Polmic - FB

news

Święto muzyki na Grochowskiej

Święto Muzyki21 czerwca 2016 roku to dzień, w którym na całym świecie na ulicach rozbrzmiewają dźwięki muzyki. W tak muzycznych okolicznościach nie zabraknie również Orkiestry Sinfonia Varsovia, która będzie celebrować Święto Muzyki podczas ulicznego happeningu.

Orkiestra Sinfonia Varsovia włączając się w obchody tego międzynarodowego święta wraz z Urzędem Dzielnicy Praga Południe oraz Biurem Kultury Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy organizuje muzyczny happening. Będzie to wydarzenie podwójnie nietypowe – wraz z muzykami Sinfonii Varsovii zagrają osoby bez przygotowania muzycznego, a całość odbędzie się przed Urzędem Dzielnicy Praga Południe.

Happening rozpocznie się o godzinie 11:00 fanfarą w wykonaniu kwartetu puzonowego Orkiestry Sinfonia Varsovia. Następnie pracownicy urzędów wraz z muzykami stworzą mini-orkiestrę i wspólnie pod kierunkiem animatora muzycznego spróbują wykonać częściowo improwizowany utwór. Na koniec ponownie wystąpi kwartet puzonowy.

Święto Muzyki to coroczna impreza odbywająca się 21 czerwca na całym świecie. Inicjatorem muzycznego świętowania był w 1981 roku francuski kompozytor polskiego pochodzenia Marcel Landowski. Ideą Święta jest wyjście z muzyką w przestrzeń publiczną. Orkiestra Sinfonia Varsovia po raz kolejny w ramach Święta Muzyki wypełni muzyką przestrzeń sąsiedzką.

 

Koncert dyplomantów UMFC

UMFCKoncert symfoniczny dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina odbędzie się 24 czerwca 2016 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Narodowej.

Wieloletnia współpraca wiodących instytucji muzycznych Warszawy: Filharmonii Narodowej oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przynosi wielorakie owoce – do szczególnie pięknych tradycji należą coroczne koncerty dyplomantów. Dla młodych muzyków – instrumentalistów, wokalistów, dyrygentów i kompozytorów, stojących u progu swych karier, występ na pierwszej estradzie kraju stanowi zawsze nobilitację, powód do dumy i radości. Kolejne edycje tego rodzaju koncertów ukazały, jak potrzebna i ważna jest to inicjatywa. Prezentacje stoją zawsze na najwyższym poziomie, dając warszawskiej publiczności okazję do zapoznania się z muzykami, z których wielu będzie odtąd gościć na najlepszych estradach i scenach. Warto więc przybyć na ten ostatni przed wakacjami koncert, by swą obecnością i aplauzem wesprzeć młode talenty.

Podczas czerwcowego koncertru jako soliści wystąpią: Pablo Sánchez-Escariche Gasch (saksofon) oraz Łukasz Krupiński (fortepian). Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Dawid Runtz (na zdjęciu). W programie: Aleksandr Głazunow – Koncert saksofonowy Es-dur op. 109, Siergiej Rachmaninow – II Koncert fortepianowy c-moll op. 18, Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64. Bilety dostępne w kasach Filharmonii Narodowej.

50. Dni Muzyki Organowej w Krakowie

50. Dni Muzyki OrganowejW dniach 25-30 czerwca 2016 roku w Krakowie już po raz 50. rozbrzmiewać będzie muzyka organowa w interpretacji światowej sławy solistów. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Dni Muzyki Organowej można będzie usłyszeć nie tylko kompozycje wykonywane podczas recitali w kościołach, ale również rewelacyjne improwizacje.

W ramach tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwalu, którą honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda, wystąpią światowej sławy soliści: Martin Schmeding (Niemcy), David Titterington (Wielka Brytania), orkiestry symfoniczne Filharmonii Krakowskiej oraz Filharmonii Warmińsko-Mazusrksiej, chóry: Psalmodia i Górecki Chamber Choir, zespoły wokalne: Triplum i Capella Cracoviensis oraz dyrygenci: Antoni Wit, Jan Tomasz Adamus i Piotr Sułkowski. Przewidziane są także koncerty promujące młode talenty w wykonaniu znakomitych solistów z towarzyszeniem kameralnej orkiestry smyczkowej Arco Cracovia, koncert jazzowy tria hammondowego Organ Spot oraz wiele debiutów i prawykonań utworów kompozytorów współczesnych.

