Polmic - FB

aktualności

Cykl Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego „Kompozytor w sieci”

PTMPomorskie Towarzystwo Muzyczne zaprasza co piątek o godz. 18.00 na cykl spotkań i premier muzycznych „Kompozytor w sieci” poświęconych kompozytorom związanym z Toruniem.

W każdym odcinku pojawi się jeden kompozytor, który odpowie na pytania dotyczące pracy twórczej, inspiracji, pozamuzycznych zainteresowań. Opowie, jak wygląda codzienność kompozytora w normalnych warunkach i w czasie epidemii, jakie okoliczności najbardziej służą aktywności twórczej i o tym, czy w czasie epidemii może powstać wielkie dzieło. Każdemu spotkaniu z kompozytorem towarzyszyć będzie jego muzyka, już wykonana na koncertach, a czasem specjalnie na potrzeby tego spotkania napisana.

Kompozytorzy, którzy wezmą udział w projekcie, to znani absolwenci Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu: Magdalena Cynk, Jędrzej Rochecki, Ewa Fabiańska-Jelińska, Mateusz Ryczek, Rafał Kłoczko, Maciej Jabłoński, Michał Ossowski, Prasqual, Dobromiła Jaskot, Zuzanna Koziej, Dariusz Kubicki i Adam Falenta.

Premierowe transmisje live odbywać się będą w piątki o godz. 18.00 na profilu Facebook Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, a nagrania będą dostępne na kanale YouTube PTM.

Magdalena Cynk

„Sinfonietkowe e-przedszkole” – zajęcia umuzykalniające online z Panią Sinfonietką

SC„Sinfonietkowe e-przedszkole” to kolejna inicjatywa Orkiestry Sinfonietta Cracovia skierowana do młodych melomanów w ramach darmowej oferty artystycznej i edukacyjnej „Muzyką w wirusa!”.

„Sinfonietkowe e-przedszkole” to zajęcia umuzykalniające online, które nawiązują do cieszącego się wielką popularnością cyklu koncertów dla dzieci „Sinfonietka”. Zajęcia pozwolą dzieciom, które nie wybierają się na razie do przedszkola lub żłobka, ciekawie spędzić czas z Panią Sinfonietką. Zajęcia poprowadzi uwielbiana przez młodych melomanów Danuta Augustyn – ceniona skrzypaczka Sinfonietty Cracovii, członkini kwartetu DAFO i pedagog akademicki. Dzieci będą uczyć się piosenek, bawić i grać na własnoręcznie wykonanych domowych instrumentach. Dużo śmiechu, muzyki i zabawy dostarczą też Sinfonietkowe Piosenki Karaoke. Pokażmy, że dzieci w domu się nie nudzą!

Zajęcia będą odbywały się indywidualnie lub w małych grupach poprzez komunikator internetowy. Opiekunowie przed każdymi zajęciami zostaną poinformowani drogą mailową o ich terminie i szczegółach. Zgłoszenia należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Kamila Czernek

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na: www.sinfonietta.pl/e-przedszkole/ 

PGE Energia Ciepła zaprasza najmłodszych do udziału w muzycznych zajęciach edukacyjnych

PGE„Posłuchaj energii Miasta” – PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE zaprasza na projekt skierowany do dzieci. Jego współtwórcami jest pięć instytucji muzycznych zlokalizowanych w miastach, w których spółka prowadzi swoją działalność: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku i Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Każdego dnia, począwszy od 18 maja 2020, przez dwa tygodnie, artyści tych pięciu instytucji muzycznych będą opowiadali historie swojego miasta opatrzone lokalną symboliką, legendami i opowieściami, przeplatanymi muzyką oraz piosenkami. W programie zaproponowanym przez Narodowe Forum Muzyki znalazły się utwory Jerzego Adama Nowaka – kompozytora, sitarzysty, pedagoga i kierownika artystycznego NFM World Music Orchestra.

