Polmic - FB

aktualności

Zakopane | 42. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Dni Szymanowskiego42. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem potrwają od 28 lipca do 4 sierpnia 2019 roku. Tegoroczny program został zbudowany wokół postaci Grażyny Bacewicz, Mieczysława Wajnberga i Krzysztofa Pendereckiego.

Ta trójka wielkich kompozytorów polskich obchodzi w tym roku swoje okrągłe rocznice urodzin, a ich dzieła zabrzmią w miejscu ważnym dla polskiej muzyki współczesnej – w Zakopanym, gdzie ta współczesność się narodziła, bowiem tu tworzył Karol Szymanowski. Specjalne aranżacje jego utworów na różne składy instrumentalne, zamówione przez organizatorów festiwalu, również znalazły się w programie przedsięwzięcia.

Utwory zaprezentują znakomici wykonawcy – laureaci I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, który odbył się w Katowicach w 2018 roku, a także laureaci I Konkursu Skrzypcowego im. Wandy Wiłkomirskiej, gorącej wielbicielki twórczości Karola Szymanowskiego.

Nowością tegorocznych Dni będą zaproszenia na koncerty w miejscach ważnych dla kultury muzycznej Zakopanego. W Muzeum Tatrzańskim, przy pomniku „Sabały” będzie miał miejsce jemu poświęcony koncert; w Galerii Miejskiej im. hr. Zamoyskiego wystąpi Polish Cello Quartett. Usłyszymy w wykonaniu kapeli góralskiej muzykę wywodzącą się z Podhala i przetworzoną w sposób artystyczny. Dni zakończą się finałem orkiestrowym w Kościele pw. Św. Krzyża. W wykonaniu orkiestry AUKSO zabrzmią dzieła tegorocznych jubilatów i patrona Towarzystwa Muzycznego.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie http://www.szymanowski.zakopane.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=428:28-07-2019-4-08-2019&Itemid=479&lang=pl 

Sopot | IX Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic

NDI SopotW dniach 28 lipca – 4 sierpnia 2019 roku odbędzie się IX Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic – propozycja dla miłośników muzyki klasycznej.

Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic, który powstał z inicjatywy dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot oraz władz Miasta Sopotu, to różnorodne programy, artyści światowej sławy, a także utalentowani wykonawcy młodego pokolenia. Założeniem przedsięwzięcia jest zaproponowanie odbiorcom kultury wysokiej oferty bogatej w różnorodne style muzyczne: w programie znajdą się utwory powstające na przestrzeni kilku wieków europejskiej kultury muzycznej. Koncerty odbędą się w miejscach znanych i ogólnodostępnych dla słuchaczy: w Operze Leśnej, w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, kościele św. Jerzego, kościele Gwiazda Morza.

31 lipca Włodek Pawlik Trio zaprezentuje najnowszy projekt „Pawlik/Moniuszko – Polish jazz”, który, jak już sam tytuł wskazuje, został zainspirowany przez kompozycje Stanisława Moniuszki. Usłyszymy jego najsłynniejsze arie i pieśni w zupełnie nowej odsłonie i mistrzowskiej interpretacji. Specjalny koncert 2 sierpnia będzie poświęcony muzyce polskiej XX–XXI w. Festiwal od początku swego istnienia wspiera i pobudza twórczość młodych kompozytorów, organizując Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. W czasie koncertu odbędzie się uroczystość wręczenia nagród; usłyszymy kompozycję laureata tegorocznego konkursu Andrzeja Ojczenaszego, VI Symfonię „Pieśni chińskie” patrona Konkursu – Krzysztofa Pendereckiego – oraz Adagietto z I Symfonii jednego z Jurorów, Pawła Łukaszewskiego.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu http://sopotclassic.pl/ 

Gdańsk | Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego

Polski Chór KameralnyDo 10 sierpnia 2019 roku potrwa cykl koncertów pt. ,,Muzyka w Altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego".

