Polmic - FB

aktualności

Koncerty letnie w Pałacu Erazma Ciołka

fkWzorem lat ubiegłych w miesiącach letnich Filharmonia Krakowska organizuje cykl koncertów Philharmonic Music Summer. Tegoroczna seria koncertów odbędzie się jednak w wyjątkowej przestrzeni – w każdą muzyczną środę lata, w dniach 5 lipca – 30 sierpnia 2017 roku o godz. 18.30 Filharmonia zaprasza melomanów do pięknych wnętrz Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ulicy Kanoniczej 17.

Pomysł na zorganizowanie koncertów letnich poza gmachem przy Zwierzynieckiej zrodził się ze względu na przystąpienie Filharmonii Krakowskiej do prac remontowych, mających na celu modernizację i konserwację użytkowanego budynku. Dzięki wsparciu i współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, koncerty tego lata wybrzmieć będą mogły w Sali Cnót oraz na dziedzińcu pałacowym przy Kanoniczej. Obie instytucje, Filharmonia i Muzeum, połączyły bowiem swoje dobra – kunszt muzyczny z estetyką nadzwyczajnego otoczenia, dzięki czemu każdy z dziewięciu koncertów ma szansę stać się dla publiczności niezapomnianym przeżyciem.

Repertuar koncertów Philharmonic Music Summer wypełniają prawdziwe perełki światowej kameralistyki, a także polska muzyka współczesna. Melomani będą mieli okazję usłyszeć między innymi utwory Witolda Lutosławskiego, Aleksandra Tansmana, Zygmunta Noskowskiego, Józefa Nowakowskiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej w wykonaniu duetów, tercetów, kwartetów i kwintetów, zestawów instrumentów dętych, smyczkowych, strunowych, głosów ludzkich, czy viol da gamba. A wszystko – by w gorące letnie wieczory odczuć muzyczne orzeźwienie.

Seria Philharmonic Music Summer kolejny rok z rzędu wpisana została na listę krakowskich imprez muzycznych sygnowanych znakiem Theatrum Musicum.

Szczegółowy program – na stronie: http://filharmonia.krakow.pl

51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

kW dniach 7 lipca – 1 września 2017 roku odbędzie się 51. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, organizowany przez Filharmonię Koszalińską.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej jest jedną z najstarszych tego typu imprez w kraju, trzecią pod względem stażu. Jedną z idei festiwalu jest przywracanie do dawnej świetności instrumentów, jakie znajdują się na terenie Pomorza Środkowego. W ciągu dwóch letnich miesięcy odbędzie się 29 koncertów. Tradycyjnie w piątki o 19.15 koncerty będą miały miejsce w koszalińskiej katedrze, a poza tym wiele koncertów poza Koszalinem: w Darłowie, Dźwirzynie, Sarbinowie, Mielnie, Białogardzie, Bobolicach, Szczecinku oraz po raz pierwszy w Szczeglinie, co jest możliwe dzięki remontowi historycznych organów firmy Felkner.

Koncert rozpoczynający festiwal odbędzie się 7 lipca w koszalińskiej katedrze i będzie w całości poświęcony muzyce Feliksa Nowowiejskiego. Organistą i dyrygent Jerzy Kukla poprowadzi IX Symfonię organową Nowowiejskiego oraz trzy duże dzieła symfoniczne: uwerturę z opery Legenda Bałtyku, poemat Śmierć Ellenai z recytacją poezji Juliusza Słowackiego oraz Marsz pretorianów ze sławnego oratorium Quo vadis.

Na zakończenie festiwalu melomani usłyszą prawykonanie ostatniego dzieła koszalińskiego kompozytora Andrzeja Cwojdzińskiego – oratorium do słów ks. Henryka Romanika Tryptyk z Dawidem Pieśniarzem w wykonaniu artystów koszalińskich: Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej, chórów koszalińskich z chórem Politechniki w roli głównej oraz czwórki solistów.

