Polmic - FB

aktualności

Elbląg | Klasyka muzyki ze Stradivariusem

EOK17 lutego 2019 roku o godz. 18:00 w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu odbędzie się koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Janusza Wawrowskiego.

Dynamizm, intensywność i wirtuozeria, oparte na smyczkowej konkurencji i smyczkowym współdziałaniu. Te pojęcia najlepiej opisują Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 – jedno z największych arcydzieł Jana Sebastiana Bacha. Kompozycja zabrzmi w Sali Koncertowej ZPSM i przeniesie melomanów do epoki baroku. Elbląska Orkiestra Kameralna nie zapomina jednak o sympatykach dzieł współczesnych – z instrumentów popłyną również dźwięki Concertino na skrzypce i orkiestrę smyczkową op. 42 Mieczysława Wajnberga. W ten sposób słuchacze odbędą muzyczną drogę pełną emocji, na której nie zabraknie nadziei, smutku i tęsknoty. W repertuarze znajdą się również utwory Antonio Vivaldiego, Edwarda Griega i Romualda Twardowskiego.

Wszystko pod okiem Janusza Wawrowskiego – artysty, który czuje się równie swobodnie w świecie smyczkowym i w świecie dyrygenckim. Podczas koncertu laureat „Fryderyka” będzie dzierżył w dłoniach batutę i skrzypce, a te ostatnie staną się instrumentalną gwiazdą wieczoru. Melomani będą bowiem mogli podziwiać brzmienie pierwszego w Polsce po II wojnie światowej Stradivariusa, pamiętającego czasy króla Jana Sobieskiego. Mimo kilkusetletniej historii skrzypce te pozostają w znakomitym stanie: sam Janusz Wawrowski określił je jako „żyletę przecinającą powietrze”. W roli solistki do muzyka dołączy Paula Preuss, na scenie pojawią się też elbląscy kameraliści, a słowo o muzyce wygłosi Jarosław Praszczałek.

Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

(Tomasz Czapla)

Szczegółowy program na stronie: http://www.eok.elblag.eu/pl/news/klasyka-spod-stradivariusa-plynaca 

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Poznań | Walentynki z Amadeusem

AmadeusOrkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus zaprasza na koncert walentynkowy, który odbędzie się w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu 17 lutego 2019 roku o godz. 18:00.

W pierwszej części koncertu wystąpi utalentowana polska skrzypaczka Ewelina Nowicka. W jej interpretacji usłyszymy Concertino op. 42 na skrzypce i orkiestrę smyczkową i Rapsodię na tematy mołdawskie op. 47 nr 3 Mieczysława Wajnberga, którego jubileusz 100. rocznicy urodzin przypada w tym roku.

Druga część koncertu to już świat argentyńskiego tanga Astora Piazzolli w wykonaniu znanego akordeonisty i bandoneonisty Wiesława Prządki. Koncert ten będzie także promował najnowszą płytę z nagraniami Orkiestry i Wiesława Prządki Astor Piazzolla. Suita Troileana. Koncert walentynkowy to nie tylko muzyczny świat argentyńskiego tanga, ale także pokaz tańca w wykonaniu Agaty Czartoryskiej i Michała Kaczmarka, założycieli Teatru Tanga i Szkoły Casa Buena. Orkiestrę poprowadzi tego wieczoru Anna Duczmal-Mróz.

Informacja o biletach na stronie: http://www.amadeus.pl/event-17-02-2019-walentynki 

Warszawa | Royal String Quartet – Szostakowicz, Bacewicz, Dvořák

RSQProgram 2 Polskiego Radia zaprasza 16 lutego 2019 roku o godz. 19.00 do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego na pierwszy koncert Royal String Quartet z nowym altowiolistą Pawłem Czarnym.

Royal String Quartet to dziś marka rozpoznawalna na całym świecie. Grają wspólnie 20 lat, mają w swym dorobku 17 płyt docenionych przez międzynarodową krytykę, nagrodzonych dwoma „Fryderykami” i sześcioma nominacjami do tej nagrody. Odbyli koncerty na wszystkich kontynentach i mają swoją wierną publiczność. Do tego zorganizowali 15 lat temu festiwal Kwartesencja, podczas którego muzycy w swych ambitnych artystycznie przedsięwzięciach nie uznają granic gatunków. Precyzja techniczna, klarowność muzycznej formy i nienaganny styl to podstawy, na których członkowie Royal String Quartet budowali swoją karierę. RSQ stał się jednym z czołowych ambasadorów polskiej kultury.

