Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Styczniowe "okrągłe" jubileusze

W dniu 25 stycznia mija 90-ta rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego. Co ciekawe, w tym samym dniu świętuje okrągłą rocznicę urodzin trzech innych polskich kompozytorów - 75-tą Andrzej Cwojdziński, 30-tą Artur Kroschel i 25-tą Agata Zubel.
Dnia 10 stycznia mija również 40-ta rocznica śmierci Tadeusza Szeligowskiego.


Dnia 15 stycznia 2003 roku w Filharmonii Białostockiej, a następnie 21 stycznia w Filharmonii Lubelskiej odbędzie się recital fortepianowy Stasia Drzewieckiego Przed prestiżowym koncertem w Carnegie Hall. W programie utwory F. Schyberta, F. Chopina i F. Liszta.
Młody, polski pianista w dniu 26 stycznia wystąpi w najbardziej prestiżowej sali świata – nowojorskiej Carnegie Hall – Isaak Stern Auditorium.


Zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki działająca w Bydgoszczy od 1946 roku Pomorska Orkiestra Symfoniczna - w uznaniu jej wysokiego poziomu artystycznego oraz zasług w upowszechnianiu muzyki na terenie Kujaw i Pomorza - została z dniem 1 stycznia 1953 roku upaństwowiona i otrzymała nazwę Państwowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
Z tej okazji dnia 17 stycznia 2003 roku odbędzie się uroczysty koncert inaugurujący Jubileuszowy Rok 50-lecia Filharmonii Pomorskiej.
W programie:
F. Chopin - Koncert fortepianowy e-moll
A. Dvořák - Te Deum


We wtorek 21 stycznia 2003 w Filharmonii Narodowej odbędzie się kolejny już koncert z cyklu Hommage a Artur Rubintein. Tym razem wystąpi znakomity, rosyjski pianista, zwycięzca 10. Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. Arthura Rubinsteina 2001 w Tel Avivie - Kirill Gerstein. W jego wykonaniu zabrzmią następujące utwory:
Johann Sebastian Bach - Partita h-moll BWV 831
Johannes Brahms - Utwory z op. 76, 116, 119
Karol Szymanowski - Mazurki op. 50 nr 1- 4
Ferenc Liszt - Sonata h-moll S 178.


Filharmonia Śląska i Fundacja Muzyczna Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego zapraszają na konferencję prasową poświęconą VII edycji Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, 22 stycznia 2003 godz. 13.00 - Centrum Prasowe PAI, Warszawa, ul.Bagatela 12.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Kultury z wiceministrem Rafałem Skąpskim.


W dniach 24-25 stycznia 2003 roku w Filharmonii Wrocławskiej na koncercie z cyklu Koncerty Muzyki Popularnej wystąpi kanadyjski wirtuoz marimby Greg Giannascoli. W programie koncertu piątkowego: T. Ichiyanagi — Paganini Personal, Z. Abreau / G. Giannascoli — Tico - Tico Samba oraz J. Green / G. Giannascoli — Xylophonia Ragtime, a sobotniego, zatytułowanego Fascynujące rytmy, czyli symfoniczny Big Beat utwory H. Manciniego, J. S. Bacha, L. van Beethovena, G. Bizeta, M. Rymskiego-Korsakowa, J. Greena, Z. Abreu'a, J. Williamsa.


W dniu 24 stycznia 2003 roku w Filharmonii Opolskiej wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną FO pod dyrekcją Bogusława Dawidowa wystąpi amerykański pianista Kevin Kenner - laureat II nagrody (I nie przyznano) oraz Nagrody Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza podczas Konkursu Chopinowskiego w 1990 roku.
W programie:
S. Rachmaninow - II Koncert fortepianowy c-moll op.18
M. Karłowicz - Poemat symfoniczny Epizod na maskaradzie op.14.


W dniu 31 stycznia 2003 roku o godzinie 19.00 w Filharmonii Białostockiej w wykonaniu saksofonistki Aliny Mleczko oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego odbędzie się prawykonanie Koncertu saksofonowego młodego polskiego kompozytora Wojciecha Ziemowita Zycha. Ponadto w programie koncertu znalazł się Koncert saksofonowy Jacka Grudnia i suita Ognisty Ptak Igora Strawińskiego.


Dnia 31 stycznia 2003 roku o godz. 21.30 w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera światowa jednoaktowej opery kameralnej Alicji Gronau pt. I co wy na to? czyli cierpienia nowego Pirandella do libretta Alicji i Stanisława Gronau.
I co wy na to? czyli cierpienia nowego Pirandella autorstwa Alicji Gronau to utwór, który zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim, ogłoszonym przez Operę na Zamku z okazji 45-lecia polskiej sceny muzycznej w Szczecinie. Główną nagrodą w konkursie było wystawienie zwycięskiego dzieła na scenie Opery na Zamku.
I co wy na to? to przekomiczna, miejscami absurdalna historia pracowników Biura Badań Rynku, oparta na dramacie Luigi Pirandella Sześć postaci scenicznych w poszukiwaniu autora. Kierownictwo muzyczne - Warcisław Kunc, reżyseria - Artur Hofman, scenografia - Mariusz Napierała.