Polmic - FB

news

Słowiańska dusza

Słowiańska duszaPolska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert symfoniczny, który odbędzie się 10 czerwca 2016 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. W programie dzieła Antonína Dvořáka i Feliksa Nowowiejskiego, którymi zadyryguje Piotr Sułkowski. Artysta jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

W tym roku przypada 70. rocznica śmierci kompozytora, dyrygenta i organisty Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946). Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej autor muzyki do słynnej Roty został ogłoszony patronem roku 2016. Z tej okazji Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus przypomni dzieła tego wybitnego twórcy. Na początek zaprezentowana zostanie Uwertura do opery „Legenda Bałtyku” op. 28. Prawykonanie opery, opartej na prasłowiańskim micie, odbyło się w Poznaniu 28 listopada 1924 roku. W swym dziele Nowowiejski nawiązał do tradycji romantycznej opery włoskiej i niemieckiej, wprowadzając elementy folkloru polskiego, prasłowiańskich legend i stosując z powodzeniem zabiegi archaizujące. Drugim dziełem Nowowiejskiego, które zabrzmi tego wieczoru, będzie Marsz Pretorianów z oratorium „Quo vadis” op. 30. Do napisania utworu zainspirował kompozytora pobyt w Rzymie i lektura niezwykle popularnej wówczas książki Henryka Sienkiewicza. Wykonane po raz pierwszy w 1907 roku oratorium z miejsca stało się przebojem – w 20 lat po napisaniu wykonano je około 200 razy.

Utwory Feliksa Nowowiejskiego usłyszymy w zestawieniu z dziełami najwybitniejszego kompozytora czeskiej szkoły narodowej – Antonína Dvořáka (1841-1904). Orkiestra wykona najpierw Uwerturę koncertową „Karnawał” op. 92. Ujęta w swobodną formę sonatową uwertura opisuje samotnego wędrowca przyglądającego się o zmierzchu rozbawionemu miastu. Zwieńczeniem wieczoru będzie słynne arcydzieło Dvořáka, czyli IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” op. 95. Jak sugeruje sam tytuł, symfonia została skomponowana podczas pobytu kompozytora w Stanach Zjednoczonych. Słychać w niej nie tylko ducha muzyki słowiańskiej, ale także inspiracje muzyką indiańską i afro-amerykańską. Wykonanie odbyło się w 1893 roku w nowojorskiej Carnegie Hall i zakończyło się ogromnym sukcesem. Od tego czasu dzieło czeskiego twórcy nie schodzi z afiszów największych sal filharmonicznych na całym świecie.

Bilety dostępne na stronach: www.bilety24.pl oraz www.sklep.polskieradio.pl, a także w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego na godzinę przed koncertem.

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Read more: Słowiańska dusza

Prawykonanie IV Symofnii Pawła Łukaszewskiego

IV Symofnia Pawła ŁukaszewskiegoW piątek 3 czerwca 2016 roku o godz. 19.00 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku odbędzie się koncert z okazji 25-lecia ustanowienia Diecezji Białostockiej. Wydarzenie uświetni prawykonanie IV symfonii Pawła Łukaszewskiego.

Kompozytor nazwał ją Symfonią o Bożym Miłosierdziu (Symphony on the Mercy of God), nawiązując do swoich wcześniejszych utworów tego gatunku, które dedykowane były Bożej Opatrzności, Miłości oraz Aniołom. Jak przyznał sam twórca, dobór tekstów związany jest z pewnym porządkiem ukazywania się postaci i zdarzeń. Przez całą symfonię przewijają się najważniejsza sentencja: Jezu ufam tobie albo jej łacińskie tłumaczenie: Jesu confido tibi, co stało się zamysłem kompozytorskim, ale przede wszystkim chęcią podkreślenia tego wyjątkowego przesłania. W trakcie pracy nad utworem powstała koncepcja oddzielenia jednej z części, która może funkcjonować niezależnie. Nosi ona tytuł Precatio rosaria (Rosary Prayer) i może być wykonywana przez chór mieszany a cappella.