W programie ich warszawskiego koncertu znajdą się: VII Kwartet smyczkowy fis-moll op. 108 Dymitra Szostakowicza, , Kwartet smyczkowy F-dur op. 96 Antonína Dvořáka, a także IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz, której jubileusz 110. rocznicy urodzin przypada w tym roku.

Dodatkowe informacje na stronie: http://www.studianagran.com.pl/newsy/royal-string-quartet---szostakowicz,-bacewicz,-dvo%C5%99%C3%A1k-1099.html 

Olsztyn | Koncert symfoniczny z muzyką Maurycego Moszkowskiego

Plakat15 lutego 2019 o godz.19.00, podczas piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, zaprezentowany zostanie do niedawna zupełnie nieznany utwór kompozytora o polskich korzeniach Maurycego Moszkowskiego.

Koncert fortepianowy h-moll op. 3 urodzonego we Wrocławiu pianisty i kompozytora wykonany zostanie wraz z jednym z najpopularniejszych utworów Johannesa Brahmsa – II Symfonią D-dur op. 73. Orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi gość z Austrii – Vladimir Kiradjiev, zaś jako solista zaprezentuje się urodzony w Bułgarii, a obecnie mieszkający w Hiszpanii pianista Ludmil Angelov.

Angelov jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Brał udział w najważniejszych festiwalach chopinowskich w Europie, w tym w Festiwalu „Chopin i jego Europa" w Warszawie. Jego nagranie rond i wariacji Chopina zostało nagrodzone Grand Prix du Disque Chopin przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Artysta zasiadał jako członek jury na wielu międzynarodowych konkursach, m.in. Konkursie Chopinowskim w Warszawie (2010 i 2015). Wśród nagrań dla światowych wytwórni płytowych Angelov zarejestrował ze Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC światową premierę Koncertu fortepianowego h-moll op. 3 Maurycego Moszkowskiego. Rękopis tego utworu odkryty został zaledwie osiem lat temu w Bibliotece Narodowej w Paryżu, a prapremiera koncertu odbyła się w Warszawie w styczniu 2014 roku. Zarówno podczas pierwszego wykonania, jak i w angielskim studiu, z orkiestrą BBC grał ten sam solista, a wykonanie prowadził ten sam dyrygent, których podziwiać będziemy 15 lutego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Przed koncertem, o godz. 18.00 redaktor Jan Popis (Warszawa) zaprasza na wprowadzenie do piątkowego koncertu symfonicznego, które odbędzie się w sali kameralnej Filharmonii (II. p).

Więcej informacji na stronie: https://filharmonia.olsztyn.pl/koncert/koncert-symfoniczny-24/

Katowice | Vivat Academia! Jubileusz 90-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego

Silesia14 lutego 2019 roku o godz. 18.00 w katowickim Muzeum Archidiecezjalnym będzie miał miejsce uroczysty koncert zapowiadający Jubileusz 90-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zaprasza na kolejny koncert w ramach „Vivat Academia!” – cyklu spotkań z wybitnymi artystami i profesorami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Gościem wieczoru będzie prof. Eugeniusz Knapik, który piastował godność Rektora Akademii w latach 2002–2008 i od wielu lat jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki. Z obchodzącą w 2019 roku 90-lecie działalności katowicką uczelnią związany jest od czasu studiów; kształcił się pod kierunkiem Henryka Mikołaja Góreckiego (kompozycja) i Czesława Stańczyka (fortepian) i jeszcze jako student rozpoczął w niej pracę dydaktyczną. W centrum zainteresowań prof. Eugeniusza Knapika zawsze pozostawały pianistyka i kompozycja. Był pierwszym w Polsce wykonawcą cyklu Vingt regards sur l’enfant-Jésus Oliviera Messiaena. Jako pianista brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach koncertowych oraz festiwalowych na całym świecie. Jako kompozytor otrzymał wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach, m.in. na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1978 – wyróżnienie i 1984 – I miejsce za Kwartet smyczkowy).

W części koncertowej wieczoru wystąpi wybitna wokalistka Ewa Biegas, absolwentka, a obecnie pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach, która wspólnie z Eugeniuszem Knapikiem wykona jego pieśni do słów K. I. Gałczyńskiego i Pieśni greckie Maurice’a Ravela. Znany śląski wiolonczelista Adam Krzeszowiec zagra utwór Filo d’Arianna na wiolonczelę solo autorstwa Knapika, który został zarejestrowany na płycie wydanej przez Radio Katowice. 

Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowy program na stronie: https://www.silesia.art.pl/strona-glowna/koncerty/351_vivat-academia-koncert-i-spotkaniebrz-prof-eugeniuszem-knapikiem 

Nabór CLASSICAL:NEXT 2019. Polscy menedżerowie i promotorzy na najważniejszych targach muzyki klasycznej w Europie

IAMInstytut Adama Mickiewicza ogłasza kolejny otwarty nabór delegatów na targi muzyczne Classical:NEXT, które odbędą się w dniach 15-18 maja 2019 roku w Rotterdamie.

Classical:NEXT łączy formułę targów i konferencji branżowej. Stwarza uczestnikom możliwość swobodnych spotkań z najważniejszymi przedstawicielami międzynarodowego środowiska muzycznego, sieciowania, udziału w licznych konferencjach tematycznych i śledzenia najnowszych trendów w branży (w tym zastosowania nowych technologii w muzyce klasycznej).

Mając na uwadze potrzebę rozwoju polskiego rynku muzyki klasycznej oraz promocji jego potencjału za granicą, Instytut Adama Mickiewicza po raz trzeci organizuje stoisko polskie na Classical:NEXT i oferuje akredytacje na to prestiżowe wydarzenie. Nabór adresowany jest do tych organizatorów życia muzycznego (zarówno prywatnych, jak i instytucjonalnych), którzy pragną promować polskich artystów za granicą, rozszerzać sieć kontaktów i dystrybucji, podejmować współpracę z międzynarodowymi partnerami, a przede wszystkim mają przemyślaną wizję międzynarodowej obecności artysty, produktu lub firmy/instytucji, które reprezentują. Osoby wyłonione w naborze zostaną zaproszone do wzięcia udziału w targach Classical:NEXT, jako członkowie polskiej delegacji.

IAM czeka na zgłoszenia do 25 lutego 2019 roku, do godz. 10:00.

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 5 marca 2019 roku na stronie www.iam.pl. Zakres wsparcia IAM określa regulamin, z którym wnioskodawca zobowiązany jest się zapoznać.

Dokumenty do pobrania i szczegółowe informacje na stronie: https://iam.pl/pl/nabor-classicalnext-2019-polscy-menedzerowie-i-promotorzy-na-najwazniejszych-targach-muzyki 

Szczecin | Magic sonata

FSz13 lutego 2019 roku o godz. 19:00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się koncert kameralny podczas którego usłyszymy muzykę Kazimierza Serockiego.

Forma sonatowa od epoki klasycyzmu stała się złotą zasadą budowy większości kompozycji. Sam gatunek sonaty, czyli kompozycji czysto instrumentalnej (w przeciwieństwie do śpiewanej kantaty), jeszcze bez ustalonej ściśle formy pojawił się już pod koniec XVI wieku. W muzyce baroku zetknąć się można z sonatami a due, a tre, a quattro itd., co oznaczało liczbę instrumentów melodycznych, którym zawsze towarzyszyło basso continuo. Takie sonaty w obsadzie pisał przedstawiciel wczesnego baroku, austriacki skrzypek Heinrich Ignaz Franz von Biber. Tego wieczoru usłyszymy jesto Sonatę à 3 d-moll na dwoje skrzypiec, puzon i basso continuo.

Forma sonaty i jej krótsza prostsza wersja sonatina pojawiały się także w twórczości XX-wiecznej. Sonatina na puzon i fortepian z 1954 roku Kazimierza Serockiego to jedna z kilku kompozycji na instrument będących efektem współpracy z puzonistą Juliuszem Pietrachowiczem. W trzyczęściowej wirtuozowskiej Sonatinie Serocki próbuje łączyć motywikę muzyki tradycyjnej ze współczesnymi środkami kompozytorskimi. Kolejnym XX-wiecznym przykładem sonaty jest napisana w 1962 roku Sonata na klarnet i fortepian Francisa Poulenca. Sonatowy program uzupełnią jeszcze Passacaglia na skrzypce i altówkę norweskiego kompozytora i skrzypka przełomu XIX i XX wieku Johana Halvorsena, a także Trio g-moll na klarnet, skrzypce i fortepian Arama Chaczaturiana.

