Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Oriana Masternak,

skrzypaczka, kameralistka, pedagog; ur. 16 czerwca 1986, Gdynia. W latach 2005-2010 studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Romana Reinera (dyplom z wyróżnieniem). W ramach programu „Socrates-Erasmus” w 2007 roku kształciła się w Koninklijk Conservatorium w Brukseli w klasie Katalin Sebestyen i Zygmunta Kowalskiego. W latach 2009-2011 doskonaliła swoje umiejętności e European Chamber Music Academy. Odbyła następnie studia podyplomowe w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem Johannesa Meissla (2011-2012). W 2012 roku brała również udział w letnim programie edukacyjnym w Yale School of Music (Norfolk Chamber Music Festival), biorąc udział w warsztatach prowadzonych przez Tokyo Quartet, Artis Quartet, Keller Quartet. W 2015 roku uzyskała stopień doktora, w 2019 - doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

Jest stypendystką takich organizacji, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego („Młoda Polska”), European Chamber Music Academy, Louise Willson Scholarship (Yale University, USA), Pacific Music Festival w Japonii, Instytut Adama Mickiewicza, firma Thomastik Infeld, Małopolska Fundacja Stypendialna „Sapere Auso”, Miasto Kraków (Stypendium Twórczego).

Zdobyła nagrody podczas konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. nagrodę za najlepsze wykonanie kompozycji Grażyny Bacewicz w Łodzi (2003), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2007), Nagrodę im. Josefa Windischa w Austrii (2011), II Nagrodę i Nagrodę Baerenreiter Urtext Prize w Holandii (2011), Nagrodę „Soloist.eu” w Austrii (2012), a także wraz z zespołem II nagrodę i nagrodę specjalną za interpretację muzyki D.Szostakowicza na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Płowdiwie (Bułgaria, 2015).

Skrzypaczka regularnie koncertuje jako solistka i kameralistka w Azji, obu Amerykach i większości krajów Europy, prezentując repertuar obejmujący dzieła wszystkich epok oraz prawykonania utworów jej dedykowanych.

Uczestniczyła w takich festiwalach, jak Norfolk Chamber Music Festival (USA), Festival Pablo Casals (Prades), Mozartiade (Augsburg), Kalkalpen Festival (Grossraming), Pacific Music Festival (Sapporo), 21. Frühling Wiener Festival (Konzerthaus, Wiedeń), „Warszawska Jesień”, Sacrum Profanum. W 2012 roku skrzypaczka występowała w sali Musikverein w Wiedniu, w 2014 – w Muzeum im. Puszkina w Moskwie, w 2015 – w nowojorskiej Carnegie Hall. Wraz z pianistką Justyną Danczowską wykonała 13 recitali z muzyką polską w prestiżowych salach koncertowych Chin w 2019 roku.

Od 2014 roku skrzypaczka współtworzy Messages Quartet, który specjalizuje się w wykonawstwie polskiej muzyki kameralnej.

W 2014 nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Krakowie ukazała się debiutancka płyta Oriany Masternak, która wraz ze Sławomirem Cierpikiem nagrała utwory na skrzypce i fortepian Luciena Durosoira. W 2017 firma Acte Préalable wydała album Philipp Scharwenka. Music for violin and piano (przy fortepianie Sławomir Cierpik). W 2021 Oriana Masternak i Justyna Danczowska nagrały album Parallels (DUX). Wraz Messages Quartet Mastenak nagrywała płyty dla firm fonograficznych SOLITON, Chopin University Press oraz DUX (komplet kwartetów smyczkowych S. Laksa, album Messages oraz nominowany do nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk Bacewicz/Tansman – Piano Quintets).

Oriana Masternak prowadzi klasę skrzypiec w Katedrze Skrzypiec i Altówki w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Była zapraszana do jury Makroregionalnych Przesłuchań Kameralnych Szkół II st. w Gdańsku, VII Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie i Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Janko Muzykant” w Sochaczewie. W ciągu kilku edycji była wykładowcą Małopolskiej Akademii Talentów w Łącku, a także Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Kursów „Jak Wieniawski” w Kazimierzu. Prowadziła kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą (m.in. w Hiszpanii i Brazylii).

Artystka gra na instrumencie Sebastiana Lang z 1788 roku.

Wiktoria Antonczyk (2023)

Oficjalna strona artystki: http://orianamasternak.com/