IV Symfonia zamówiona została przez białostockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, świątynię jubileuszową powołaną do celebrowania kulminacji Roku Miłosierdzia. W prawykonaniu dzieła udział wezmą soliści: sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział i baryton Maciej Nerkowski. Wystąpi Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Wojciecha Michniewskiego.

Więcej...

XX Nova Muzyka i Architektura

Nova Muzyka i ArchiterkuraMiędzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” na stałe wpisał się już w kalendarz kulturalnych wydarzeń Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego. W dniach 24 czerwca – 3 września 2016 roku odbędzie się jego jubileuszowa XX edycja.Tradycją jest, że koncert inaugurujący Festiwal wpisuje się w uroczyste obchody Dni Torunia. W tym roku odbywa się on w dniu Toruńskiego Święta Miasta, które przypada w dzień świętego Jana Chrzciciela, patrona Torunia.

Festiwal zainaugurowany zostanie projektem „Blues Symfonicznie”, w którym wystąpi znana z programu The Voice of Poland wokalistka Marzena Ugorna oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Po raz pierwszy w bogatej tradycji festiwalowej, oprócz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w znakomitym repertuarze zaprezentują się inne zespoły orkiestrowe: z Ukrainy, Korei i Płocka. Po wielu latach do Torunia powróci Arte Dei Suonatori – najbardziej rozpoznawalny na arenie międzynarodowej polski zespół, specjalizujący się w muzyce dawnej. W nowej siedzibie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – CKK Jordanki, zaprezentowany zostanie unikatowy projekt łączący najbardziej znane utwory J.S. Bacha z muzyką latynoską, przy jednoczesnym wykorzystaniu konwencjonalnych instrumentów.

Dla sympatyków muzyki gospel w Bazylice katedralnej gościć będzie zespół Black International Gospel Singers, a w kościele św. Szczepana można będzie usłyszeć skrzypce z akompaniamentem organów w wykonaniu fińskich artystów. Tradycyjnie w Dworze Artusa zaprezentują się młodzi pianiści z całego świata – uczestnicy Paderewski Piano Academy. W ostatnią niedzielę sierpnia wystąpi Natalia Kukulska wraz z jednym z najciekawszych jazzowych kwartetów smyczkowych na świecie – Atom String Quartet oraz czołowym polskim perkusistą – Michałem Dąbrówką. Koncert finałowy to w tym roku Turniej Tenorów – gratka dla miłośników sztuki wokalnej. Całość programową dopełnią bezpłatne projekcje filmowe oraz muzyczne wycieczki po toruńskich zabytkach prowadzone przez przewodnika.

Mecenasem Festiwalu jest Gmina Miasta Toruń. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasi: Nova Trading S.A., Fabryka Cukiernicza Kopernik S.A, EDF Toruń, Targi Toruńskie sp. z o.o. Współorganizacja: Województwo Kujawsko-Pomorskie.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.muz-arch.pl 

Badanie Środowiska Muzycznego – Polska Rada Muzyczna

Polska Rada MuzycznaZapraszamy do udziału w pionierskim badaniu, które ma na celu ocenę obecnej sytuacji związanej z uprawianiem aktywności muzycznej w naszym kraju. Wypełnienie ankiety zajmuje zaledwie ok. 10 minut, a może przyczynić się do polepszenia sytuacji prawnej i socjalnej muzyków Polsce.

Celem badania jest ukazanie dynamiki i zróżnicowania ścieżek kariery muzyków w Polsce, a także wskazanie czynników na nie wpływających, uchwycenie wewnętrznej struktury grupy zawodów muzycznych oraz prześledzenie sytuacji socjalnej osób je wykonujących. Projekt badawczy "Dynamiki karier muzyków w obszarze całego środowiska muzycznego" jest realizowany w latach 2015-2016 przez Polską Radę Muzyczną. Badanie jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury.