Projekt „Posłuchaj energii Miasta” powstał po to, by wzbogacić domową edukację muzyczną w czasie kwarantanny i rozbudzić dziecięcą ciekawość. W ten sposób PGE Energia Ciepła wraz z instytucjami muzycznymi zachęca również do odwiedzenia polskich miast, kiedy tylko rozpocznie się sezon turystyczny.

Nowe odcinki projektu „Posłuchaj energii Miasta” będą pojawiały się codziennie na www.pgeenergiaciepla.pl, www.pl-pl.facebook.com/gkpge  oraz na stronach instytucji, których mecenatem jest PGE Energia Ciepła i Grupa Kapitałowa PGE.

Premierowa emisja nagrania koncertu V Sinfonietta Festival „Za wolność naszą i waszą”

SC22 maja 2020 roku o godz. 20.00 w ramach akcji „Ty-Dzień Muzeum w MNK”, Sinfonietta Cracovia zaprasza wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie – w którego wnętrzach i ogrodach odbywał się Sinfonietta Festival – na premierową emisję nagrania koncertu festiwalowego „Za wolność naszą i waszą”.

Koncert „Za wolność naszą i waszą” odbył się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach Muzeum Narodowego w Krakowie w ramach V Sinfonietta Festival. Koncert „For Our Freedom and Yours” z udziałem Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała utrzymany był w duchu szeroko rozumianej amerykańskiej idei wolności oraz przyjaźni między naszymi narodami. W roli solisty wystąpił światowej sławy tenor Stanley Jackson, który wykonał pieśni spirituals, będące ważnym elementem dziedzictwa Afroamerykanów, oraz popularne utwory z poruszającego problematykę konfliktów etnicznych musicalu West Side Story Leonarda Bernsteina. Amerykanin zaśpiewał tego wieczoru po raz pierwszy w języku polskim! Zaprezentował własną interpretację Sześciu pieśni do słów Adama Mickiewicza op. 18 Ignacego Jana Paderewskiego.

Na tym koncercie premierowo zabrzmiała Sinfonietta jubileuszowa: Akira Tomasza Citaka ‒ zwycięski utwór V Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta” pod honorowym patronatem prof. Kzysztofa Pendereckiego.

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Link do emisji online: https://mnk.pl/aktualnosci/tydzienmuzeum 

W ogrodzie Krzysztofa Pendereckiego

PendereckiInteraktywny ogród inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego to nowy projekt realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza w wirtualnej przestrzeni. Ogród Pendereckiego rozkwitnie wiosną 2021 roku. Obecnie na stronie www.PendereckisGarden.pl dostępna jest zapowiedź projektu, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2022.

Ogród był jedną z największych pasji Krzysztofa Pendereckiego. Nowy wirtualny Ogród Pendereckiego w pełni ukaże różnorodność spuścizny kompozytora. Nieoczywiste rozwiązania, których doświadczyć będzie można w Ogrodzie, podkreślą, jak inspirująca i wielowątkowa jest jego twórczość. Świadectwo dadzą temu sami artyści, tworząc na zamówienie IAM dzieła dedykowane pamięci mistrza. Nowe krótkie utwory – dźwiękowe, wizualne i audiowizualne – pokażą z jakim fenomenem kulturowym mamy do czynienia. Film, muzyka rockowa, jazzowa czy elektroniczna, to dziedziny, w których znaleźć można odwołania do twórczości Krzysztofa Pendereckiego. Rozkwitający krajobraz uzupełnią dzieła współtworzone przez niego, te mniej znane, bo nienależące do głównego nurtu jego działalności artystycznej.

Udział w projekcie potwierdzili związani z Pendereckim polscy muzycy, wśród nich m.in. Skalpel, Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, Paweł Romańczuk, Hania Rani i Robert Piotrowicz.

