Polmic - FB

aktualności

38. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”

Chopin w barwach jesieniW dniach 19–22 września 2019 roku w Ostrowie Wielkopolskim i w Antoninie odbędzie się 38. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

190 lat temu w pałacu w Antoninie, gdzie obecnie odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”, przebywał Fryderyk Chopin. Właściciel Antonina – książę Antoni Radziwiłł, wielki miłośnik muzyki i kompozytor, znalazł w osobie Chopina partnera dla długich, wieczornych rozmów o muzyce i przy muzyce.

Inauguracja będzie miała miejsce w Ostrowskim Centrum Kultury, gdzie wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, którą poprowadzi Łukasz Borowicz. 200-lecie urodzin „ojca opery narodowej” Stanisława Moniuszki zostanie uhonorowane wykonaniem Mazura z opery Halka. Usłyszymy też Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego. Partię solową wykona laureat konkursów międzynarodowych Łukasz Krupiński, który w ubiegłym roku wystąpił w nowojorskiej Carnegie Hall podczas gali poświęconej Paderewskiemu i odzyskaniu Niepodległości. Drugim solistą wieczoru będzie Ingolf Wunder, który został laureatem II nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina oraz nagród specjalnych za najlepsze wykonanie poloneza i koncertu. W Ostrowie wykona chopinowskie Koncert e-moll op. 11 oraz Allegro de concert A-dur op. 46 w opracowaniu na fortepian i orkiestrę symfoniczną swojego autorstwa.

Podczas kolejnych trzech dni festiwalowych w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie usłyszymy m. in. pieśni polskich kompozytorów – Chopina, Perkowskiego, Karłowicza, Malawskiego, Moniuszki, Niewiadomskiego i Szymanowskiego – w wykonaniu sopranistki Edyty Piaseckiej i pianisty Bartłomieja Kominka. Godziny późnowieczorne spędzimy przy muzyce jazzowej w wykonaniu Tria Włodzimierza Nahornego, które zaprezentuje kompozycje inspirowane muzyką Chopina, Paderewskiego, Szymanowskiego i Komedy. Podczas koncertu finałowego Festiwalu wystąpi laureatka XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina Anna Malikova – wychowanka Konserwatorium Moskiewskiego, dziś pianistka o uznanej renomie międzynarodowej.

Szczegółowy program – na stronie http://ckis.kalisz.pl/wydarzenia/38-miedzynarodowy-festiwal-chopin-w-barwach-jesieni/ 

Zielona Góra | Inauguracja sezonu artystycznego 2019 / 2020

FZUroczystą inaugurację sezonu 2019 / 2020 Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda 20 września 2019 roku o godz. 19.00 rozpocznie muzyka Franza Liszta, Sergiusza Rachmaninowa i Mieczysława Wajnberga.

W roku 2019 mija 100 lat od urodzin polskiego kompozytora Mieczysława Weinberga, którego muzyka przez wiele lat pozostawała mało znana. Dziś muzyczny świat odkrywa dzieła Wajnberga zachwycając się stylistyką jego dzieł. Pozostający w nurcie kontynuatorów estetyki neoromantycznej kompozytor stworzył własny, charakterystyczny język muzyczny. Melodie polskie op. 47 nr 2 powstały w 1950 roku jako wyraz tęsknoty za ojczyzną, którą kompozytor opuścił w roku 1939. Przeniósł się wówczas do Mińska, by kontynuować rozpoczęte w Polsce studia muzyczne, od 1943 roku mieszkał w Moskwie. Największą popularność przyniosła mu muzyka napisana do filmu Lecą żurawie, nagrodzonego Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes w 1958 roku. Melodie polskie napisane w sposób prosty, niemalże folklorystyczny, pełne są witalnego brzmienia, taneczności i brawury oberka, krakowiaka i poloneza, słychać również nostalgiczną „kujawiakową” nutę – wszystko w przepięknej szacie orkiestrowej.

Ponadto w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego usłyszymy II Koncert fortepianowy A-dur Franza Liszta i Tańce symfoniczne op. 45 Sergiusza Rachmaninowa. W roli solisty wystąpi pianista Karol Radziwonowicz.