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: http://filharmoniakoszalinska.pl

12. festiwal Tauron Nowa Muzyka Katowice

tW dniach 6–9 lipca 2017 roku odbędzie się 12. edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.

Tauron Nowa Muzyka Katowice od 12 lat łączy postindustrialne lokalizacje z futurystycznymi dźwiękami. To czołowe wydarzenie muzyczne w Polsce, prezentujące co roku najciekawszych debiutantów i największych klasyków współczesnej elektroniki, ale także artystów jazzowych, rockowych i hiphopowych. Od 2014 roku przestrzeń festiwalu to katowicka Strefa Kultury, która powstała na zrewitalizowanych terenach KWK „Katowice“ w dzielnicy Bogucice. Między 6 a 9 lipca 2017 roku katowicka Strefa Kultury ponownie zamieni się w pulsującą dźwiękiem strefę festiwalową. Tauron Nowa Muzyka Katowice od wielu lat uważnie śledzi kariery największych gwiazd oraz najciekawszych debiutantów. Zaprasza tych artystów, którzy łączą niecodzienne, czasem awangardowe pomysły, z umiejętnością dotarcia do wielotysięcznej publiczności.

W tym roku 7 lipca na scenie kameralnej NOSPR zaprezentują swoje najnowsze kompozycje m. in. Wacław Zimpel (klarnecista specjalizujący się w muzyce improwizowanej, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze) oraz Marcin Masecki (pianista i kompozytor związany z warszawską wytwórnią Lado ABC, absolwent Berklee College of Music w Bostonie, znany z przewrotnego i niekonwencjonalnego podejścia do grania jazzu i muzyki klasycznej).

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Festiwalu: http://festiwalnowamuzyka.pl 

XIII Festiwal Muzyki Polskiej

fXIII edycja Festiwalu Muzyki Polskiej trwać będzie od 7 do 16 lipca 2017 roku, a koncerty odbędą się w najpiękniejszych i najciekawszych salach Krakowa.

Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się jedną z najpopularniejszych oper polskich wszech czasów. Król Roger Karola Szymanowskiego pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego zabrzmi 7 lipca w kościele św. Katarzyny na krakowskim Kazimierzu. W tytułowej roli wystąpi litewski baryton Valdis Jansons, a Roksanę zaśpiewa, znana dobrze widowni z poprzednich edycji festiwalu, Elżbieta Szmytka. Wraz z nimi wystąpi Chór i Orkiestra Opery Wrocławskiej.

Obchodzona w 2017 roku 145. rocznica śmierci jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów, Stanisława Moniuszki, jest powodem, aby ukazać nieznany szerszej publiczności utwór Widma, którego tekst oparty jest na Dziadach Adama Mickiewicza. W ramach Festiwalu Widma wykonane zostaną 9 lipca przez Artura Jandę, Marię Rozynek-Banaszak, Stanisława Kuflyuka, Katarzynę Mackiewicz, Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus pod batutą Macieja Tworka.

Poza dziełami wokalno-instrumentalnymi Organizatorzy Festiwalu przygotowali bogaty repertuar symfoniczny i koncertowy. Między 7 a 16 lipca w znakomitych wykonaniach zabrzmią utwory Wojciecha Kilara, Andrzeja Panufnika, Henryka Wieniawskiego, Mieczysława Karłowicza, Witolda Lutosławskiego i Eugeniusza Knapika. 13 lipca w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert monograficzny, poświęcony twórczości Pawła Mykietyna. Jego utwory, wśród których 3 for 13, Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę symfoniczną i II Symfonia, wykonają: Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz oraz Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki.

Zwieńczeniem festiwalu będzie wykonanie Vecné Evangelium Leoša Janáčka i Stabat Mater Karola Szymanowskiego. 16 lipca w kościele św. Katarzyny zaśpiewa Urška Arlič Gololičič, Wojciech Parchem, Michał Partyka i Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Wszystko to przy akompaniamencie Orkiestry Filharmonii Ostrawskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka.

