Polmic - FB

aktualności

E-Bank Talentów – edycja online

E-BankE-Bank Talentów to pionierski program stypendialny mający na celu pomoc wybitnie uzdolnionej młodzieży z całej Polski. W programie tegorocznej edycji, która odbędzie się w dniach 11 lipca – 15 sierpnia 2021, przewidziane są 40 e-stypendiów umożliwiających w pełni darmową współpracę z wybitnymi polskimi pedagogami, autorytetami z dziedzin pokrewnych muzyce klasycznej oraz budowaniu kariery. Zgłoszenia przyjmowane będą do 25 czerwca.

W ramach e-Banku Talentów 2021 przeprowadzany jest nabór do e-klas: skrzypiec (Agata Szymczewska, Jakub Jakowicz, Janusz Wawrowski), akordeonu (Klaudiusz Baran), altówki (Katarzyna Budnik), wiolonczeli (Tomasz Strahl, Jakub Dubik, Marcin Zdunik, Piotr Hausenplas), saksofonu (Paweł Gusnar). Zostaną również przeprowadzone zajęcia z zakresu współpracy z mediami; PR oraz rozwoju osobistego; prezencji medialnej; podstaw improwizacji; budowania zespołu; prawa autorskiego; produkcji muzycznej; kompozycji; fizjoterapii.

Podczas koncertu finałowego 19 września w Sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. J. Elsnera usłyszymy stypendystów II edycji Opolskiego Banku Talentów pod batutą wybitnego kompozytora muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego.

Zgłoszenie i udział w programie jest bezpłatny.

e-Bank Talentów to pierwszy tego typu program w Polsce. Stwarza możliwość nawiązaniu kontaktu z artystami o międzynarodowej renomie, dąży do wyrównywania szans społecznych wyróżniającej się pod względem umiejętności muzycznych młodzieży z całej Polski.

Dofinansowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Strona programu: https://banktalentow.com/ 

Gdańsk | X Euro Chamber Music Festival

Euro ChamberX Euro Chamber Music Festival odbędzie się w Gdańsku w dniach 21 czerwca – 23 lipca 2021. Festiwal otrzymał międzynarodowy prestiżowy znak EFFE (Europe For Festivals Festivals For Europe) na lata 2019–2021 przyznawany przez European Festival Association jako jedno z najciekawszych wydarzeń festiwalowych w Europie.

Od pierwszej edycji w festiwalu biorą udział znakomici zagraniczni kameraliści, jak również będący u progu kariery laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, a także związani z Gdańskiem wyróżniający się instrumentaliści młodego pokolenia. Podczas jubileuszowej X edycji Festiwalu wystąpią m. in. Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka, Franck Leblois, Split Guitar Quartet, Cracow Duo, Krzysztof Komendarek-Tymendorf, Arnaud Kaminski, Arthashes i Sarah Stamboltsyan. W ich interpretacji usłyszymy arcydzieła muzyczne różnych epok, w tym utwory Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Ludomira Różyckiego i Feliksa Nowowiejskiego.

29 czerwca odbędzie się mistrzowski wieczór poezji Kamila Cypriana Norwida i Charlesa Baudelaire'a z okazji 200. rocznicy urodzin dwóch wielkich poetów. Występ jednego z największych polskich aktorów Jana Englerta zostanie uświetniony muzycznym akompaniamentem przez francusko-polski zespół smyczkowy Duo del Gesù.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegóły na www.eurochambermusicfestival.com 

Czytaj więcej: Gdańsk | X Euro Chamber Music Festival

Toruń | 25. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura

TOSGłówną ideą 25. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura, który odbędzie się w Toruniu w dniach 20 czerwca – 4 września 2021, jest prezentowanie najpiękniejszej muzyki w zabytkowych wnętrzach Torunia. Tegoroczna edycja składa się z 21 wydarzeń, w tym koncertów symfonicznych, kameralnych, recitali, projekcji filmowych (Maksymiuk. Koncert na dwoje, Efekt Chopina) oraz wystawy zdjęć z okazji jubileuszu festiwalu.

Artyści najwyższej klasy, a także muzycy młodego pokolenia oraz studenci uczelni muzycznych wystąpią w CKK Jordanki, Dworze Artusa, Ratuszu Staromiejskim, Kinie Centrum, Bazylice Katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościele św. Jakuba, Hotelu Filmar, na Dziedzińcu Ratusza oraz na scenie na Rynku Staromiejskim.

