Polmic - FB

aktualności

Warszawa | Młodzi młodszym! Koncert najzdolniejszych młodych artystów

POSIPodczas koncertu 27 kwietnia 2019 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej UMFC zaprezentują się młodzi, szczycący się wieloma sukcesami na prestiżowych konkurach uczniowie szkół muzycznych II stopnia. Występ z również młodą, lecz w pełni już profesjonalną orkiestrą absolwentów muzycznych akademii jest dowodem uznania dla ich talentów i pracy, ale też probierzem ich umiejętności.

Warto przybyć na ten koncert i wspierać najlepszych uczniów – w nieodległej przyszłości zapewne cenionych wirtuozów, zapraszanych na polskie i zagraniczne estrady! Dodatkową zachętą jest bardzo atrakcyjny i różnorodny program. Zabrzmią dwa koncerty fagotowe: Wolfganga Amadeusa Mozarta i Michała Spisaka. Klasyczny utwór osiemnastoletniego Mozarta to pierwszy z napisanych przez niego kilku koncertów na instrumenty dęte i do dziś najczęściej wykonywany ze wszystkich koncertów fagotowych. Wśród polskich fagocistów nieustającą popularnością cieszy się klasycyzujący, pełen wdzięku i humoru utwór Michała Spisaka z 1944 r.

Francuski kompozytor Henri Tomasi poświęcił puzonowi jeden z najbardziej dziś znanych koncertów, traktując z całą powagą przebogatą paletę ekspresyjną puzonu, jego zdolność do lirycznej kantyleny, ale też możliwości wirtuozowskie obecne w żywym finale. Wreszcie klejnot późnoromantycznej muzyki wiolonczelowej i zarazem ostatni z koncertów solowych Antonína Dvořáka Koncert h‑moll.

Koncert poprowadzi Marek Wroniszewski, utalentowany dyrygent młodego pokolenia, decyzją jury uznany za najlepszego polskiego uczestnika X Międzynarodowego Konkursu im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 2017 r., obecnie zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

Piotr Maculewicz

Patronat medialny nad koncertami Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. J. Semkowa objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://sinfoniaiuventus.pl/ 

Gdańskie koncerty muzyki filmowej i debiuty młodych talentów

AM GdanskKoło Artystyczno-Naukowe Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku zaprasza na koncerty muzyki filmowej, które odbędą się 27 i 28 kwietnia 2019 roku o godz. 18.00.

W programie koncertu znajdą się utwory z gatunku muzyki filmowej i teatralnej autorstwa studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku z towarzyszeniem projekcji filmów, animacji i obrazów. Autorami wizualizacji graficznej są studenci specjalności „Animacja” Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wystąpi Projektowa Orkiestra Symfoniczna, złożona ze studentów Akademii Muzycznej oraz uczniów pobliskich szkół muzycznych, pod dyrekcją Anety Pawlik, Krzysztofa Falkowskiego i Romana Niczyparuka.

W wykonaniu młodych ambitnych muzyków usłyszymy utwory Adama Diesnera, Joanny Złotkowskiej, Ewy Miriam Saczko, Artura Samula, Maksyma Kalinowskiego, Krzysztofa Falkowskiego, Michała Edwarda Krzemińskiego, Magdaleny Garbeckiej, Kaji Czabańskiej, Krzysztofa Tomasza Jurczaka, Miłosza Kowalewskiego i Anny Janowicz.

Wstęp na wydarzenie jest wolny; bezpłatne wejściówki należy pobrać na stronie wydarzenia.

Patronat medialny nad koncertami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły – na stronie http://www.amuz.gda.pl/events/koncert-muzyki-filmowej-4/ 

III Międzynarodowy Festiwal „Kwidzyńska Wiosna Muzyczna”

Kwidzynska WiosnaW dniach 24–28 kwietnia 2019 roku w kwidzyńskim Zamku odbędzie się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu „Kwidzyńska Wiosna Muzyczna”. Wszystkie koncerty będą miały miejsce w słynącym z doskonałej akustyki dormitorium.

