Polmic - FB

aktualności

Filharmonia w Szczecinie wyróżniona MozArtem 2014 RMF Classic

Filharmonia w Szczecinie jako Rzecz z Klasą w plebiscycie MozArty 2014 RMF Classic9 marca 2015 roku w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym VitkAc w Warszawie, wręczono po raz piąty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.

Statuetkę MocArta RMF Classic w kategorii Rzecz z Klasą otrzymał Gmach Filharmonii w Szczecinie – „imponujący projekt architektoniczny autorstwa Estudio Barozzi Veiga, czyli hiszpańsko-włoskiego duetu architektonicznego - Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga. Prawie 13 tysięcy m2 powierzchni, cztery naziemne i dwie podziemne kondygnacje budynku, dwie sale koncertowe z doskonałą akustyką (duża w kolorystyce Słońca, kameralna w kolorystyce Księżyca), 1143 miejsca na widowni, 2500 m2 sufitu i ścian pokrytych szlagmetalem (imitacja złota), posadzka sprowadzana aż z Majorki. Wyglądem przypomina lodowy pałac lub wierzchołek góry lodowej. Fachowcy podkreślają, że to pierwszy tak spójny projekt w Polsce.”

Statuetkę w kategorii Muzyka Filmowa Roku odebrał Łukasz Targosz za ścieżkę do Watahy (serialu HBO) – „za magnetyczny mariaż w muzyce. To jest ścieżka, która łączy klimat Bieszczad i emocje, jakie niesie akcja kryminalnego serialu. Dreszcze naprawdę można zapisać w nutach!” Za Człowieka Roku uznany został Tomasz Kot (za rolę profesora Religi w filmie Bogowie), a za Wydarzenie Roku – „Historyczne w dziejach polskiej kinematografii pasmo sukcesów i lawina nagród dla filmu Ida.

Rok Józefa Podobińskiego w Muszynie

Rok Józefa Podobińskiego w MuszynieW 2015 roku przypada jubileusz 90-lecia urodzin Józefa Podobińskiego (1925-1993) - kompozytora i pedagoga muzycznego. Z tej okazji miasto Muszyna, z którym artysta blisko był związany, ustanowiło rok 2015 Rokiem Józefa Podobińskiego.

W kalendarzu obchodów jubileuszu artysty zaplanowano m.in. koncert pt. Józef Podobiński - wspomnienie. Koncert w 90 rocznicę urodzin kompozytora związanego z Siemianowicami Śląskimi, który odbędzie się 14 marca 2015 roku w Parku Tradycji Siemianowickiego Centrum Kultury. Do udziału w nim zaproszono wielu uznanych muzyków, którzy specjalnie na tę okazję przygotowują aranżacje utworów kompozytora. Wystąpią m.in. Adam Bul, Andrzej Sitko, Antoni Brożek, Bohdan Wantuła i Chór „Dzwon” z Orzesza. Wśród wykonywanych utworów pojawią się takie tytuły, jak np. Powiedz mi, kiedy, Uśmiechnij się, Spacer we dwoje, Z mrocznych głębin kopalni, Na klepisku, Wicherek, Czardasz. Niektóre z kompozycji po raz pierwszy zostaną publicznie wykonane.

Utwory kompozytora znajdą się także w programie XII Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka 2015” w Kozach i Bielsku Białej (5-7 czerwca).
Czytaj więcej: Rok Józefa Podobińskiego w Muszynie

Generacje XIX

Generacje XIXKoncert Generacje XIX odbędzie się 15 marca 2015 roku w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W jego programie znajdzie się muzyka orkiestrowa twórców urodzonych na przestrzeni 64 lat: Róża wiatrów najstarszego, zmarłego w zeszłym roku mistrza wielu kompozytorskich pokoleń Włodzimierza Kotońskiego (ur. 1925), dynamiczny i wyrazisty formalnie utwór Sygnały 2 Zbigniewa Penherskiego (ur. 1935), trzy różne stylistycznie utwory kompozytorów urodzonych w latach 70-tych: Matter of Choice Sławomira Wojciechowskiegopremiera wersji orkiestrowej, Jeux varsoviens Grzegorza Duchnowskiegopremiera utworu nagrodzonego w Konkursie im. Karola Szymanowskiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Gniew wiatru Bartosza Kowalskiego – z brawurową partią solową saksofonu w wykonaniu Pawła Gusnara oraz Mirage... najmłodszej kompozytorki z tego grona Nikolet Burzyńskiej (ur. 1989) – premiera utworu.