Jubileusz Festiwalu poprzedzi Prolog, na który złożą się różnorodne wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym i edukacyjnym. Będą to m.in. trzydniowy performance (16-18 czerwca 2016) w przestrzeni kościoła ewangelickiego św. Marcina w Krakowie z udziałem wielu wybitnych artystów prezentujących muzyką klasyczną oraz elektroniczną w połączeniu z video-mappingiem i projekcjami video, promujący koncert Organ Underground, Międzynarodowa Konferencja Organologiczna „Sztuka Budownictwa organowego”, a także transmisja finału Ligi Mistrzów z improwizowanym akompaniamentem na organach kinowych.

50. Międzynarodowy Festiwal Dni Muzyki Organowej w Krakowie jest najstarszym festiwalem muzycznym Miasta Krakowa oraz należy do grona najbardziej renomowanych festiwali organowych w Europie. Powołany do życia przez Filharmonię im. Karola Szymanowskiego oraz Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie, od 1966 roku przybliża polskiej publiczności bogactwo dawnej i współczesnej muzyki organowej. Patronem Festiwalu jest prof. Bronisław Rutkowski (1898–1964).

Od tego roku Festiwal współtworzy kalendarz letnich koncertów Miasta Krakowa pod nazwą Theatrum Musicum. Patronami medialnymi Festiwalu są TVP Kultura oraz Program 2 Polskiego Radia. Od roku 2014 organizatorem Dni Muzyki Organowej jest Fundacja Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego przy współpracy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego oraz Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.

ZOBACZ: Program wydarzeń

Więcej informacji – na stronach: www.dmokrakow.pl, www.arsorgani.pl

VIII Spotkania z muzyką perkusyjną

VIII Spotkania z muzyką perkusyjnąW sobotę 18 czerwca 2016 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się ósmy z kolei koncert z cyklu Spotkań z muzyką perkusyjną.

Inicjatorem i spiritus movens cyklu jest krakowski perkusista – Ryszard Haba, na co dzień związany z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej. Artysta od wielu lat z wielkim powodzeniem prowadzi też działalność solistyczną, zaskakując słuchaczy wciąż nowymi wyzwaniami muzycznymi. Ryszard Haba współpracuje z wieloma znanymi orkiestrami, takimi jak: Sinfonietta Cracovia, Orchestra Of The 18th Century Fransa Brüggena czy Capella Cracoviensis, często jest także zapraszany do współpracy przez artystów krajowych i zagranicznych.

Każda edycja Spotkań ma swój instrument wiodący i konkretnie pod niego układany program. Serię rozpoczął koncert poświęcony kotłom – ósma edycja wraca niejako do źródła, prezentując również repertuar szczególnie eksponujący ten instrument. W programie zabrzmi bowiem: Concerto per sei timpani Georga Druschetzky’ego, Marsz na kotły braci Philidor, Concertino na kotły, perkusję i smyczki Andrzeja Panufnika oraz w finale – Symfonia G-dur nr 100 zwana Wojskową Joseph Haydna. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi ceniony i lubiany dyrygent młodego pokolenia – Sebastian Perłowski, w charakterze solistów wystąpią – Ryszard Haba grający na kotłach oraz Tomasz Sobaniec – perkusja.

NASZ FESTIWAL w AMKL we Wrocławiu

Nasz Festiwal

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza na I edycję NASZego FESTIWALu, który odbędzie się w dniach 18-20 czerwca 2016 roku. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano koncert niemieckiego Ensemble S201, Sound Factory Orchestra oraz sepcjalny występ na dziezińcu.