„Kwidzyńska Wiosna Muzyczna” to festiwal, który powstał z inicjatywy Iwony Glinki. Pochodząca z Kwidzyna flecistka, znana na scenach europejskich, współpracuje z rozmaitymi uczelniami muzycznymi na starym kontynencie. Jednym z aspektów jej działalności jest propagowanie muzyki klasycznej wśród mieszkańców miasta i powiatu kwidzyńskiego, ale także kształtowanie funkcji kulturalnych Kwidzyna. Ideą nadrzędną Festiwalu „Kwidzyńska Wiosna Muzyczna” jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki różnych epok, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką.

W czasie festiwalu społeczność Kwidzyna usłyszy Kwartet Gdański oraz Bartosza Paprota w wyśmienitych utworach na gitarę. The Whoop Group zaprezentuje świeże brzmienie popularnych utworów muzyki klasycznej oraz nowych kompozycji w opracowaniu na kwartet saksofonowy. Zabrzmi też utwór saksofonisty i kompozytora Krzysztofa Koszowskiego Evolution of classical music. Festiwal zakończy 28 kwietnia występ Orkiestry Kameralnej Progress z solistami: Iwoną Glinką i Mirosławem Pachowiczem pod batutą Szymona Morusa. Ważnym punktem festiwalu jest premiera nowych transkrypcji dzieł Fryderyka Chopina na flet i orkiestrę smyczkową, które opracował założyciel fundacji Phasma-Music i wielokrotnie nagradzany kompozytor Michail Travlos.

W ramach Festiwalu odbędzie się Konkurs Muzykujących Dzieci i Młodzieży „Kwidzyn ma talent” oraz koncert charytatywny „Niewidomy dla Niewidomej”, z którego dochód będzie przeznaczony na leczenie oczu Magdaleny Mucha w klinice w Ufie (Rosja).

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program – na stronie

http://www.phasma-music.com/projects/kwidzyn-music-spring/iii-kwidzyn-music-spring-international-festival-iii-miedzynarodowy-festiwal-kwidzynska-wiosna-muzyczna?pli=1 

Kraków | III Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!”

DuettissimoAkademia Muzyczna w Krakowie zaprasza na III Międzynarodowy Festiwal Duetów Fortepianowych „Duettissimo!” organizowany w formie koncertów połączonych z sesją naukową w dniach 23–27 kwietnia 2019 roku.

Przedsięwzięcie poświęcone jest wyłącznie formie kameralistyki, jaką jest duet fortepianowy – w wersji na cztery ręce, dwa fortepiany oraz w połączeniu z orkiestrą. Pomysłodawcą całego wydarzenia jest dr hab. Bartlomiej Kominek – Dyrektor Artystyczny Festiwalu. Ideą przewodnią Festiwalu i towarzyszącej mu konferencji naukowej będzie pokazanie różnych aspektów twórczości, związanych z duetem fortepianowym, oraz popularyzowanie repertuaru na ten skład kameralny.

W wykonaniu zarówno studentów krakowskiej Akademii Muzycznej, jak i jej wykładowców usłyszymy dzieła J. S. Bacha, W. A. Mozarta, M. Ravela, S. Rachmaninowa, a także polskich twórców. Ravel Piano Duo, czyli Agnieszka Kozło i Katarzyna Ewa Sokołowska, wykona 5 walców Ignacego Friedmana, Sonatinę Romana Palestra, Kołysankę Romana Maciejewskiego i Divertimento w trzech „kawałkach” Jerzego Bauera. Chopin Piano Duo (zgrany duet zarówno na scenie, jak i w życiu Anna Boczar i Bartłomiej Kominek) zaprezentuje Album Tatrzańskie Ignacego Jana Paderewskiego, Negro Spirituals Romana Maciejewskiego i, oczywiście, Grand Duo Concertant Fryderyka Chopina. Usłyszymy też takich mistrzów, jak na przykład Duo Turgeon, a podczas koncertu finałowego zagra Orkiestra Festiwalowa pod dyrekcją Wojciecha Rodka.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

ZOBACZ: stronę Festiwalu

Rzeszów | Koncert muzyki filmowej

Dębski Krzesimir28 kwietnia 2019 roku o godz. 18:00 w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie zabrzmi wzruszająca i poruszająca wyobraźnię muzyka filmowa.

