Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Muzyczna inauguracja I Timeless Film Festival Warsaw

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFilmFest 8 4 24I Timeless Film Festival Warsaw otworzy pokaz filmu Męczeństwo Joanny d'Arc w reż. Carla Th. Dreyera (1929) połączony z prawykonaniem muzyki do filmu w Filharmonii Narodowej! 8 kwietnia 2024 roku o godz. 19.30 Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej wykonają symfonię napisaną na zamówienie nowego festiwalu przez Stefana Wesołowskiego.

„Stworzenie nowej ścieżki dźwiękowej do Męczeństwa Joanny d’Arc Dreyera to pod kilkoma względami największe i najbardziej ekscytujące przedsięwzięcie, jakiego się podjąłem. Roman Gutek zadzwonił z propozycją z gatunku wymarzonych: 'masz do dyspozycji Orkiestrę Filharmonii Narodowej, chór, organy i wolną rękę'. Dla kompozytora przestrzeń właściwie pozbawiona ograniczeń to sytuacja w podobnym stopniu uskrzydlająca, co generująca pewną presję. Dla mnie kluczem do tego, żeby ją udźwignąć, stało się odseparowanie od jakichkolwiek kontekstów i porównań. Zamknąłem się sam na sam z obrazem Dreyera, z całą jego misteryjnością i zacząłem codzienną, żmudną pracę. Przez kilka tygodni wstawałem o czwartej rano jak na jutrznię i spotykałem się z kolejnymi scenami, rzeźbiąc wokół nich muzyczną przestrzeń. Wciąż jeszcze nad tym pracuję, ale dążę do tego, żeby widzowie podczas pokazu filmu organicznie odczuwali ogromną moc tej historii, żeby doświadczali bólu i wzruszenia, a także zwykłej satysfakcji z obcowania z wybitnym kinem" – podkreślił Stefan Wesołowski.

Czytaj więcej: Warszawa | Muzyczna inauguracja I Timeless Film Festival Warsaw

Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej”: LutosAir Quintet

FZ 4 24Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dzięki programowi „Scena Muzyki Polskiej”, realizowanemu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, na estradzie Filharmonii Zielonogórskiej 6 kwietnia 2024 roku o godz. 19.00 wystąpi LutosAir Quintet.

Kwintet powstał w 2013 roku i jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Ten wszechstronny polski zespół instrumentów dętych koncertował w Anglii, Niemczech, Egipcie i w Danii. Wykonuje muzykę dawną i najnowszą, w tym jazz, oraz prawykonuje dzieła wielu polskich kompozytorów. Nagrał już kilka albumów, na których znalazła się muzyka XX i XXI wieku.

Podczas najbliższego koncertu zaprezentuje kompozycje Régine Wieniawski, Andrzeja Panufnika, Antoniego Szałowskiego i Wojciecha Łukaszewskiego.

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Scena Muzyki Polskiej”, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej: Zielona Góra | „Scena Muzyki Polskiej”: LutosAir Quintet

Kraków | Prolog V Festiwalu "Szymanowski \ Polska \ Świat"

FK 5 4 24Filharmonia Krakowska organizuje od roku 2019 festiwal imienia swojego Patrona - jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych przełomu XIX/XX wieku. Prolog tegorocznej, piątej edycji Festiwalu "Szymanowski \ Polska \ Świat" odbędzie się 6 kwietnia 2024 roku o godz. 18.00.

Okazją do spotkania z muzyką Karola Szymanowskiego w sali koncertowej przy Zwierzynieckiej 1 będzie koncert z udziałem Orkiestry i Chóru Żeńskiego Filharmonii Krakowskiej, którzy wykonają cykl sześciu Pieśni muezina szalonego na głos i orkiestrę op. 42 do słów Jarosława Iwaszkiewicza. Partię solową w tym dziele zaprezentuje jedna z najbardziej uznanych polskich śpiewaczek, Urszula Kryger.

