Polmic - FB

news

2. Wieczory Chopinowskie na Okólniku

2. Wieczory ChopinowskieW każdy wtorek lipca i sierpnia 2016 roku o godz. 19.00 na patio Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (a w razie niepogody w sali koncertowej UMFC) odbywać się będą koncerty w ramach II Festiwalu Wieczory Chopinowskie na Okólniku.

Wystąpią reprezentanci wszystkich uczelni muzycznych w Polsce, a więc studenci z Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa, Poznania, Katowic, Wrocławia, Łodzi, Szczecina i Gdańska. Festiwal zainaugurują absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Monika Quinn oraz Maria Gabryś. W programie koncertu 5 lipca 2016 roku znajdą się takie kompozycje jak: Ballada g- moll op. 18 Juliusza Zarębskiego oraz 4 Mazurki op. 41, Ballada g-moll op. 23, Polonez cis-moll op. 26 nr 1, Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66, 4 Mazurki op. 30, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 Fryderyka Chopina.

Kolejne koncerty odbędą się 12, 19 i 27 lipca oraz 2, 9, 16, 23 i 30 sierpnia 2016 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

ZOBACZ: Program koncertów

Więcej informacji – na stronie: www.chopin.edu.pl

Scena Letnia Akademii Muzycznej w Poznaniu

Scena Letnia Akademii MuzycznejFundacja Akademii Muzycznej we współpracy z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego i Urzędem Miasta Poznania zaprasza na cykl wakacyjnych spotkań z muzyką pt. Scena Letnia w Akademii Muzycznej. W środy lipca i sierpnia 2016 roku wszyscy, którzy planują spędzić lato w mieście będą mogli wysłuchać koncertów w wykonaniu pedagogów i studentów poznańskiej uczelni. Wstęp wolny!

Tradycja muzycznych spotkań w okresie letnim ma ponad dwudziestoletnią tradycję – do 2012 roku siedzibą koncertów był Ratusz Poznański (cykl nosił nazwę Letnie Koncerty Ratuszowe), a od 2013 – Aula Akademii (nazwę zmieniono na Scena Letnia w Akademii Muzycznej). Na decyzję o zmianie lokalizacji koncertów wpłynęły dwa czynniki: logistyczny – w Auli im. Stefana Stuligrosza może pomieścić się blisko trzy razy więcej słuchaczy, niż w salach Ratusza, jak również artystyczny – do Auli nie docierają hałasy, jak to miało miejsce w latach wcześniejszych, gdy muzyka z letnich ogródków i restauracji na Starym Rynku zakłócała muzykę wykonywaną w Ratuszu.

Widząc wielkie zainteresowanie melomanów tym projektem – Aula im. Stefana Stuligrosza z widownią na 200 osób była w minionych latach zapełniona do ostatniego miejsca – można przypuszczać, że atrakcyjny, zróżnicowany repertuar oraz wysoki poziom wykonawczy sprawią, że i w tym roku prezentacje muzyczne w Auli staną się ważnym punktem wakacyjnej oferty kulturalnej Poznania, a w konsekwencji kontynuowana od ponad dwudziestu lat tradycja koncertów w okresie letnim nadal cieszyć się będzie wielkim uznaniem i zainteresowaniem poznańskich melomanów oraz odwiedzających miasto turystów.

Kolejne koncerty odbędą się 6, 13, 20, 27 lipca oraz 3, 10, 17, 24, 31 sierpnia 2016 roku. Wszystkie rozpoczynają się o godz. 17.00. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym programem wydarzeń. Dodatkową atrakcją w ramach Sceny Letniej będzie koncert specjalny, który odbędzie się na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania w sobotę, 9 lipca, o godz. 12.00. Wystąpi duet Simitu w składzie: Jakub Kaszuba (obój) i Michał Gajda (akordeon).

ZOBACZ: Program Sceny Letniej

59. Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

59. Festiwal Organowy w Oliwie59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie odbędzie się między 5 lipca a 23 sierpnia 2016 roku. Festiwal stanowi nie tylko istotny wkład w rozwój narodowej kultury na terenie Polski, ale jest również znaczącym forum wymiany kontaktów pomiędzy artystami z krajowych i zagranicznych ośrodków muzycznych. Podczas Festiwalu wystąpią organiści z Polski, Niemiec, Norwegii, Francji, Austrii, Włoch, Litwy, Rosji, a także Australii.