Polską Orkiestrę Radiową poprowadzi Szymon Bywalec.

Koncerty z cyklu Generacje – organizowane od 2003 roku przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Program 2 Polskiego Radia i Związek Kompozytorów Polskich - prezentują różne nurty w nowej muzyce polskiej i postawy twórcze różnych pokoleń. Muzykę ważną, lecz nie zawsze pamiętaną, premiery, także dyskurs estetyczny pomiędzy współczesną twórczością polską i innych krajów.

Nominacje do 21. Nagród Muzycznych Fryderyk 2015

Fryderyk 2015Akademia Fonograficzna ogłosiła 4 marca 2015 roku nominacje do 21. edycji nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK. Walczyło o nie łącznie 1062 artystów, albumów i singli. Zwycięzców poznamy 23 kwietnia 2015 roku podczas uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

Statuetki FRYDERYK 2015 zostaną przyznane w 17 kategoriach. Twórcy muzyki poważnej będą walczyć o statuetki w kategoriach podzielonych ze względu na kryterium stylu wykonania (m.in. Muzyka Kameralna, Muzyka Symfoniczna i Koncertująca, Recital Solowy). W dodatkowej kategorii – Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej – o nagrodę konkurować będą płyty nominowane spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu albumów, zawierających utwory polskich kompozytorów.

Jak co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury. W edycji 2015 laureatami tych szczególnych wyróżnień – nagród ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych – zostali: w kategorii Muzyki Poważnej - światowej sławy dyrygent, wieloletni dyrektor Filharmonii Narodowej w Warszawie - Kazimierz Kord, w kategorii Muzyki Rozrywkowej - muzyk rockowy, wokalista, basista, kompozytor i autor tekstów Lech Janerka, w kategorii Muzyki Jazzowej - muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor i aranżer Janusz Muniak.

ZOBACZ: lista NOMINOWANYCH do nagrody FRYDERYK 2015 – plik pdf

Czytaj więcej: Nominacje do 21. Nagród Muzycznych Fryderyk 2015

Powstanie Europejskie Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia

Projekt Centrum Muzyki Sinfornia VarsoviaPrzed stolicą kolejna inwestycja – modernizacja zabytkowych obiektów przy ul. Grochowskiej 272 na potrzeby Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz budowa Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia. Miasto zarezerwuje środki finansowe na realizację zadania w wysokości 279 700 000 zł.

Przy Grochowskiej powstanie nowe centrum kulturalne Warszawy – skupione wokół Orkiestry Sinfonia Varsovia. Centrum będzie nie tylko atrakcyjnym miejscem dla prezentacji muzyki poważnej i innych gatunków sztuki (teatr, film, malarstwo, fotografia, rzeźba), lecz również miejscem spędzania czasu wolnego (multiteka, kawiarnie, restauracje, itp.). Siedziba Orkiestry ma się stać ważną przestrzenią dla dyskusji wokół najważniejszych wydarzeń kulturalnych. Zwycięska koncepcja architekta Thomasa Puchera, która będzie realizowana przy ul. Grochowskiej dołączy do zmian jakie zachodzą w kulturze na prawym brzegu Wisły. Powstają tu jedne z najciekawszych punktów na kulturalnej mapie miasta.

- Budowa Europejskiego Centrum Muzyki Sinfonia Varsovia wpisuje się w program rewitalizacji do 2022 roku, który jest procesem obejmującym szereg działań, na które miasto przeznaczy ponad miliard złotych. Mając na uwadze obecny stan zabytkowych budynków w ramach nieruchomości zajmowanej przez Orkiestrę za priorytetowe uznaliśmy przeprowadzenie dogłębnej i całościowej rewitalizacji najbardziej zniszczonej substancji – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. - Zadanie to mamy nadzieję będzie współfinansowane w ramach środków europejskich, gdyż gwarantuje lepszą dostępność infrastruktury kultury i dziedzictwa kulturowego.

Miasto st. Warszawa kupiło nieruchomość przy ul. Grochowskiej 272 dla Orkiestry w 2009 roku. Głównym celem tego działania było zapewnienie przestrzeni umożliwiającej budowę sali koncertowej oraz siedziby dla samorządowej instytucji kultury. W 2010 roku został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na projekt sali koncertowej i zagospodarowania architektonicznego nieruchomości. Dwa lata później Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz podpisała list intencyjny ze zwycięzcą konkursu Thomasem Pucherem.

