Polmic - FB

kalendarium konferencji (O)

A B C D F I K M O P R S V W X Y

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Duchowość w muzyce – muzyka w duchowości” - Wrocław, 23-24 IV 2024


Organizator:  Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu

Katedra Teorii Muzyki i Historii Śląskiej Kultury Muzycznej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Duchowość w muzyce – muzyka w duchowości”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 listopada 2023 roku.

Konferencja odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia 2024 r. w siedzibie Akademii, w Roku Jubileuszowym 75-lecia jej istnienia, we Wrocławiu przy pl. Jana Pawła II nr 2.

  1. Organizatorzy zapraszają do czynnego udziału teoretyków muzyki, muzykologów, kompozytorów, artystów wykonawców, religioznawców, teologów i filozofów, których prace badawcze i artystyczne związane są z tematyką podaną w tytule wydarzenia. Celem spotkania jest konfrontacja postaw, obserwacji i spostrzeżeń, wyników badań własnych i zespołowych, a także przeprowadzenie dyskusji i zacieśnienie więzów między ogólnopolskimi ośrodkami naukowymi i artystycznymi.
  1. Myśl przewodnią konferencji wyraził Bohdan Pociej: „Muzyka, jak i sztuka w ogóle, jest przejawem duchowej aktywności człowieka i w tym sensie powiedzieć można, że każda muzyka (jeżeli tylko na miano muzyki zasługuje) jest « duchowa »”. Inna myśl wypowiedziana została przez Leonarda da Vinci: „Gdzie duch nie współpracuje z ręką, nie ma sztuki”.
  1. Spektrum tematyczne konferencji obejmuje m.in.:

- problematykę terminów, znaczeń i kontekstów (np. duchowość , sakralność, religijność, metafizyka, spiritual minimalism – w sztuce muzycznej);

- obecność muzyki w różnych rodzajach chrześcijańskiej duchowości (monastyczna, pentakostalna, maryjna, i in.) a także duchowości uniwersalnej, czy przed- i pozachrześcijańskiej – w duchu ekumenizmu i w perspektywie religioznawczej;

- przejawy duchowości tzw. metafizycznej, religijnej bądź mistycznej w sztuce muzycznej wszystkich epok i nurtów;

- metafizyczna refleksyjność w muzyce i (a) muzyka religijna;

- wyrażanie idei duchowych twórcy lub wspólnoty – środkami muzycznymi, a także poszukiwanie duchowości za pomocą twórczości;

- ontologię dzieła muzycznego, zagadnienia mowy „tęsknot i pragnień” (B. Pociej) i oddziaływań Ducha (W. Dilthey, i in.), refleksyjność duchowa formy i treści dzieła, uniwersalia (dobro, prawda, piękno) w sztuce muzycznej;

- relację między Bogiem / Absolutem / nieskończonością a twórcą i jego dziełem;

- problematykę czasu (np. tzw. narracyjnego, otwartego czy kontemplacyjnego) w muzyce;

- aspekty formy i treści dzieła w kontekście duchowości (tzw. treści deklaratywne i ukryte);

- analizę tekstów słowno-muzycznych i relacji muzyka-tekst w utworach religijnych lub związanych z pierwiastkiem duchowym;

- funkcje i pragmatykę sztuki muzycznej w duchowości zinstytucjonalizowanej-religijnej;

- inne niewymienione zagadnienia teoretyczno-muzyczne, muzykologiczne i filozoficzne pozostające w bezpośrednim związku z tematem wydarzenia.

  1. Językiem konferencyjnym jest język polski. Prezentacja referatu łącznie z przykładami muzycznymi nie powinna przekraczać 20 minut, przewidujemy także 10 minut na część dyskusyjną.
  1. Warunkiem czynnego uczestnictwa w konferencji jest uiszczenie opłaty konferencyjnej w wysokości 300 zł (płatności należy dokonać po uzyskaniu informacji o przyjęciu w poczet prelegentów, na wskazane konto bankowe). Koszty związane z udziałem pokrywają we własnym zakresie uczestnicy lub instytucje w których są zatrudnieni/afiliowani. Uczestnictwo bierne – jako słuchacza – jest bezpłatne.
  1. Po konferencji organizatorzy przewidują publikację wygłoszonych referatów w monografii wieloautorskiej w wersji drukowanej i elektronicznej.
  1. Zaproszenie kierujemy zarówno do samodzielnych naukowców jak i do doktorów i doktorantów nauki i sztuki.
  1. Osoby zainteresowane wzięciem czynnego udziału w konferencji proszone o nadesłanie e-maila zawierającego wypełniony formularz, dostępny wkrótce na stronie internetowej Akademii, a także załączony do niniejszego zawiadomienia, tytułu wystąpienia wraz z abstraktem (do 1500 znaków) oraz krótkiego biogramu (do 500 znaków) do 30 listopada 2023 roku na adres: tomasz.kienik@amkl.edu.pl.
  1. Informacja o przyjęciu do czynnego udziału w wydarzeniu zostanie Państwu przesłana do 30 stycznia 2024 r. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru referatów w przypadku nadesłania dużej ilości zgłoszeń.

 

kierownik naukowy i organizacyjny konferencji
dr hab. Tomasz Kienik


Kontakt:

tomasz.kienik@amkl.edu.pl 

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.