Ogród Pendereckiego od 20 maja promowany jest przez dźwiękową grę typu memory (www.MemoryPenderecki.pl), w której internauta łączy w pary fragmenty utworów Mistrza. Zapowiedź Ogrodu Pendereckiego dostępna jest na www.PendereckisGarden.pl 

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/w-ogrodzie-krzysztofa-pendereckiego 

Pogrzeb Adama Mrygonia

Mrygon27 maja 2020 roku odbędzie się pogrzeb zmarłego 10 kwietnia dr. Adama Mrygonia, muzykologa, dyrygenta, bibliotekarza, wieloletniego pracownika Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Od 1966 był członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich.

Studiował muzykologię w Uniwersytecie Poznańskim i Uniwersytecie Warszawskim. Studia dyrygenckie odbył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W latach 1968-1969 przebywał w Wiedniu jako stypendysta Bundesministerium für Unterricht in Österreich. W roku 1983 obronił pracę doktorską Stanisław Wiechowicz – monografia.

Pełnił funkcje asystenta chóru w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, był dyrygentem chóru i konsultantem muzycznym Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” w Warszawie. Prowadził wykłady w Instytucie Muzykologii Kościelnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz w Katedrze Muzykologii Kościelnej Akademii Teologii Katolickiej. W latach 1956-2000 pracował w Oddziale Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej Warszawskiego na stanowisku bibliotekarza (1956-1962), starszego bibliotekarza (1962-1968), kustosza (1968-1984), starszego kustosza (1984-1987), kustosza dyplomowanego (1988-1991), starszego kustosza dyplomowanego (1992-2000). W latach 1971-2000 był kierownikiem Oddziału Zbiorów Muzycznych. Był członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, działał też w jej zarządzie w latach 1970-1976.

Za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych został uhonorowany dwukrotnie Nagrodą indywidualną Rektora Uniwersytetu Warszawskiego I stopnia (1982, 1983). Za dokonania w zakresie wykonawstwa chóralnej muzyki religijnej zostało mu przyznane odznaczenie „Ecclesiae populoque servitium praestanti” (1997).

Dr Adam Mrygoń był wzorem zawodowej rzetelności, człowiekiem wielkiej prawości i dobroci, pozostanie na zawsze we wdzięcznej pamięci pracowników i czytelników BUW, którzy mogli go poznać w czasie aż czterdziestu czterech lat pracy w tej Bibliotece.

O godz. 13.00 w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie (pl. Grzybowski 3/5) zostanie odprawiona Msza święta, uroczystości pogrzebowe rozpoczną się na Cmentarzu Komunalnym Północnym (brama główna, ul. Kazimierza Wóycickiego 14) o godz. 14.30.

Cześć Jego pamięci!

Dzień Dziecka z Profesorem Wiolinkiem

OKZ okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na spotkanie z Profesorem Wiolinkiem w ramach projektu muzyczno-edukacyjnego. 1 czerwca 2020 roku w mediach społecznościowych Opery Krakowskiej dzieci będą mogły zaśpiewać ze Smokiem Operokusem, zobaczyć premierowy odcinek Wiolinkowej Telewizji, a wieczorem – w ramach dobranocki – obejrzeć spektakl Profesor Wiolinek i grający wieloryb.

Profesor Wiolinek, czyli postać powołana do życia przez Pawła Wójtowicza – koncertmistrza Orkiestry Opery Krakowskiej, kompozytora, reżysera i scenarzysty – dla wielu młodych widzów był pierwszym przewodnikiem po krainie muzyki. Otwierał drzwi do świata dźwięków, opery i dziecięcych marzeń. Był to pierwszy serial muzyczny wystawiany w Operze Krakowskiej od 2014 roku. Edukacyjna forma spektakli aktywizowała dziecięcą wyobraźnię i uczyła, czym jest muzyka. Pamiętając wielkie zainteresowanie, jakie towarzyszyło serialowi, Paweł Wójtowicz – autor muzycznej oprawy spektakli – postanowił przypomnieć historie, piosenki, postacie, zaprosić dzieci do udziału w ciekawych konkursach i zabawach, tworząc Wiolinkową TV.