Koncert, w repertuarze którego znają się również słynne Planety op. 32 Gustava Holsta poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Martyn Brabbins.

Informacja o biletach: https://filharmoniakrakow.pl/public/program/festiwal-szymanowski--polska--wiat---prolog%20-8 

Poznań | „Stabat Mater” - wieczór baletowy

Poznań | „Stabat Mater” - wieczór baletowyPatronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szymanowski i Pergolesi – Cardim i Klug. Dwie poruszające choreograficzne interpretacje Stabat Mater zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na Scenie pod Pegazem z muzyką na żywo 5 i 6 kwietnia 2024 roku o godz. 19.00.

„Od cierpienia i żałoby po afirmację życia. Od wstrzymującego oddech poczucia straty po akceptację tego, co przynosi los. Przyjmij smutek, przeżyj żałobę, pozwól sobie na bezradność" – mówi Daniela Cardim, choreografka pierwszej części spektaklu.

Dla Edwarda Cluga – odpowiedzialnego za drugą część przedstawienia – Stabat Mater w ujęciu Giovanniego Battisty Pergolesiego to hymn na cześć kobiet, gdzie czułość i delikatność łączy się z poświęceniem i oddaniem.

Dzieła wykonają balet, soliści, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu pod dyrekcją Jacka Kaspszyka.

Czytaj więcej: Poznań | „Stabat Mater” - wieczór baletowy

Wrocław | Reunification

Wrocław | ReunificationPatronat medialny nad sezonem koncertowym 2023 / 2024 NFM sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Yaroslav Shemet, znakomity polsko-ukraiński dyrygent, pełni obecnie funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej oraz dyrektora muzycznego Opery Bałtyckiej. W programie jego koncertu z NFM Filharmonią Wrocławską 5 kwietnia 2024 o godz. 19.00 znalazły się dzieła trzech kompozytorów: poemat symfoniczny Zjednoczenie Borysa Latoszyńskiego, II Koncert skrzypcowy D-dur KV 211 Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz II Symfonia B-dur Karola Szymanowskiego. Wraz z orkiestrą wystąpi legendarny Krzysztof Jakowicz.

Napisana w latach 1909–1910 II Symfonia Szymanowskiego to jeden z najwybitniejszych utworów reprezentujących pierwszą fazę twórczości tego kompozytora, kiedy pozostawał jeszcze pod wpływem muzyki Richarda Straussa i Maxa Regera. Prawykonanie odbyło się w 1911 roku w Warszawie, a symfonia prędko zabrzmiała także w Wiedniu, Lipsku, Monachium i Krakowie, gdzie przyjmowano ją entuzjastycznie. Chociaż zbudowana jest z dwóch części, to zawierają one w sobie tradycyjne cztery ogniwa symfoniczne.

Czytaj więcej: Wrocław | Reunification

Odszedł Ryszard Mieczysław Klisowski...

Klisowski Ryszard30 marca we Wrocławiu w wieku 86 lat zmarł Ryszard Mieczysław Klisowski - kompozytor, poeta, skrzypek, dyrygent, teoretyk muzyki, redaktor i pedagog, człowiek o wielkiej erudycji, szlachetny i życzliwy... Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się Mszą Żałobną w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu 8 kwietnia o godz. 12.00. 

Został laureatem wielu najwyższych nagród konkursów kompozytorskich w kraju i za granicą. Kompozycje Klisowskiego zostały nagrane dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Radia Austriackiego, Radia Francuskiego, Radia Niemieckiego i Radia Szwajcarskiego.

Wykładał w Alma Mater - Akademii Muzycznej we Wrocławiu (od 1990 roku pełnił funkcję profesora) - a także w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz w Hogeschool Enschede w Holandii. Przy wrocławskiej Akademii utworzył studio muzyki eksperymentalnej i Grupę Muzyki Eksperymentalnej GEMEL (1979), która dokonała licznych prawykonań - polskich i światowych - dzieł kompozytorów współczesnych z udziałem znanych polskich i zagranicznych solistów oraz zespołów.

