Polmic - FB

kalendarium wydarzeń

2004 2005 2006 2007 2008
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII

Koncert Finałowy Sesji Naukowo-Artystycznej z okazji 25-lecia istnienia Katedry Instrumentów Dętych, Perkusji i Akordeonu Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi odbędzie się w dniu 17 października 2006 roku o godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Wystąpią soliści: Igor Cecocho – trąbka, Katarzyna Uhunmwango – śpiew i Łukasz Lach – śpiew, Trio Amabile w składzie: Agata Piotrowska – obój, Dorota Cegielska – fagot i Robert Stefański – klarnet, Klasyczna Orkiestra Dęta i Big-Band Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Jacka Delonga i Marcina Wolniewskiego.
W programie:
Dymitr Szostakowicz Uwertura świąteczna
Henryk Czyż Etiuda
Aleksander Arutunian Koncert na trąbkę
Modest Musorgski Obrazki z wystawy (fragmenty)
Artie Shaw Koncert na klarnet i big band
Henry Mancini Różowa pantera
Thad Jones A child is born
Tomasz Filipczak Wesołek
Koncerty i wykłady Sesji Naukowo-Artystycznej, zorganizowanej przez Akademię Muzyczną w Łodzi z okazji 25-lecia istnienia Katedry Instrumentów Dętych, Perkusji i Akordeonu, będą się odbywać od 14 do 17 października 2006 roku. Materiały, poświęcone działalności katedry, znajdą się w publikacji, którą będzie można kupić już w dniu koncertu w filharmonii.


Dnia 18 października 2006 roku o godz. 19.00 w Auli Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie odbędzie się koncert poświęcony jednej z najwybitniejszych polskich artystek śpiewaczek drugiej połowy XX wieku - W hołdzie Bognie Sokorskiej – Słowikowi Warszawy. W wykonaniu artystów: Grażyny Mądroch, Małgorzaty Kubali, Eweliny Hańskiej, Bożeny Grudzińskiej-Kubik, Adama Kruszewskiego i Aleksandra Czajkowskiego-Ładysza oraz zespołu kierowanego przez Andrzeja Płonczyńskiego usłyszymy utwory Straussa, Sokorskiego, Rimskiego-Korsakowa, Chopina, Moniuszki, Verdiego, Mozarta, Różyckiego i Lehara. Koncert poprowadzą Teresa Siewierska i Wojciech Gąssowski.
Koncert odbywa się w ramach festiwalu „Muzyczna Praga”, trwającego w Warszawie od 1 września do 4 listopada 2006 roku.


W dniach 19 i 20 października 2006 roku w Seulu (Korea) odbędzie się koncert, podczas którego wykonany zostanie Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego. Będzie to już dwudziesta prezentacja dzieła.
Wykonany po raz pierwszy w Nowym Jorku w dniu 9 maja 2002 roku przez Emanuela Axa Concerto per pianoforte ed orchestra „Resurrection” doczekał się kolejnych w Filadelfii, Warszawie (polska premiera w dniu 28 września 2002 roku podczas festiwalu „Warszawskiej Jesieni”), następnie w Paryżu, Colmar, Katowicach, St. Petersburgu, Pekinie, Frankfurcie n. Menem, Madrycie, Monachium, Rzeszowie, Linz i ostatnio – w grudniu 2005 roku – w Wiedniu. W swoim repertuarze mają go tacy artyści, jak wspomniany Emanuel Ax, Barry Douglas, Dmitri Alexeev, nasz rodak - Paweł Kowalski, Kun Woo Paik oraz Rudolf Buchbinder.


Arcydzieła Muzyki Cerkiewnej będzie można usłyszeć w dniu 19 października 2006 roku o godz. 19.00 w Katedrze Prawosławnej Św. Marii Magdaleny w Warszawie. Wykonawcami koncertu będzie Chór Polskiego Radia z Krakowa pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika, a w programie znajdzie się siedem kompozycji: Siergiej Rachmaninow Tiebie pojem
Aleksij Lwow Wieczeri Twojeja
Siergiej Rachmaninow Bohorodice Diewo
Paweł Czesnakow Swiatyj Boże
Piotr Czajkowski Liturgija swiatogo Joanna Złotoustogo
Romuald Twardowski Alliłuja
Krzysztof Penderecki Chieruwimskaja
Koncert odbywa się w ramach festiwalu „Muzyczna Praga”, trwającego w Warszawie od 1 września do 4 listopada 2006 roku. Wstęp wolny.


