Polmic - FB

aktualności

Koncert Europejskiej Studenckiej Orkiestry Symfonicznej

kAkademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na koncert Europejskiej Studenckiej Orkiestry Symfonicznej, który odbędzie się 20 listopada 2016 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Projekt Europejska Studencka Orkiestra Symfoniczna skierowany jest do młodych muzyków wybranych uczelni europejskich. Stwarza możliwość konsolidacji artystycznego środowiska akademickiego europejskich miast związanych partnerską umową z Wrocławiem. Jego założeniem jest integracja poprzez wspólne próby oraz przygotowanie zespołu do występów w ramach wydarzeń artystycznych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni młodzi wybitni artyści z uczelni muzycznych Wrocławia, Drezna i Pragi, których poprowadzi maestro Marek Pijarowski. W roli solisty wystąpi skrzypek Jacek Ropski. W ich interpretacji tego wieczoru zabrzmi m. in. Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza.

Kierownikiem artystycznym projektu jest Artur Wróbel.

Wydarzenie jest realizowane w ramach Programu Muzycznego Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Szczegółowe informacje o biletach są dostępne na stronie: www.nospr.org.pl

Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Henryka Sienkiewicza i Roku Feliksa Nowowiejskiego

Q20 listopada 2016 roku w Sali Filharmonii Narodowej odbędzie się nadzwyczajny koncert z okazji Roku Henryka Sienkiewicza i Roku Feliksa Nowowiejskiego. W programie koncertu z udziałem wybitnych solistów znajdzie się jego oratorium Quo vadis.

Quo vadis op. 30 jest uznawane za najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego. Prawykonanie odbyło się w 1907 roku w Usti nad Łabą. Inspiracją jego powstania była słynna powieść Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem, która osiągnęła międzynarodowy sukces. Utwór Nowowiejskiego również spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności na całym świecie – w okresie międzywojennym prezentowany był ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, w 13 językach. W Warszawie wykonany zostanie w oryginalnej niemieckiej wersji językowej w adaptacji Antonie Jüngst.

Wykonawcami koncertu będą: Aleksandra Kurzak, Artur Ruciński, Rafał Siwek, Sebastian Szumski, Arkadiusz Bialic, Górecki Chamber Choir (przygotowanie: Włodzimierz Siedlik) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Z udziałem tych samych artystów przygotowywane jest pierwsze w historii wydanie płytowe i audiowizualne kompozycji Nowowiejskiego, które ukaże się końcem tego roku jako ważny efekt działań rocznicowych.

Organizatorami koncertu są: Instytut Muzyki i Tańca, Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego, Filharmonia Narodowa oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

VIII edycja Festiwalu „Era Schaeffera"

Era25 listopada 2016 roku będzie miała miejsce kolejna odsłona Festiwalu „Era Schaeffera”, poświęconego inspirującemu wyobraźnię światu Bogusława Schaeffera – artysty wielowymiarowego, określanego mianem Leonarda da Vinci XXI wieku.

„Era Schaeffera” to Festiwal awangardy muzyczno-teatralnej stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem i słowem. Jest zaproszeniem do spotkania z wielkoformatową, wymykającą się wszelkiej klasyfikacji, łączącą różne dziedziny sztuki twórczością, dowodząc że granice między muzyką, teatrem, tańcem i malarstwem są umowne, a zapotrzebowanie odbiorców na tak pojmowaną i uprawianą prawdziwą sztukę jest ogromne.

Zapowiada się niezapomniane widowisko w multimedialnej przestrzeni, wyreżyserowane przez Macieja Sobocińskiego, który jest uznawany za jednego z najbardziej obiecujących polskich twórców teatralnych młodego pokolenia. Podczas kolejnej odsłony Festiwalu będzie można przeżyć „jeden dzień z życia Schaeffera” w towarzystwie takich znanych aktorów, jak Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza, Sean Palmer i Lidia Bogaczówna. 8. Edycję „Ery Schaeffera" uświetnią swoją obecnością muzycy: Michał Urbaniak - skrzypce & saksofon, Michael Patches Stewart – trąbka, Andy Ninvalle – rap, Dariusz Makaruk – instrumenty elektroniczne, Rajeev Mahavir, Olga Szwajgier, Małe Instrumenty i Patryk Zakrocki. Wystąpią również tancerze Witek Jurewicz i Hanna Wiadrowska. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA.

ZOBACZ: program PDF

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

II edycja Festiwalu Kwadrofonik

KW dniach 2-3 grudnia 2016 roku w Teatrze Nowym w Warszawie odbędzie się II edycja Festiwalu Kwadrofonik.

