Polmic - FB

aktualności

Szczecin | International Lutosławski Youth Orchestra – koncert finałowy

ILYO30 sierpnia 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie będzie miał miejsce koncert finałowy siódmej edycji projektu International Lutosławski Youth Orchestra.

W drugiej połowie sierpnia młodzi muzycy pod okiem specjalistów szkolili swoje muzyczne umiejętności aby je zaprezentować w uroczystym koncercie finałowym. Podczas koncertu finałowego tegorocznej edycji uzdolnieni artyści International Lutosławski Youth Orchestra pod batutą dyrektora artystycznego Rune Bergmanna wykonają dzieła Witolda Lutosławskiego i Dymitra Szostakowicza.

W programie finałowego koncertu usłyszymy Wariacje na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego, które są parafrazą znanego Kaprysu a-moll op. 1 nr 24 na skrzypce solo Paganiniego. W 1977 roku Lutosławski dokonał transkrypcji kompozycji na fortepian z towarzyszeniem orkiestry – powstała wersja o pikantnym brzmieniu, istny fajerwerk pianistycznej i kompozytorskiej wirtuozerii. Partię solisty w tym najczęściej prezentowanym utworze kompozytora wykona pianista Jan Wachowski. W przededniu rocznicy wybuchu II wojny światowej International Lutosławski Youth Orchestra wykona też VII Symfonię „Leningradzką”, którą Dymitr Szostakowicz stworzył w 1941 roku, podczas oblężenia miasta przez nazistów. Premiera utworu odbyła się w 335 dniu oblężenia w wykonaniu skrajnie wyczerpanych muzyków orkiestry radiowej. W dźwiękach utworu zawarty jest cały dramatyzm wywołanej przez ideologicznych szaleńców wojny oraz ludzkich losów, które ona kształtuje, zmienia i przerywa.

Więcej – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl 

Bydgoszcz | Z letnim powiewem

Filharmonia PomorskaKoncert kameralny 30 sierpnia 2019 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy osłodzi nieco niechybny koniec wakacji.

Program wypełnią same popularne i powszechnie lubiane utwory w znakomitym wykonaniu Capelli Bydgostiensis wraz z solistami - śpiewakami młodszego pokolenia, związanymi z Bydgoszczą. Sopranistka Hanna Okońska-Ratajczak, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa śpiewu Małgorzaty Greli) jest laureatką wielu konkursów wokalnych w kraju i za granicą, a obecnie pełni funkcję solistki Teatru Wielkiego w Łodzi. Tenor Łukasz Ratajczak, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa Janusza Ratajczaka), już na studiach dał się poznać na scenach i estradach koncertowych w kraju i za granicą. Jako solista współpracuje z Operą Krakowską, Operą Bałtycką w Gdańsku oraz Teatrem Muzycznym w Lublinie.

W wykonaniu muzyków usłyszymy utwory J. Straussa, E. Kálmána, J. Brahmsa, N. Dostala, V. Di Chiary, F. Loewe’a, L. Dalli, A. L. Webbera, L. Bernsteina, a także Walc Waldemara Kazaneckiego z filmu Noce i dnie i Polonez Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz. Za pulpitem dyrygenckim stanie doświadczony mistrz batuty Bernard Chmielarz, także aranżer, kompozytor i kontrabasista, współtworzący Filharmonię Dowcipu.

Szczegółowy program – na stronie http://www.filharmonia.bydgoszcz.pl/ 

Warszawa | XV Festiwal „Chopin i Jego Europa”

NIFCXV Festiwal „Chopin i Jego Europa” – jeden z najważniejszych międzynarodowych projektów muzycznych przybliżających twórczość polskiego kompozytora – odbędzie się w Warszawie w dniach 14 sierpnia – 1 września 2019 roku.

Zgodnie z zamysłem organizatorów „Festiwal ukazuje twórczość Fryderyka Chopina w kontekście „jego” Europy, rozumianej w czterech perspektywach: Europy jemu współczesnej, Europy przedchopinowskiej, Europy po śmierci wielkiego mistrza i w końcu Europy naszych czasów. Z tego względu repertuar grany na Festiwalu obejmuje poza dziełami samego Chopina także muzykę, która go inspirowała, dorobek twórców od niego młodszych oraz recepcję twórczości Chopinowskiej w muzyce nam współczesnej. Istotnym estetycznym założeniem programowym jest prezentacja i konfrontacja ze sobą dwóch nurtów wykonawczych – wykonawstwa na instrumentach historycznych oraz współczesnych. Niezwykle znacząca jest przy tym obecność na Festiwalu najwybitniejszych pianistów, orkiestr i zespołów – reprezentujących i międzynarodowy, i polski świat muzyczny”.