Szczegółowy program na www.fmp.org.pl 

5. Pardes Festival 2017: bogactwo kultur, religii i tradycji

pW dniach 16–20 sierpnia 2017 roku w Kazimierzu Dolnym będzie miała miejsce 5. edycja Pardes Festival, która pomyślana została jako swego rodzaju podsumowanie wątków festiwalowych już obecnych w latach ubiegłych.

Organizatorzy, czyli Fundacja Spichlerz Kultury, wykreowali bogaty interdyscyplinarny program i powracają na znane już ścieżki tematyczne. Zapraszają publiczność festiwalową na spotkania na skrzyżowaniu szlaków żydowskich, romskich, ormiańskich i łemkowskich. Program obejmuje prezentacje multimedialne, poświęcone przede wszystkim szeroko definiowanej sztuce żydowskiej, spacery tematyczne w przestrzeni miasteczka, warsztat wycinanki żydowskiej, pokazy filmowe i „Popołudnie z Morelą“, czyli cykl spotkań poświęconych tematyce ormiańskiej.

Organizatorzy planują cztery wydarzenia muzyczne i warto szerzej przedstawić program dwóch koncertów. Na kazimierskim Rynku w ramach inauguracji Pardes Festival 2017 wystąpi zespół Meadow Quartet, który wykona utwory lidera zespołu, Marcina Malinowskiego, z płyty David & Goliath. Organizatorem koncertu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ). W uzasadnieniu rozgłośni dla przyznanego płycie David & Goliath fonogramu radiowej Dwójki czytamy: „W świecie Meadow Quartet wszystko może się wydarzyć – muzyka tradycyjna nie jest punktem końcowym na artystycznej drodze czwórki muzyków. Tradycja żydowska jest tu pretekstem do stworzenia oryginalnego świata dźwięków. Gruntownie wykształceni muzycy, sięgając po całą paletę środków improwizacyjnych, sprawiają, że ich muzyka nabiera oryginalnej dynamiki i charakteru. Członkowie zespołu z wielką swobodą poruszają się po terenach współczesnej kameralistyki, akustycznego jazzu i muzyki improwizowanej”.

W trakcie „Popołudnia z Morelą” organizatorzy zapraszają na niezwykły wielokulturowy koncert muzyki i poezji ormiańskiej, hebrajskiej, perskiej i greckiej „Kiele, kiele" („Przyjdź, przyjdź") w wykonaniu duetu „Sol et Luna". W programie koncertu znajdzie się tradycyjna muzyka ormiańska, kompozycje twórcy współczesnej muzyki ormiańskiej Komitasa oraz utwory Mieczysława Litwińskiego inspirowane muzyką i poezją ormiańską. Z kolei w nowogrece usłyszymy pieśń miłosną Agapo oraz kompozycje wokalne Litwińskiego do wierszy Konstantinosa Kawafisa. Miłym urozmaiceniem wieczoru będą improwizacje Litwińskiego na motywach pieśni ormiańskich, wykonywane na instrumencie duduk.

POBIERZ: Program Festiwalu.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

V Festiwal „Strefa Ciszy”

sW dniach 1 – 29 lipca 2017 roku w Ogrodzie Łazienek Królewskich będzie miała miejsce V odsłona Festiwalu „Strefa Ciszy”.

Strefa Ciszy Royal Łazienki Music Festival organizowany jest po raz piąty w Łazienkach Królewskich przez Fundację Ogrody Muzyczne i Fundację Muzyka jest dla wszystkich przy współpracy dyrekcji i zespołu Muzeum Łazienki Królewskie. Idee festiwalu pozostają niezmienne: prezentacja muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej w najlepszych wykonaniach, bez wielkich scen i nagłośnienia, umożliwiająca bezpośredni kontakt słuchaczy z muzykami w wyjątkowym otoczeniu Muzeum Łazienki Królewskie.

