Polmic - FB

aktualności

Noc Muzeów online z Operą i Filharmonią Podlaską

OiFPNoc Muzeów zawsze była okazją do spotkania z widzami, rozmów z artystami i odkrywania operowych tajemnic. 16 maja 2020 roku Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na wydarzenie w wymiarze wirtualnym.

Od godz. 18:00 wyruszymy w podróż po gmachu przy Odeskiej 1 i przekonamy się, że za każdym rogiem kryje się wyjątkowa historia. Dodatkowo o godz. 19.00 na kanale OiFP na YouTube odbędzie się premierowa transmisja nagrania utworu Missa pro pace Wojciecha Kilara (DUX) w wykonaniu Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W roli solistów – Joanna Woś (sopran), Małgorzata Walewska (mezzosopran), Paweł Brożek (tenor) i Rafał Siwek (bas).

Wojciech Kilar skomponował Missa pro pace (Mszę za pokój) na zamówienie Kazimierza Korda – dyrektora Filharmonii Narodowej, której utwór został dedykowany „w jej 100-lecie”. Kompozytor chciał stworzyć Mszę skromną, ubogą w środki, nie będącą popisem wirtuozerii, ale próbą nowej muzycznej interpretacji świętego tekstu. Utwór przeniknięty jest duchem średniowiecznej muzyki kościelnej – przeważa w niej nastrój medytacji, kontemplacji i modlitewnego skupienia.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

„Domówka z Dwójką” – wiolonczelista Marcin Zdunik z premierową niespodzianką

ZdunikW cyklu „Domówka z Dwójką” odbyły się już cztery koncerty, podczas których artyści zaprzyjaźnieni z Programem 2 Polskiego Radia zapraszali słuchaczy do swoich domów, by w trudnych czasach izolacji dzielić się z nimi swoją muzyką. W kolejnej odsłonie audycji, czyli 16 maja 2020 o godz. 19.00, będzie można posłuchać i zobaczyć Marcina Zdunika.

Piąty wieczór w ramach „Domówki z Dwójką” wypełni program specjalnie przygotowany przez artystę – na co dzień wykonuje on muzykę od renesansu po dzieła najnowsze i taką też różnorodność zaproponuje podczas sobotniego koncertu. Będą więc utwory na wiolonczelę solo, wiolonczelowe aranżacje znanych utworów z repertuaru muzyki poważnej i… niespodzianka – kompozycja napisana przez Marcina Zdunika z myślą o tym recitalu.

„Bardzo się cieszę, że mogę wystąpić w ramach „Domówki z Dwójką”. To wielka radość znów grać dla Państwa!” – mówi artysta. – „Podoba mi się ogromnie idea „Domówki”. Powołana do życia jako remedium na zawieszenie życia koncertowego, w krótkim czasie zyskała renomę poważnego cyklu prezentującego występy na żywo. Zaproszenie do wykonania solowego recitalu w ramach „Domówki z Dwójką” zainspirowało mnie do zrealizowania kilku nowych pomysłów artystycznych. Przygotowałem nowe aranżacje i improwizacje, napisałem także nowy, solowy utwór, który zatytułowałem Obrazki z kwarantanny. Obrazki – czyli różne postawy i emocje ludzkie, które w tej nowej rzeczywistości obserwujemy i poddajemy dyskusji, życie nie przestało być przecież fascynujące” – dodaje muzyk.

Koncert transmitowany będzie na antenie Dwójki oraz – w formie wideo – na stronie internetowej oraz Facebooku stacji.

Artur Szklarczyk

Festiwal Musica Polonica Nova 2020

MPNNarodowe Forum Muzyki zaprasza na Festiwal Musica Polonica Nova 2020, który odbędzie się online w dniach 14–17 maja. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Paweł Hendrich.

Program tej odsłony Festiwalu odnosi się do otaczającej nas rzeczywistości – na nowo definiuje, czym jest muzyka i wyznacza nowe drogi twórczości.

W programie festiwalowych koncertów podkreślona jest waga muzyki kameralnej. Pozwala melomanom skupić swoją uwagę na detalach, w których – niczym obraz powstający w soczewce – uwypukla się muzyczne piękno. Zaprezentowane zostaną m. in. utwory, które powstały w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca: co-opera Bajki Robotów Cezarego Duchnowskiego i Pawła Hendricha, Sursounds Marcina Stańczyka oraz MiniOpera Katarzyny Dziewiątkowskiej, Joanny Woźny, Mateusza Ryczka i Tomasza Skweresa.

Ponadto prezes Wrocławskiego Oddziału Związku Kompozytorów Polskich Mateusz Ryczek z córką Rozalią przygotowali cykl audycji dla najmłodszych. Od 14 do 17 maja o 12:00 na fanpage'u Narodowego Forum Muzyki pojawią się filmy: Skąd się bierze muzyka?, Muzyka elektroniczna i głos, Muzyka elektroniczna i instrumenty, Słuchanie świata – czy z dźwięków otoczenia można stworzyć muzykę?

