Polmic - FB

aktualności

Opole | Inauguracja 68. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej „Strefa Gwiazd”

FO68. sezon artystyczny Filharmonii Opolskiej zgodnie z kilkuletnią już tradycją zainauguruje muzyka jej patrona Józefa Elsnera 27 września 2019 roku o godz. 19:00.

Tym razem Orkiestra wraz z dyrektorem, Przemysławem Neumannem, sięgną po uwerturę z opery Jagiełło w Tenczynie – utwór dotychczas pozostający jedynie w rękopisie, nigdy nie nagrany i na pewno nie wykonywany w ciągu ostatniego stulecia. Pierwsze dźwięki sezonu będą więc ukłonem w kierunku Elsnera, w trwającym wciąż roku jubileuszu jego urodzin.

Najmłodszym dziełem w programie (ale wciąż obsadzonym w dziewiętnastowiecznym romantyzmie) będzie II Symfonia Johannesa Brahmsa – kompozycja pogodna, o kojącym brzmieniu, a jednocześnie charakteryzująca się niezwykłym ładunkiem emocjonalnym. W roli solisty tego wieczoru wystąpi Krzysztof Jabłoński – laureat III Nagrody XI Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie w roku 1985, który od ponad 30 lat koncertuje jako solista i kameralista i występuje na estradach Europy, obu Ameryk, Azji, Izraela. W jego interpretacji usłyszymy I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 ucznia Elsnera Fryderyka Chopina.

Koncert organizowany jest w ramach programu "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!" współprowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronat medialny nad cyklem koncertowym Filharmonii Opolskiej „Strefa Gwiazd” objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/68-sezon-artystyczny-inauguracja-68-sezonu-artystycznego/ 

Warszawa | Szalone Dni Muzyki 2019 „Kartki z podróży”

Szalone DniW dniach 27–29 września 2019 roku festiwal „Szalone Dni Muzyki” odbędzie się już po raz dziesiąty! Pierwszy raz poprzedzi go Preludium (26 września), czyli cztery wydarzenia w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia. Tematem przewodnim 61 koncertów będą „Kartki z podróży”. Zabrzmią utwory inspirowane dalekimi wyprawami z repertuaru muzyki klasycznej, jazzowej, rozrywkowej i tradycyjnej.

Podróże, do których nawiązuje program tegorocznych „Szalonych Dni Muzyki”, przyjmą formę muzycznych pocztówek, pochodzących nawet z najodleglejszych zakątków świata. Utwory inspirowane dalekimi wyprawami pisali kompozytorzy na przestrzeni wieków. Na festiwalu publiczność będzie mogła usłyszeć dzieła części z nich: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Karola Szymanowskiego, George’a Gershwina, Astora Piazzolli, Wojciecha Kilara czy Herbie Hancocka. Pojawią się też wątki lokalne – zaprezentowane zostaną utwory warszawskich kompozytorów współczesnych: Aldony Nawrockiej i Aleksandra Kościowa. Bogaty program „Szalonych Dni Muzyki” będzie zróżnicowany, nie tylko pod względem geograficznym, ale także stylistycznym – w programie znajdą się zarówno koncerty symfoniczne, jak i wydarzenia prezentujące muzykę operową, jazzową, musicalową, filmową czy tradycyjną.

Tegoroczną nowością jest Preludium, które odbędzie się dzień przed głównym programem (26 września), w siedzibie organizatora festiwalu przy ulicy Grochowskiej 272 w Warszawie. Na ten czwartkowy wieczór w instytucji organizującej „Szalone Dni Muzyki” zaplanowane zostały cztery koncerty.

Mateusz Purcel

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.szalonednimuzyki.pl

Nagrody Norwida 2019 wręczone

Norwid23 września 2019 roku podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostały Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida dla twórców działających i mieszkających na Mazowszu.

Przewodniczący kapituł – Małgorzata Komorowska, Krzysztof Masłoń, Lech Śliwonik i Stanisław Wieczorek – ogłosili nazwiska laureatów w pięciu kategoriach.

W kategorii „Dzieło życia” tegoroczną statuetkę za całokształt twórczości odebrał klasyk współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarz i pedagog Adam Myjak. Krystyna Janda za główną rolę w spektaklu Zapiski z wygnania została wyróżniona nagrodą w kategorii „Teatr”. Powieść Ucho igielne Wiesława Myśliwskiego uznano za najlepszą książkę 2018 roku. Artysta Leon Tarasewicz otrzymał nagrodę w dziedzinie sztuk plastycznych za wystawę Jerozolima prezentowaną w warszawskiej Galerii Foksal.