W ramach festiwalu odbędzie się koncert z udziałem jednego z najlepszych akordeonistów w Polsce, zwycięzcy drugiej edycji programu „Mam Talent” Marcina Wyrostka. Zaprezentuje on z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Adama Banaszaka utwory Astora Piazzolli oraz kompozycje własne. W związku z przyznaniem nagród pozaregulaminowych w 5. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego, który odbywał się w Toruniu w 2019 r., na festiwalu wystąpi laureatka III nagrody – Japonka Yumiko Yumiba, która wykona najbardziej znane utwory literatury skrzypcowej z towarzyszeniem fortepianu.

W wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej usłyszymy zarówno musicale, muzykę filmową, rozrywkową (najsłynniejsze utwory Niemena, Zauchy, Nalepy i Czerwonych Gitar), jak i poważną (w tym utwory Henryka Wieniawskiego, Józefa Surzyńskiego, Andrzeja Panufnika i Mikołaja Góreckiego). Z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego wykonane zostaną utwory Fryderyka Chopina. Finał festiwalu uświetnią arie z najsłynniejszych oper i operetek w wykonaniu litewskich solistów Ievy i Vytautasa Juozapaitisa z towarzyszeniem muzyków TOS pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Program Festiwalu – na stronie https://www.muz-arch.pl/ 

Bytom | Nowoczesne przedstawienie tematyki Powstań Śląskich w spektaklu baletowym „Sól ziemi czarnej”

OS19 czerwca 2021 roku o godz. 18.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu odbędzie się premiera spektaklu baletowego Sól ziemi czarnej, który został oparty na kanwie filmu Kazimierza Kutza o tym samym tytule. Spektakl w reżyserii i choreografii Artura Żymełki przypomina o Powstaniach Śląskich kolejnemu pokoleniu Polaków i jest wyrazem szacunku dla bohaterów.

Film Kutza odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski, toczonych w momencie formowania się Państwa Polskiego. Ich znaczenie tak w chwili premiery filmu w 1969 roku, jak i dziś, jest w szerokiej świadomości Polaków marginalizowane. Dlatego ważne jest, by współczesna sztuka ponownie odniosła się do patriotycznych wystąpień ludności śląskiej.

Spektakl, który powstał z okazji 100. rocznicy Powstań Śląskich, nawiązuje do estetyki dzieła Kutza – wplata elementy folkloru, groteskę, rubaszność w złożony język choreograficznej wypowiedzi i, co najważniejsze, uwypukla charakterystyczną dla Śląska siłę tradycji i głębię poczucia regionalnej tożsamości.

Warstwę muzyczną spektaklu tworzy bogaty dorobek śląskich kompozytorów. Zabrzmi muzyka Wojciecha Kilara, Michała Spisaka, Stefana Kisielewskiego, Bolesława Szabelskiego, kameralna i symfoniczna muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego z poruszającą trzecią częścią Symfonii Pieśni Żałosnych, a także piosenki w języku śląskim.

Przedsięwzięcie dofinansowano w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Materiały prasowe organizatorów

Informacja o biletach – na stronie https://opera-slaska.pl/ 

Poznań | Muzyka nowa XX i XXI wieku. Wokół melodii barw dźwiękowych i idei painting music

PaintingZespół Szkół Muzycznych w Poznaniu postanowił zakończyć rok szkolny z rozmachem godnym największych instutucji kultury. 19 czerwca 2021 o godz. 18.30 na kanale YouTube Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu odbędzie się premiera wyjątkowego koncertu, którego program w całości wypełni muzyka XX i XXI wieku w wykonaniu uczniów ZSM. Koncert stanowić będzie swoistą muzyczną podróż wokół idei Klangfarbenmelodie (melodii barw dźwiękowych) oraz idei painting music.

Koncert stanowi autorską koncepcję pedagogów Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu – Jakuba Dery i Małgorzaty Kwaśnik-Chmielewskiej – która została zrealizowana we współpracy z ich uczniami: Hugo Przybylski odpowiadał za obraz i montaż całości, zaś Zofia Jarząbek i Wojciech Smierzkchalski za dźwięk.