Ideą organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w zabytkowej Katedrze Oliwskiej, która przyświeca organizatorowi festiwalu, jest podtrzymywanie wielowiekowej gdańskiej tradycji organowej. Interesująco przedstawia się twórczy dialog – muzyczne zestawienie generacji doświadczonych artystów (Ludger Lohmann, Douglas Lawrence, Rubin Abdullin, Andrzej Chorosiński) z przedstawicielami młodej generacji organistów (Giampaolo Di Rosa, Christian Bischof, Ernst Wally, Karolina Judelytė). Ten swoisty kontrast artystyczny pozwoli na ukazanie twórczości organowej w kontekście różnych szkół organowych oraz różnorodnych praktyk wykonawczych.

W dniu 5 lipca Festiwal rozpocznie uroczysty koncert inauguracyjny w wykonaniu Romana Peruckiego (organy) i Łukasza Długosza (flet), którym towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą niemieckiego dyrygenta – Arno Hartmanna. Koncert ten uświetni światowa premiera kompozycji Freski Bernardusa autorstwa Enjotta Schneidera, Przewodniczącego Niemieckiej Rady Muzycznej, którą on poświęcił polskim wirtuozom. W ramach tegorocznej edycji Festiwalu będzie miało miejsce jeszcze kilka odsłon premierowych. Po raz pierwszy w Gdańsku austriacki organista Ernst Wally wykona Toccatę i fugę e-moll Ernsta Tittela, Sonatę nr 1 op. 74 Rudolfa Bibla oraz Preludium op. 10 nr 1 swojego autorstwa. Natomiast włoski organista Giampaolo Di Rosa po raz pierwszy w Polsce wykona Tríptico Litúrgico: Prelúdio – Meditação – Final Manuela Faria.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.filharmonia.gda.pl

Festiwal Organy Archikatedry Warszawskiej

Organy Archikatedry WarszawskiejOrganizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry”, zaliczanego do najpoważniejszych festiwali organowych w Europie, zapraszają na koncerty, których można będzie wysłuchać w ciągu trzech letnich miesięcy (lipiec, sierpień, wrzesień) w kolejne niedziele o godz. 16.00 w Archikatedrze św. Jana (ul. Świętojańska 8). Podczas pierwszego koncertu, 3 lipca 2016 roku, wystąpi Niemiec Heinz-Peter Kortmann.

Festiwal „Organy Archikatedry” powstał w 1994 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły, który jest jego kierownikiem artystycznym. Każdego roku gości doskonałych organistów-wirtuozów z całego niemal świata, którzy zapewniają bardzo wysoki poziom artystyczny przedsięwzięcia. Występowali w warszawskiej świątyni organiści najważniejszych katedr europejskich, znakomici profesorowie uczelni europejskich, laureaci międzynarodowych konkursów organowych, wielkie indywidualności, wspaniali improwizatorzy, prezentując repertuar przez siebie zaproponowany. Polscy organiści, Przemysław Kapituła i Jerzy Erdman, eksponowali twórczość polskich kompozytorów: Mieczysława Surzyńskiego i Feliksa Nowowiejskiego.

Archikatedra warszawska jest jednym z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski. Jest również znakomitym miejscem prezentacji muzyki organowej. W 1987 roku jedna z najznakomitszych firm niemieckich – Eule, zbudowała na chórze kościoła mechaniczne organy. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego. Wyjątkowo trafny projekt instrumentu, jakość wykonania, walory artystyczne i uniwersalność pozwalająca na prezentacje muzyki wszystkich epok, uzasadniają zaliczenie organów do najlepiej rozumianej „ekstraklasy koncertowej”.

Archikatedra św. Jana jest znaczącym centrum muzyki sakralnej o zasięgu międzynarodowym. Festiwal cieszy się bardzo wysoką frekwencją, w każdym koncercie uczestniczy średnio ok. 500 osób. Jest ważnym elementem warszawskiego życia kulturalnego i jedną z głównych letnich wizytówek stolicy. Wydarzenie organizuje Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej” w Warszawie, a wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.kapitula.org

33/Konfrontacje Chopinowskie

Konfrontacje ChopinowskieStowarzyszenie „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin” w Ostrowie Wielkopolskim zaprasza na XXXIII Konfrontacje Chopinowskie 2016 – cykl koncertów w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie, które odbywać się będą w lipcowe niedziele (3, 10, 17, 24) o godz. 19.00.

Całość zainauguruje koncert muzyki współczesnej Słowo i dźwięk z udziałem: Lilianny Zalesińskiej – mezzosopran, Piotra Szymanowicza – fortepian oraz kompozytorek: Aleksandry Garbal, Alicji Gronau, Olgi Hans i Moniki Kędziory. W programie znajdą się następujące kompozycje: Alicja GronauZe Szwecji do Polski, sześć miniatur na fortepian solo (2016) – prawykonanie, Dwie pieśni do słów własnych na mezzosopran i fortepian (2013); Olga HansNie pójdę tą ścieżką do słów Leopolda Staffa (2016) – prawykonanie; Monika Kędzioramicro-nano- mos, siedem miniatur na fortepian solo (2015), E.D. na mezzosopran i fortepian, monodram do słów Emily Dickinson (2011); Aleksandra Garbal 3 pieśni na mezzosopran i fortepian do słów Michelangelo Buonarrotiego (2016) – prawykonanie.