Zespół Centrum Informacji i Promocji Filharmonii

Więcej – na stronie https://filharmonia.szczecin.pl/wydarzenia/997-Filharmonicy_Kameralnie__Magic_sonata_ 

Katowice | Środa Młodych: kwartet skrzypcowy Violinofonica

NOSPR13 lutego 2019 roku o godz. 19:30 w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w ramach cyklu koncertowego „Środa młodych” wystąpi kwartet skrzypcowy Violinofonica.

Kwartet skrzypcowy Violinofnica powstał w styczniu 2017 roku. Założycielką zespołu jest skrzypaczka Agnieszka Marucha, wraz z którą występują najzdolniejsi studenci jej klasy w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Zespół stawia sobie za cel promowanie bardzo rzadko grywanego repertuaru na 4 skrzypiec oraz pomoc młodym adeptom wiolinistyki w zdobywaniu doświadczenia scenicznego i kameralnego. W sezonie artystycznym 2018/2019 zespół wystąpił na uroczystości rozdania nagród im. Ryszarda Kapuścińskiego w Warszawie, w Salonie Muzycznym w Suwałkach oraz w Instytucie Koreańskim w Warszawie. W lipcu 2018 kwartet zadebiutował za granicą, podczas Festiwalu Bosa Antica we Włoszech.

Kwartet wykonuje szeroki repertuar (od baroku do muzyki najnowszej), jednak jego trzon stanowi twórczość polska, obejmująca również dzieła powstające na zamówienie zespołu. Wśród nich skomponowane w 2018 roku Melodie śląskie Weroniki Olbrot i Migotanie Iwony Kisiel. Te utwory, które zabrzmią 13 lutego w Katowicach, miały prawykonanie we Włoszech podczas XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Bosa Antica. Ponadto w interpretacji zespołu usłyszymy Duety na tematy ludowe na dwoje skrzypiec i Kwartet na czworo skrzypiec Grażyny Bacewicz, Cztery melodie śląskie Witolda Lutosławskiego oraz utwory Josepha Bodina de Boismortiera, Georga Friedricha Telemanna i Jacoba Donta.

Patronat medialny nad koncertami NOSPR objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Dodatkowe informacje – na stronie http://www.nospr.org.pl/pl/koncerty/1363/sroda-modych-kwartet-skrzypcowy-violinofonica 

Lublin | Miłość w karnawale

FLJak można połączyć karnawał ze świętowaniem zbliżającego się dnia św. Walentego? Świetnym pomysłem będzie wizyta w Filharmonii Lubelskiej 10 lutego 2019 roku o godz. 17.00.

Podczas koncertu Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Dawida Jarząba wykona utwory J. Ruttera, G. Turnera, C. Velázqueza, A. Ledesma, B. Chilcotta, J. Fishera, F. Bridge’a, a także kompozycje polskich twórców: Stanisława Wiechowicza, Karola Mieczysława Prosnaka i Jana Maklakiewicza.

Dyrygent zaprasza słuchaczy na muzyczną podróż: „Czyż nie ma bardziej ekscytującej rzeczy niż np. muzyka, która nam towarzyszy, kiedy jesteśmy z najbliższymi ludźmi? Czy nie chcielibyście Państwo pokazać najbliższej Osobie na ile sposobów można o siebie dbać? I dodatkowo zabrać Ją na drugi koniec świata? Powyższe pytania towarzyszyły przy budowie programu na ten wyjątkowy koncert. I dlatego w ramach muzycznej niespodzianki przygotowanej przez Filharmonię Lubelską będzie można przenieść się do wielu interesujących miejsc, takich jak Rio, Dublin, Londyn, Meksyk, Quito… I wśród tych pięknych miast słuchać, jak miejscowi radzą sobie z okazywaniem uczuć. A jak na tym tle wypadają Polacy? Miłośnicy głęboko zakorzenionej w naszym folklorze otwartości i bezpośredniości również znajdą coś dla siebie. Ze względu na wyjątkowy charakter koncertu zapraszamy melomanów w każdym wieku i w każdym stanie cywilnym do oddania się muzycznej uczcie i zatopienia się w wielobarwnej palecie dźwięków, które zaprezentuje dla Państwa Chór Kameralny Filharmonii Lubelskiej”.

Dodatkowe informacje – na stronie http://filharmonialubelska.pl/pl,0,s257,d489,milosc_w_karnawale.html