Polmic - FB

aktualności

III Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego

p

W dniach 5 – 11 listopada 2016 roku odbędzie się III Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego, zorganizowany przez Fundację „Ave Arte”.

7 dni festiwalowych, 18 wydarzeń organizowanych w 6 prestiżowych lokalizacjach oraz na otwartej przestrzeni Warszawy, ponad 2 000 uczestników z USA, Australii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Majorki. Interdyscyplinarne wydarzenie łączące muzykę, film, wystawy,happening, debaty. Wszystko to w ramach III Międzynarodowego Festiwalu Ignacego Jana Paderewskiego.

Festiwal to nie tylko prestiżowy cykl koncertów, wydarzeń towarzyszących, ale całoroczne działania w postaci ogólnopolskiej kampanii wzmacniającej spuściznę Ignacego Jana Paderewskiego. Organizator Festiwalu, Fundacja “Ave Arte”, której członkiem jest m. in. Krzesimir Dębski, powstała w 2005 roku, stawiając sobie za cel wspieranie rozwoju kultury i sztuki oraz ochronę dziedzictwa narodowego. Od lat Fundacja z sukcesem realizuje te cele poprzez organizacje wydarzeń, konkursów, produkcję filmów dokumentalnych, które łączą w sobie pamięć ważnych dla Polski wydarzeń z promocją młodych talentów. Szczególne miejsce w pracy i dokonaniach Fundacji zajmuje osoba Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego polskiego kompozytora, pianisty, dyplomaty i męża stanu.

Strona internetowa wydarzenia: www.ignacyjanpaderewski.com

Sinfonietta Cracovia w Sukiennicach

p4 listopada 2016 roku w nastrojowych, zabytkowych wnętrzach krakowskich Sukiennic Sinfonietta Cracovia wystąpi pod batutą Massimiliano Caldiego ‒ znakomitego włoskiego dyrygenta od lat związanego z polską sceną muzyczną i zaangażowanego w promowanie dorobku polskich kompozytorów.

Obdarzony niezwykle charyzmatyczną osobowością Caldi ‒ laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga (1990) ‒ w trakcie koncertu w Sukiennicach poprowadzi Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, wykonując wyjątkowo interesujący i zróżnicowany repertuar.

W programie wieczoru znajdzie się m.in. Trio concerto na klarnet, róg i fortepian (2015) Mikołaja Góreckiego ‒ ten wyjątkowy utwór, napisany na niezmiernie rzadko wykorzystywaną przez kompozytorów obsadę, Sinfonietta zaprezentuje w serii prawykonań wraz z muzykami zespołu Silesian Trio: Joanną Domańską (fortepian), Romanem Widaszkiem (klarnet) oraz Tadeuszem Tomaszewskim (waltornia). W programie znajdą się również pozycje, które zainteresują amatorów najnowszej polskiej muzyki współczesnej: ekspresjonistyczne, pełne napięć i paradoksów Krzyki Pawła Mykietyna oraz melancholijne, inspirowane kulturą japońską Ukiyo-e Marcela Chyrzyńskiego.

Wieczór zwieńczy ukłon w kierunku wielkiego Piotra Czajkowskiego ‒ prowadzona przez Caldiego Sinfonietta, łącząc włoską finezję ze słowiańskim liryzmem, zaprezentuje słuchaczom słynną Serenadę C-dur: utwór, którego kunsztowne wykonanie stanowi dla każdej orkiestry kameralnej najwyższą próbę. Nie bez powodu ten sam, wyjątkowo wymagający program orkiestra zaprezentuje dokładnie tydzień później w słynnej sali Konserwatorium Moskiewskiego podczas 6. Festiwalu Muzyki Polskiej w Moskwie.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.sinfonietta.pl 

Jarosław Siwiński nowym dyrektorem Warszawskich Spotkań Muzycznych

FKP2016

Jarosław Siwiński zastąpił na stanowisku dyrektora festiwalu Warszawskie Spotkania Muzyczne Władysława Słowińskiego - pomysłodawcę, twórcę i dyrektora Festiwalu od początku jego istnienia. Władysław Słowiński zgodził się pełnić funkcję dyrektora honorowego.