Inauguracja Roku Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu

Trio WiłkomirskichW piątek, 6 marca 2015 roku odbędzie się niezwykły koncert w setną rocznicę pierwszego recitalu Tria Wiłkomirskich w Moskwie, który otworzy Rok Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu - cykl wydarzeń związanych ze znaną kaliską rodziną muzyków, kompozytorów i pedagogów muzycznych.

Przypomnienie zawodowych i osobistych związków rodziny Wiłkomirskich z Kaliszem to wspólny cel Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz stowarzyszeń Łyżka Mleka i Multi Art. Od kilku lat kompletują pamiątki – od portretów po rękopisy – po rodzinie Wiłkomirskich z myślą o utworzeniu wirtualnego muzeum muzycznego rodu. W Kaliszu przed wojną mieszkał i tworzył Alfred Wiłkomirski, muzyk i pedagog. Wszystkie z jego pięciorga dzieci poszły muzyczną ścieżką. Występowali w Kaliszu i całej Polsce solo i w zespołach, m.in. w Trio Wiłkomirskich.

- Alfred i jego troje dzieci: Kazimierz, Michał i Maria, pracowali w tej szkole muzycznej, byli pedagogami, promotorami muzyki klasycznej w Kaliszu, inicjatorami różnych koncertów, ale także wykonawcami – opowiada Elżbieta Piszczorowicz-Mondra, koordynatorka obchodów Roku Wiłkomirskich w Kaliszu. – Kazimierz grał na wiolonczeli, Maria na fortepianie, a Michał na skrzypcach. Grali głównie w Kaliszu i w okolicach, m.in. w Opatówku, Gołuchowie.

Od 40 lat imię Alfreda Wiłkomirskiego nosi Kaliskie Towarzystwo Muzyczne. Jego imię nosi też sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej.

Wykonawcami koncertu będą młodzi, zdolni i już utytułowani muzycy: skrzypaczka Celina Kotz, wiolonczelista Tomasz Daroch oraz pianista Łukasz Trepczyński. Zaprezentują się w repertuarze wzorowanym na tym debiutanckim, zagranym przed stu laty przez Trio Wiłkomirskich. Usłyszymy Trio fortepianowe G-dur (Hob. 25) Josepha Haydna, Trio fortepianowe d-moll op. 32 Antona Areńskiego i Trio fortepianowe d-moll op. 49 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy.

Gośćmi honorowymi koncertu będą seniorzy muzycznego rodu: prof. Wanda Wiłkomirska i maestro Józef Wiłkomirski.

Koncert odbędzie się w sali Państwowej Szkoły Muzycznej przy Placu Jana Pawła II w Kaliszu o godzinie 18:00.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa pamiątek związanych z rodziną Wiłkomirskich i spotkanie z artystami.

I Łódzki Maraton Bachowski

I Łódzki Maraton BachowskiDo wspólnego świętowania 330. rocznicy urodzin Jana Sebastiana Bacha zapraszają Akademia Muzyczna w Łodzi i Filharmonia Łódzka. Program trzech koncertów zaplanowanych w ramach I Łódzkiego Maratonu Bachowskiego w dniach 6-10 marca 2015 roku obejmuje dzieła Bacha, z których większość nigdy dotąd nie była prezentowana w Łodzi na instrumentach historycznych.

Jako wykonawcy koncertów I Łódzkiego Maratonu Bachowskiego staną obok siebie pedagodzy i studenci Akademii Muzycznej w Łodzi, którzy na co dzień zgłębiają tajniki interpretacji muzyki dawnej. Dwukrotnie wystąpi studencka Orkiestra Barokowa działająca w łódzkiej Akademii.

Na otwarcie Maratonu Bachowskiego, w piątek 6 marca zabrzmi mistrzowski cykl Musikalisches Opfer (Muzyczna ofiara) w wykonaniu pedagogów Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej łódzkiej Akademii. Kunsztowne kanony, ricercary, fuga i sonata, które tworzą dzieło, będą mienić się brzmieniami dawnych instrumentów: barokowych skrzypiec i wiolonczeli, fletów, violi da gamba i klawesynu. Wystąpią: Judyta Tupczyńska i Kornelia Korecka (skrzypce barokowe), Magdalena Pilch (flet traverso), Marek Nahajowski (flet podłużny), Justyna Krusz (viola da gamba), Jakub Kościukiewicz (wiolonczela barokowa), Ewa Mrowca i Krzysztof Urbaniak (klawesyn).