1 czerwca już o godz. 8:00 na Facebooku i YouTube Opery Krakowskiej zagości Smok Operokus, polecając najmłodszym piosenkę Chochlik Figaro, wykonywaną przez Michała Kutnika. Po jej przesłuchaniu można będzie wraz ze Smokiem zaśpiewać karaoke. O 14:00 Paweł Wójtowicz zaprasza do obejrzenia pilotażowego odcinka Wiolinkowej TV. W ten sposób Profesor powróci w formie YouTube’owego vloga – tam go jeszcze nie było! Z kolei o stałej porze przedstawień w teatrze, czyli 18:30, zaprezentowany zostanie siódmy epizod przygód Wiolinka – archiwalne nagranie spektaklu Profesor Wiolinek i grający wieloryb. Podczas spektaklu dzieci poznają m.in. historię i budowę fortepianu oraz twórczość Fryderyka Chopina.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

20 mln zł na stypendia dla artystów! Została rozstrzygnięta II część programu Kultura w sieci

MKiDNMinister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozstrzygnął stypendialną część programu Kultura w sieci. Trzymiesięczne stypendia – każde w wysokości 9 000 zł – otrzyma 2 223 artystów i twórców, czyli ponad połowa wnioskodawców. Stypendia zostały przyznane w 9 kategoriach. W sumie na tę część programu Kultura w sieci minister przeznaczył 20 mln zł.

Stypendia zostały przyznane w 9 kategoriach: muzyka, sztuki wizualne, animacja i edukacja kulturalna, literatura, film, teatr, twórczość ludowa, taniec, zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.

Ze względu na ogromną liczbę wnioskujących (4 370 poprawnych formalnie wniosków) minister podjął decyzję o przyznaniu stypendiów trzymiesięcznych zamiast sześciomiesięcznych. Dzięki temu lista stypendystów, którzy uzyskali wsparcie, jest dwukrotnie dłuższa.

MKiDN planuje również uruchomienie specjalnego programu rekompensującego straty w kulturze. Na ten moment budżet to 50 mln zł.

Lista stypendystów dostępna jest na stronie https://bit.ly/2Ty4Qr0 

Cinematic piano – filmowy fortepian

FSz31 maja 2020 roku o godz. 19:00 Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na premierę online koncertu „Aleksander Dębicz – Cinematic piano”. Kompozycje Aleksandra Dębicza zostały zarejestrowane w złotej sali Filharmonii, by już w najbliższą niedzielę przenieść melomanów do świata muzyki filmowej za pośrednictwem serwisów YouTube i Facebook.

Aleksander Dębicz – jeden z najzdolniejszych polskich pianistów młodego pokolenia – wykonuje zarówno repertuar klasyczny, jak i jazzowy. Jest również kompozytorem, autorem muzyki do słuchowisk i przedstawień teatralnych. W obszarze jego zainteresowań ważne miejsce zajmuje muzyka filmowa i improwizacja, o czym świadczy między innymi pierwsza nagroda w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest 2013. W 2015 roku ukazała się debiutancka płyta Aleksandra Dębicza Cinematic Piano (Warner Classics), na której znalazł się cykl 12 kompozycji jego autorstwa inspirowanych sztuką filmową. Każdy z utworów utrzymany jest w innym charakterze, odwołującym się do różnych filmowych gatunków. W kompozycjach dostrzec można elementy muzyki poważnej, rozrywkowej i jazzu. Wszystkie te gatunki są bowiem dla pianisty równoważne, a swobodne poruszanie się pomiędzy nimi postrzega jako całkowicie naturalne.

Koncert odbędzie się w ramach cyklu szczecińskiej Filharmonii „Film-Harmony” prezentującego muzykę filmową bądź filmami inspirowaną.

ZOBACZ: wydarzenie na FB