Więcej informacji na temat kolejnych koncertów – na stronie: www.chopin-antonin.pl

IV Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich

Strefa CiszyW 2016 roku już po raz czwarty Festiwal Strefa Ciszy zagości w Łazienkach Królewskich. Przez pięć lipcowych weekendów muzyka rozbrzmiewać będzie w malowniczych zakątkach Królewskich Ogrodów.

Każdy z weekendów poświęcony będzie muzyce jednego z państw europejskich. Będą to kolejno – Polska (2 i 3 lipca), Niemcy (9 i 10 lipca), Francja (16 i 17 lipca), Hiszpania (23 i 24 lipca), zaś na zakończenie tegorocznej edycji organizatorzy planują weekend międzynarodowy (30 i 31 lipca). Główną osią Festiwalu będą kameralne koncerty plenerowe odbywające się przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie.

Jak co roku, w programie Festiwalu szczególne miejsce zajmą rodzinne koncerty plenerowe (rano i po południu), a także happeningi, do udziału w których zachęcani będą wszyscy spacerowicze i festiwalowa publiczność.

Najważniejszym wydarzeniem każdego z weekendów będą sobotnie koncerty przy Świątyni Sybilli o godz. 19:00. Wystąpią na nich kolejno: Janusz Prusinowski Kompania, Sonic Art Saxophone Quartet (specjalni goście Festiwalu – zespół pochodzący z Niemiec), Avenue, Corazon Flamenco oraz New Warsaw Trio.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.strefaciszyfestival.pl

Sinfonietta Festival w Krakowie

Sinfonietta FestivalW dniach 1-5 lipca 2016 roku Sinfonietta Festival – wyjątkowy letni maraton muzyczny Sinfonietty Cracovii – po raz drugi zagości w Krakowie. Gwiazdy międzynarodowego formatu, pionierskie pomysły i repertuar z najwyższej półki – tak można w skrócie opisać wielkie święto muzyki, jakim będzie tegoroczna edycja festiwalu Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Koncert inauguracyjny odbędzie się 1 lipca w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej. Pod palcami Dmitry'ego Sitkovetsky'ego – legendy światowej wiolinistyki, tu w podwójnej roli dyrygenta i solisty – zabrzmi słynny Stradivarius, a słuchacze będą mieli szansę podziwiać jego wirtuozerskie wykonanie Souvenir d'un lieu cher oraz Souvenir de Florence Piotra Czajkowskiego. 2 lipca muzyk wystąpi w Sukiennicach z kameralistami Sinfonietty Cracovii, wykonując ponadczasowe arcydzieło Felixa Mendelssohna: Oktet Es-dur.

Na trzeci dzień tegorocznej edycji przypadnie zaś wydarzenie szczególne: nowatorski „clubbing kameraly” Muzyka narodów. Ten prawdziwy kalejdoskop muzycznych wrażeń zaserwują słuchaczom w urzekających wnętrzach i ogrodach Dworku Białoprądnickiego kameraliści Sinfonietty we współpracy z szeregiem zaprzyjaźnionych wykonawców (Kwartet Dafô, Kwartet puzonowy NOSPR, Malawski Trio i inni). Clubbing kameralny to propozycja dla żądnych wrażeń melomanów, łącząca tradycyjną formułę koncertu z duchem clubbingu: cztery sceny i cztery trwające jednocześnie koncerty, a na koniec wielki finał, czyli puzoniści NOSPR open-air'owo.

Dzień później, 4 lipca, kameraliści Sinfonietty Cracovii wystąpią w sali koncertowej Muzeum Manggha z Wojciechem Pszoniakiem. Wybitny aktor zaprezentuje publiczności swoją mistrzowską interpretację Historii żołnierza Strawińskiego, wcielając się w aż trzy role: narratora, Żołnierza oraz... Diabła. Występ przybierze formę niecodziennego, muzyczno-teatralnego widowiska, które bez wątpienia stanowić będzie nie lada gratkę dla koneserów intermedialnych realizacji artystycznych.