Janusz Wawrowski został laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida 2019 w kategorii „Muzyka”. Statuetkę wręczyli mu marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski. Wirtuoz skrzypiec odebrał statuetkę i nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł za rekonstrukcję Koncertu skrzypcowego Ludomira Różyckiego i wykonanie utworu na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”. „Dziękuję Ludomirowi Różyckiemu, że coś takiego napisał, że coś takiego udało się odnaleźć po 75 latach, bo to jest koncert, który w 1944 roku nie został ukończony poprzez rzeczy, które się tutaj działy na terenie Warszawy. Dla mnie było fascynujące dać światu na nowo ten koncert, oczywiście również z całą ekipą, która go rekonstruowała” – powiedział podczas ceremonii Janusz Wawrowski.

Szczegółowe informacje o nagrodzie – na stronie http://biuro-prasowe.mik.waw.pl/releases/nagroda-norwida-2019 

Szymon Godziemba-Trytek i jego dzieła chóralne na najnowszym albumie wytwórni DUX

DUXJeden z najciekawszych polskich kompozytorów młodego pokolenia, dyrygent i teoretyk muzyki, laureat wielu międzynarodowych nagród kompozytorskich – Szymon Godziemba-Trytek. 27 września 2019 roku do sprzedaży trafi jego monograficzny album Choral Works, zarejestrowany przez Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Vaclovasa Augustinasa.

Szymon Godziemba-Trytek pełni funkcję asystenta na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku w bydgoskiej Akademii Muzycznej, prowadzi również wykłady, poświęcone muzyce chóralnej XX i XXI wieku na Podyplomowych Studiach Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w tejże uczelni. W sezonie artystycznym 2016/2017 był kompozytorem-rezydentem w Chórze Polskiego Radia w Krakowie (w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca). W roku 2019 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w specjalności „kompozycja”.

W swoich utworach, które interpretować można jako deklarację wiary, odwołuje się do ksiąg Starego i Nowego Testamentu oraz modlitw, zestawiając je z tematami ważnymi dla polskiej historii i kultury. Utwory sakralne dominują w wykazie jego dzieł. Jak sam przyznaje: „To, czego poszukuję w muzyce sakralnej, to możliwość zatrzymania, przeniesienia w przestrzeń alternatywną, która skłania do refleksji, kontemplacji, wiąże się z autentycznym przeżyciem. Poszukuję przestrzeni, w której większą wartość ma możliwość zadawania pytań niż poszukiwanie na nie jasnej odpowiedzi”.

Album trafi do sprzedaży 27 września, a niebawem pojawi się w fizycznej oraz cyfrowej międzynarodowej dystrybucji. Partnerem płyty jest czasopismo „Ruch Muzyczny”.

Patronat medialny nad albumem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Katowice | Boris Brovtsyn w Filharmonii Śląskiej – inauguracja sezonu

Filharmonia ŚląskaBoris Brovtsyn, jeden z najbardziej pożądanych solistów i kameralistów, artysta niezwykle wszechstronny, wystąpi podczas koncertu symfonicznego inaugurującego 75. jubileuszowy sezon artystyczny Filharmonii Śląskiej 27 września 2019 roku o godz. 19.00.

W wykonaniu tego wybitnego skrzypka usłyszymy II Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego, przepełniony wyjątkowym pięknem i dramaturgią, brzmiący echem muzyki Podhala. To jednak nie wszystko, co zabrzmi tego wieczoru. Filharmonicy, prowadzeni mistrzowską ręką Mirosława Jacka Błaszczyka, wraz z solistami zabiorą Melomanów w niezwykłą muzyczną podróż.

Filharmonia Śląska z okazji swojego jubileuszu chce powrócić do korzeni, co uobecniać się będzie kompozycjach związanych ze Śląskiem, obecnych w każdym programie koncertowym. Którego więc śląskiego twórcę należy zaprezentować podczas inauguracji sezonu tej instytucji, jeśli nie jej Patrona? Koncert rozpoczną zatem Trzy tańce op. 34 na orkiestrę Henryka Mikołaja Góreckiego.

Wieczór zwieńczy dzieło wyjątkowe, również związane z naszym regionem przez osobę kompozytora – IV Symfonia Sinfonia de motu Wojciecha Kilara. Partie solowe wykonają wyjątkowi wokaliści: Iwona Socha oraz Adam Kutny, którzy wraz z Chórem i Orkiestrą Symfoniczną nadadzą tej kompozycji właściwego, wzniosłego tonu. Dzieło Kilara oparte jest na tekście Boskiej komedii Dantego i mówi o przejściu z ciemności ku światłu. Koncert zakończy się wielokrotnie powtarzanym mottem, które zapadnie każdemu w pamięć, wychwalającym „miłość, co wprawia w ruch słońce i gwiazdy”.