Okazją koncertu w piątek, 20 października 2006 roku o godz. 19:30 (powtórzenie w sobotę, 21 października o godz. 18:00) w Filharmonii Narodowej w Warszawie jest przypadająca w tym roku 80. rocznica urodzin znakomitego polskiego dyrygenta - Jana Krenza (na zdjęciu). Artysta pracował z czołowymi polskimi zespołami orkiestrowymi, m.in. kierując przez 15 lat Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Miał też okazję współpracować z takimi zespołami, jak Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Concertgebouw Orchestra w Amsterdamie. Jan Krenz wcześniej niż jako dyrygent zadebiutował jako kompozytor - i tej dziedzinie również obecnie poświęca dużą część swej działalności. Podczas koncertu w Filharmonii przedstawi swoją Messa breve na chór, dzwony i 3 flety. Ponadto poprowadzi wykonania motetu O Jesu Christ, mein's L ebens Licht BWV 118 J.S. Bacha i II Symfonii S. Rachmaninowa.


1956-2006: Jubileusz 50-lecia
bydgoskiej sceny operowej


W dniu 21 października 2006 roku Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na premierę opery Manru Ignacego Jana Paderewskiego. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Maciej Figas, reżyseruje Laco Adamik, a scenografię przygotowuje Milan David. Przedstawienie uświetni jubileusz 50-lecia istnienia sceny operowej w Bydgoszczy.
Opera Nova w Bydgoszczy, sukcesorka dorobku artystycznego instytucji operowych działających tu od 1956 roku, świętuje 50-lecie istnienia bydgoskiej sceny muzycznej. Patronat honorowy nas jubileuszowym sezonem objęli: Prezedent RP, Lech Kaczyński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski, Marszałek Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Waldemar Achramowicz.
Wśród wielu przedsięwzięć upamiętniających rocznicę, najważniejszym będzie premiera w dniu 21 października 2006 roku, która uświetni Jubileusz oraz zbiegnie się z uroczystym zakończeniem budowy i oddaniem gmachu Opery - jednego z najnowocześniejszych w naszym kraju.
Nieprzypadkowo wybór padł na Manru Ignacego Jana Paderewskiego, operę nieobecną na polskich scenach od 15 lat. W 2006 roku świat muzyczny obchodzi 65. rocznicę śmierci Kompozytora oraz 105. rocznicę powstania Manru. Będzie to znakomity moment do przypomnienia dzieła stanowiącego uwieńczenie drogi twórczej Paderewskiego i jedynej w jego dorobku kompozytorskim opery.
Premiera Manru, nigdy w bydgoskiej operze nie granej, będzie symboliczną „klamrą” zamykającą dokonania artystyczne w jej 50-letniej historii, zwieńczeniem wieloletnich starań o piękny teatr operowy dla Pomorza i Kujaw oraz podziękowaniem środowisku muzycznemu i społeczeństwu Bydgoszczy.


W dniu 21 października 2006 roku koncertem o godz. 19.00 w Kościele Garnizonowym w Kaliszu Filharmonia Kaliska zainauguruje powołany w tym sezonie artystycznym Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak”. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka (na zdjęciu) usłyszymy trzy kompozycje: Central Park in the Dark Ch. Ivesa, IV Symfonię f-moll op. 36 P. czajkowskiego oraz Szepty i krzyk marzeń na wiolonczelę i orkiestrę kameralną Jerzego Maksymiuka.
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Bursztynowy Szlak” (Multimedia Amber Road Festival) z założenia ma obejmować najważniejsze wydarzenia koncertowe sezonu. W zamierzeniu festiwal ten będzie muzyczną wizytówką miasta, wydarzeniem rangi międzynarodowej, promującym Kalisz i jego niezwykłe historyczne korzenie w Europie. W każdym miesiącu, począwszy od października 2006 roku, wykonane zostaną jeden lub dwa koncerty. W programie znajdą się najsłynniejsze dzieła z dorobku kultury europejskiej w interpretacji artystów z różnych krajów.