Każda edycja Festiwalu ma odrębną, unikatową ideę programową, która w tym roku łączy się z obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Podczas Festiwalu, którego program konstruowany jest na podstawie trzech głównych propozycji koncertowych – koncertów symfonicznych, recitali i koncertów kameralnych, zabrzmią opery Flis i Straszny Dwór w wersji koncertowej, moniuszkowska liryka wokalna, utwory fortepianowe, uwertura symfoniczna Bajka, a także opracowania pieśni i fragmentów z opery Halka autorstwa Józefa Nowakowskiego i Henryka Melcera. Kluczowymi dla koncepcji Festiwalu „Chopin i jego Europa” pozostaną ponadto najwyższej klasy wykonania współczesnej muzyki polskiej, choćby utworów Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego oraz Mieczysława Wajnberga, którego 100-lecie urodzin przypada w tym roku.

Szczegółowy program – na stronie https://festiwal.nifc.pl/pl 

Kraków | 44. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie”

Muzyka w Starym KrakowieW dniach 15–31 sierpnia 2019 roku odbędzie się jeden z najstarszych festiwali polskich – 44. „Muzyka w Starym Krakowie”.

Tradycje kulturalne Krakowa stwarzają aurę szczególnie sprzyjającą muzyce. Działali tu wybitni kompozytorzy europejscy, tacy jak H. Finck, L. Marenzio, D. Cato, królom polskim dedykowali swe dzieła G. Palestrina, G. Ph. Telemann, J. S. Bach, koncertowali Liszt, Brahms, Paderewski, Rubinstein. Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” nawiązuje do tych wielkich kart historii kultury Grodu Podwawelskiego. Koncerty odbywają się w różnych zabytkowych wnętrzach starego Krakowa.

Gośćmi tegorocznego festiwalu będą zarówno polscy, jak i zagraniczni znani wykonawcy: skrzypek Krzysztof Jakowicz, klawesynista Pierre Hantaï, organista Andrzej Białko, gitarzysta Dmytro Hołoweńko, wiolonczeliści Steven Isserliss, Magdalena Bojanowicz i Bartosz Koziak, Sinfonietta Cracovia, Królewscy Rorantyści, Krakowski Kwintet Dęty, Collegium Zieleński, Camerata Polonia z Wiednia, Chór Klasztoru 13 Świętych Ojców Asyryjskich z Gruzji, Spanish Brass, zespół Chanticleer, Wirtuozi Lwowa i wielu innych. Do udziału w Festiwalu zapraszani są, obok sławnych artystów, także młodzi utalentowani muzycy, będący u progu kariery.

Program Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” obejmuje muzykę od najdawniejszej po współczesną. W tym roku usłyszymy m. in. dzieła Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz, Wojciecha Kilara i Stanisława Moryto.

Szczegółowy program – na stronie http://www.mwsk.eu/ 

XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”

Sacrum et MusicaW dniach 24 sierpnia – 6 października 2019 roku odbędzie się Jubileuszowy XV Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”, organizowany przez Filharmonię Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Od początku istnienia Festiwalu rozbrzmiewa tu muzyka piękna i różnorodna: pogodna i poważna, sakralna i świecka w wykonaniu znakomitych instrumentalistów i wokalistów. W tegorocznej edycji udział wezmą też zespoły kameralne (Kwartet Wiolonczelowy „Cellissimo”, Capella Bydgostiensis, Kwartet Smyczkowy Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, Kwartet Alla Breve, Polski Kwartet Solistów) oraz pięć orkiestr polskich i zagranicznych, m. in. Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Orkiestra Kameralna „La Notte” z Suwałk, Lietuvos Kamerinis Orkestras i Brzeska Orkiestra Kameralna z Białorusi. Orkiestry z Wilna oraz Brześcia wystąpią w Łomży po raz pierwszy.

W wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus usłyszymy słynną IX Symfonię Antonína Dvořáka i Koncert na klarnet i orkiestrę Mikołaja Góreckiego. Utwór miał swą premierę 16 listopada 2018 podczas inauguracji VI Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego. W roli solisty wystąpi Roman Widaszek, jeden z najznakomitszych polskich klarnecistów swojego pokolenia, któremu utwór został zadedykowany. Dyrygentem wieczoru będzie Wojciech Rajski.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalu jest wolny!