W każdą sobotę o godz. 12.00 w Altanie Parku Oliwskiego odbywają się koncerty, podczas których Polski Chór Kameralny gości artystów z całej Polski. W tym roku w wydarzeniu uczestniczą Piotr Janicki (bas-baryton), Monika Litwin-Dyngosz (mezzosopran), Justyna Kantorowicz (mezzosopran), Wojciech Dyngosz (baryton), Iwona Cender (gitara), Nowakowski / Wienczek Duo, Amber Trio, Natan Kosętka Trio oraz pianistki Marta Kur i Justyna Jakubowska.

Rok 2019 ogłoszony został rokiem Stanisława Moniuszki, więc w repertuarze przeważają pieśni i aranżacje utworów tegoż kompozytora. Poza tym w programie wydarzenia znalazły się dzieła Mieczysława Karłowicza, Zygmunta Noskowskiego, Witolda Lutosławskiego, Jana Trepczyka i Aleksandra Tansmana. Podczas koncertu finałowego 10 sierpnia w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego usłyszymy utwory chóralne Stanisława Moniuszki, Edwarda Pałłasza oraz opracowania pieśni z repertuaru Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

Wstęp na wszystkie koncerty cyklu jest bezpłatny.

Szczegółowe informacje – na stronie https://www.polskichorkameralny.pl 

Wrocław | „Pies Baskerville’ów” z muzyką Stefana Wesołowskiego na 19. MFF „Nowe horyzonty”

Nowe Horyzonty31 lipca 2019 roku o godz. 22:00 podczas 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Nowe horyzonty” odbędzie się plenerowy pokaz zrekonstruowanego cyfrowo Psa Baskerville’ów Richarda Oswalda z 1929 roku. Podczas pokazu na wrocławskim rynku Stefan Wesołowski wraz z zespołem zaprezentuje autorską muzykę do filmu.

Taśma filmowa została odnaleziona w 2009 roku w piwnicy kościoła w Sosnowcu, a następnie poddana konserwacji i digitalizacji w pracowniach FINA. Pies Baskerville’ów w reżyserii Richarda Oswalda z 1929 roku, będący ostatnią niemą ekranizacją opowieści o genialnym detektywie Sherlocku Holmesie, odrestaurowany został w ramach partnerskiego projektu z San Francisco Silent Film Festival. W zbiorach FINA znajduje się jedyna znana obecnie zachowana kopia 35mm tego filmu. Odrestaurowana taśma została zdigitalizowana w wysokiej kinowej rozdzielczości 4K.

Pochodzący z Gdańska kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski jest absolwentem francuskiej Académie Musicale de Villecroze, autorem trzech albumów solowych. Jego płyta Rite of the End przyniosła kompozytorowi nominację do Paszportu „Polityki”. Istotną gałąź twórczości Wesołowskiego stanowi komponowanie muzyki filmowej. Obecnie pracuje nad muzyką do filmu o Andrzeju Żuławskim. Podczas pokazu na wrocławskim rynku Wesołowski wraz z zespołem zaprezentuje autorską muzykę do Psa Baskerville’ów. Ścieżka dźwiękowa została skomponowana z okazji polskiej repremiery filmu, która odbyła się podczas wieczoru inaugurującego 16. Święta Niemego Kina w 2019 roku.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na stronie https://www.nowehoryzonty.pl/opis.do?id=9732 

Wyniki X Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego

MycielskiZostał rozstrzygnięty X Konkurs Kompozytorski im. Zygmunta Mycielskiego. Przedmiotem tegorocznego konkursu, organizowanego przez Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich, był utwór na sekstet.

Jury po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszonymi na Konkurs kompozycjami postanowiło przyznać następujące nagrody:

I nagroda (4000 zł): Paweł Siek za utwór Neoplast p II

II nagroda (2500 zł): Dominik Puk za utwór Telemachos

III nagroda (1500 zł): Viacheslav Kyrylov za utwór Music of inequality.

Wyróżnienia otrzymali Serhii Vilka za utwór You'll no longer be able to fall asleep, Krzysztof Ratajski za utwór Agreements of the music table oraz Michał Lazar za utwór blurred.

