Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Polska na Festiwalu Jazz&Image w Villa Celimontana w Rzymie
21-25 lipiec 2004


Festiwal Jazz&Image w Villa Celimontana (odbywający się zawsze w miesiącach letnich) to ważne i prestiżowe wydarzenie na scenie światowego jazzu. W ciągu jedenastu lat działalności w ramach Festiwalu występowali najznakomitsi muzycy jazzowi na świecie: George Benson, Tito Puente, Cedar Walton, Steve Coleman, B.B. King, Gato Barbieri, McCoy Tyner, Luis Bacalov, Kenny Barron, Michael Brecker, Manhattan Transfer, Take 6, Herbie Hancock, Joao Gilberto, Sakamoto, Andreas Vollenweider, Jan Garbarek, Sarah Jane Morris, Laurie Andersonn, Noa.
Edycja 2004 została zatytułowana „Jazz&Image”, gdyż w tym roku organizatorzy Festiwalu zdecydowali się poszerzyć jego formułę i wprowadzić do programu również sztuki wizualne. Tradycja i eksperyment, natura i dźwięki, smaki i muzyka – tak opisują „składniki” tegorocznego festiwalu organizatorzy. Dodają, że będzie to prawdziwa podróż, która przekroczy kultury, zwyczaje, melodie Europy i nie tylko.

Dni Polskie: 21-25 lipca
W ramach Festiwalu Jazz&Image w pięknej scenerii rzymskiego parku villa Celimontana, położonego na wzgórzu nad Koloseum, zagrają czołowi przedstawiciele polskiego jazzu i młodzi artyści tworzący muzykę eksperymantalną.
Polscy muzycy mają do dyspozycji trzy wieczory. W ramach programu, opracowanego przez Instytut Polski w Rzymie we współpracy z Festiwalem, audytorium będzie miało okazję wysłuchać motywów zaczerpnietych z polskiej muzyki jazzowej, klasycznej, ludowej i etnicznej. Oprócz tego przez pięć kolejnych dni goście festiwalu będą mogli także odkryć walory polskiej sztuki wizualnej. Poza tym Instytut Polski zaprezentuje interdyscyplinarny projekt wpisujący się w nurt muzyki eksperymentalnej. Specjalnie na Festiwal jeden z najbardziej znanych artystów sztuki wizualnej młodego pokolenia Dominik Lejman przygotowuje niezwykłą instalację Kon-sekwencje, którą widzowie będą mogli oglądać przez pięć dni od 21 do 25 lipca. Artysta przemieni park w Villa Celimonatana w olbrzymią planszę do gry z czasem. Widzowie, którzy przychodzić będą na koncerty, zostaną zarejestrowani przez kamery. Następnie rzutniki wideo wyświetlą nagranie na konarach drzew. Dzięki tej grze goście będą mogli odkryć swoje wizerunki w zaskakującym, sztucznym kontekście. Właśnie tego typu sztuczność, która nierzadko jest wytworem współczesnego człowieka, stanie się centralnym motywem instalacji Lejmana. To pierwszy raz, kiedy Festiwal „Jazz&Image” rozszerza swoją działalność artystyczną na sztukę wizualną.
Dni Polskie zostaną zainaugrowane koncertem „kardynała polskiego jazzu” Włodzimierza Nahornego. Artysta od 1959 r. gra w najważniejszych polskich formacjach jazzowych. Ten znany polski pianista, saksofonista, kompozytor i aranżator pojawiał się już wielokrotnie na scenach Europy, Stanów Zjednoczonych i Azji. Tym razem artysta wystąpi przed rzymską publicznością ze swoim sekstetem. Program Polska Fantazja, który grupa Nahornego zaprezentuje 21 lipca, został zainspirowany utworami największych polskich kompozytorów: Chopina, Karłowicza, Szymanowskiego.
Na kolejne dni Festiwalu (22 i 23 lipca) zostały zaproszone zespoły grające nie tylko jazz, ale także bazujące na muzyce folkowej, etnicznej, rockowej, raggae i african roots.
Dnia 22 lipca wystąpi Drum Freaks – najnowsza propozycja lidera Milo Kurtisa. Tę pełną wigoru grupę tworzą nie tylko Polacy (Janusz “Yanina” Iwanski, Mateusz Pospieszalski, Piotr Iwicki), ale także inni muzycy pochodzący z Ameryki, Afryki i Grecji. Ta wielokulturowa i dynamiczna „mieszanka” gra tzw. otwartą muzykę, pełną improwizacji, wyrafinowanych rytmów i harmonii, zaadresowaną głównie do erudytów. Jazz wykonywany przez Drum Freaks łączy w sobie elementy etniczne i elektroniczne z klasycznymi. Krytycy, którzy starają się scharakteryzować ten etno-jazz podkreślają, że Drum Freaks dzięki swojej spontaniczności posiada rzadką zdolność do pobudzania wyobraźni słuchacza.
Dzień później, 23 lipca na scenie w Villa Celimontana pojawi się Voo Voo, grupa składająca się z muzyków jazzowych i rockowych. Od początku swojego istnienia Voo Voo gra muzykę o wyraźnie określonym i dojrzałym stylu, który zawsze rozpoznawany jest w utworach grupy. Dzięki niemu Voo Voo zyskał przychylność krytyków i publiczności, nie odnosząc jednak sukcesów komercyjnych. Największą zaletą Voo Voo jest właśnie ich wyrazistość i tożsamość muzyczna oraz umiejętność wpływania na publiczność oraz tworzenie wyjątkowej atmosfery podczas koncertów, które według krytyków, stają się wydarzeniami „magicznymi” całkowicie absorbującymi publiczność.
Po koncercie Voo Voo widzowie w Villa Celimonatana będą mogli zobaczyć interdyscyplinarny projekt Kwartet wirtualny. Jego autorami są Wojtek Kosma, młody kompozytor tworzący muzyką eksperymantalną, oraz Jan Simon, artysta wizualny. W ich wspólnym przedsięwzięciu wykorzystane zostaną obrazy i frazy nagrane podczas koncertu orkiestry symfonicznej.

Powrót