NASZ FESTIWAL to najnowsza, międzynarodowa inicjatywa Sound Factory Orchestra oraz Studia Kompozycji Komputerowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Impreza ma być działaniem oddolnym, miejscem eksponowania najbardziej aktualnych propozycji twórczych, niezależnie od tego czy pochodzą one z grona najmłodszych artystów czy są efektem pracy twórców już uznanych. Organizatorów interesuje twórczość ambitna i podejmowanie artystycznego ryzyka, bez oglądania się na gusta i guściki. Kształt festiwalu programować mają sami twórcy i wykonawcy. Dlatego nikt do końca nie wie co wydarzy się na koncertach festiwalowych.

W przedsięwzięcie wpisują się także dwa nurty od lat realizowane we wrocławskiej Akademii. Pierwszy z nich, starszy, to cykl koncertów na dziedzińcu, z coroczną prezentacją najnowszych kompozycji elektroakustycznych i komputerowych studentów oraz specjalnie zaproszonego Gościa. Wydarzenie odbędzie się 20 czerwca o godz. 21.00. Drugi, młodszy, to lokalna emanacja „Polsko-Niemieckiej Fabryki Dźwięku” – przedsięwzięcia trzech uczelni artystycznych z Drezna, Essen i Wrocławia. Wspólny koncert zaplanowano 19 czerwca o godz. 20.00 w Sali Koncertowej AMKL.

Wstęp na koncerty po okazaniu bezpłatnej karty wstępu, którą można odebrać w recepcji budynku E AMKL od 12 czerwca 2016. Na koncert na dziedzińcu wstęp wolny.

Więcej informacji – na stronie: www.amuz.wroc.pl/pl/nasz_festiwal/5616/2

57. Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda rozstrzygnięty!

Tadeusz BairdW dniu 14 czerwca 2016 roku, w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul. Fredry 8 w Warszawie, odbył się koncert finałowy 57. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda. Wykonawcą koncertu był sekstet wokalny proMODERN.

Jury, które wysłuchało utworów zakwalifikowanych do II etapu, postanowiło przyznać Nagrodę Główną im. Tadeusza Bairda w wysokości 2 500 dolarów USA utworowi Trobey Pastora, a wyróżnienia utworom: Jako cień są nasze dni, Reis Glorios, ...w okropnościach widzenia nocnego.. oraz Carmen Perpetuum.

Po otwarciu kopert z godłami okazało się, że autorami nagrodzonych utworów są: Jakub Szafrański (Trobey Pastora), Marek Raczyński (Jako cień są nasze dni), Wojciech Trębicki (Reis Glorios), Michał Malec (...w okropnościach widzenia nocnego...) i Aleksandra Chmielewska (Carmen Perpetuum).

10 lat Chóru Kameralnego „441 hz” z Gdańska

10-lecie Chóru 441HzW sobotę 18 czerwca 2016 roku o godz. 19:30 w Centrum św. Jana w Gdańsku (ul. Świętojańska 50) odbędzie się Koncert Jubileuszowy znanego trójmiejskiej publiczności Chóru Kameralnego „441 Hz”.

Na to szczególne wydarzenie, jakim jest pierwsza dekada chóru, Herce przygotowują szereg awangardowych (jak na wykonawców muzyki współczesnej przystało) niespodzianek, a wśród słuchaczy (a może i nie tylko) znajdzie się wiele zaproszonych przez zespół ex-Herców. Wstęp na koncert jest wolny!

Chór powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Jego wiodącym celem jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej. Okazjonalnie bierze także udział w warsztatach i spektaklach. Chór jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych. W dorobku zespołu są dwa samodzielne wydawnictwa płytowe: Serioso-Giocoso (LIVE DVD) i Modern Choral Masterpieces (CD). Założycielem i dyrygentem Chóru jest Anna Wilczewska.