Nagrodzone i wyróżnione kompozycje zabrzmią w wykonaniu zespołu Hashtag Ensemble na Koncercie Prawykonań 27 września 2019 roku o godz. 17.00 w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w Sali Koncertowej UMFC.

Warszawa | XII Letni Festiwal Nowego Miasta

Letni Festiwal Nowego MiastaW dniach 19 lipca – 4 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbędzie się Letni Festiwal Nowego Miasta, który od lat promuje polską muzykę.

W tym roku jego dwunastą edycję rozpocznie w Sali Prowincjalskiej klasztoru oo. dominikanów recital znakomitej skrzypaczki Katarzyny Dudy, która z towarzyszeniem pianistki Hanny Holeksy wykona perełki skrzypcowej kameralistyki: utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego. Pierwszą Orkiestrową Niedzielę – 21 lipca w kościele NMP przy ul. Przyrynek – uświetni zespół muzyki dawnej La Tempesta oraz gości zagraniczni: kornecista Jeremy West i skrzypek Tomáš Kardoš, którzy wykonają Communiones Mikołaja Zieleńskiego.

Drugi weekend Festiwalu otworzą Joanna Klisowska (sopran) i Katarzyna Neugebauer (fortepian). Festiwalowa publiczność przeniesie się do XIX-wiecznego salonu, w którym zabrzmią pieśni Stanisława Moniuszki (dzieł tego twórcy w roku 200-lecia urodzin zabraknąć nie mogło) oraz Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. 28 lipca usłyszymy utwory Fryderyka Chopina w interpretacji włoskiej pianistki Leonory Armellini i polskiego wiolonczelisty Michała Zielińskiego. Ostatni festiwalowy piątek wypełni muzyka Moniuszki i Chopina w arcyciekawej aranżacji na szklaną harfę i verrofon. Na tak bajkowych instrumentach zagra Wiener Glasharmonika Duo (Austria). Na koniec festiwalu Warsaw Camerata pod batutą Pawła Kos-Nowickiego i pianista Paweł Kowalski wykonają Koncert e-moll op. 11 Chopina oraz Sinfonię in D Haczewskiego.

Szczegółowy program – na stronie Festiwalu https://www.facebook.com/LetniFestiwalNowegoMiasta/ 

Lublin | Moniuszko i miniatura romantyczna

Fonie Lublina27 lipca 2019 roku o godz. 18:00 Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków zaprasza do Trybunału Koronnego w Lublinie na koncert „Moniuszko i miniatura romantyczna” w ramach cyklu koncertów „Fonie Lublina”.

XIX wiek przyniósł muzyce rozwój jednego z najbardziej wdzięcznych gatunków – miniatury. Twórcy w całej Europie masowo pisali krótkie utwory, które przy ograniczeniu rozmiaru formy miały skupiać w sobie maksimum wyrazu emocjonalnego. Ta moda objęła nie tylko twórczość instrumentalną, ale również wokalną (pieśni to swoiste wokalne miniatury muzyczne), a za modą tą podążał również Stanisław Moniuszko.

W ramach koncertu skonfrontowane zostaną ze sobą dokonania Moniuszki w dziedzinie miniatur wokalnych, prezentowanych w transkrypcjach na kontrabas z towarzyszeniem fortepianu, z dorobkiem najbardziej cenionych kompozytorów romantyzmu i neoromantyzmu, m. in. Manuela de Falli i Sergiusza Rachmaninowa. Ponadto w programie znajdą się utwory kameralne skomponowane z myślą o szczególnych właściwościach wykonawczych kontrabasu – wśród nich publiczność usłyszy dzieła Reinholda Glière’a i Giovanniego Bottesiniego. Dzięki temu koncert zaprezentuje w zasadzie pełne spektrum twórczości europejskich romantyków: od twórców z Półwyspu Iberyjskiego aż po Rosję. Szczególne w nim miejsce zajmie zaś twórczość naszego rodzimego romantyka, który stał się bohaterem tegorocznej edycji cyklu „Fonie Lublina”.

