Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Organofonie warszawskie

OrganofonieOrganofonie warszawskie to cykl trzech recitali organowych Adama Tańskiego, które odbędą się w dniach 27 września – 18 października 2020 w kościołach stolicy i wykonane zostaną na instrumentach warszawskiego warsztatu organmistrzowskiego rodziny Kamińskich.

Projekt został sfinansowany ze środków Miasta st. Warszawy w ramach programu „Mobilni w kulturze” wpierającego działalność stołecznych artystów. Koncerty mają na celu zwrócenie uwagi na dziedzictwo warszawskiej firmy organmistrzowskiej oraz powojenne instrumentarium samej Warszawy, w które warsztat Kamińskich włożył znaczący wkład. Koncerty będą miały miejsce w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Kościele pw. Najczystszego Serca Maryi i Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

W programie znajdą się dzieła twórców niemieckich i francuskich XIX i XX, samego Adama Tańskiego, a także niezwykle rzadko wykonywana literatura organowa polskich kompozytorów XX wieku: Grażyny Bacewicz, Jerzego Bauera i Bernarda Pietrzaka.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny!

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program koncertów – na stronie https://www.adamtanski.com/concerts 

Prezentacja portalu Romana Maciejewskiego

Roman_Maciejewski26 września 2020 roku (sobota), o godz. 18, w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie, odbędzie się prezentacja kolejnego monograficznego portalu kompozytorskiego przygotowanego przez Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Nowa strona – dostępna pod adresem www.maciejewski.polmic.pl – poświęcona jest w całości niezwykłej osobowości i twórczości Romana Maciejewskiego.

Prezentację poprowadzą Beata Bolesławska-Lewandowska oraz Lech Dzierżanowski, natomiast w drugiej części spotkania zabrzmi muzyka kompozytora. Chopin Piano Duo – Bartłomiej Kominek i Anna Boczar – zagra utwory Romana Maciejewskiego na dwa fortepiany.

Transmisja wydarzenia będzie dostępna na kanale YouTube Związku Kompozytorów Polskich:
https://www.youtube.com/channel/UCe2h6r9A9OKgrSU2FUem0rw.

Prezentacja portalu poświęconego postaci i twórczości Romana Maciejewskiego jest wydarzeniem towarzyszącym 63. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”.

Budowę portalu sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa”.

Bezpośredni link do transmisji: https://youtu.be/ShRKBHRVc_g

X Koryfeusz Muzyki Polskiej 2020 – zgłoś kandydaturę!

IMiTRozpoczyna się dziesiąta edycja nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej. Do 28 września 2020 roku za pośrednictwem strony www.koryfeusz.org.pl można zgłaszać kandydatury do nagrody w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku oraz Nagroda honorowa, a także w kategorii Odkrycie roku dla debiutujących artystów. Zgłoszenia mogą dokonywać osoby związane z polskim życiem muzycznym.

Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje swoim najwybitniejszym przedstawicielom od 2011 roku. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Muzyki i Tańca. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej za dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyłączeniem Nagrody honorowej przyznawanej za całokształt działalności. Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym.

Wyboru laureatów w kategoriach Osobowość roku, Wydarzenie roku i Nagroda honorowa podczas tajnego głosowania dokonuje Kolegium Elektorów. W jego skład wchodzą rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii i instytutów muzyki, dziennikarze z mediów zajmujących się muzyką, przedstawiciele związków i organizacji branżowych, a także wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni nagrodą we wszystkich kategoriach. Nagrodę w kategorii Odkrycie roku przyznaje się na podstawie otwartego głosowania publiczności, które odbędzie się między 1 a 6 października na stronie www.koryfeusz.org.pl 

Ogłoszenie laureatów nastąpi 7 listopada 2020 roku. Laureaci otrzymają statuetki autorstwa profesora Adama Myjaka.

Edyta Sudoł

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Regulamin oraz wszelkie szczegóły dotyczące nagrody dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl 

Warszawa | XI Międzynarodowy Cykl Koncertów Organowych 2020

Międzynarodowy Cykl Koncertów OrganowychDo 20 grudnia 2020 potrwa XI Międzynarodowy Cykl Koncertów Organowych w Kościele ewangelicko-reformowanym (al. „Solidarności” 74). Koncerty, wzorem lat ubiegłych, odbywają się zawsze w czwartą niedzielę każdego miesiąca o godz. 19.00.