Szczegółowy program – na stronie http://filharmonia.lomza.pl/wydarzenia/sacrum-et-musica.html 

Warszawa | XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Warszawa SingeraJedno z najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych polskiej stolicy – XVI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – odbędzie się w dniach 24 sierpnia – 1 września 2019 roku.

Wiele interesujących propozycji znajdą wielbiciele teatru, jazzu, musicali, kabaretowych rewii, literatury, sztuk wizualnych, kultury polskiej i żydowskiej.

Festiwal zostanie zainaugurowany uroczystym premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. Na miłośników tanga czeka spektakl Jak za dawnych lat – polskie tango show, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta. W spektaklu wystąpią Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn. Rodzime tradycje folkowe przybliży Kapela Brodów oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Grupa wystąpi podczas Nocy Klezmerów, a wraz z nią Frank London, trębacz i kompozytor – jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków klezmerskich. Po raz kolejny na Festiwalu będzie można posłuchać znakomitego Jazz Bandu Młynarski – Masecki, w interpretacjach szlagierów z lat 20-tych ubiegłego stulecia autorstwa Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Paweł Szamburski, klarnecista i kompozytor, specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich. Z kolei jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, Kuba Stankiewicz zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego, polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w.

W ostatnim dniu festiwalu wystąpi Polish String Quartet Berlin i pianistka Ewa Tomaszewska, którzy w Synagodze im. Nożyków zaprezentują utwory kompozytorów polskich żydowskiego pochodzenia działających na obczyźnie: Ignacego Waghaltera, Karola Rathausa i Szymona Laksa. Dwa z nich – kwartety smyczkowe Waghaltera i Rathausa znalazły się na najnowszej nagranej przez Polish String Quartet Berlin płycie, która wkrótce ukaże się w serii „Poland Abroad” w Berlinie. Finałem tegorocznej edycji Festiwalu Singera będzie tradycyjne plenerowe widowisko na placu Grzybowskim. Tym razem w koncercie zainspirowanym Sztukmistrzem z Lublina Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina wystąpi legendarna gwiazda skrzypiec – Nigel Kennedy.

Szczegółowy program na www.festiwalsingera.pl i FB: www.facebook.com/FestiwalSingera 

Katowice | Jubileuszowy sezon Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego

FSFilharmonia Śląska w sezonie 2019 / 2020 świętować będzie swoje 75-lecie. Na najbliższy sezon przygotowała więc bogaty program artystyczny, na który składają się koncerty z udziałem światowej klasy solistów. Co więcej, filharmonicy przybliżą Melomanom, jak bogaty jest dorobek artystyczny Śląska i jak wielcy twórcy są z nim związani.

Przez wszystkie lata swojej działalności Filharmonia Śląska nieustannie dowodziła, że Śląsk jest przestrzenią nie tyle industrialną, co muzyczną. Adam Wesołowski, dyrektor Filharmonii Śląskiej, postanowił więc wykorzystać bogactwo kulturowe województwa: „Chcę powrócić do korzeni Filharmonii Śląskiej. Do samych początków, do celów powołania niniejszej instytucji do życia, której jednym z głównych zadań było inspirowanie życia muzycznego regionu. Postanowiłem zatem w repertuarze zarysować śląski wizerunek instytucji oraz podkreślić jej kulturotwórczy charakter poprzez umieszczenie w każdym programie koncertowym dzieł kompozytorów z naszego regionu. Z kolei podkreśleniem kulturotwórczego charakteru Filharmonii Śląskiej będzie mnogość nowo powstałych utworów, które prawykonywać będziemy w sezonie jubileuszowym”.

Sezon zainaugurują dwa koncerty – 20 i 27 września. Na pierwszym z nich wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna wraz z najmłodszą skrzypaczką na świecie grającą na Stradivariusie, Sarą Domjanić. Tydzień później, podczas inauguracji Chóru i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, usłyszymy m.in. laureata I nagrody w konkursie skrzypcowym im. Tibora Vargi oraz najwyższego odznaczenia Guildhall School of Music and Drama, Borisa Brovtsyna.

Zwieńczeniem sezonu będzie Wielka Gala Jubileuszowa 26 maja 2020 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek. Na tym wyjątkowym koncercie wystąpią wszystkie zespoły Filharmonii Śląskiej, a także wybitni soliści: Leszek Możdżer, Katarzyna Hołysz, Małgorzata Walewska, Andrzej Lampert oraz Aleksander Teliga. Tego wieczoru usłyszymy muzykę Henryka Mikołaja Góreckiego, Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Ludwiga van Beethovena oraz Leszka Możdżera, a za pulpitem dyrygenckim stanie Mirosław Jacek Błaszczyk.