W programie koncertu usłyszymy ścieżki dźwiękowe, które towarzyszyły najsłynniejszym obrazom kina polskiego i zagranicznego, przeboje z kultowych polskich seriali, utwory komponowane z myślą o filmie ale i te, które choć są z filmem kojarzone, powstały jako samodzielne dzieła. Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Stefana Gąsieńca wykona utwory George’a Gershwina, Scotta Joplina, Carlosa Gardela, a także Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Władysława Szpilmana, Krzesimira Dębskiego, Waldemara Kazaneckiego, Włodzimierza Korcza i Mirosława Gąsieńca.

Koncert poprowadzi Tomasz Stockinger – jeden z najbardziej rozpoznawanych polskich aktorów, od czasu ukończenia w 1978 warszawskiej PWST nieprzerwanie związany z teatrem, kinem, telewizją i estradą. Przy fortepianie zasiądzie Stefan Gąsieniec – znakomity pianista jazzowy, kompozytor i aranżer.

Informacja o biletach – na stronie http://www.filharmonia.rzeszow.pl/repertuar/dzien,28-04-2019.html 

Olsztyn | Koncert we współpracy z VIII Ogólnopolskim Konkursem Wokalnym im. Zdzisława Skwary w Mławie

FWMTradycyjnie już na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, w tym roku w dniu 26 kwietnia, o godz. 19.00 wystąpią finaliści i laureaci VIII Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Zdzisława Skwary.

Cieszący się wielkim zainteresowaniem Konkurs jest organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie, a uczestniczą w nim młodzi śpiewacy operowi i adepci sztuki wokalnej z wielu stron Polski. Podobnie jak w latach poprzednich, Konkurs będzie miał dwa etapy. Najpierw uczestnicy wystąpią z towarzyszeniem fortepianu – w Mławie, następnie zaś finaliści wystąpią na dużej scenie, przed dużą widownią – w Olsztynie z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Jerzego Koska. Z pewnością dla wielu młodych śpiewaków będzie to pierwsza okazja do zaprezentowania się publiczności z towarzyszeniem profesjonalnej orkiestry symfonicznej.

Na program wieczoru złożą się arie prezentowane przez finalistów konkursu z wybranych dzieł takich kompozytorów, jak: Gaetano Donizetti, Wolfgang Amadeus Mozart, Giacomo Puccini, Giuseppe Verdi, Georges Bizet, Piotr Czajkowski, Stanisław Moniuszko i Feliks Nowowiejski. Jerzy Kosek, który poprowadzi filharmoników warmińsko-mazurskich, dyrygował większością orkiestr symfonicznych i kameralnych w Polsce, a także w Niemczech, Austrii, Danii, Holandii, Węgrzech, Ukrainie, Jugosławii, Wenezueli, Izraelu, Portugalii, Chinach, USA (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku). W swoim dorobku posiada szesnaście płyt CD, muzykę do filmów, muzykę dla radia oraz telewizji polskiej, izraelskiej i amerykańskiej.

Piotr J. Reszczyński

Więcej – na stronie https://filharmonia.olsztyn.pl/ 

Rzeszów | Koncert symfoniczny

MoniuszkoFilharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie zaprasza 26 kwietnia 2019 roku o godz. 19:00 na koncert symfoniczny, podczas którego zabrzmią dzieła Stanisława Moniuszki i Karola Szymanowskiego.