Więcej


Międzynarodowy Festiwal "XII Śląskie Dni Muzyki Współczesnej"
Katowice, 21 - 28 października 2006


Śląskie Dni Muzyki Współczesnej są imprezą zaliczaną do czołówki polskich festiwali muzyki współczesnej, organizowaną przez Katowicki Oddział Związku Kompozytorów Polskich we współpracy z Górnośląskim Centrum Kultury. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się dwanaście premierowych wykonań nowych utworów polskich kompozytorów i twórców z zagranicy: Jana Daszka, Juliana Gembalskiego, Ryszarda Gabrysia (dwie kompozycje), Aleksandra Gabrysia, Elliota Sharpa, Domenico Caliriego, Marcina Błażewicza, Romualda Twardowskiego, Piotra Radko, Małgorzaty Kaniowskiej i Andrzeja Dziadka. Nie zabraknie również dzieł uznanych kompozytorów związanych ze Śląskiem, których twórczość znana jest dziś na całym świecie – Wojciecha Kilara, Andrzeja Krzanowskiego, Eugeniusza Knapika i Witolda Szalonka. Obok czołowych muzyków i zespołów wywodzących się z Katowic, jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, czy „Camerata Silesia” i „Camerata Impuls”, wystąpią artyści z Włoch (Maurizio Grandinetti), Austrii (Koehne-Quartett) i Czech (Petr Matuszek i Marketa Dvorakova).

Więcej


W sobotę, 21 października 2006 roku o godz. 20.00 w sali Wießberghalle w niemieckiej miejscowości Sprendlingen odbędzie się Jesienny Koncert, podczas którego będą miały miejsce dwa premierowe wykonania kompozycji Tomasza Trzcińskiego: Suite for Brassband (na tematy z Podhala - Krościenka nad Dunajcem) oraz My Little Song. Program wieczoru dopełnią klasyczne jazzowe przeboje i swing. Wystąpi Orkiestra Dęta Sprendlingen pod dyrekcją kompozytora.
Suite for Brassband wykorzystuje oryginalne melodie z wielowiekowej tradycji regionu Podhala i Krościenka nad Dunajcem, zebrane i zapisane z pamięci przez Jana Kacwina, przekazane Trzcińskiemu w roku 2003 dla potrzeb tej kompozycji. Wielowarstwowo połączone linie melodii góralskich tworzą tutaj cykl w formie suity, prezentując polski, góralski i krościeński charakter oraz folklor przy użyciu barw orkiestry dętej.


Jubileusz 60-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie, obchodzony pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego, uświetni koncert kompozytorski w dniu 21 października 2006 roku o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Szkoły (ul. Miodowa 22 c) w Warszawie. Kompozycje Mariana Sawy, Macieja Małeckiego, Bartosza Kowalskiego-Banasewicza, Miłosza Bembinowa, Krzysztofa Baculewskiego, Pawła Buczyńskiego, Stanisława Krupowicza i Krzysztofa Knittla, kompozytorów związanych obecnie lub w przeszłości ze szkołą „na Miodowej”, usłyszymy w wykonaniu polskich artystów kilku pokoleń.

Więcej


Kolejny koncert jesiennej edycji Drugiego Międzynarodowego Festiwalu "Musica Sacra" w Katedrze Warszawsko-Praskiej, organizowanego przez Stowarzyszenie "Musica Sacra", odbędzie się tradycyjnie w niedzielę, 22 października 2006 roku o godz. 19.00 w Katedrze św. Floriana. Usłyszymy jedno z najwybitniejszych dzieł francuskiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku - Gabriela Fauré - Requiem op. 48 na głosy solowe, chór i orkiestrę z 1888 roku. Wystąpią soliści: Anna Jeremus – sopran i Ryszard Cieśla – baryton oraz Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” i Łomżyńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.

Patronat medialny nad festiwalem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


W niedzielę, 22 października 2006 roku o godz. 17.00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się specjalny koncert oratoryjny w rocznicę pontyfikatu śp. Papieża Jana Pawła II. W wykonaniu solistów: Stanisława Drzewieckiego - fortepian; Łukasza Błaszczyka – skrzypce; Witolda Żołądkiewicza - baryton i Jerzego Zelnika – recytacje oraz Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego usłyszymy:
  • H. M. Górecki - Beatus vir psalm na baryton solo, chór mieszany i orkiestrę op. 38
  • F. Chopin – I Koncert fortepianowy e-moll op.11
  • H. Wieniawski - Legenda op.17; II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 (fragment)
  • S. Moniuszko - IV Litania Ostrobramska


Koncert z cyklu Muzyka z bliska i z daleka odbędzie się w niedzielę, 22 października 2006 roku o godz. 18.00 w Kościele Środowisk Twórczych pod wezwaniem Św. Brata Alberta i Św. Andrzeja Apostoła (przy pl. Teatralnym 18) w Warszawie. Wystąpi Duet ESTRELLA (na zdjęciu) w składzie Hanna Turonek - flet (solistka orkiestry Sinfonia Varsovia) i Barbara Witkowska - harfa (solistka orkiestry Filharmonii Narodowej). W programie:
Josef Molnar Fantazja na temat japońskich pieśni ludowych
Ravi Shankar Aube enchantee sur le Raga Todi
Marin Marais Les Folies dEspagne
Bela Bartok Tańce rumuńskie
Astor Piazzolla Historia Tanga
Wstęp wolny.

Więcej


Kompozycje wokalne i fortepianowe Dmitrija Szostakowicza (m.in. pieśni, arie operowe, romanse na fortepian) wypełnią program koncertu z cyklu Recitale Mistrzów we wtorek, 24 października 2006 roku o godz. 19:00 w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Utwory rosyjskiego twórcy, którego 100. rocznica urodzin przypada w tym roku, usłyszymy w wykonaniu rosyjskiego śpiewaka Nikity Storojeva (bas), któremu przy fortepianie towarzyszyć będzie Tatiana Stepanova, uznana rosyjska kameralistka.
Nikita Storojev (na zdjęciu) po triumfie na Konkursie Czajkowskiego (1978) został zaangażowany do słynnego Teatru Bolszoj w Moskwie, potem występował w największych salach koncertowych całego świata. W swoim repert uarze ma ponad 50 ról operowych i ponad 300 pieśni, specjalizując się w repertuarze rosyjskim. Obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.


Dnia 24 października 2006 roku w Centrum Czeskim w Warszawie Marcin Dominik Głuch zaprezentuje dzieła fortepianowe kompozytorów czeskich. Na program koncertu złożą się utwory J. Suka - Jaro op.22a (Wiosna), M. Kopelenta - Pro Arnosta Wilde, L. Zeleznego - Ctery polky i V. Ullmana - VI Sonata fortepianowa op. 49. Koncertowi towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej podróżom prezydenta Vaclava Havla.


Sześć koncertów złoży się na tegoroczny VII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jana Sebastiana Bacha, który odbędzie się w Bielskim Centrum Kultury, trwający od 14 września do 21 grudnia 2006 roku. Kolejny, trzeci koncert zatytułowany W cieniu wielkiego mistrza z Lipska będzie miał miejsce w dniu 26 października 2006 roku o godz. 18.00. Wystąpi Hans Martin Rauch - organy (Norymberga) i Waldemar Gromolak - gitara (Wrocław).
Kolejny koncert festiwalu odbędzie się 9 listopada.

Więcej


Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie zaprasza na Dni Organowe, które odbędą się w dniach 26-28 października 2006 roku w Bazylice Mariackiej (26 października o godz. 19.30) i Sali Filharmonii (27 października o godz. 19.00 i 28 października o godz. 18.00). Festiwal Dni Organe organizowany jest przez Filharmonię Krakowską od 1966 roku. Jego ideą jest ukazanie organów w różnych konfiguracjach ich użytkowania: jako instrument solowy, z towarzyszeniem orkiestry oraz uczestniczący w zespole orkiestrowym.
Wykonawcą recitalu organowego 26 października o godz. 19.30 w Bazylice Mariackiej będzie Slava Chevliakov – wychowanek Konserwatorium Moskiewskiego, aktualnie profesor uczelni paryskich, laureat prestiżowych konkursów organowych, blisko związany ze sztuką takich mistrzów, jak: Michel Chapuis, Jean Guillou, Gillian Weir, André Isoir, Luigi Tagliavini. W programie recitalu S. Chevliakov umieścił utwory kompozytorów francuskich XIX i XX wieku.
Wykonawcami koncertu symfonicznego 27 października o godz. 19.00 będą: orkiestra kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyr. Pawła Przytockiego oraz organista-wirtuoz, Andrzej Białko. Program tego koncertu poświęcony będzie z kolei muzyce niemieckiej, reprezentowanej kompozycjami G. F. Haendla, J. Rheinbergera (II Koncert organowy g-moll op. 177) i F. Schuberta.
Festiwal tradycyjnie zakończy koncert oratoryjny 28 października o godz. 18.00, ubogacający Rok Mozartowski dwiema ostatnimi jego sakralnymi kompozycjami: Ave, verum corpus i Requiem. Koncert poprowadzi Jerzy Maksymiuk, który podobnie jak to miało miejsce niedawno z IX Symfonią Beethovena, wykreuje własną wizję arcydzieła salzburskiego mistrza. Wraz z orkiestrą i chórem Filharmonii Krakowskiej jako soliści wystąpią: Agnieszka Wolska, Katarzyna Suska, Tomasz Krzysica, Jarosław Bręk.


Multimedialny show Bogusława Schaeffera na jubileusz 60. lecia pracy artystycznej odbędzie się w dniu 27października 2006 roku o godz. 19.00 w Teatrze w podziemiach Bazyliki Najświętszego Serca Jezusa w Warszawie (ul. Kawęczyńska 53). Koncert wypełnią w całości kompozycje Jubilata - V Koncert Fortepianowy na fortepian i chór 15 solistów wokalnych oraz premierowe wykonanie Wielkiej Sonaty na Fortepian i Media Elektroniczne (2006). Bogusława Schaeffera zobaczymy również jako wykonawcę swych utworów - przy fortepianie, a oprócz niego wystąpi pianistka Gabriela Szendzielorz i zespół Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak. Koncert poprowadzi Marek Frąckowiak.
Koncert odbywa się w ramach festiwalu „Muzyczna Praga”, trwającego w Warszawie od 1 września do 4 listopada 2006 roku. Wstęp wolny.


Stowarzyszenie Artystyczne im. Ryszarda Bukowskiego we współpracy z Filharmonią Wrocławską w dniach 27 – 29 października 2006 rokuorganizuje VII Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego.
Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego poświęcone są jednemu z najwybitniejszych kompozytorów polskich, który swoje życie zawodowe, pedagogiczne i artystyczne związał z Wrocławiem. Celem festiwalu jest kultywowanie pamięci Patrona i prezentacja jego utworów, a także ukazanie postaw twórczych młodych kompozytorów, studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych.
Ryszard Bukowski (1916-1987) był postacią wręcz legendarną w muzycznej społeczności Wrocławia, współtwórcą szkolnictwa muzycznego miasta, cenionym krytykiem, publicystą, a także wyjątkowym pedagogiem, który wykształcił pokolenia kompozytorów i teoretyków muzyki. W jego dorobku twórczym są utwory fortepianowe, muzyka kameralna i orkiestrowa, balety, opery oraz pieśni.

Więcej


Jubileusz 60-lecia Chóru Akademii Medycznej w Gdańsku im. Tadeusza Tylewskiego

Dwa koncerty złożą się na obchodzony przez Chór Akademii Medycznej w Gdańsku im. Tadeusza Tylewskiego jubileusz 60-lecia istnienia. W piątek 27 października 2006 roku o godzinie 18:30 w Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku – Oliwie odbędzie się jubileuszowa Msza Św. pod przewodnictwem JE Ks. Bpa Ryszarda Kasyny połączona z wykonaniem utworów dawnych mistrzów, J.G. Albrechtsbergera, J.S. Bacha, G.F. Haendla i W.A. Mozarta. Chór gdańskiej Akademii oraz Orkiestrę Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie poprowadzi Jerzy Szarafiński.
Dzień później, 28 października 2006 roku o godzinie 17:00 w Auli Centrum Dydaktycznego AMG (dawna „Stara Anatomia”) w Gdańsku (Al. Zwycięstwa 41/42) będzie miał miejsce uroczysty Koncert galowy. W interpretacji obecnych i dawnych członków obchodzącego jubileusz Chóru pod dyrekcją Jerzego Szarafińskiego oraz Szymona Racewicza – fortepian, Jacka Szarafińskiego – kontrabas i Andrzeja Szczepkowskiego – perkusja usłyszymy chińskie reminiscencje, muzykę filmową, Gospel oraz piosenki z Kabaretu Starszych Panów.


Dnia 29 października 2006 roku o godzinie 12:00 na terenie terminalu pasażerskiego Portu Lotniczego w Poznaniu odbędzie się uroczystość nadanie Portowi Lotniczemu Poznań-Ławica imienia Henryka Wieniawskiego.


W poniedziałek, 30 października 2006 roku o godz 18.00 w klasztorze oo. Jezuitów (ul. Szewska) w Poznaniu odbędzie się msza święta w intencji śp. ks. Bogusza Lewandowskiego (dyrektor Radia Emaus w latach 2002-2005) w pierwszą rocznicę śmierci połączona z wykonaniem Stabat Mater Giovanniego Battista Pergolesiego. Jako soliści wystąpią: Maria Jaskulska i Benigna Jaskulska (śpiew) oraz Orkiestra smyczkowa L`Autumno pod dyrekcją Adama Banaszaka. Przy organach Elżbieta Karolak.
Msza św. i koncert będą transmitowane na antenie Radia Emaus (89,8 fm).