Bilety będą dostępne w kasie i online od 26 sierpnia.

Patronat medialny nad sezonem koncertowym 2019 / 2020 objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Z pełnym programem 75. Jubileuszowego sezonu artystycznego można zapoznać się na stronie internetowej https://filharmonia-slaska.eu/ 

Warszawa | „Penderecki” – premiera najnowszej płyty Atom String Quartet

SV25 sierpnia 2019 roku o godz. 16:00 w Pawilonie Koncertowym Orkiestry Sinfonia Varsovia w ramach cyklu „Letnie koncerty na Grochowskiej” odbędzie się premiera płyty Penderecki zespołu Atom String Quartet.

Na płycie znajdą się opracowania kompozycji Krzysztofa Pendereckiego – wybitnego polskiego kompozytora naszych czasów: Capriccio na tubę solo, Trzech miniatur na klarnet i fortepian, Trzech utworów w dawnym stylu, Suity na wiolonczelę solo oraz Preludium na klarnet solo. Płyta została zarejestrowana w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Instytucja ta jest także wydawcą krążka. Zespół ma na koncie już pięć autorskich płyt, w tym dwie nagrodzone „Fryderykami”, koncertuje na całym świecie.

„Główną oś programu stanowią utwory kameralne i solowe na instrumenty dęte z młodzieńczego okresu twórczości Mistrza, które przeplatane są Trzema utworami w dawnym stylu. Witalizm, motoryka, energia to podstawowe cechy wybranych dzieł. W naturalny sposób stały się one pretekstem do dalszych poszukiwań kwartetu, który w charakterystyczny dla siebie sposób interpretuje dzieła Pendereckiego nadając im zupełnie nowy kontekst. Nie brakuje tu z jednej strony szacunku dla materiału nutowego, z drugiej zaś odważnych decyzji formalnych, które stanowią ramy fragmentów improwizowanych” – mówią muzycy kwartetu.

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://www.sinfoniavarsovia.org/pl/2019-05-18-letnie-koncerty-na-grochowskiej-9-edycja1.html?t=1564094730 

Leszno | V Festiwal Leszno Barok Plus

Leszno Barok PlusPiąta edycja festiwalu Leszno Barok Plus, która odbędzie się w dniach 25 sierpnia – 1 września 2019 roku, zadowoli najbardziej wymagających odbiorców kultury. W ciągu ośmiu dni zaplanowano kilkanaście koncertów i spektakli teatralnych.

Podczas tegorocznego Festiwalu muzyka zagości w Teatrze Miejskim, Sali MOK i kościołach p.w. św. Jana i św. Krzyża. W programie znalazła się muzyka barokowa, romantyczna, etniczna, średniowieczna i współczesna, spektakle dramatyczne i pantomima. Swoje autorskie przedstawienia pokażą festiwalowej publiczności warszawski Teatr Akt i gdański Teatr Snów. Ten ostatni – na placu na Nowym Rynku. Wśród gwiazd festiwalu znajdą się Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, czeski zespół Tiburtina Ensemble, znakomici pianiści Lukas Geniuszas i Anton Batagow (wystąpi po raz pierwszy w Polsce), węgierski zespół Capella Savaria, śpiewaczka i kompozytorka Agata Zubel z warszawską grupą Cellonet pod dyrekcją Andrzeja Bauera. W wykonaniu Orkiestry Amadeus usłyszymy Variations sur un thème de Mozart Piotra Mossa, który w tym roku obchodzi 70. urodziny oraz jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Aktorzy Teatru Akt wezmą udział w spektaklu Kwiaty zła wg poezji Baudelaire’a z muzyką Roberta Jędrzejewskiego.

Warto również zwrócić uwagę na trzy projekty specjalne, mające swoją premierę na Festiwalu: Zaśpiewać Brechta z dyrygentką Agnieszką Nagórką oraz aktorami Hanną Śleszyńską i Bartoszem Bandurą, Don Juan Christopha Willibalda Glucka z aktorami Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz Haendel XXI z kompozytorem i pianistą Nikolą Kołodziejczykiem, jazzową wokalistką Julią Sawicką oraz kontratenorem Michałem Sławeckim.

Leszno Barok Plus odbywa się pod patronatem prezydenta Łukasza Borowiaka, a miasto jest głównym mecenasem imprezy. Wstęp na wszystkie koncerty i spektakle jest bezpłatny.

Szczegółowy program – na stronie http://www.lesznobarokplus.pl/