksperymenty z wykorzystaniem brzmień elektronicznych.

Informacja o biletach: https://timelessfilmfestival.pl/pl/program/portier-z-hotelu-atlantic/