Warszawskie Spotkania Muzyczne „muzyka dawna – muzyka nowa” to doroczny festiwal organizowany przez Oddział Warszawski Związku Kompozytorów Polskich od 1986 roku. To jeden z najważniejszych festiwali prezentujących jednocześnie muzykę współczesną i muzykę dawnych epok. Dzięki takiej formule wielu miłośników muzyki dawnej może, niejako przy okazji, poznać twórczość współczesną i przekonać się, że ona wcale „nie gryzie”. Festiwal od lat szczyci się udziałem znakomitych wykonawców i ciekawym doborem repertuaru, a z roku na rok „nabiera tempa” i trafia do gustu coraz większej liczby słuchaczy.

Strona internetowa festiwalu: www.wsm.art.pl

Laureaci Konkursu Wieniawskiego w PFB!

p4 listopada 2016 roku o godz. 19:00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpią najlepsi z najlepszych – laureaci Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

W sobotnią noc emocje konkursowe sięgnęły zenitu. Jury 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, z Maximem Vengerovem jako przewodniczącym, ogłosiło nazwiska laureatów. Zwyciężczynią została reprezentantka Gruzji i Turcji: Veriko Tchumburidze.

4 listopada w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Veriko Tchumburidze wystąpi na koncercie laureatów i wykona dla zgromadzonych melomanów Koncert skrzypcowy a-moll nr 1 Dymitra Szostakowicza.

Goście PFB będą mogli wysłuchać także Koncertu skrzypcowego d-moll nr 2 Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Bomsori Kim z Korei Południowej, która otrzymała II nagrodę ex aequo oraz Koncertu skrzypcowego D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa w interpretacji Marii Włoszczowskiej, laureatki VI nagrody.

Więcej informacji: www.filharmonia.gda.pl

 

Paderewskiemu Hołd Muzyką! Wielkie Rocznice 2016

p

30 października 2016 roku o godz. 17.00 w Dworku w Kąśnej Dolnej odbędzie się ostatni koncert z cyklu „Paderewskiemu Hołd Muzyką! Wielkie Rocznice 2016”, poświęcony obchodom 156. rocznicy urodzin I. J. Paderewskiego.

Całoroczny cykl, który rozpoczął w kwietniu koncert Stanisława Sojki, obejmował sześć różnych wydarzeń artystycznych. Założenia projektu zawierały w sobie propozycje skierowane do szerokiego grona melomanów – miłośników muzyki wokalnej, fortepianowej, skrzypcowej i filmowej.

Koncert finałowy to Wieczór Pieśni w nastrojowych wnętrzach Dworku Paderewskiego, podczas którego wystąpią – znakomita sopranistka Hanna Samson oraz towarzysząca jej przy fortepianie Maria Korecka-Soszkowska. W programie wieczoru znajdą się utwory Chopina, Paderewskiego, Verdiego i Donizettiego.

Wstęp wolny.

Wyjątkową gratką dla wszystkich uczestników koncertu urodzinowego będzie słodka niespodzianka!

Wyjazd autokaru o godz. 15.30 sprzed tarnowskiego Teatru, wyłącznie po wcześniejszej rezerwacji miejsc pod numerem 14 621 09 21.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie: www.paderewski.tarnow.pl 

Zespół Kwartludium dokona prawykonania nowego utworu Tadeusza Wieleckiego „Obraz wielokrotny”

p

Już jutro, 28 października 2016 roku o godz. 19.30, w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach, w ramach XVII Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, Zespół Kwartludium dokona prawykonania nowego utworu Tadeusza Wieleckiego Obraz wielokrotny.

Kolejne wykonania utworu odbędą się podczas II Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale” w Gdańsku, 15 listopada 2016 o godz. 18.00, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego oraz w ramach 69. Sesji „Musica Moderna”, 7 grudnia 2016 o godz. 19.00, w Sali Kameralnej Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi.