W Strefie Ciszy królować będzie czysty dźwięk instrumentów muzycznych, głos ludzki oraz odgłosy otaczającej natury. W wyjątkowej scenerii Ogrodów Łazienkowskich przez 5 lipcowych sobót odbędzie się ponad 100 koncertów z udziałem artystów z kraju i ze świata na 5 scenach. Ponadto organizatorzy przewidują bogaty program wydarzeń towarzyszących dla szerokiej publiczności, w tym rodzinne koncerty dla Melomaluszków i happeningi.

„Dzień muzyki polskiej” 15 lipca uświetnią Folklomerat, Maniucha i Ksawery, Karolina Cicha i Bart Pałyga, Chór Grochów i Chór Ursynovia Cantabile, a na finał muzycy zapraszają do tańca podczas koncertu żywiołowej grupy Tęgie Chłopy. Na scenach plenerowych koncerty odbywać się będą przez cały dzień.

Wchodząc z miejskiego zgiełku na teren Ogrodu, zanurzmy się w ciszę, która pozwoli nam usłyszeć muzykę delikatnie rozbrzmiewającą w pełnej harmonii z otaczającą naturą. Wstęp wolny.

Szczegółowy program koncertów i wydarzeń dodatkowych: http://www.strefaciszyfestival.pl/program/ 

Sinfonietta jest kobietą!

sW dniach 30 czerwca – 4 lipca 2017 roku w Krakowie odbędzie się III edycja Sinfonietta Festival pod hasłem „Sinfonietta jest kobietą”.

Pięciodniowy maraton muzyczny Sinfonietty Cracovii dedykowany jest kobietom: instrumentalistkom, kompozytorkom, muzom; zarówno tym znanym i powszechnie cenionym, jak i tym, które wciąż czekają na należne sobie miejsce w panteonie muzycznych sław.

W trakcie festiwalu, usłyszymy m.in. gwiazdę światowej wiolinistyki Soyoung Yoon (zwyciężczynię XIV Konkursu im. H. Wieniawskiego) oraz młodą polską skrzypaczkę Amelię Maszońską (laureatkę 4 nagród specjalnych XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego oraz nagrody specjalnej w plebiscycie Sinfonietty Cracovii i TVP Kultura). Po raz pierwszy w Polsce wystąpi szwajcarskie Orion Trio, a szeregi zespołów występujących w ramach nowatorskiego clubbingu kameralnego zasili francuskie Lethiec Trio. Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników opery, którzy będą mieli szansę podziwiać Ewę Majcherczyk w tytułowej roli wyreżyserowanego przez Rebekę Rotę spektaklu Dziennik Anne Frank. Tym ostatnim bez wątpienia przypadnie również do gustu występ Ulrike Helzel, mezzosopranistki Opery Wiedeńskiej, którą usłyszymy w trakcie koncertu inaugurującego wydarzenie.

Sinfonietta jest kobietą, a kobieta niejedno ma imię: czego dowodzi przemyślany i wspaniale zróżnicowany program festiwalu. Tegoroczna edycja Sinfonietta Festival to symboliczny ukłon w kierunku wszystkich kompozytorek; zarówno tych zapomnianych, jak i tych, których twórczość weszła już na stałe do kanonu dzieł cenionych i często interpretowanych. W programie Festiwalu znalazły się m. in. Modlitwa dziewicy Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej, Kwartet smyczkowy nr 4 Grażyny Bacewicz i Modlitwa Andrzeja i Roxanny Panufnik. Podczas koncertu inauguracyjnego goście Sinfonietty będą mieli również szansę usłyszeć premierowe wykonanie zwycięskiej kompozycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sinfonietta per Sinfonietta” pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego. Koncert finałowy odbędzie się na scenie Sali Siemiradzkiego w Sukiennicach, gdzie zabrzmi m. in. inspirowana barokową tradycją Canzona di barocco Henryka Czyża.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie: http://sinfonietta.pl/program/ 

26. Festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa” / „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie”

26W dniach 1 lipca – 15 sierpnia 2017 roku odbędzie się 26. Festiwal „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa” / „Muzyka organowa w Jarosławskim Opactwie”.