Podczas koncertu melomani spotkają się z ogromną różnorodnością muzyki komponowanej w XX i XXI wieku. Zabrzmi muzyka Oliviera Messiaena (Hugo Przybylski – fortepian), Arnolda Schönberga (Wojciech Smierzchalski – fortepian), Witolda Lutosławskiego (Estera Kędzierska – fortepian), Andrieja Pushkareva (Jakub Jeżak – wibrafon), Johna O'Reilly (Aleksandra Patrzykont – ksylofon, Arnold Dąbrowski - fortepian), Alice Gomez (Mateusz Haczyk – marimba), Barbary Kaszuby (Zosia Olesik – skrzypce, Oliwia Nowak – wiolonczela, Eryk Legoń – akordeon), Mikołaja Majkusiaka (Eryk Legoń – akordeon), Otto Kettinga (Karol Łopiński – trąbka), Marka Pasiecznego (Adam Struzik – gitara), Astora Piazzolli (Antoni Woźniak – saksofon) , Bartosza Kowalskiego (Cecylia Szczech – harfa), Krzysztofa Pendereckiego (Feliks Kucharski – klarnet) , Tadeusza Bairda ( Michał Pokrzywa – klarnet, Aleksander Kistowski – fortepian) i Folke Rabes (chór ZSMu, kierownictwo Małgorzata Kwaśnik-Chmielewska).

Podczas koncertu Jakub Dera przedstawi również główne idee muzyki tworzonej w XX i XXI wieku oraz jej związku z malarstwem w poszukiwaniu pozamuzycznych treści zakodowanych w dziełach sztuki. Większość materiału koncertowego nagrano w Galerii Malarstwa Polskiego i Sali Hiszpańskiej Muzeum Narodowego.

Dodatkowe informacje – na stronie https://www.zsm.poznan.pl/index.html 

Poznań | 31. Malta Festival

Malta31. edycja Malta Festival Poznań odbędzie się w dniach 18–29 czerwca 2021 pod hasłem „Powrót na ziemię / Back to the Ground” – z wirtualnych przestrzeni pandemicznych miesięcy artyści wracają do sztuki przeżywanej na żywo.

Organizatorzy skupią się na przybliżaniu twórczości wybitnych twórców i twórczyń współczesnej kultury. Planowane są premiery teatralne, koncerty, performance, warsztaty, debaty z artystami i artystkami, ich współpracownikami i osobami zajmującymi się badawczo ich twórczością. Opór, zaangażowanie, solidarność i odpowiedzialność są wspólnym tematycznym mianownikiem dla tegorocznego programu międzynarodowego. Główna część wydarzeń odbędzie się w parkach Wieniawskiego i Moniuszki.

Szczególnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie prapremiera koncertu Projekt Krynicki, który tworzy trzech wybitnych kompozytorów polskiej muzyki poważnej: Paweł Mykietyn, Aleksander Nowak i Paweł Szymański. Każdy z nich specjalnie na zamówienie Malty przygotował muzykę do wierszy Ryszarda Krynickiego, jednego z najważniejszych polskich poetów współczesnych. Mimo iż artysta mieszka obecnie w Krakowie, większość życia spędził w Poznaniu i otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. Każdy z utworów skomponowanych do wierszy Krynickiego ma inną formę i powstał na inny skład instrumentalny. I Symfonia „Prawda?” Aleksandra Nowaka nawiązuje do wiersza Krynickiego o tym samym tytule. Paweł Mykietyn przygotował instalację audialną Miasto, natomiast Paweł Szymański skomponował miniaturę muzyczną Dwa wiersze Krynickiego na trio wokalno-instrumentalne. Utwory wykonają: Sinfonia Varsovia pod batutą Bassema Akiki, Krzysztof Materna, Justyna Wójcińska i Magdalena Pikuła.

Program festiwalu – na stronie https://malta-festival.pl/pl 

Warszawa | Koncert finałowy 62. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda

ZKPZwiązek Kompozytorów Polskich zaprasza na koncert finałowy 62. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, który będzie miał miejsce 18 czerwca 2021 o godz. 20.00 w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Transmisja wydarzenia będzie dostępna na kanale YouTube ZKP.

Konkurs Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (dawniej zwany Konkursem Młodych Związku Kompozytorów Polskich) organizowany jest corocznie od 1958 roku. Ma na celu umożliwienie startu młodym kompozytorom polskim oraz zachęcenie ich do samodzielnej pracy. Główną nagrodę – Nagrodę im. Tadeusza Bairda – w wysokości 2500 dolarów z przeznaczeniem na dalsze studia kompozytorskie fundowała do 2018 roku Alina Sawicka-Baird, żona Kompozytora. W obecnej edycji Nagrodę sfinansowano ze środków Fundacji PZU. Wyróżnienia są finansowane przez Zarząd Główny Związku Kompozytorów Polskich. Od 2003 roku Konkurs jest dwuetapowy. Utwory, które zostały przez jury zakwalifikowane do etapu II, są wykonywane podczas publicznego koncertu; następnie ogłaszany jest ostateczny werdykt.