Muzyka organowa nierozerwalnie związana jest z wnętrzem kościoła. Warszawski kościół reformowany przetrwał szczęśliwie lata wojen i służy obecnie zborowi warszawskiemu nie tylko podczas niedzielnych nabożeństw, ale stanowi też ważny punkt na kulturalnej mapie stolicy. W jego wnętrzu zachowały się zabytkowe organy zainstalowane w 1900 roku przez świdnicką firmę Schlag und Söhne. To jedne z najstarszych zachowanych i najbardziej wartościowych organów w instrumentarium dzisiejszej Warszawy. Instrument ten staraniem Parafii został w latach 2004–2008 gruntownie i historycznie odrestaurowany. Dzięki temu możemy cieszyć się ponownie jego pięknym i szlachetnym brzmieniem. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest organista dr hab. Michał Markuszewski, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

W tym roku udział w cyklu koncertowym biorą znakomici muzycy z siedmiu krajów Europy: Rumunii, Czech, Niemiec, Francji, Włoch, Słowacji i Polski. W programie ich recitali znalazły się dzieła przedstawicieli rozmaitych szkół kompozytorskich, w tym utwory znakomitych polskich kompozytorów, m. in. Bolesława Szabelskiego.

Tegoroczny Międzynarodowy Cykl Koncertów Organowych współfinansuje m. st. Warszawa. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny! Obowiązuje zachowanie zasad ochrony epidemiologicznej, dezynfekcja rąk i noszenie maseczek ochronnych.

Patronat medialny nad cyklem recitali organowych objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: https://reformowani.org.pl/koncerty-organowe-all/2020 

Powiatowy Przegląd Muzyki Polskiej

Czas sztukiFundacja „Czas sztuki” zaprasza w dniach 27 września – 8 listopada 2020 na cykl koncertów „Powiatowy Przegląd Muzyki Polskiej". W ramach cyklu odbędą się trzy różnorodne koncerty, prezentujące najpiękniejsze utwory genialnych polskich kompozytorów.

Pierwszy koncert 27 września będzie miał miejsce w kościele św. Trójcy w Latowiczu po mszy świętej o godz. 13.00. The Time Quartet wykona kameralne kompozycje Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz i Ignacego Jana Paderewskiego.

Drugi koncert tego samego dnia odbędzie się w Gminnym Centrum Kultury w Mrozach o godz. 17.00. Na koncercie wystąpi duet: skrzypek Maksymilian Grzesiak i pianistka Aleksandra Dallali. W programie pojawią się wirtuozowskie kompozycje Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

Podczas ostatniego koncertu 8 listopada o godz. 12.00 w Kościele św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Jeruzalu sopranistka Katarzyna Wiwer i organistka Zuzanna Bator zaprezentują pieśni Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina.

Dofinansowano ze środków budżetu Powiatu Mińskiego. Wstęp wolny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: https://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/ 

III Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier w Mińsku Mazowieckim i Cegłowie

MMSBFundacja „Czas Sztuki" zaprasza 26 i 27 września 2020 na wydarzenia w ramach tegorocznego cyklu „Mazowieckie Muzyczne Spotkania bez Barier" w Mińsku Mazowieckim i Cegłowie.

MMSBKoncert 26 września o godz. 19.00 odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Podczas koncertu wystąpią Katarzyna Wiwer (sopran), Joanna Solecka (klawesyn) i Tomasz Ślusarczyk (trąbka barokowa), którzy wykonają piękne kompozycje barokowe Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Haendla i Alessandra Scarlattiego.

Koncert „Wielcy polscy kompozytorzy” odbędzie się 27 września o godz. 19.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej Kulturoteka w Cegłowie. The Time Quartet zaprezentuje najbardziej znane utwory polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Grażyny Bacewicz, Ignacego Jana Paderewskiego oraz polskie pieśni ludowe w opracowaniu na kwartet smyczkowy.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny!

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji – na stronie: https://www.facebook.com/fundacjaczassztuki/ 

Kolejna Nagroda im. Norwida dla Pawła Mykietyna

Mykietyn24 września 2020 o godz. 12.00 odbyła się konferencja online, podczas której ogłoszono nazwiska laureatów XIX edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele władz Mazowsza oraz przewodniczący Kapituł Norwidowskich. Nominacje do nagrody za dzieło lub kreacje powstałe w 2019 roku otrzymali w kategorii „Muzyka”: Marta Boberska za partie Muzyki i Eurydyki w premierze Orfeusza Claudia Monteverdiego (Polska Opera Królewska), Paweł Łukaszewski za skomponowanie dzieła Ascensio Domini oraz Paweł Mykietyn.