WYPEŁNIJ ANKIETĘ: http://www.surveygizmo.com/s3/2749311/BadanieMuzykow

XX Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Arie Oper ŚwiataZwieńczeniem sezonu artystycznego Opery Krakowskiej będzie XX Letni Festiwal, który odbędzie się w dniach 9 czerwca – 1 lipca 2016 roku. Jubileuszową edycję wydarzenia pod hasłem „Wagner-Verdi-Puccini” zainauguruje premiera opery Tannhäuser Richarda Wagnera. Spektakl reżyseruje Laco Adamik, kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, scenografię i kostiumy projektuje Barbara Kędzierska.

Opera Krakowska zmierzy się z dziełem Wagnera po raz pierwszy. W tytułowej partii zobaczymy Tomasza Kuka i Janusza Ratajczaka, jako Elżbietę Magdalenę Barylak i Wiolettę Chodowicz. Usłyszymy także m.in. Ewę Vesin, Monikę Ledzion (Wenus), Adama Szerszenia, Mariusza Godlewskiego (Wolfram), Andrzeja Lamperta, Adama Sobierajskiego (Walther von der Vogelweide), Andrzeja Bieguna, Remigiusza Łukomskiego (Bitterolf). Solistom będzie towarzyszyć Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Kolejne przedstawienia odbędą się 10 i 12 czerwca 2016.

Tradycją Letniego Festiwalu stały się spektakle prezentowane na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. W tegorocznej edycji będzie to Trubadur Giuseppe Verdiego w reżyserii Laco Adamika (17, 19 czerwca) z udziałem Małgorzaty Walewskiej w roli Azuceny. W partiach solowych wystąpią również m.in.: Katarzyna Oleś-Blacha (Leonora), Tomasz Kuk (Manrico), Leszek Skrla (Hrabia di Luna).

Koncert Arie Oper Świata rok rocznie przyciąga na Wawel rzeszę melomanów. W XX edycji Letniego Festiwalu w koncercie (21 czerwca) usłyszymy Edytę Kulczak – solistkę Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Wystąpią także znakomici artyści Opery Krakowskiej: Magdalena Barylak, Wioletta Chodowicz, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń. Na dziedzińcu wawelskim nie zabraknie także, jak co roku, widowiska dla miłośników tańca – będzie to spektakl baletowy Emocje (20 czerwca).

Kolejnym plenerowym wydarzeniem w ramach Letniego Festiwalu będą koncerty Operetka moja miłość…! (30 czerwca i 1 lipca), na które organizatorzy zapraszają na krakowski Kazimierz na teren Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie. Koncerty organizowane są z okazji 160-lecia powstania Zakładu Polskiej Spółki Gazownictwa w Krakowie i dedykowane będą Janowi Kiepurze oraz Bogusławowi Kaczyńskiemu.

W gmachu teatru zaprezentowane zostaną opery Giacomo Pucciniego: Madama Butterfly (23 czerwca) z Wiolettą Chodowicz w roli Cio-Cio-San i Vasylem Grokholskyim w partii Pinkertona, Tosca (24 czerwca), w której wystąpią m.in.: Magdalena Barylak (Tosca), Tomasz Kuk (Cavaradossi) oraz Cyganeria (26 czerwca) z Andrzejem Lampertem w roli Rodolfo i Iwoną Sochą jako Mimi.

Szczegółowe informacje – na stronie: www.opera.krakow.pl

Pasja Józefa Elsnera na 1050-lecie chrztu Polski

Pasja ElsneraMuzyka jednego z największych polskich kompozytorów na najważniejszej rocznicy tego roku – Passio Domini Nostri Jesu Christi Józefa Elsnera będzie można usłyszeć na placu Piłsudskiego 2 czerwca 2016 roku o godz. 20.00. Plenerowy koncert odbędzie się z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Mistrz i nauczyciel Fryderyka Chopina, współpracownik Wojciecha Bogusławskiego, pedagog i założyciel wielu znakomitych szkół muzycznych. Józef Elsner to z pewnością jedna z najważniejszych postaci dziewiętnastowiecznej kultury. Studiował teologię i medycynę, ale ostatecznie poświęcił się komponowaniu muzyki. Odnosił sukcesy jako pedagog – jako pierwszy rozpoznał w Chopinie muzyczny geniusz. Stworzył imponującą liczbę dzieł, a jego oratorium Passio Domini Nostri Jesu Christi powszechnie zalicza się do najwybitniejszych w historii polskiej muzyki.