II edycja Festiwalu Kwadrofonik skupia się wokół twórców i dzieł, dla których punkt wyjścia stanowi film. Główny nacisk kładziony jest na jakość muzyczną prezentowanych utworów i aktywne zaangażowanie do projektu wybitnych nowatorskich muzyków z kraju i zagranicy.

Program festiwalu opiera się w dużej mierze na różnorodności prezentowanych wydarzeń muzycznych i obejmuje utwory, stworzone z myślą o odkrytych przez kompozytorów na nowo artystycznych filmach przemysłowych z ubiegłego stulecia, kompozycje, inspirowane obrazami takich reżyserów kina światowego jak Alfred Hitchcock, Stanley Kubrick czy Quentin Tarantino.

Głównym wydarzeniem Festiwalu będzie premiera projektu muzycznego skupionego wokół filmu Symfonia przemysłowa nr. 1 (Industrial Symphony No. 1). Ten eksperymentalny obraz z 1990 roku „zabrzmi" z towarzyszeniem nowej, muzycznej interpretacji zespołu Kwadrofonik, wraz z niespodzianką od reżysera filmu Davida Lyncha, którego 70 rocznica urodzin przypada w 2016 roku.

Podczas Festiwalu odbędzie się polska premiera projektu „Measures n' Frames", powstałego w wyniku współpracy współczesnych kompozytorów i artystów multimedialnych, którzy do oryginalnych utworów napisanych dla kwartetu smyczkowego stworzyli własne animacje. Pomysłodawcami projektu są Marek Żebrowski (USC) i David Lynch.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: program PDF

 

X trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii

Młoda Polska FilharmoniaW dniach 18 – 23 listopada 2016 roku odbędzie się dziesiąta już trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii – młodzieżowej orkiestry działającej pod opieką Fundacji Zwierciadło. Gościem specjalnym trasy będzie Yigal Meltzer - pierwszy trębacz Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. Muzycy zagrają w Puławach, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie i Katowicach pod batutą Adama Klocka – laureata nagrody Grammy 2014.

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych, wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilewicz. W ramach ostatnich 9 tras koncertowych muzycy zagrali 39 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 45 tysięcy osób, m. in. w Szanghaju, w ramach prestiżowego MISA Festival 2015, gdzie przyjechali na zaproszenie Long Yu - światowej sławy dyrygenta i dyrektora Music In Summer Air.

W programie jesiennej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii publiczność usłyszy Koncert na trąbkę Es-dur Johanna Nepomuka Hummela, Symfonię koncertującą Es-dur, KV 297b Wolfganga Amadeusza Mozarta na flet, klarnet, róg i fagot oraz Symfonię nr 3 Es-dur op. 55 “Eroica" Ludwiga van Beethovena.

W roli solisty wystąpi Yigal Meltzer: to charyzmatyczny muzyk koncertujący na całym świecie, mianowany w 2001 pierwszym trębaczem Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. Występował pod batutą wybitnych dyrygentów: Kenta Nagano, George’a Pehlivanyana, Kazushiego Ono i Mendy Rodan oraz grał z takimi orkiestrami, jak Israel Chamber Orchestra, Camerata Orchestra Jerusalem, The Tel- Aviv Soloists, The Be'er Sheva Chamber Orchestra i Musica Nova Ensemble.

Więcej informacji – na stronie: www.mpf.zwierciadlo.pl 

Czytaj więcej: X trasa koncertowa Młodej Polskiej Filharmonii

#WITKACY z cyklu Partytury Fotograficzne

p13 listopada 2016 roku o godz. 17:00 w Promie Kultury Saska Kępa (Warszawa, ul. Brukselska 23) odbędzie się koncert #WITKACY z cyklu „Partytury Fotograficzne” w wykonaniu zespołu Hashtag Ensemble.

Koncert jest dźwiękowym odczytaniem autoportretów wykonanych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza, użyczonych zespołowi Hashtag Ensemble przez Muzeum Tatrzańskie. Studyjne fotografie cechuje niezwykły ładunek emocji, pełna świadomość autokreacji oraz śmiały gest mimiczny.

W erze płaskich, absurdalnych „selfie” zalewających portale społecznościowe, auto-wrażliwość Witkacego nabiera nowego kontekstu. Postawa twórcza geniusza za obiektywem aparatu będzie konceptem towarzyszącym dźwiękowej interpretacji fotografii. Muzyka często stanowiła inspirację dla tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem sytuacja jest odwrotna. Cykl fotografii stanowi podstawę do stworzenia utworu muzycznego. Fotografie te potraktowane zostaną przez muzyków jak współczesna partytura muzyczna.