Marta Szybiak

Patronat medialny nad 75. sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Przeczytaj więcejhttps://filharmonia-slaska.eu 

Warszawa | Polska muzyka współczesna 2 – Chopin University Press

UMFC25 września 2019 roku o godz. 16.00 w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędzie się wydarzenie towarzyszące 62. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” – spotkanie poświęcone najnowszym publikacjom (książki, nuty, płyty) Wydawnictwa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Chopin University Press, dotyczącym muzyki współczesnych polskich kompozytorów.

Spotkanie poprowadzi Beata Stylińska z Programu 2 Polskiego Radia. W dyskusji wezmą udział teoretycy muzyki, kompozytorzy oraz wykonawcy – wybitni interpretatorzy ich twórczości, związani z warszawskim Uniwersytetem Muzycznym, m.in.: Miłosz Bembinow, Wojciech Błażejczyk, Aleksander Kościów, Leszek Lorent, Paweł Łukaszewski, Tomasz Opałka, Ignacy Zalewski. Dyskusji będzie towarzyszyła prezentacja wydawnictw (książki, nuty, płyty), których zakup będzie możliwy podczas spotkania. Dodatkową atrakcję będzie stanowił pokaz gry na obiektofonach, autorskich instrumentach Wojciecha Błażejczyka, które na koniec zostaną udostępnione publiczności do przetestowania.

Chopin University Press jest wydawnictwem naukowym, prezentującym dorobek Uniwersytetu oraz wyniki naukowo-badawczych dociekań i twórczych kreacji artystycznych. Wydawane są monografie, prace zbiorowe, serie tematyczne (ewoluujące w kierunku czasopism naukowych), podręczniki, a także nuty i fonogramy (płyty CD i DVD). Priorytetowo traktowane są propozycje eksponujące rodzimą twórczość – zarówno nowo powstającą, jak i zapomnianą. Rocznie ukazuje się kilkanaście tytułów.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

http://www.efryderyk.pl/ 

Poznań | 46. Międzynarodowy Kongres Altowiolowy

KongresW dniach 24-28 września 2019 w Poznaniu odbędzie się 46. Międzynarodowy Kongres Altowiolowy, obejmujący wykłady, spotkania, warsztaty, kursy mistrzowskie oraz koncerty.

Kierownictwo artystyczne tegorocznego kongresu powierzone zostało dr. hab. Ewie Guzowskiej prof. AM oraz dr. hab. Lechowi Bałabanowi prof. AM – czołowym altowiolistom, związanym z poznańskim środowiskiem muzycznym. Wśród gości wydarzenia znajdą się znakomici instrumentaliści polscy oraz zagraniczni, m.in. Jorge Alves, Jolanta Kukula-Kopczyńska, Diana Phoenix-Neal, Jutta Puchhammer-Sedillot, Krzysztof Chorzelski, Stefano Carlini, Paul Cortese, Dariusz Korcz, Stefan Kamas, Jerzy Kosmala, Błażej Maliszewski oraz Maxim Rysanov.

Podczas koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się 24 września o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza, wystąpi ukraiński altowiolista Maxim Rysanow. Na scenie towarzyszyć mu będą Jan Bałaban, Lech Bałaban oraz Krzysztof Sowiński, a w programie znajdą się utwory Dymitra Szostakowicza, Philippa Scharwenki, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Piotra Komorowskiego oraz Sławomira Czarneckiego.

W środę, 25 września o godz. 19.00 w Sali Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki zabrzmią koncerty altówkowe Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Antonína Vranickiego, Marka Stachowskiego oraz Grażyny Bacewicz. U boku Orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu pod dyrekcją Katarzyny Tomali-Jedynak wystąpią: Ewa Guzowska, Jerzy Kosmala, Stefan Kosmala-Bahlbeck, Paweł Riess i Tomasz Rosiński.

26 września o 19.00 w sali koncertowej POSM II st. w Poznaniu usłyszymy m.in. Listy z Warszawy brytyjskiego kompozytora Josepha Phibbsa – utwór zamówiony przez Krzysztofa Chorzelskiego, a zainspirowany zbiorem korespondencji z warszawskiego getta autorstwa jego babci. W programie dwóch kolejnych koncertów znajdą się najnowsze dzieła kompozytorów łódzkich, a także mniej znane pozycje z repertuaru barokowego oraz utwory kompozytorów angielskich przełomu XIX i XX wieku.