ZOBACZ: Program koncertu

Organizatorzy: Chór Kameralny 441 Hz, Fundacja NOVA ARTE. Patronat medialny: Chórtownia, O.pl Polski Portal Kultury, POLMIC.PL - Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Polska Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk S.A., Trojmiasto.pl. Partner: Photo Storytellers. Współpraca: Nadbałtyckie Centrum Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.441hz.pl oraz profilu FB

 

26. Festiwal Mozartowski

26. Festiwal MozartowskiW trakcie 26. edycji Festiwalu Mozartowskiego, która odbędzie się w dniach 23 czerwca – 31 lipca 2016 roku, odbędzie się łącznie kilkadziesiąt spektakli i koncertów w najbardziej prestiżowych miejscach w Warszawie: Zamku Królewskim, Pałacu na Wyspie i Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich, Kościele Seminaryjnym oraz Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej.

Zaprezentowane zostaną zarówno wczesne opery, skomponowane przez nastoletniego jeszcze Mozarta – Apollo et Hyacinthus, Ascanio in Alba, La finta giardiniera oraz – w wykonaniu koncertowym – Die Schuldigkeit des ersten Gebots, a także dzieła późniejsze. Wśród nich warto wymienić Zaide, Idomeneo, wystawiane podczas jednego wieczoru L'oca del Cairo, Lo sposo deluso, Der Schauspieldirektor oraz jedną z ostatnich kompozycji twórcy – La clemenza di Tito. W programie nie zabraknie także tytułów najpopularniejszych: Uprowadzenia z seraju, Don Giovanniego, Così fan tutte, Wesela Figara oraz Czarodziejskiego fletu.

Widzowie będą mieli także okazję wysłuchać wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych Mozarta – Mszy C-dur „Koronacyjnej”, Vesperae solennes de confessore, Requiem, Mszy c-moll. Liczne koncerty symfoniczne poprowadzą gościnnie: Benjamin Bayl, Łukasz Borowicz, Zbigniew Pilch, Marcin Sompoliński, Marek Toporowski oraz Ryszard Zimak.

Na stałe w programie Festiwalu zagościły przedstawienia przygotowywane z myślą o najmłodszych widzach i ich rodzicach. W oryginalnych wnętrzach Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich czterokrotnie zaprezentowana zostanie Bastienka według opery Bastien und Bastienne – spektakl dla odbiorców w wieku 3-8 lat, w oryginalnej wersji językowej, prowadzony przez narratora. Ostatniego dnia Festiwalu w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej odbędzie się przedstawienie w języku polskim, przygotowane dla dzieci w wieku szkolnym (od 7. roku życia) – W krainie czarodziejskiego fletu według opery Czarodziejski flet.

Szczegółowy program Festiwalu – na stronie: www.operakameralna.pl/index.php?26_fm

Chopin w kosmosie

Chopin w KosmosieW piątek 17 czerwca 20176 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Gorzowskiej odbędzie się Koncert z wizją Chopin w kosmosie. Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej poprowadzi Tomasz Radziwonowicz, natomiast jako soliści wystąpią: pianista Karol Radziwonowicz i skrzypek Voytek Proniewicz.

Chopin w Kosmosie to wyjątkowy pod względem artystycznym projekt, będący połączeniem muzyki wykonywanej na żywo z projekcją nagrodzonego Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monaco filmu dokumentalnego Chopin: The Space Concert w reżyserii Adama Ustynowicza, pokazującego obrazy filmowe z kosmosu. Z okazji przypadającej podczas lotu 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, załoga wyprawy zabrała ze sobą płytę z muzyką wielkiego polskiego kompozytora, która poprzez swoje uniwersalne piękno okazała się znakomitą inspiracją do wykonania niezwykłych zdjęć filmowych, na których znalazł się m.in. zapierający dech widok naszej planety.

W programie: Mieczysław KarłowiczSerenada op. 2, Fryderyk ChopinPreludium A-dur op. 28 nr 7, Etiuda c-moll op. 10 nr 2, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Polonez A-dur op. 40 nr 1, Koncert f-moll op. 21 – Larghetto, Walc Des-dur op. 64 nr 1, Kołysanka Des-dur op. 57, Etiuda E-dur op.10 nr 3, Ballada g-moll op. 23, Largo Es-dur.