Czytaj więcej: I Łódzki Maraton Bachowski

Wieczory z Muzyką Karola Szymanowskiego i George’a Enescu - w Katowicach

XVIII Wieczory z Muzyką Karola Szymanowskiego i George’a EnescuW roku 2015 przypada 60. rocznica śmierci George’a Enescu (1881-1955). Z tej okazji twórczość rumuńskiego twórcy zaprezentowana zostanie podczas XVIII Wieczorów z Muzyką Karola Szymanowskiego i George’a Enescu, w Akademii Muzycznej w Katowicach w dniach od 2 do 7 marca.

Enescu ogromną sławą cieszył się za życia, ale po jego śmierci zmalała ona do rozmiarów lokalnego kultu w kraju rodzinnym. Zatem korzenie tej sławy tkwiły głównie w jego intensywnej działalności koncertowej. Enescu występował jako skrzypek solista i kameralista, jako pianista i dyrygent w Europie i Ameryce Północnej. Miał w swoim repertuarze także utwory Karola Szymanowskiego, które ogromnie cenił. W 1925 roku Zofia Kochańska (żona sławnego skrzypka Pawła Kochańskiego) w liście z Nowego Jorku do Szymanowskiego pisała: „Enescu był u nas wczoraj – szalenie się unosi nad Tobą – uwielbia Cię – wszyscy Cię stawiają na najwyższej wyżynie”. Enescu wykonywał wielokrotnie Mity Szymanowskiego – po koncercie w Salle Gaveau w Paryżu 6 stycznia 1930 roku wysłał Szymanowskiemu bilecik: „Brawo za wspaniałe Mity. Enesco.” Gdy 3 grudnia 1933 roku Karol Szymanowski koncertował w Bukareszcie, wykonując wraz z Grzegorzem Fitelbergiem swoją IV Symfonię Koncertującą, prasa rumuńska pisała o nim jako o „Enescu współczesnej Polski”.

W programie trzech wieczorów koncertowych w katowickiej Akademii, obok wybranych kompozycji Karola Szymanowskiego i George'a Enescu, znajdzie się także prawykonanie Kwartetu smyczkowego Ryuji Kubota (Japonia), wyróżnionego III Nagrodą I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. K.Szymanowskiego w Katowicach w 2012 roku.

ZOBACZ: program koncertów

Eliminacje do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

17. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina 2015W poniedziałek, 13 kwietnia 2015 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej rozpoczną się Eliminacje do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Do Warszawy przyjedzie 160 pianistów z całego świata, by walczyć o awans do październikowego Konkursu.

W tym gronie zdecydowanie dominują muzycy z Dalekiego Wschodu. Do eliminacji Komisja Kwalifikacyjna zakwalifikowała 26 osób z Chin, 25 z Japonii oraz 24 z Korei Południowej. Czwartą, najliczniejszą grupę stanowią Polacy, w eliminacjach wystartuje 21 osób z naszego kraju: Tymoteusz Bies, Rafał Błaszczyk, Łukasz Piotr Byrdy, Aleksandra Hortensja Dąbek, Michał Dziewior, Katarzyna Gołofit, Adam Mikołaj Goździewski, Julia Kociuban, Mischa Kozłowski, Łukasz Mikołajczyk, Paweł Motyczyński, Karolina Nadolska, Szymon Nehring, Grzegorz Niemczuk, Piotr Nowak, Piotr Ryszard Pawlak, Zuzanna Pietrzak, Adam Piórkowski, Joanna Różewska-Kulasińska, Michał Szymanowski i Marcin Wieczorek.

Pozostali reprezentanci pochodzą z Rosji i Stanów Zjednoczonych (po 11 osób), Wielkiej Brytanii i Włoch (po 5 osób), Francji (6 osób), Kanady i Ukrainy (po 4 osoby), Czech i Tajwanu (po 2 osoby), a także z Austrii, Białorusi, Chorwacji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Mongolii, Niemiec, Rumunii, Singapuru, Szwajcarii, Szwecji, Uzbekistanu i Węgier.

Czytaj więcej: Eliminacje do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina