Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2003 2004 2005 2006 2007
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Program I edycji Festiwalu „Kwartesencja”

Miejsce: Fabryka Trzciny, termin: 9–12 września 2004
Programy poszczególnych koncertów:

  • 9 września
    Dymitr Szostakowicz – II Kwartet smyczkowy op. 56
    Juliusz Zarębski – Kwintet fortepianowy c-moll op. 34
    wyk. Wojciech Świtała – fortepian i Royal String Quartet

  • 10 września
    Ludvig van Beethoven – Kwartet smyczkowy Es-dur op. 74 „Harfowy”
    Luigi Boccherini – IV Kwintet gitarowy D-dur G448 „Fandango”
    wyk. Michał Nagy – gitara i Royal String Quartet

  • 11 września
    Dymitr Szostakowicz – VII Kwartet smyczkowy cis-moll op. 108, VIII kwartet smyczkowy c-moll op. 110, Preludium d-moll i Scherzo g-moll op. 11 na oktet smyczkowy
    wyk. Camerata Quartet i Royal String Quartet

  • 12 września
    Astor Piazzolla – Five Tango Sensations
    Astor Piazzolla – Milonga Preludium “Floras Game” (akordeon solo)
    Astor Piazzolla – Adios Nonino
    Astor Piazzolla – Obligvion
    Astor Piazzolla – Milonga Del Angel Astor Piazzolla - Libertango
    wyk. Klaudiusz Baran – akordeon i Royal String Quartet

O wykonawcach:

Wojciech Świtała
Jest zwycięzcą wielu nagród: 1 miejsce na konkursie w Bardolino we Włoszech; II Grand Prix, Nagroda Publiczności i nagroda dla najlepszego Europejczyka na Konkursie Margerite Long i Jacques`a Thibaud w Paryżu; wyróżnienie na Konkursie Pianistycznym w Montrealu; nagroda za najlepsze wykonanie poloneza i szereg wyróżnień na XII Międzynarodowym Konkursie Fortepianowym im. F. Chopina w Warszawie. Świtała nagrał wiele płyt, m.in. z utworami J. Brahmsa, F. Lista, R. Schumanna, F. Chopina. Jego album Walce i inne dzieła wydany przez BeArTon został nagrodzony w 2000 roku „Grand Prix du Disque Frederic Chopin”.

Kwartet Camerata
Jest laureatem wielu znaczących międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. w Tokio (1989), Monachium (1990), Paryżu (1990). Koncertował w większości krajów Europy, a także w Japonii i USA. Zespół dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych. Płyta z kwartetami Schuberta, nagrana przez firmę DUX, została Płytą Roku 1995 miesięcznika STUDIO. Zespół był kilkakrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, a w roku 1999 zdobył to trofeum za płytę Cztery Pory Roku Vivaldiego. Działalność kwartetu uhonorowano także nagrodą im. S. Wyspiańskiego.

Klaudiusz Baran
Jest laureatem wielu pierwszych nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach; m.in. w Katowicach – 1993, Castelfidardo (Włochy) – 1997, Paryżu – 1997. Wystąpił na wielu znaczących festiwalach m. in. w Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Łodzi, Kragujevcu (Jugosławia), Moskwie. Nagrywa płyty; występuje solo, w zespołach kameralnych, a także z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych w Polsce i za granicą. Jest zapraszany jako wykładowca na międzynarodowe kursy interpretacji muzycznej. Za płytę Piazzolla Tango nagraną dla Sony Classical otrzymał Frderyka 2003.

Michał Nagy
Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie pod kierunkiem prof. Marcina Zalewskiego i Ryszarda Bałauszki. Następnie kontynuował naukę w Konserwatorium Wiedeńskim w klasie prof. Heinza Wallischa, a także na licznych kursach mistrzowskich. Jest laureatem m.in. I nagród na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Fiuggi (Włochy), na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Gdańsku, na Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Krakowie oraz III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa w Tychach. Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Holandii, Niemczech, Czechach, na Węgrzech, Słowacji, we Włoszech. Jest autorem wielu aranżacji, współpracuje jako edytor z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Jest także współtwórcą i członkiem międzynarodowego kwartetu gitarowego The Guitar 4mation, specjalizującego się w wykonaniach muzyki XX w. Od 1997 roku pracuje jako asystent w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Powrót