18 czerwca taki koncert odbędzie się po raz osiemnasty. Usłyszymy 6 utworów: Isomorphic Reflection na 4 klarnety (godło Coal2), …Breathe na czworo skrzypiec (godło D.502), Grand Père na 4 trąbki (godło Lavage de cerveaux), Kanczendzonga na 4 trąbki (godło Perseus), Secco na 4 klarnety (godło TotoXro), Co w lesie piszczy na 4 klarnety (godło XXX12321). Rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi 19 czerwca w godzinach wieczornych.

Koncert zorganizowano w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Jelenia Góra | „Scena dla muzyki polskiej”: Meccore String Quartet

MeccoreFilharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zaprasza 17 czerwca 2021 o godz. 19.00 na koncert w ramach programu „Scena dla muzyki polskiej” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca z udziałem Meccore String Quartet.

„Scena dla muzyki polskiej” to program przeznaczony dla polskich artystów wykonawców, realizowany we współpracy z Filharmonią Narodową i instytucjami artystycznymi w kraju. Wyłonione w trybie konkursowym programy z muzyką polską prezentowane są w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej i powtarzane w innych miastach w Polsce. Celem programu jest promocja polskich artystów i polskiej twórczości kompozytorskiej, szczególnie mniej obecnej w praktyce koncertowej. Główne cele programu to inspirowanie muzyków do przygotowywania programów koncertów muzyki polskiej i zainteresowanie publiczności dziełami polskich twórców.

Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Zespół od wielu lat zachwyca melomanów występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethoven-Haus w Bonn, Bozar w Brukseli, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Pollack Hall w Montrealu, czy Frick Collection w Nowym Jorku. Podczas najbliższego koncertu zespół wykona V Kwartet smyczkowy Szymona Laksa, II Kwartet smyczkowy op. 56 Karola Szymanowskiego, Wariacje F-dur na kwartet smyczkowy Ignacego Jana Paderewskiego oraz V Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz.

Dodatkowe informacje o koncercie – na stronie https://filharmonia.jgora.pl/ 

Warszawa | Sinfonia Varsovia Kameralnie „W dialogu z Pendereckim”

SVW kolejnych dwóch koncertach kameralnych Sinfonia Varsovia kontynuuje dialog z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. 17 czerwca 2021 usłyszymy grupę wiolonczel orkiestry, do której dołączy dwoje uczestników Akademii Sinfonia Varsovia. 23 czerwca zagrają Sinfonia Varsovia String Quintet oraz Sinfonia Varsovia Wind Quintet. Koncerty odbędą się o godz. 19.00.

Muzyka Krzysztofa Pendereckiego towarzyszy warszawskiej orkiestrze od samego początku. Tym razem usłyszymy ją w połączeniu z dziełami Gabriela Fauré, Johanna Sebastiana Bacha, Artura Márqueza (17 czerwca) oraz Józefa Świdra i Witolda Lutosławskiego (23 czerwca).

Na program wydarzenia 17 czerwca złożą się kompozycje napisane przez Pendereckiego na wiolonczele bądź zaaranżowane na ten instrument. Muzycy związani z Sinfonią Varsovią zagrają Chaconne z Polskiego Requiem (w wersji na 6 wiolonczel), Serenatę na 3 wiolonczele oraz Agnus Dei na 8 wiolonczel.

Na koncercie 23 czerwca zaprezentują się dwa zespoły kameralne. Pierwszy z nich – Sinfonia Varsovia String Quintet – tworzą koncertmistrzowie i liderzy sekcji smyczkowych. Muzycy przedstawią słuchaczom Kwintet „Kartki z nienapisanego dziennika” Pendereckiego (wersję III Kwartetu smyczkowego). Sinfonia Varsovia Wind Quintet – drugi zespół – to grupa złożona z solistów sekcji instrumentów dętych: flet, obój, klarnet, fagot i waltornia. Do kompozycji Krzysztofa Pendereckiego – Trzech utworów w dawnym stylu w opracowaniu na kwintet dęty Piotra Kamińskiego – został dobrany Mini-Quintetto Józefa Świdra. Na koniec oba zespoły połączą siły w Preludiach tanecznych na 9 instrumentów innego wybitnego kompozytora polskiej muzyki współczesnej, Witolda Lutosławskiego.

Barbara Jop

Więcej informacji na www.sinfoniavarsovia.org