Sławomir Kozłowski

Więcej – na stronie http://filharmoniazg.pl/ 

Jelenia Góra | Muzyka naszych czasów

FD20 września 2019 roku o godz. 19.00 Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprasza na koncert sekstetu proMODERN.

Sekstet wokalny proMODERN specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, a koncerty zespołu wyróżnia pasja, perfekcja i kreatywność. proMODERN zdobył cztery nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk”: w 2015 roku w kategoriach „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” i „Album roku: muzyka chóralna, oratoryjna i operowa” za swoją debiutancką płytę Where are you. Pieces from Warsaw oraz w 2018 roku w kategoriach „Album roku: muzyka współczesna” i ponownie „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” za drugi krążek – proMODERN shakespired. W 2018 roku sekstet otrzymał nominację do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku” za kreację Stimmung Karlheinza Stockhausena podczas festiwalu KODY w Lublinie.

Podczas koncertu w Jeleniej Górze zespół wykona utwory polskich kompozytorów XX–XXI wieku: Krzysztofa Pendereckiego, Rafała Ryterskiego, Piotra Tabakiernika, Jagody Szmytki, Aleksandra Kościówa i Witolda Lutosławskiego.

Szczegółowy program – na stronie http://filharmonia.jgora.pl/ 

Zabrze | VII Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320

Poziom 320Wielkie, wyjątkowe osobistości światowego formatu – Cameron Carpenter, Rafael Payare, Jerzy Stuhr – wezmą udział w VII Międzynarodowym Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu w dniach 14–19 września 2019 roku.

Magnetyzujące pole energii muzycznej ciągle rozszerzającego się wszechświata interpretatorów muzyki Krzysztofa Pendereckiego od lat przyciąga kolejne pokolenia tak elektryzujących i ekscentrycznych osobowości, jak bohaterzy tegorocznej, siódmej już edycji zabrzańskiego Festiwalu.

Festiwalowe wydarzenia zainauguruje sam maestro Penderecki dyrygując, poza swoim Adagio Mazurem ze Strasznego dworu Moniuszki, w roku obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora. Dyrektor słynnej San Diego Symphony Orchestra Rafael Payare ‒ wspólnie z obchodzącą w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia Sinfoniettą Cracovią ‒ zinterpretuje IV Symfonię Patrona Festiwalu i skrzącą się energią IV Symfonię Roberta Schumana.

Określenie „ekscentryczny” najbardziej pasuje z pewnością do bohatera koncertu, który odbędzie się 15 września. Mowa o Cameronie Carpenterze, którego amerykańska prasa określa mianem „jednego z tych rzadkich muzyków rewolucjonizujących praktykę gry na organach”. W trakcie koncertu Carpenter przedstawi słuchaczom swoje spojrzenie na muzykę Bacha, Poulenca i ‒ oczywiście ‒ Pendereckiego, grając na specjalnie skonstruowanych przez siebie organach, które artysta przywiezie do Zabrza (!), wpisując się w tradycję prezentacji na Festiwalu wyjątkowych instrumentów.

Festiwal nie mógłby się obyć bez niestandardowych wydarzeń prezentowanych 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido ‒ 19 września słynną już interpretację Kontrabasisty Patricka Süskinda przedstawi tam Jerzy Stuhr.

Więcej informacji na www.penderecki320.com 

Znamy nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2019

Koryfeusz1 października 2019, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, podczas uroczystej Gali w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, poznamy laureatów dziewiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku.

Rada programowa ds. muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 13 września 2019 wytypowała nominowanych we wszystkich kategoriach spośród nadesłanych 127 kandydatur.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2019 w kategorii Osobowość roku rywalizować będą:

  • Łukasz Długosz – flecista;
  • Jakub Józef Orliński – kontratenor;
  • Martyna Pastuszka – skrzypaczka;
  • Maciej Prochaska – muzykolog;
  • Aga Zaryan – wokalistka jazzowa.