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: https://bit.ly/2T5T8Dw 

#Kulturawsieci: ruszają webinaria dla artystów

MKiDNJak wykorzystywać nowoczesne technologie w pracy twórczej? Czy prawo autorskie działa inaczej w cyfrowym świecie? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielone zostaną podczas webinariów skierowanych do twórców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa i obowiązującymi obostrzeniami.

Cykl wirtualnych spotkań to efekt wspólnych działań na rzecz środowiska twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związku Cyfrowa Polska i Centrum Kreatywności Fabryka w Łodzi. Centrum Kreatywności, w którym kultura łączy się z technologią, zajmuje się organizacją warsztatów, debat oraz szkoleń z zakresu skutecznego wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Zadba więc o profesjonalne przygotowanie treści.

Od kwietnia artyści mogą skorzystać ze specjalnej przestrzeni w serwisie https://patronite.pl/, umożliwiającej znalezienie patronów, czyli osób prywatnych dotujących ulubionych twórców z własnych środków. Ponadto branża cyfrowa zdecydowała się przyznać dodatkowe granty wybranym artystom, uczestniczącym w projekcie.

Podczas webinariów, które odbędą się w dniach 7 maja – 4 czerwca 2020, omówione zostaną m. in. narzędzia promocji sztuki w świecie cyfrowym w czasie pandemii, możliwości prowadzenia profesjonalnej szkoły muzycznej online, prawo autorskie w cyfrowym świecie i zasady budowania społeczności wokół twórcy.

Webinaria dostępne będą na Facebooku Centrum Kreatywności Fabryka oraz projektu #Kulturawsieci.

European Contemporary Composers Orchestra (ECCO) 2020

EccoKoło Młodych Związku Kompozytorów Polskich zaprasza swoich członków do zgłaszania utworów na koncert w ramach projektu European Contemporary Composers Orchestra. Najbliższa edycja odbędzie się w październiku 2020 roku w Luksemburgu, a wykonawcą będzie zespół United Instruments of Lucilin.

W 2019 roku Koło Młodych ZKP nawiązało współpracę z European Contemporary Composers Orchestra. Jest to projekt europejskiego stowarzyszenia kompozytorów i twórców muzyki rozrywkowej (European Composer and Songwriter Alliance – ECSA), w ramach którego podczas zjazdów odbywających się dwa razy do roku w różnych krajach Europy wykonywane są wybrane utwory twórców z krajów członkowskich. Dotychczas wykonawcami były takie zespoły, jak Ensemble Fractales, Stockholm Saxophone Quartet czy Wiener Conzert-Verein.

Od 2019 roku selekcja kompozytorów w Polsce zawężona jest do członków Koła Młodych ZKP. Partytury oraz nagrania utworów, których parametry są określone na stronie internetowej ECCO (www.eccoconcert.eu) kompozytorzy powinni nadsyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. najpóźniej do 15 maja 2020 roku.

Dzięki wsparciu finansowemu ZAiKS-u, wybierani przez międzynarodową komisję polscy kompozytorzy mają zapewniony transport i zakwaterowanie na czas prób i koncertu. Dotychczas w ramach koncertu ECCO wykonany został utwór Ryszarda Lubienieckiego The different view on „Layers”.

Szczegółowe informacje o tegorocznej edycji projektu – na stronie https://eccoconcert.eu/current-edition/call-4-works/ 

Piotr Moss live stream birthday concert

MossWydawnictwo Experimental Workshop zaprasza na transmisję online koncertu na żywo z okazji urodzin wybitnego polskiego kompozytora Piotra Mossa 13 maja 2020 roku o godz. 16.00.

W ramach wydarzenia gitarzysta Marcin Kozioł zaprezentuje solowe utwory z najnowszej płyty Piotr Moss: Solo & chamber works for guitar, m. in. 5 Impromptus (1982) i Esquisses I (1984). Album nagrany pod koniec 2019 roku powstał z inicjatywy Marcina Kozioła z okazji 70. urodzin i 50-lecia pracy artystycznej wybitnego polskiego kompozytora Piotra Mossa jako hołd złożony jego gitarowej twórczości. Wszystkie utwory, oprócz 5 Impromptus na gitarę solo, mają na tej płycie swoje premiery fonograficzne.

Wydarzenie współorganizowane jest przez Polską Fundację Muzyczną w ramach akcji na rzecz artystów #zostańzmuzyką. Zachęcamy do wsparcia inicjatywy na stronie: https://zostanzmuzyka.pl/o-akcji-zostanzmuzyka/ 

Uczestnicy wydarzenia otrzymają kody rabatowe na zakup płyty Marcina Kozioła Piotr Moss: Solo & chamber works for guitar dostępnej w sklepie internetowym wydawnictwa.

