Polmic - FB

indeks osób (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Marcin Murawski,

altowiolista i pedagog; ur. 29 października 1974, Poznań. Studiował w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na indywidualnym toku studiów w klasie altówki prof. A. Murawskiego. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1998 roku, a od 1997 roku jest zatrudniony w poznańskiej uczelni, prowadząc klasę altówki - obecnie na stanowisku adiunkta. Wykształcenie uzupełniał m.in. u prof. Konrada Haesslera (Hannover, Niemcy) i prof. Johna Krakenbergera (Madryt, Hiszpania). W roku akademickim 2003/4 został stypendystą Rządu Duńskiego na podyplomowych studiach w Królewskim Jutlandzkim Konserwatorium Muzycznym w Aarhus (Dania) u prof. Clausa Myrupa. W 2004 roku otrzymał tytuł doktora sztuki muzycznej w katowickiej Akademii Muzycznej, a w maju 2012 - stopień doktora habilitowanego w poznańskiej Akademii Muzycznej. W latach 2007-2013 prowadził z sukcesami klasę altówki w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Koncertował w wielu miastach Polski: solowo (m.in. z Orkiestrą Kameralną PR „Amadeus”, Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej), kameralnie (wraz z Agutti Quartet, Classic Ensemble of Poznań, Tutti E Solo) oraz z orkiestrami (m.in z Hannover Kammerorchester, Sinfoniettą Polonią). Występował na koncertach we Francji, Holandii, Włoszech, Belgii, Danii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Ukrainie, Litwie, Norwegii, Islandii, Słowacji, w Czechach i w USA (m.in. w Carnegie Hall).

W swoim dorobku fonograficznym ma liczne płyty z zakresu muzyki solowej i kameralnej. W 2008 roku nakładem Acte Prealable ukazała się płyta Roman Palester, Paul Kletzki (AP 181) z premierowymi nagraniami utworów kameralnych tychże kompozytorów. W 2009 roku dla tego samego wydawnictwa nagrał płytę z siostrą, flecistką Ewą Murawską z 6 duetami na flet i altówkę F. Devienne oraz  - w grudniu tego samego roku - z utworami Johanna Nepomuka Hummla na altówkę z fortepianem i orkiestrą, nagrana z pianistką Urszulą Szyryńską oraz Project Hummel Orchestra pod batutą Ryszarda Handke. W czerwcu 2013 roku w Acte Prealable ukazała się płyta z kompozycjami amerykańskiego twórcy i wirtuoza altówki Michaela Kimbera Michael Kimber - Works for viola(s), nagrana wraz z absolwentkami klasy altówki w Akademii Sztuki w Szczecine: Edytą Hedzielską, Justyną Kowalczyk i Aleksandrą Bazan.

Jest wykładowcą kursów mistrzowskich dla altowiolistów i zakresu muzyki kameralnej w Akademiach Muzycznych w Bergen (Norwegia) i Reykjaviku (Islandia), jurorem konkursów krajowych, wychowawcą wielu absolwentów - laureatów nagród i wyróżnień.

W 1999 roku ukończył Podyplomowe Studium Dziennikarskie przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2002 roku otrzymał certyfikat FCE Uniwersytetu w Cambridge (Anglia). W latach 2005-2006 współpracował z Telewizją Polską m.in. przy realizacji koncertów dla TV Polonia. Od 2003 roku jest członkiem International Viola Society i Niemieckiego Związku Altowiolistów (Deutsche Viola-Gesellschaft), a od 2008 jest pierwszym polskim członkiem Hummel Gesellschaft Weimar.

aktualizacja: wrzesień  2013 (ai)

Strona interentowa artysty: http://marcinmurawski.eu