Hashtag Esnemble w projektach improwizowanych (Visegrad Songs, Bartok Revised, Akustyka Wisły) występuje od 2014 roku, ma w dorobku płytę wydaną przez Requiem Records Opus Series i występy w POLIN, poznańskiej Meskalinie, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, budapeszteńskiej Solti Hall, białoruskiej Filharmonii Narodowej i in.

Więcej informacji – na stronie: http://promkultury.pl  oraz profilu FB

Koncert Katedry Kompozycji UMFC

UMFC21 listopada 2016 roku o godz. 19.00 w ramach koncertu Katedry Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wystąpi Unplugged Orchestra pod dyrekcją Michała Śmigielskiego.

Koncerty Katedry Kompozycji odbywają się dwa razy do roku i służą prezentacji dzieł studentów, absolwentów i pedagogów związanych z Katedrą Kompozycji UMFC. W programie koncertu zabrzmią takie utwory, jak: Con sordino Zbigniewa Bagińskiego, Mała fantazja Miłosza Bembinowa, Sinfonietta – The Night of Fireworks Aleksandry Chmielewskiej, PRISMA II na fortepian i orkiestrę smyczkową Bartosza Kowalskiego, Tryptyk Michała Malca oraz Fantasie Collerica na orkiestrę smyczkową i 2 kotły Artura Słotwińskiego.

Autorzy utworów to pedagodzy w klasach kompozycji na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki (Zbigniew Bagiński, Miłosz Bembinow i Bartosz Kowalski), a także studenci klasy prof. Pawła Łukaszewskiego (Aleksandra Chmielewska oraz Michał Malec). Artur Słotwiński pełni funkcję Sekretarza Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, jest absolwentem kompozycji w klasach prof. Stanisława Moryto i prof. Pawła Łukaszewskiego. Podczas koncertu wystąpi w roli solisty pianisty.

Wstęp na koncert, który będzie miał miejsce w Sali Koncertowej UMFC, jest wolny (obowiązują bezpłatne wejściówki).

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Koncert specjalny z okazji Dnia Niepodległości

FKTradycyjnie 11 listopada o godz. 12.00, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i niezawisłości państwowej po I Wojnie Światowej, Filharmonia Krakowska zaprasza na uroczysty koncert upamiętniający to wielkie wydarzenie.

Koncert specjalny przygotowany przez Chór Filharmonii Krakowskiej wraz z orkiestrą Krakowska Młoda Filharmonia pod batutą Tomasza Chmiela to przegląd najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które śpiewane były od pokoleń i na stałe wrosły w serca Polaków. Rozszumiały się wierzby płaczące, Ułani, ułani czy Czerwone maki na Monte Cassino to melodie obecne w każdym domu i znane wszystkim niezależnie od daty urodzenia, poglądów politycznych czy miejsca w społeczeństwie. To dziedzictwo zawarte w pieśni i historia zapisana w słowach.

W partiach solowych wystąpią Bernarda Grembowiec – sopran, Anna Bober – alt, Paweł Fundament – tenor, Maciej Drużkowski – baryton oraz Wojciech Tabiś – bas.

Premiera płyty „Ślad” oraz obchody 50-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla

StrobelAgencja Muzyczna Polskiego Radia i House of Music zapraszają 16 listopada 2016 roku o godz. 19.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie na koncert promocyjny płyty Ślad, który odbywa się w ramach jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Janusza Strobla.

Janusz Strobel to jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Skomponował wiele przebojów, które weszły na stałe do kanonu polskiej piosenki - jego utwory wykonywały największe gwiazdy polskiej piosenki, m.in. Ewa Bem, Hanna Banaszak, Ryszard Rynkowski, Irena Santor, Edyta Geppert. Stworzył kilka formacji jazzowych, współpracując w nich z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi.

Na program koncertu składają się nowe kompozycje Janusza Strobla z płyty Ślad. Artysta, jak zawsze, idzie własnym śladem, szuka nieoczywistych rozwiązań, nieustająco pozostaje wierny własnej stylistyce. Wbrew modom tworzy wartości, które we współczesnej muzyce zdają się zanikać – tu w sposób wyjątkowy połączył gitarę klasyczną z orkiestrą w autorskich, niezwykle melodyjnych i oryginalnych kompozycjach. Utwory na gitarę i orkiestrę zaaranżowali Janusz Strobel, Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Krzesimir Dębski, Włodzimierz Nahorny. W koncercie wezmą udział: Janusz Strobel – gitara klasyczna, Paweł Pańta – kontrabas, Luis Ribeiro – instrumenty perkusyjne oraz orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Koncert poprowadzi Artur Andrus.