W programach koncertów znajdą się również kompozycje Jarosława Płonki, Aleksandra Nowaka, Artura Zagajewskiego, Arne Sandersa, Zoltana Almashiego i Leszka Kułakowskiego.

Utwór Tadeusza Wieleckiego został skomponowany w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji o wydarzeniach:

www.nospr.org.pl

www.nck.org.pl

www.filharmonia.lodz.pl

 

Prawykonanie nowego utworu Agaty Zubel

p

W najbliższy czwartek, 27 listopada, odbędzie się w Seattle prawykonanie nowego utworu - In the Shade of and Unshed Tear (2016) - Agaty Zubel.

Utwór powstał na zamówienie Seattle Symphony i przez ten zespół, pod batutą Ludovica Morlota, zostanie przedstawiony muzycznemu światu.

Agata Zubel tak mówi o genezie powstania swego najnowszego dzieła:

Jest takie polskie określenie "jak okiem sięgnąć". Oznacza granice zasięgu wzroku. Jest to więc dystans tak duży, że każdy może coś dostrzec posługując się swoim wzrokiem.

Pojawiają się jednak tutaj dwie uwagi. Po pierwsze, każdy ma inny wzrok. Po drugie, za ową granicą też wiele jeszcze JEST. To nie prawda, że dalej wszystko jest w cieniu.

A gdyby rozszerzyć to powiedzenie o słuch?

(Agata Zubel, 2016)

 

Źródło: Polskie Wydawnictwo Muzyczne - Dział Promocji

Strona wydarzenia: http://www.seattlesymphony.org

 

 

 

 

Wielkie dzieła, wielcy wykonawcy - koncert symfoniczny, CKK Jordanki w Toruniu

p

W najbliższy piątek, 28 października 2016 o godz. 19.00, Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza do Sali Koncertowej CKK Jordanki na koncert z serii WIELKIE DZIEŁA, WIELCY WYKONAWCY. Do udziału w koncercie zaproszony został jeden z najwybitniejszych skrzypków swojej generacji – PIOTR PŁAWNER. Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Lord Yehudi Menuhin nazwał go skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną od pulpitu poprowadzi maestro PAWEŁ PRZYTOCKI – dyrygent Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.

W programie:

Piotr Moss - Adagio III

Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8

Antonín Dvořák – II Symfonia d-moll op.70

Bilety: 35/25 zł

Toruńska Orkiestra Symfoniczna uczestniczy w programie „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!” organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków MKiDN.

Więcej informacji:www.tos.art.pl

Na zdjęciu: Paweł Przytocki

Program „Zamówienia kompozytorskie 2017-2018” uruchomiony

p

20 października 2016 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło 6. edycję programu „Zamówienia kompozytorskie 2017-2018”. Operatorem programu jest Instytut Muzyki i Tańca.

Celem programu „Zamówienia kompozytorskie” jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł oraz stwarzanie dogodnych warunków dla ich stałej obecności w przestrzeni publicznej. W dotychczasowych pięciu edycjach programu zamówionych zostało prawie 450 kompozycji u ponad 250 kompozytorów.

Regulamin „Zamówień kompozytorskich” dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce Programy Ministra 2017 oraz na stronach internetowych IMiT: www.zamowieniakompozytorskie.pl i www.imit.org.pl.

Wnioski do programu „Zamówienia kompozytorskie” mogą składać państwowe i samorządowe instytucje kultury, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, uczelnie artystyczne, publiczne i niepubliczne szkoły artystyczne oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Składanie wniosków do programu za pośrednictwem Elektronicznego Biura Obsługi Interesanta EBOI (www.esp.mkidn.gov.pl) będzie możliwe w listopadzie. Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2016 roku.

Szczegółowe informacje na temat programu, baza powstałych utworów oraz sylwetki twórców są zamieszczone na stronie www.zamowieniakompozytorskie.pl.