Czytaj więcej: Odszedł Ryszard Mieczysław Klisowski...

Ożarów, Busko-Zdrój, Skarżysko-Kamienna | „Z klasyką przez Polskę”: Janusz Wawrowski i Aleksandra Świgut

Z klasyka 5 4 24W ramach programu „Z klasyką przez Polskę”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, wystąpi duet światowej sławy polskich artystów - skrzypek Janusz Wawrowski, który gra na skrzypcach Antonia Stradivariego z 1685 roku, i pianistka Aleksandra Świgut. Ich koncerty odbędą się 4 kwietnia 2024 o 17.00 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie, 5 kwietnia o 19.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury oraz 6 kwietnia o 15.00 w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Skarżysku-Kamiennej.

Czytaj więcej: Ożarów, Busko-Zdrój, Skarżysko-Kamienna | „Z klasyką przez Polskę”: Janusz Wawrowski i Aleksandra...

Warszawa | I Timeless Film Festival Warsaw: muzyka i magia kina

Partnerem koncertów filmowych jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

TimelessFilmFest 248 festiwalowych dni, 300 seansów, 130 pełnych metraży i 80 filmów krótkometrażowych pochodzących z 31 krajów, a także 11 koncertów filmowych znajdą się w programie pierwszej edycji Timeless Film Festival Warsaw, który odbędzie się w dniach 8-15 kwietnia 2024 roku. Kompozytorzy zaprezentują własne muzyczne interpretacje filmów i nadadzą ponadczasowym dziełom nowy wymiar. Koncerty filmowe odbędą się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Filharmonii Narodowej oraz Muzeum POLIN.

8 kwietnia w Filharmonii Narodowej festiwal otworzy seans Męczeństwa Joanny d'Arc (La Passion de Jeanne d'Arc, reż. Carl Th. Dreyer, Francja 1929), któremu towarzyszyć będzie symfonia napisana specjalnie dla festiwalu przez Stefana Wesołowskiego i wykonana przez Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej.

Również w Filharmonii Narodowej 9 kwietnia odbędzie się pokaz arcydzieła Furman śmierci Victora Sjöströma (Körkarlen, Szwecja 1921), którego interpretację na organy przygotowała szwedzka organistka i artystka dźwiękowa Ellen Arkbro.

Belgijski kompozytor i pianista Wim Mertens, zaliczany do czołowych twórców minimalizmu, po raz pierwszy wystąpi w Warszawie i zagra w POLIN własną muzykę filmową 10 kwietnia.

Czytaj więcej: Warszawa | I Timeless Film Festival Warsaw: muzyka i magia kina

Warszawa | #10 Meaning Detected w Hashtag Lab

Hashtag Lab 4 kwietniaPatronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Od 10 lat Hashtag Ensemble niestrudzenie odkrywa nowe sposoby współtworzenia muzyki. Podczas koncertu „#10 Meaning Detected" 4 kwietnia 2024 roku o godz. 19.00 zespół zagra utwory zadedykowane solistom, dzięki którym powstają różnorodne projekty Hashtag Lab. Odbędzie się również premiera płyty „Futility” (Kairos) z muzyką Rafała Zapały.

Wystąpią: Marta Piórkowska (skrzypce), Dominik Płociński (wiolonczela), Magdalena Kordylasińka-Pękala (perkusja) i Oliwier Andruszczenko (klarnet).

Jako pierwsza w ich wykonaniu zabrzmi kompozycja Kwadraty na trójkąty Rafała Zapały, która znalazła się na nowej płycie „Futility”, zawierającej zestaw kompozycji partycypacyjnych, włączających publiczność w proces wykonania tej muzyki na żywo.

Czytaj więcej: Warszawa | #10 Meaning Detected w Hashtag Lab