Wydarzeniem roku zostanie jedno z pięciu nominowanych:

  • Festiwal im. Księcia Władysława Lubomirskiego;
  • Kromer Biecz Festival;
  • 10/40 Kwartet w Muzeach;
  • Moniuszko for the World;
  • Moniuszko. Halka.
Odkryciem roku mają szansę zostać:
  • Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek – kameraliści;
  • Janusz Olejniczak – radiowy popularyzator muzyki;
  • Jakub Józef Orliński – kontratenor;
  • Tomasz Ritter – pianista;
  • Sasha Strunin – wokalistka jazzowa.

Ze względu na charakter Nagrody honorowej, nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas Gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu Kolegium Elektorów. Od 16 do 19 września na stronie www.koryfeusz.org.pl  odbędzie się głosowanie publiczności na laureata w kategorii Odkrycie roku. Równolegle trwać będzie tajne głosowanie Kolegium Elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

Wyniki głosowania poznamy podczas koncertu galowego 1 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Laureaci otrzymają statuetkę Koryfeusza autorstwa prof. Adama Myjaka. Nagrody finansowe ufundowało Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów Wykonawców STOART. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca oraz Program 2 Polskiego Radia.

Sylwetki nominowanych osób oraz opisy wydarzeń dostępne są na stronie www.koryfeusz.org.pl.

Zmarła prof. dr hab. Maria Przychodzińska

PokrzywinskaMaria Przychodzińska, wybitna profesor w dziedzinie edukacji muzycznej, odeszła 14 września 2019 roku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 20 września o godz. 13.00 w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Prof. dr hab, Maria Pokrzywińska przez wiele lat była pracownikiem Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, w latach 1991-2005 pełniąc funkcję kierownika Zakładu Dydaktyki Muzycznej. Była wybitnym pedagogiem, wychowawcą wielu pokoleń studentów, doktorantów i nauczycieli muzyki, osobą najbardziej zasłużoną dla edukacji muzycznej w Polsce, współtwórczynią polskiej koncepcji wychowania muzycznego, autorką licznych podręczników dla uczniów i nauczycieli, kilkunastu monografii, m.in.: „Muzyka i wychowanie”, „Dziecko i muzyka”, „Zrozumieć muzykę”, „Polskie koncepcje powszechnego wychowania muzycznego. Tradycje – współczesność”, „Wychowanie muzyczne – idee, treści, kierunki rozwoju” oraz kilkuset artykułów oraz opracowań metodycznych i naukowych.

Cześć Jej pamięci!

Warszawa | Sinfonia Varsovia & goście: Azrieli Music Prizes

POLINEuropejskie premiery utworów zwycięzców konkursu Azrieli Music Prize – Avnera Dormana i Kelly-Marie Murphy – zabrzmią w Muzeum POLIN podczas koncertu Orkiestry Sinfonia Varsovia 15 września 2019 roku o godz. 19.00.

Ustanowione w 2014 roku przez kanadyjską Fundację Azrieli i przyznawane co dwa lata Azrieli Music Prizes (AMP) mają na celu poszukiwanie i nagradzanie wybitnych kompozycji czerpiących inspiracje z tradycji i kultury żydowskiej. Nagroda AMP przyznawana jest w dwóch kategoriach: „The Azrieli Prize for Jewish Music” oraz „The Azrieli Commission for Jewish Music”. W pierwszej kategorii – The Azrieli Prize for Jewish Music – oceniane są utwory, które miały swoją premierę w ciągu ostatnich 10 lat. Laureatem tej nagrody został w 2018 roku izraelsko-amerykański kompozytor Avner Dorman za utwór Nigunim. Celem drugiej kategorii jest zachęcenie kompozytorów do poszukiwania odpowiedzi na pytanie „Czym jest muzyka żydowska?”. Nagrodą jest udzielenie zwycięzcy zamówienia na napisanie utworu, jego premiera, rejestracja oraz międzynarodowa promocja. W 2018 roku laureatką tej nagrody została kanadyjska kompozytorka Kelly-Marie Murphy za utwór En el escuro es todo uno (W ciemności, wszystko staje się jednością).

15 września na scenie Muzeum POLIN nagrodzone w 2018 roku dzieła wykona orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą pochodzącego z Izraela Maestro Yoava Talmiego. Towarzyszyć im będą znakomici soliści z Kanady: duet COULOIR (wiolonczelista Ariel Barnes i harfistka Heidi Krutzen), skrzypaczka Lara St. John i sopranistka Sharon Azrieli. Obok utworów Dormana i Murphy – usłyszymy także kompozycje Yoava Talmiego, Srula Irvinga Glicka i Rapsodię na tematy mołdawskie Mieczysława Wajnberga.