Muzyka religijna od początku była ważną częścią pracy twórczej Elsnera. Z prośbą o napisanie słynnego oratorium zwrócił się do kompozytora ksiądz Wittman, ówczesny kustosz katedry warszawskiej. Jak się okazało, praca nad dziełem pasyjnym stała się decydująca dla kariery muzycznej Elsnera – oratorium odniosło ogromny sukces. Jednak rękopis partytury na wiele lat zaginął. Odnaleziono go dopiero w 1994 roku w jednej z berlińskich bibliotek. Do dziś Pasja uznawana jest za majstersztyk zarówno pod względem muzycznym, jak i dramaturgicznym.

Wykonania utworu podczas jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski podjął się zespół Warszawskiej Opery Kameralnej. Po odnalezieniu dzieła kompozytora to właśnie soliści, chór i orkiestra tego teatru po ponad 160 latach wykonali genialne oratorium. Zespół w czasie tegorocznego koncertu na placu Piłsudskiego poprowadzi Zbigniew Graca. Wystąpią znakomici soliści, m.in. Marta Boberska, Artur Janda, Jan Jakub Monowid, Sylwester Smulczyński.

Więcej informacji – na stroniewww.operakameralna.pl

Koncert kameralny dyplomantów UMFC

LogoUMFCWe wtorek 31 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Od wielu lat ważnym wydarzeniem zakończenia każdego z sezonów Filharmonii Narodowej są koncerty dyplomantów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Obie instytucje należą do najważniejszych na muzycznej mapie stolicy, a potrzeba ich współpracy jest oczywista i naturalna: wielu muzyków filharmonicznych zespołów, orkiestry i chóru to właśnie absolwenci UMFC. Dla młodych muzyków występ w Filharmonii stanowi artystyczną nobilitację i często pierwszy, ważny krok w artystycznej karierze.

W programie: Karol Szymanowski3 fragmenty z poematów Jana Kasprowicza op. 5, Johann Sebastian Bach – Chaconne z II Partity d-moll BWV 1004, Eugène Ysaÿe – Sonata d-moll „Ballade” op. 27 nr 3, Antonio Soler – Seis Conciertos de dos Organos Obligados Compuestos por el Pe. Fr. Antonio Soler R. 463, Johannes Brahms – Trio waltorniowe Es-dur op. 40.

Wystąpią: Kacper Szelążek – kontratenor, Dominika Wojcieszuk – skrzypce, Wadim Zarych – altówka, Anna Baran – waltornia, Jędrzej Jarocki – akordeon, Krzysztof Ostrowski, Jarosław Kocik – pozytyw, Paweł Sommer, Aleksandra Płaczek – fortepian.

XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej

XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki SakralnejXXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej potrwa od 29 maja do 5 czerwca 2016 roku w warszawskich świątyniach. Podstawowym zadaniem wydarzenia jest prezentacja twórczości muzycznej związanej z chrześcijaństwem oraz innymi religiami w możliwie najbardziej atrakcyjnej dla publiczności formie.