Zgodnie z decyzją Kapituły Nagrodę Cypriana Kamila Norwida w kategorii „Muzyka” odbierze kompozytor i klarnecista Paweł Mykietyn za II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną. Przypomnijmy, że po raz pierwszy kompozytor otrzymał tę Nagrodę w 2017 roku za operę Czarodziejska Góra.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest corocznie artystom tworzącym na Mazowszu w czterech kategoriach: literatura, muzyka, sztuki plastyczne i teatr za wybitne dzieło bądź kreację powstałe w roku poprzedzającym. Od 2005 roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przyznaje również nagrodę specjalną „Dzieło życia” za całokształt twórczości artyście tworzącemu na obszarze województwa mazowieckiego.

Dodatkowe informacje – na stronie http://biuro-prasowe.mik.waw.pl/109805-laureaci-nagrody-im-norwida-2020 

Gdańsk | Współczesność i klasyka

PFBWspółczesność zestawiona z klasyką stanowi program, który uświetni koncert „Współczesność i klasyka” w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej 25 września 2020 o godz. 19.00. Orkiestrę FIlharmonii poprowadzi australijski dyrygent Daniel Smith, zwycięzca Konkursu im. Fitelberga w 2012, a solistką będzie laureatka Konkursu Wieniawskiego 2006 – skrzypaczka Agata Szymczewska.

Czy muzyka współczesna musi być trudna? Mikołaj Górecki, syn wybitnego Henryka Mikołaja udowadnia, że nie. Jego utwory łączą delikatny liryzm z umiarkowanie współczesnym językiem – są przy tym zawsze atrakcyjnie napisane dla solistów. Dlatego tak liczne w jego twórczości utwory koncertujące są bardzo chętnie wykonywane przez czołowych solistów polskich i nie tylko. Concerto op. 13 na skrzypce Góreckiego napisane jest według schematu nokturnu (czyli z wolnymi częściami skrajnymi i szybką środkową).

Koncert rozpocznie Uwertura do opery Cyrulik sewilski genialnego Gioacchina Rossiniego. W programie drugiej części koncertu znalazły się ponadto arcydzieło wszechczasów – Symfonia C-dur nr 41 KV 551 „Jowiszowa” Wolfganga Amadeusa Mozarta i Uwertura do jego opery Don Giovanni. Te dzieła dają doskonałą okazję orkiestrze do zabłyśnięcia pełnym blaskiem.

Więcej – na stronie https://filharmonia.gda.pl/pl/ 

Lublin | „Czas to miłość”: koncert symfoniczny

FLOstatni koncert z cyklu „Czas to miłość. W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia w roku beatyfikacji” będzie miał miejsce w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie 25 września 2020 o godz. 19.00.

3 października 2019 roku papież Franciszek zatwierdził dekret otwierający drogę do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, która miała się odbyć w czerwcu br. Ze względów zagrożenia epidemią wydarzenie to zostało przesunięte na nieokreślony jeszcze termin. Wspólne przeżywanie beatyfikacji Prymasa nie zostało jednak całkowicie wygaszone, kontynuację zyskuje obecnie w wymiarze duchowym, do którego włączyć się można poprzez sztukę muzyczną.

Podczas koncertu wieńczącego cykl „Czas to miłość” Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Jerzego Swobody zaprezentuje dzieła Tomasa Albinoniego, Johanna Sebastiana Bacha, Thomasa Emanuela Corneliusa – pierwszego organisty Elbphilharmonie Hamburg i głównego organmistrza Hamburga, który wystąpi również w roli solisty, a także Serenadę na orkiestrę smyczkową op. 2 Mieczysława Karłowicza i Orawę Wojciecha Kilara – poemat symfoniczny na orkiestrę smyczkową, nawiązujący tytułem do regionu granicznego Polski i Słowacji. Jest to czwarta kompozycja Kilara (obok Krzesanego, Kościelca 1909 i Siwej mgły) odzwierciedlająca tradycje muzyczne Podhala.

Więcej – na stronie https://filharmonialubelska.pl/