Radosław Wójcik

Więcej – na stronie https://www.polin.pl/azrieli-music-prizes 

Warszawa | Inauguracja sezonu artystycznego 2019 / 2020 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

POSI14 września 2019 roku o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się inauguracja sezonu artystycznego 2019 / 2020 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Szwajcarii oraz Polski Komitet ds. UNESCO.

Inauguracyjny koncert rozpocznie żywa i błyskotliwa, ciekawie instrumentowana Uwertura na orkiestrę Antoniego Szałowskiego, jednego z licznych polskich uczniów sławnej Nadii Boulanger, hołdującej zwłaszcza stylistyce neoklasycznej – obecnej też w tym utworze.

Aż półgodzinną owacją nagrodziła leningradzka publiczność premierę V Symfonii Dymitra Szostakowicza pod batutą Eugeniusza Mrawińskiego w 1937 r. Mimo zarzutów pewnego eklektyzmu skala talentu Szostakowicza przesądziła o trwałym powodzeniu tej symfonii, a jej neo-mahlerowska potęga i ekspresja porusza do dziś.

O pokolenie młodszy od Szostakowicza Alfred Schnittke uznawany dziś jest za ważnego prekursora i przedstawiciela muzycznego postmodernizmu, a jego I Concerto grosso z 1977 należy do sztandarowych dzieł tego nurtu, łącząc w sposób bardzo dowcipny (ale nie prześmiewczy) elementy neo- czy postbarokowe ze współczesnymi.

Wieczór inaugurujący nowy sezon Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, z udziałem Marcina Markowicza i Jakuba Jakowicza jako solistów, zostanie poprowadzony przez Nicolae Moldoveanu, cenionego rumuńskiego dyrygenta mieszkającego obecnie w Szwajcarii i czynnego na wielu filharmonicznych estradach i operowych scenach świata.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2019 / 2020 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Szczecin | II MUSIC.DESIGN.FORM Festival 2019

MDFW dniach 13–15 września 2019 roku w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza odbędzie się II MUSIC.DESIGN.FORM Festival. Hasłem drugiej edycji będzie „Audioluminescencja”.

Główną rolę odegrają dźwięk i światło, które będzie potraktowane dosłownie, jako materiał artystyczny, ale też metaforycznie – jako kierunek działania. Do zmierzenia się z tym tematem zaproszono artystów, aktywistów i animatorów. W trakcie trzech dni trwania Festiwalu MDF, który łączy muzykę, obraz, architekturę, design i nowoczesne technologie w jeden wyjątkowy program artystyczny, odbiorcy ponownie będą mogli poznać Filharmonię w Szczecinie od innej strony. Wędrówka za dźwiękiem i światłem zaprowadzi ich do nieoczekiwanych zakątków budynku, zaskoczy niezwykłymi wizualizacjami w białym holu. Ponownie rozbłyśnie też fasada Filharmonii.

Odbędą się wystawy, warsztaty i spotkania edukacyjne, a przede wszystkim koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, premierowe wykonania przygotowane z myślą o festiwalu. W pierwszym dniu Festiwalu będzie miała miejsce prezentacja kilku wybranych projektów grupy polskich kompozytorów i wykonawców panGenerator, która łączy bity i fotony w obszarze sztuki nowych mediów. 14 września kompozytor i dyrygent Michał Janocha zaprezentuje swój spektakl multimedialny Słyszę, że patrzysz. Spektakl jest artystyczno-naukową wyprawą, dzięki której najmłodsi słuchacze odkryją, że nowoczesne technologie pozwalają „zmienić” dźwięk instrumentów w światło. W białym holu Filharmonii odbędzie się premierowe pełne wykonanie w Szczecinie najnowszego projektu zespołu Kwadrofonik Urlicht – wariacji opartych na chorale i jego kontrapunkcie, które wybrzmiewają oddzielnie lub wchodzą ze sobą w dialog.

Szczegółowy program – na stronie https://mdf.filharmonia.szczecin.pl