W koncercie, prezentując to mniej znane, „klasyczne oblicze” kontrabasu, wystąpią gościnni artyści ze Śląska – Mazanek Duo, w składzie: Łukasz Mazanek (kontrabas) i Michał Mazanek (fortepian). Słowo o muzyce wygłosi Karol Furtak.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin. Patronatem honorowym objęli go Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, i Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Karol Furtak

Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Częstochowa | Uroczysty koncert "Musica Sacra"

Musica Sacra27 lipca 2019 roku o godz. 18:00 w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego zabrzmią utwory nagrodzone na XV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova.

Jury XV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra Nova pod przewodnictwem Pawła Łukaszewskiego przyznało w 2019 roku nagrody w kategorii kompozycji na chór mieszany. Pierwszą nagrodę otrzymał Michał Malec z Polski za kompozycję O vos omnes, a kolejne - Beata Juchniewicz z Litwy za utwór Lacrimosa oraz Jakub Szafrański z Polski za O vos omnes. Zwycięskie utwory zaprezentuje Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. W drugiej części koncertu znany zespół śpiewaczy wykona utwory prof. dr. hab. Pawła Łukaszewskiego: Anima Christi oraz Responsoria Tenebrae.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater. Koncert objęli patronatem arcybiskup Wacław Depo – metropolita częstochowski, o. Marian Waligóra – przeor klasztoru na Jasnej Górze i Jakub Chełstowski – marszałek województwa śląskiego.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Warszawa | Letnie koncerty na Grochowskiej

SVLetnia scena muzyczna na Grochowskiej 272 tętni koncertami! Przez cały lipiec i sierpień 2019 roku o godz. 16.00 w Pawilonie Koncertowym odbywają się spotkania z muzyką kameralną w ramach Letnich Koncertów na Grochowskiej. W sobotnie i niedzielne popołudnia zaproszeni artyści prezentują różne oblicza kameralistyki – od nostalgicznych pieśni i kojących klasycznych melodii, po taneczne rytmy i żywiołową improwizację.

Lipiec kojarzy się z wakacjami, dlatego w tym miesiącu w soboty na słuchaczy czeka relaks z muzyką. Repertuar przywodzący na myśl wypoczynek zaprezentują głównie duety – 20 lipca publiczność spotka się z lirycznym brzmieniem skrzypaczki Marii Ołdak i harfistki Malwiny Lipiec-Rozmysłowicz, a w ostatnią sobotę miesiąca (27 lipca), Warszawski Duet Akordeonowy wraz z wiolonczelistką Izabelą Buchowską przedstawią muzyczne pory roku: wiosnę i lato Astora Piazzolli oraz jesień i zimę Antonia Vivaldiego. Niedzielne koncerty będą okazją do wysłuchania utworów z najdalszych muzycznych obszarów świata, a to za sprawą nurtu „W podróży”. Podczas muzycznych spotkań (21 i 28 lipca) zaprezentują się kwintety dęte w różnych konfiguracjach – Triumphal Brass Quintet i Reedbeat, w wykonaniu których zabrzmią popularne utwory, takie jak: Habanera z opery Carmen Georges'a Bizeta, Humoreska Antonina Dvořáka, motyw z amerykańskiego filmu Różowa Pantera Henry’ego Manciniego oraz energetyczny poemat Amerykanin w Paryżu George'a Gershwina. W interpretacji Triumphal Brass Quintet usłyszymy też wiązankę melodii filmowych autorstwa Jerzego Matuszkiewicza.

Popołudniowe Letnie Koncerty na Grochowskiej są częścią sezonu „Lato w Sinfonii Varsovii”, który trwa od maja do września. Jeszcze przez ponad dwa miesiące na słuchaczy będą czekać tematyczne koncerty kameralne, koncerty symfoniczne z pełnym składem orkiestry Sinfonia Varsovia, lubiane potańcówki oraz poranki dla rodzin i kierowane dla najmłodszych Smykofonie.

Patronat medialny nad koncertami Orkiestry Sinfonia Varsovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej orkiestry www.sinfoniavarsovia.org