Festiwal zainauguruje koncert z okazji 150. rocznicy urodzin legendarnego kompozytora i organisty Archikatedry Warszawskiej Mieczysława Surzyńskiego, który odbędzie się w niedzielę 29 maja o godz. 16.00 w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela. W wykonaniu Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie pod batutą Piotra Deptucha oraz organisty Przemysława Kapituły zabrzmią takie kompozycje Surzyńskiego jak: Koncert organowy g-moll op. 35, Improwizacje op. 38, Capriccio op. 36 oraz Fantazja op. 30. Podczas koncertu ksiądz dr hab. Jacek Bramorski otrzyma Srebrną Piszczałkę – nagrodę Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

Kolejne festiwalowe wydarzenia to m.in. Duke Ellington – Sacred Concert w wykonaniu amerykańskiej wokalistki Karen Edwards z towarzyszeniem Eliazz Big Band pod dyrekcja Józefa Eliasza oraz Chóru Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy pod dyrekcją Benedykta Odyi; koncert z okazji 100. rocznicy śmierci Maxa Regera; 25-lecie Cantores Minores – Chóru Męskiego Archikatedry Św. Jana Chrzciciela, Verbum Incarnatum w wykonaniu saksofonisty Pawła Gusnara oraz zespołu Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti, a także finałowe Sakralne Fanfary w wykonaniu włoskiego Ensemble Girolamo Fantini.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych imprez tego typu w świecie, powstał w 1991 roku z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Festiwal wypełnił lukę jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach, z myślą o których były tworzone.

Patronat nad Festiwalem sprawuje Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Komitet Honorowy i Radę Artystyczną wspierające imprezę, tworzą wybitni artyści, naukowcy oraz wpływowe osobistości z różnych sfer życia publicznego. Festiwal organizuje „Fundacja Festiwal Muzyki Sakralnej”. Festiwal wspiera finansowo Miasto Stołeczne Warszawa. Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest wolny!

ZOBACZ: Program Festiwalu

8. Leo Festiwal we Wrocławiu

8. Leo FestiwalW dniach 29 maja – 4 czerwca 2016 roku w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się 8. edycja Leo Festiwalu, którego dyrektorem artystycznym i dyrygentem jest Ernst Kovacic.

W tym roku organizatorzy zaproszą do współpracy sportowców, tancerzy i muzyków – największy nacisk zostanie położony właśnie na muzykę i sport. Obie dyscypliny łączy konieczność dbania o dobrą kondycję i refleks (w sporcie nazywamy to treningiem, w muzyce – ćwiczeniem), podobieństwo widoczne jest również w wyzwaniach dla umysłu: zarówno muzycy, jak i sportowcy starają się znaleźć sposób, aby jak najlepiej wykorzystać własny potencjał.

Podczas koncertu zatytułowanego Festival du corps ukazane zostaną liczne aspekty tej relacji, również humorystyczne. Najbardziej wyrafinowanym połączeniem treningu sportowego i muzyki wydają się być taniec i balet. Dlatego właśnie po utworze Apollo i muzy Igora Strawińskiego tego wieczoru zaprezentowany zostanie balet Twory Prometeusza do muzyki Ludwiga van Beethovena w zdumiewającej choreografii autorstwa Rose Breuss.

Jednym z głównych wątków Leo Festiwalu jest współpraca z dziećmi. W tym roku przygotowana zostanie nowa opera dziecięca, w której wezmą udział mali śpiewacy. Towarzyszyć im będzie NFM Lepoldinum – orkiestra, która z niezwykłym entuzjazmem i cierpliwością wspiera działania młodych ludzi. Dla nich zaś działanie z profesjonalnymi muzykami jest wspaniałą motywacją. Małych solistów i chór przygotuje Małgorzata Podzielny. W roli narratora w operze wystąpi Grażyna Wolszczak.

Koncert finałowy festiwalu połączy dwie orkiestry smyczkowe: Leopoldinum i orkiestrę gościnną, Sinfoniettę Cracovię. W ten sposób otwarte zostaną możliwości zarówno połączenia, jak i skontrastowania dźwięków i gestów. Festiwal zwieńczą utwory: Polyptique Franka Martina, w którym w roli solisty można będzie usłyszeć znakomitego austriackiego skrzypka Benjamina Schmida, a także Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Beli Bartóka.

ZOBACZ: Program Festiwalu

Więcej informacji – na stronie: www.nfm.wroclaw.pl