5 lipca, w ramach wielkiego finału Festiwalu, na deskach Filharmonii Krakowskiej zmierzą się w jego trakcie dwie orkiestry miejskie: Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Zespoły zaprezentują się w niecodziennym dla siebie repertuarze, wykonując niebywale zróżnicowany program „od Bacha do Glassa” – a każdy z nich wystąpi pod batutą szefa konkurencyjnej Instytucji. W trakcie koncertu finałowego wykonana zostanie ponadto po raz pierwszy zwycięska kompozycja tegorocznej edycji konkursu kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta. Gościem specjalnym orkiestry Jurka Dybała będzie tego wieczoru Iwona Sobotka. Światowej sławy polska sopranistka zmierzy się z jednym z najbardziej wymagających wokalnie utworów wszech czasów: kantatą Jauchzet Gott in allen Landen Jana Sebastiana Bacha.

Więcej informacji – na stronie: www.sinfonietta.pl oraz profilu FB

Finał 50. Dni Muzyki Organowej w Krakowie

Finał 50. Dni Muzyki Organowej w Krakowie30 czerwca 2017 roku o godz.19.30 filharmonicy warmińsko-mazurscy wraz solistami i chórem zaprezentują w Filharmonii Krakowskiej oratorium Quo vadis op.30 Feliksa Nowowiejskiego. Orkiestra wystąpi w Koncercie Finałowym 50. Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Organowej w Krakowie.

Jest to najstarszy festiwal muzyczny Miasta Krakowa i należy do grona najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. Powołany do życia przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego oraz Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie od 1966 roku przybliża polskiej publiczności bogactwo dawnej i współczesnej muzyki organowej. Festiwal odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a koncert finałowy zorganizowany został we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Roku Feliksa Nowowiejskiego.

Artystom muzykom orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego w wykonaniu dzieła F. Nowowiejskiego towarzyszyć będą soliści: Olga Rusin (sopran), Sebastian Szumski (baryton), Jacek Ozimkowski (bas), oraz chór „Górecki Chamber Choir" (przygotowanie chóru – Włodzimierz Siedlik).

Read more: Finał 50. Dni Muzyki Organowej w Krakowie

12. Festiwal Muzyki Polskiej

12. Festiwal Muzyki PolskiejW dniach 8-17 lipca 2016 roku w Krakowie odbędzie się 12. Festiwal Muzyki Polskiej. Wydarzenie zainauguruje koncert Sinfonietty Cracovii z gwiazdą ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego – laureatem IV nagrody, Ericiem Lu. Zabrzmi I koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina, Serenada op.  2 M. Karłowicza oraz Koncert na orkiestrę smyczkową T. Kasserna

Osią Festiwalu będą utwory wokalno-intrumentalne Józefa Michała Poniatowskiego – wybitnego kompozytora operowego, którego dwusetną rocznicę urodzin wyznacza rok 2016. Stowarzyszenie Muzyki Polskiej – organizator Festiwalu – od lat silnie angażuje się w promocję i popularyzację twórczości niesłusznie zapomnianego artysty. Do muzycznych łask zostanie przywrócona jego opera Don Desiderio, ostatni raz wykonana w Polsce w 1878 roku! (Lwów, Teatr Miejski). Zaprezentowana zostanie również Msza F-dur oraz przegląd najważniejszych arii kompozytora podczas Gali Operowej w gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Organizatorzy przygotowali w tym roku szeroki repertuar koncertowy, który obejmować będzie muzykę od renesansu do współczesności. Gratką, nie tylko dla fanów muzyki dawnej, będzie recital Sławomira Zubrzyckiego, krakowskiego kompozytora i budowniczego violi organisty – instrumentu, którego pomysłodawcą był Leonadro da Vinci. Nie zabraknie również utworów z kanonu literatury muzycznej: kompozycji J. Zarębskiego , M. Karłowicza, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, W. Kilara oraz utworów kompozytorów kształtujących współczesne nurty w muzyce, m.in. M. Góreckiego i P. Łukaszewskiego, wielokrotnego laureata nagrody Frederyk.

Krakowskie sale koncertowe wypełni muzyka w doborowych wykonaniach. Powrócą oczekiwani: Anna Lubańska, Lukaš Zeman, Joanna Woś, Łukasz Długosz, Bassem Akiki, NOSPR, Sinfonietta Cracovia, Chór Polskiego Radia, Brno Contemporary Orchestra i wielu innych. Na finał festiwalu zaplanowano wykonanie uwielbianej i znanej krakowskiej publiczności III Symfonii „Symfonii Pieśni Żałosnych” Henryk Mikołaja Góreckiego. Wystąpi sopranistka Aleksandra Zamojska wraz z Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus pod dyrekcją wybitnego interperetatora muzyki współczesnej – Macieja Tworka.

Szczegółowy program – na stronie: www.fmp.org.pl