Transmisja koncertu – na stronie https://www.youtube.com/watch?v=UsV6w3g8dtk 

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Forum online Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku „Kultura (od)nowa”

ECSEuropejskie Centrum Solidarności i Opera Bałtycka w Gdańsku zapraszają do udziału w Forum online „Kultura (od)nowa” 13 maja 2020 roku o godz. 18:00.

Pandemia gwałtownie zmienia nasze codzienne życie. Materiały z muzeów, galerii, bibliotek, sal teatralnych, oper, filharmonii i pracowni artystów przenoszone są do sieci, co daje nam poczucie wspólnoty. Nie wiemy, jak długo potrwa pandemia i kiedy życie wróci na dawne tory, ale wiemy na pewno, że czeka nas zmiana, także w dziedzinie kultury. Pytania się mnożą. Jakie jest dziś znaczenie kultury? Jak korzystanie z oferty kulturalnej bez wychodzenia z domu, często bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów finansowych, wpłynie na nasze oczekiwania wobec kultury w czasach postpandemicznych? Czy znajdziemy w sobie motywację do celebracji kultury w instytucjach? Czy będziemy chętni, by korzystać z płatnych treści?

Zagadnieniom tym poświęcona będzie debata z gośćmi gdańskiego Europejskiego Centrum Solidarności – Joanną Cichocką-Gulą, Arkadiuszem Hronowskim, Honoratą Martin – którą poprowadzą Magdalena Fryze-Seroka i Dorota Brzezińska.

Ponadto tancerze baletu Opery Bałtyckiej zaprezentują etiudę taneczną w choreografii Izabeli Sokołowskiej-Boulton i Wojciecha Warszawskiego do muzyki Beniamina Baczewskiego.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Charytatywny koncert Kingi Augustyn dla Teatru Scena Kamienica

Kinga AugustynNa żywo z Nowego Jorku 11 maja 2020 roku o godz. 15.00 (USA) / 21.00 (Polska) znakomita polska skrzypaczka Kinga Augustyn wykona wyjątkowy recital na rzecz wrocławskiego Teatru Scena Kamienica.

Teatr Scena Kamienica prezentuje różnorodny repertuar, w tym unikalne autorskie projekty artystyczne z udziałem wybitnych artystów z całej Polski, kultywuje bogate tradycje operetkowe Wrocławia, jest gospodarzem we Wrocławiu Krakowskiego Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej; prowadzi działalność edukacyjną. Przy Scenie Kamienica działa Wrocławski Chór Seniora, który prezentuje liczne programy artystyczne zarówno w siedzibie teatru, jak i podczas wydarzeń specjalnych. Bieżąca sytuacja, związana z pandemią, spowodowała liczne zmiany nie tylko w funkcjonowaniu gospodarki światowej, ale także w środowisku artystycznym. Przerwała m. in. obchody jubileuszowego sezonu artystycznego Teatru 2019 / 2020, blokując nowe premiery i spektakle, które chciały obejrzeć setki osób, i odbierając jedyną możliwość zarobku artystów.

Podczas koncertu charytatywnego, zorganizowanego z inicjatywy Kingi Augustyn, usłyszymy w interpretacji znanej skrzypaczki utwory Fryderyka Chopina, Aleksandra Zarzyckiego, Krzysztofa Pendereckiego, a także Julesa Masseneta, Fritza Kreislera, Niccolò Paganiniego, Pabla Sarasatego oraz Astora Piazzolli.

DOŁĄCZ: do wydarzenia na FB

Wyniki naboru do programu Kultura – Interwencje 2020

InterwencjeNarodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura – Interwencje, finansowanego ze środków MKiDN. 10 000 000 zł trafi w najbliższych miesiącach do 277 beneficjentów w całym kraju na wsparcie lokalnych inicjatyw w obszarze kultury.

Celem strategicznym programu dotacyjnego Kultura – Interwencje jest tworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości i uczestnictwa w kulturze, a także upamiętniania polskiego dziedzictwa historycznego na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym poprzez finansowe wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym.

W tym roku do programu zgłoszono 1622 wnioski na łączną kwotę 85,4 mln zł. Po dokonaniu oceny merytorycznej programu Kultura – Interwencje wyłoniono 277 zwycięskich projektów, które otrzymały minimum 79 pkt. (zgodnie z §9 ust. 17 regulaminu). Zadania w ramach programu będą realizowane do 30 października 2020 roku.

W ramach programu zrealizowane zostaną m. in. konkursy, festiwale, koncerty, widowiska muzyczne, happeningi, spektakle i działania interdyscyplinarne.

Listy wniosków dostępne są na stronie: https://bit.ly/2WMXnVw