Festiwal obejmuje osiem koncertów, odbywających się w czterech zabytkowych i nowoczesnych świątyniach Rzeszowa: w katedrze, bazylice Ojców Bernardynów, kościele św. Krzyża i Wniebowzięcia NMP w Zalesiu. Organizatorem Festiwalu jest Parafia Katedralna w Rzeszowie, zaś dyrektorem – dr hab. Marek Stefański. Wystąpią artyści – soliści i zespoły chóralne – z Polski, Włoch, Rosji i Mołdawii.

Głównemu nurtowi Festiwalu będą towarzyszyły dwa cykle: „Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie”, podczas którego w gościnnych murach Opactwa pobenedyktyńskiego odbędą się cztery koncerty (od 8 lipca do 12 sierpnia) oraz, po raz pierwszy, „Koncerty w bazylice Jezuitów w Starej Wsi” (9 lipca i 14 sierpnia).

Sympatycy muzyki organowej i kameralnej, sztuki najwyższej próby twórczej i wykonawczej, będą mogli wysłuchać panoramy dzieł europejskich kompozytorów czterech stuleci: od XVIII do XX wieku, na czele z Johannem Sebastianem Bachem i jego genialną polifonią. W programach koncertów pojawią się także formy improwizowane, czyli tworzone i prezentowane przez wykonawców „ad hoc". W interpretacji zaproszonych artystów usłyszymy również dzieła takich polskich twórców XX wieku, jak A. Koszewski, J. Łuciuk, J. Maklakiewicz, F. Rączkowski, M. Surzyński, J. Świder i O. M. Żukowski.

POBIERZ: Program Festiwalu.

Dodatkowe informacje – na stronie: www.diecezja.rzeszow.pl

X Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu”

wW dniach 1 lipca–26 sierpnia 2017 roku odbędzie się X jubileuszowy Festiwal „Wawel o zmierzchu” – jedyny w Krakowie letni festiwal plenerowy: miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego. Muzyka ukazywana jest w dialogu tradycji i nowoczesności.

Artyści występują w różnych składach wykonawczych: od solowego recitalu fortepianowego, poprzez zróżnicowane składy kameralne, do obsady symfonicznej. Program jest ukierunkowany na kulturę narodową (Chopin, Wieniawski, Ogiński, Zerębski) ukazaną w szerokim kontekście znanych europejskich kompozytorów.

Międzynarodowej publiczności zaprezentują się mistrzowie: klawesynistka Elżbieta Stefańska, skrzypek Daniel Stabrawa, pianiści Alexander Gavrylyuk i Julianna Awdiejewa, dyrygent Łukasz Borowicz, a także młodzi utalentowani artyści: pianista Marcin Koziak, skrzypek Antoni Ingielewicz, zespół Artsemble oraz orkiestra CORda Cracovia. W ramach koncertu inauguracyjnego nastąpi prawykonanie utworu napisanego przez kompozytora młodego pokolenia, doktoranta Akademii Muzycznej w Katowicach Wojciecha Michno, na zamówienie Festiwalu. Będzie to już szósta festiwalowa kompozycja.

Ponadto podczas festiwalu usłyszymy nowe interpretacje utworów Karola Szymanowskiego, którego 135. rocznica urodzin jest obchodzona w tym roku, w wykonaniu młodych pianistów 1 lipca, Marii, Elżbiety i Daniela Stabrawy 29 lipca oraz duetu Antoni Ingielewicz i Paweł Rydel 19 sierpnia.

Szczegółowy program – na stronie: http://wawel.krakow.pl