Więcej informacji – na stronie: http://www.ptal.art.pl/ 

I Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei

MadejaI Międzynarodowy Festiwal im. Józefa Madei odbędzie się w dniach 6-9 października 2019 na terenie województwa wielkopolskiego, obejmując koncerty, wykłady, lekcje mistrzowskie oraz spotkania z wyjątkowymi artystami zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Patronem Festiwalu jest Józef Madeja (1892-1968) – klarnecista, profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu, zasłużony organizator życia muzycznego Wielkopolski. W ramach uhonorowania jego działalności, Stowarzyszenie im. Józefa Madei stworzyło Festiwal, który pozwoli podtrzymać pamięć o tym wybitnym muzyku i kompozytorze, a także wpłynąć na rozwój kultury na terenach Wielkopolski. Najważniejszym celem Festiwalu jest prezentacja najwybitniejszych osiągnięć polskiej literatury muzycznej oraz upamiętnienie ważnych dla świata muzycznego rocznic.

Gościem I edycji wydarzenia będzie światowej sławy ukraiński klarnecista Volodymyr Dobrynchuk, który zainauguruje Festiwal recitalem w Pałacu Jankowice 6 października 2019 o godz. 15.00. Na scenie pojawi się także Paweł Kroczek (klarnet), Hanna Lizinkiewicz (fortepian) oraz Festiwalowa Orkiestra Klarnetowa, w skład której wejdą m.in. uczniowie Samorządowej Szkoły Muzycznej I st. w Tarnowie Podgórnym oraz studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Orkiestrę poprowadzi prof. Zdzisław Nowak.

Podczas dwóch pozostałych koncertów Festiwalu – 7 października w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Wacława z Szamotuł w Szamotułach o godz. 17.00 oraz 9 października w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. St. Moniuszki w Zbąszyniu o godz. 18.00 – wystąpią znakomici artyści związani z Wielkopolską, prowadzący ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą: Piotr Kosarga (skrzypce), Jan Czaja (wiolonczela), Paweł Kroczek (klarnet), Julian Paprocki (klarnet), Maria Bielewicz (wiolonczela), Kamil Babka (altówka), Barbara Tritt (sopran), Marcin Sikorski (fortepian), Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Pawlik (elektronika). Zabrzmią dzieła patrona Festiwalu, a także takich kompozytorów, jak Johannes Brahms, Robert Schumann, Fryderyk Chopin, Witold Lutosławski, Jan Adam Maklakiewicz czy Andrzej Panufnik. Podczas koncertu finałowego odbędzie się prawykonanie utworu Piotra Pawlika.

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny!

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronie: http://festiwalmadei.pl/

Katowice | Vivat Academia! Koncert i spotkanie z profesorem Leonem Markiewiczem

VivatGościem najbliższego spotkania z cyklu "Vivat Academia", które odbędzie się w czwartek 26.09.2019 o godz. 18.00 w Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach, będzie Leon Markiewicz – wybitny muzykolog, pedagog i publicysta. Spotkanie oraz towarzyszący mu koncert poprowadzi Grażyna Brewińska.

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w sposób szczególny włączyła się w uroczyste obchody 90-lecia istnienia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, będącej równocześnie najstarszą wyższą uczelnią na terenie Górnego Śląska. Po raz kolejny organizatorzy pragną zaprosić melomanów na spotkanie odbywające się w ramach cyklu „Vivat Academia!”, podczas którego sympatycy muzyki mają okazję poznać rektorów katowickiej akademii.

Profesor Leon Markiewicz w latach 1949–55 studiował pedagogikę i teorię muzyki w PWSM w Katowicach – dzisiejszej Akademii Muzycznej - zostając jej rektorem w latach 1979–81. Poza funkcją rektorską pełnił również m.in. obowiązki kierownika Katedry Teorii Muzyki czy kierownika Katedry Wychowania Muzycznego. Przez wiele lat piastował stanowisko wykładowcy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie. Był również dyrektorem i sekretarzem jury Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Imponujący dorobek prof. Markiewicza obejmuje około 140 publikacji, a w prasie muzycznej i codziennej ukazało się blisko 300 jego recenzji. W centrum zainteresowań badawczych prof. Markiewicza znajduje się analiza muzyczna, śląska kultura muzyczna, wszelkie aspekty pedagogiki muzycznej oraz popularyzacja muzyki.

Spotkaniu prowadzonemu przez Grażynę Brewińską jak zawsze towarzyszyć będzie muzyka. Dzieła Manuela de Falli, Maurice’a Ravela, Karola Szymanowskiego oraz Grzegorza Fitelberga usłyszymy w interpretacjach absolwentów oraz obecnych wykładowców Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego – skrzypka Adama Mokrusa oraz pianistki Katarzyny Makowskiej.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stroniehttps://www.silesia.art.pl/