Rok Moniuszkowski zaakcentowany zostanie jednym z najczęściej wykonywanych utworów instrumentalnych Stanisława Moniuszki – dramatyczną w wyrazie Uwerturą do opery Halka. Pierwsze wykonanie IV Symfonii koncertującej Karola Szymanowskiego odbyło się w Poznaniu. Autor pisał ten utwór z myślą o sobie jako wykonawcy – wystąpił wówczas jako solista i w obydwu rolach: kompozytora i pianisty, odniósłszy wielki sukces. Do dziś jest to jedno z najchętniej granych słuchanych dzieł wybitnego polskiego twórcy. Popisowym utworem jest także Rapsodia na temat Paganiniego Siergieja Rachmaninowa, będąca cyklem wariacji opartych na słynnym Kaprysie skrzypcowym a-moll Niccolò Paganiniego.

Dzieła zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod dyrekcją Bartosza Staniszewskiego. W roli solistów wystąpią pianiści Andrzej Pikul i Marharyta Kozlovska.

Informacja o biletach – na stronie http://www.filharmonia.rzeszow.pl/repertuar/art,695.html 

Szczecin | Sibelius, Lutosławski i Czajkowski

L26 kwietnia 2019 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie o godz. 19:00 podczas koncertu symfonicznego zabrzmi Livre pour orchestre Witolda Lutosławskiego.

Tytuł w tłumaczeniu brzmi dosłownie Księga na orkiestrę i nawiązuje do dawnych idei łączenia w zbiory miniatur na jeden instrument, np. Livres pour clavesin François Couperina czy Orgelbüchlein Bacha. Kompozycja pochodzi z 1968 roku, z aleatorycznego okresu twórczości Lutosławskiego. Utwór został podzielony na dyrygowane – poza ostatnim – Chapitres (Rozdziały) oraz Intermèdes (Intermedia), które podobnie jak ostatni Rozdział grane są przez muzyków niezależnie (ad libitum).

Utwór ten usłyszymy w interpretacji Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego. Muzycy zaprezentują też przesyconą silnymi romantycznymi emocjami uwerturę-fantazję Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego oraz Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa – najczęściej wykonywany i nagrywany koncert XX wieku. W roli solisty wystąpi skrzypek Piotr Pławner.

Więcej – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/1025-Sibelius__Lutoslawski__Czajkowski 

Gorzów | Do trzech razy sztuka

Filharmonia GorzowskaKoncert kameralny 26 kwietnia 2019 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Gorzowskiej to okazja, by posłuchać jednego z najciekawszych zestawień brzmieniowych w muzyce kameralnej, jakim jest klasyczne trio stroikowe (d’anches).

Program skomponowany został tak, by pokazać bogactwo możliwości oboju, klarnetu i fagotu. Złożyły się na niego utwory różne pod względem stylu, charakteru i nastroju.

III Divertimento KV 439b (ok. 1783) pochodzi ze zbioru 5 Divertimentos, którego autorstwo, choć do końca niepotwierdzone, za sprawą typowych dla stylu Wolfganga Amadeusa Mozarta elementów przypisywane jest właśnie jemu. Utwór noszący cechy wykwintnej kameralnej muzyki komnatowej skrzy się pogodnym nastrojem, a poprzez mistrzowsko napisane partie instrumentów dętych – zachwyca wysmakowaną harmonią i kolorystycznym wyrafinowaniem. Inwencje trzygłosowe (1722) Jana Sebastiana Bacha są częścią zbioru krótkich utworów skomponowanych w oryginale na instrument klawiszowy; tego wieczoru zabrzmią w opracowaniu na trio stroikowe.

Pozostałe kompozycje to dwie odsłony nurtu neoklasycystycznego I połowy ubiegłego wieku. Są nimi: taneczny i pełen wdzięku utwór Cinq Pieces en Trio (1935) francuskiego twórcy Jacquesa Iberta oraz nastrojowa i liryczna Suita na trio stroikowe (1949) Aleksandra Tansmana.

Urszula Śliwińska

Więcej – na stronie https://filharmoniagorzowska.pl/pl/calendar/event/1414/2019-04-26/19:00